İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mehmet Yaşamalı

bu yol bilg. değeri mi yoksa pompa değeri mi? araç kaç model, kaç ps, profilinizde yaşınız yazmıyor, ortalama hız kaç, ya da 205 km lik yolu kaç saatte aldınız? sizin trafik ışıkları azmış, karadeniz sahil yolunda 200 km de bunun 2 katı ışık yada dönel kavşak var maalesef...

Ruhan Bey konunun tamamen dışına çıkıyorum ama fikrinize ihtiyacım var. Hgs aldım nere takmalıyım? Sitesini inceledim; araçlar içinde ford yok yazmıyor. kuzenlerim de almış ancak birinin aracında hgs okunmuyormuş.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan Bey konunun tamamen dışına çıkıyorum ama fikrinize ihtiyacım var. Hgs aldım nere takmalıyım? Sitesini inceledim; araçlar içinde ford yok yazmıyor. kuzenlerim de almış ancak birinin aracında hgs okunmuyormuş.

bildiğim ve okuduğum kadarıyla ön camdaki dikiz aynasının hemen altına takmak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Ben de HGS etiketini 2 gün önce aynanın hemen altında camın renkli olmayan kısmına yapıştırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

Sıkıntı büyük abilerim kardeşlerim Ruhan hocam destek bekliyorum sizden focus 2 dizel 88binde şehiriçi yaklaşık 650 km gidiyor yol bilgisayarına göre zorlarsam da 680 km yol yaparım. Bu yakıt tüketimi çok mu demiyorum çok olduğunu biliyorum. Peki sorun nedir yaptırmam gereken ne var henüz triger ve devirdaim değişmedi ağır bakım bu hafta yapılacak hazır götürmüşken ustaya söyleyeyim o da gerekeni yapsın.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Sıkıntı büyük abilerim kardeşlerim Ruhan hocam destek bekliyorum sizden focus 2 dizel 88binde şehiriçi yaklaşık 650 km gidiyor yol bilgisayarına göre zorlarsam da 680 km yol yaparım. Bu yakıt tüketimi çok mu demiyorum çok olduğunu biliyorum. Peki sorun nedir yaptırmam gereken ne var henüz triger ve devirdaim değişmedi ağır bakım bu hafta yapılacak hazır götürmüşken ustaya söyleyeyim o da gerekeni yapsın.

tüketim çok gözüküyor ama, güzergahınıza bakmak lazım. günlük kullanım kaç km, iniş-çıkış var mı? çıkış varsa soğuk motorla mı? ortalama hızınız yaklaşık kaç km? 2007 modelde ort. hız yoktur ama, mesela işe veya okula giderken, şu kadar yolu şu kadar zamanda gidiyorum gibi...hava filtresi ve yağ en son ne zaman değişti? 650 km gidince ne kadar mazot alıyor? ölçümü hassas mı yapıyorsunuz?

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

tüketim çok gözüküyor ama, güzergahınıza bakmak lazım. günlük kullanım kaç km, iniş-çıkış var mı? çıkış varsa soğuk motorla mı? ortalama hızınız yaklaşık kaç km? 2007 modelde ort. hız yoktur ama, mesela işe veya okula giderken, şu kadar yolu şu kadar zamanda gidiyorum gibi...hava filtresi ve yağ en son ne zaman değişti?

Abi aracı her gün kullanmıyorum kullandığım zaman da km değişiklik gösteriyor. Genelde sabit 70 km/h la gidiyorum ama ara hızlanmalarım çok oluyor. Hava ve yağ filtreleri 3000km önce değişti.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Abi aracı her gün kullanmıyorum kullandığım zaman da km değişiklik gösteriyor. Genelde sabit 70 km/h la gidiyorum ama ara hızlanmalarım çok oluyor. Hava ve yağ filtreleri 3000km önce değişti.

mesela kullandığınız zaman şu kadar zamanda şu kadar km yapıyorum gibi belirtin. çevre yolu mu kullanıyorsunuz? rampa durumu var mı? rampa soğuk motorla mı çıkılıyor?

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

mesela kullandığınız zaman şu kadar zamanda şu kadar km yapıyorum gibi belirtin. çevre yolu mu kullanıyorsunuz? rampa durumu var mı? rampa soğuk motorla mı çıkılıyor?

7 km yolu 7-9 dakika arasında gidiyorumdur hiç hesap yapmadım ondan kesin bilmiyorum rampa durumu bir yerde var onda da motor ısısını almış oluyor.

menzil yanıltır.

İnşallah öyledir abi peki tam depo şehir içi kaç km yapılır tahmini olarak ?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bugün baskı+balata ve 4 fren balatasını değiştiğim için işten eve otobanda 80-100km arasında ultra sakin bir kullanım sergiledim. Hiç durmadan alınan 27km sonucunda ortalama yakıt 3.0lt idi. Aracı park halinde sıfırlamasa idim yolda giderken sıfırlasa idim kesin 2.7lt yi görürdü :D Ruhan hocama sevgiler :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

7 km yolu 7-9 dakika arasında gidiyorumdur hiç hesap yapmadım ondan kesin bilmiyorum rampa durumu bir yerde var onda da motor ısısını almış oluyor.

bana göre sakin kullanımda tdci 6 litre/100 km den fazla yakmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

o zaman çok yakıyor diyebiliriz. ara hızlanmalar da çok yaktırır, ustaya belirtin, turbo hortumunu-borusunu kontrol etsin. mazot filtresinin vakti yanaştıysa değiştirin. lastiklerinize sürücü kapısının içinde ki rakam kadar hava basın.

Bugün baskı+balata ve 4 fren balatasını değiştiğim için işten eve otobanda 80-100km arasında ultra sakin bir kullanım sergiledim. Hiç durmadan alınan 27km sonucunda ortalama yakıt 3.0lt idi. Aracı park halinde sıfırlamasa idim yolda giderken sıfırlasa idim kesin 2.7lt yi görürdü :D Ruhan hocama sevgiler :D

ooooohooooo, ben bafra-samsun arası iniş-çıkış-viraj gördüm zaten onu(2,7), hareket halinde yola çıktıktan sonra sıfırlasam 2,3 görürdüm. :D

düzenleme: bak beni de azdırıyo, millete arabasını mı yaktırıcan... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

o zaman çok yakıyor diyebiliriz. ara hızlanmalar da çok yaktırır, ustaya belirtin, turbo hortumunu-borusunu kontrol etsin. mazot filtresinin vakti yanaştıysa değiştirin. lastiklerinize sürücü kapısının içinde ