İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

İ.Göksel Yaman

focus II dizel

Balıkesir-Ankara-Balıkesir

hız sabitleyici genelde açık (2250 devir 115 km.de)

3.9 km/100 km.

100km/h ve Hız Sabitleyicisiz ile gitseydiniz aynı güzergahta 3.5lt. Geçmezdi..
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

100km/h ve Hız Sabitleyicisiz ile gitseydiniz aynı güzergahta 3.5lt. Geçmezdi..

100 ile de gidilmiyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

30 litre yakıt aldım 630 km yol gittim karma 

Samsun - Karabük arası 100km/h sabitleyiciyle yol bilgisayarında görülen değer 4.2 lt araba full bagaj çakılı klima açık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Çongur

Yakıt: Shell V-Power Nitro+

Alınan yakıt: 49.75 lt
Yapılan yol: 976.2 km
Kalan menzil: 53 km
Ortalama hız: 39 km/h
Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 4.8 lt/100km

Gerçek yakıt tüketimi5.1 lt/100 km
Km başına yakıt tüketimi: 23 kuruş (4.46 TL/lt)

Ankara şehir içi. Sabah ve akşam trafiğine çok girmedim ve yine akıcı yolları tercih ettim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Doğan

havalar soğudu yakıt tüketimi artmaya başladı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

uzun aradan sonra geldim yeniden...bayramda yol yapacaklar bakalım neler paylaşacak. yol bilg. resimleri ve fatura-fiş resmide koyarsanız daha aydınlatıcı ve tartışmaya mahal vermeyecek şekilde hesap yapılır :biggrin: ben yarın samsundan çıkış yapıp ankaraya, bayramın 3.günüde bursaya geçeceğim. oradan tekrar ankara, peşinden samsun, bakalım tüketim ne gösterecek. sms-ank ve ank-bur yolları için uyarısı olan varsa iyi olur. sabredebilirsem cc kullanmadan gitmek düşüncem var(karşılaştırma yapmak için) daha önce sms-ank cc ile 4 kişi, full bagaj, 110-130 hızla 4,6 yakmıştı...göreceğiz bakalım...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ejder Ateş

arkadaşlar genel olarak bi soru sormak istiyorum benim aracım 2011 hb tdci tit x arac 30 binde 18 jant var, yakıt olarak ortlama bi değer yok. standart bir değer var.. şehir içi 8.5 lt yakıyor. 230 tl 52-53 lt yakıt la max 600 - 650 km yol gidiyor.. sizce normal mi?

Yorum bağlantısı
Ejder Ateş

sıkça ev-iş gibi kullanılan mesafe kaç km dir?

günlük max  20 - 30 km araç kullanıyorum 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

10-15 km gibi bir menzilde iri lastikle çok anormal değil, şehrin yol durumunu bilmem ama

Yorum bağlantısı
Ejder Ateş

10-15 km gibi bir menzilde iri lastikle çok anormal değil, şehrin yol durumunu bilmem ama

peki lastikler ve jantlar orj boyutlara dönüldüğünde ort yakıt ne olur.

Yorum bağlantısı
Ejder Ateş

7.5-8 arasına düşebilir, taban 225 ten iri mi

225 40 18 şuan da.. peki sizce değermi 4 lastik 4 jant almaya?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

değmez, aslında menziliniz ve yolunuz da büyük etken, şehir içi değerleri kıyas kabul etmez

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

sms-ank-sms,

gidiş ve gelişte yağış yok. gidişte 4 yetişkin, çakılı bagaj (bavulun biri sırf kitap dolu yerinden kalkmıyor bagajı bastırarak kapattım), 110 km cc ile gittim, rampalarda hiç hız kesmeden 110 cc ile çıkıldı. dönüşte yolcu sayımız arttı 5 yetişkin oldu, bagaj aynen çakılı, bu sefer cc kullanmadan 110 ile geldim, bu yolculuklar da resmen aracın istiap haddinin sınırına kadar doldurdum. toplam 910 km yaptım, 70 km si dur-kalk ank ş.içi . wpower nitro ile toplam ort. tüketim 4,4 litre (pompa değeri) oldu. gidiş-geliş ortalama hızı 92 km. 4 rakımdan 850 rakıma gidip gelirken arada ikişer defa 1100 rakıma tırmanış var.

ank-bursa-ank

4 yetişkin daha az bagaj, gidişte yağış yok, ancak dönüşte yolun 60 km si hariç şiddetli sağanak vardı. silecekler hiç durmadı(fasılalı değil sürekli çalıştı, sollama yaparken en hızlıya almama rağmen hiç bir şey göremeden solluyordum, su yastıklarında iki defa arkadan tutunamadım). sağanak yağmurda dahil 120 ile gidip geldim. giderken yol uygun olduğunda 140-160-180-200 gibi hızlara çıkıp , bu hızlarda bir kaç dakika kaldım. iki araç gittik, beni izleyen 2012 C5 ben 200 e çıkınca 178 de pes etti :biggrin:  rampaların hiç birinde gaz kesmeyip aksine 2500-3000 devir aralığında çıktım. birazda ş.içi kullanımında biriken kurumlar temizlensin diye ciğer söktürdüm. toplam 850 km yaptım. 100 km si dur-kalk bursa ş.içi. wpower nitro ile ort. tüketim 5 litre (pompa değeri) oldu. gidiş-geliş ortalama hızı 103 km. 850 rakımdan 100 rakıma gidiş geliş var. güzergahta çok önemli iniş-çıkış yok.

sonuç: wpower nitro güzel bir yakıt, çekiş iyi, rölantide sessiz ve titreşimsiz çalışıyor ancak fazla yakıyor, yani yaptığı km eski wpower a göre daha az. araç bakımdan yeni çıktı. ben artık wpower nitro almayıp fuelsave deneyeceğim, o da olmazsa opet e geri döneceğim.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Ersoy

Arkadaşlar sizce en uygun ve performansı en yüksek yakıt nerden alınabilir ? Ben ilk defa dizel araba kullanıyorum. Ayrıca dikkat etmem gereken başka neler var ?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Konuya bir süredir bakmıyordum :)

Keşke bakmasaydım moralim bozuldu yine gidiyorum ben mondeo konusuna B)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Konuya bir süredir bakmıyordum :)

Keşke bakmasaydım moralim bozuldu yine gidiyorum ben mondeo konusuna B)

sende haklısın akan... rampalar dahil 120 cc ile gidip, arada 140-160-180-200 e kadar çıkıp 5 litre yakınca, çok yaktı diyor focuscular. rampalar dahil 110 la gidip 4,3 yakınca eh işte diyoruz. tabi bu değerler bir mondeo tarafından ancak yokuş aşağı yakalandığı için ne diyeyim sende haklısın :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

paylaştığım tüketime yorum yapacak olan yok mu? fazla veya az diyen yok mu? bana göre biraz fazla...o yüzden wpower nitroyu bırakmayı düşünüyorum. ş.içi de biraz fazla yakıyor gibi. depo bitince daha kesin konuşabilirim.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

paylaştığım tüketime yorum yapacak olan yok mu? fazla veya az diyen yok mu? bana göre biraz fazla...o yüzden wpower nitroyu bırakmayı düşünüyorum. ş.içi de biraz fazla yakıyor gibi. depo bitince daha kesin konuşabilirim.

Fazla desek kırk laf edersin... :biggrin: Az desek daha azını görmüştüm dersin... :D  nitro desek  bp dersin.. :biggrin: mondeo desek focus dersin... :p  ne diyelim Ruhan...az yakma yada yaktırma diye bi derdimiz yok   :p ...en azından benim ...gelişine vururum topa... :D  yani ne desek boş...bide bu tüketim konusunda senle aşık atacak forumdaş yok...biraz daha yüklen gaza da motorun ısınsın...turbon çalışsın ... :p  :p

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Fazla desek kırk laf edersin...  Az desek daha azını görmüştüm dersin...  nitro desek  bp dersin..  mondeo desek focus dersin...  ne diyelim Ruhan...az yakma yada yaktırma diye bi derdimiz yok    ...en azından benim ...gelişine vururum topa...   yani ne desek boş...bide bu tüketim konusunda senle aşık atacak forumdaş yok...biraz daha yüklen gaza da motorun ısınsın...turbon çalışsın ... 

yok lem, niye laf diyim :p zaten itiraf ediyorum, tüketim bana fazla geldi. nitro fazla yakıyor. sene de 20.000 km yapıyorsam, bunun çoğuda ş.içi ise, depoyu ben dolduruyorsam kusura bakma mantığım focus diyor. :biggrin: tüketim konusunda ise beni geçen forumdaşlar var. zaten yükleniyorum gaza, hayatımda ilk defa bu kadar uzun süre 200 ile seyrettim :rolleyes:  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

yok lem, niye laf diyim :p zaten itiraf ediyorum, tüketim bana fazla geldi. nitro fazla yakıyor. sene de 20.000 km yapıyorsam, bunun çoğuda ş.içi ise, depoyu ben dolduruyorsam kusura bakma mantığım focus diyor. :biggrin: tüketim konusunda ise beni geçen forumdaşlar var. zaten yükleniyorum gaza, hayatımda ilk defa bu kadar uzun süre 200 ile seyrettim :rolleyes:  

Benim de tüketimlerim hıza göre bakacak olursak aşağı yukarı yakın değerler. Mersin'dan Van'a gidiş-dönüş ve rakım olarak 0-2000 arasında değişiklik gösteren yolda otoyolda ve düz yolda ceza sınırında (otoyolda 130, bölünmüş yolda 120) ile gittim. Ayrıca denetimin zayıf olduğu yerlerde 160'a kadar zaman zaman çıkarak 4,3 depo değerinde tüketim yaptım. 3 yetişkin 1 çocuk dışında koltukların boş kalan yerleri hepsi de ful dolu iken bu değerleri yakaladım. Hıza göre tüketimlerimizin uygun değerler olduğunu düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Daha ne kadar az yapacaksın abi yahu :) ben burda 10_11 le geziyorum.Birde dizel az yakar derler :p 1.4 turbo benzinli alacam artık Haha
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Istanbul ordu 900km gittim. Istanbulda 47 litre tasana kadar doldurdum. 900 km sonunda dip ile ceyrek arasindaydi. Ortalama 5.1 lt. 5 kisi + bagaj

Yorum bağlantısı
Misafir

Abi ne diyelim ki ağzımız açık bakıyoruz. Demekki ben araba kullanmayı bilmiyorum. Aynı senin gibi gidiyorum cc yok. 5.2 5.5 arasindayim. :(

Bu isin sırrı ne ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...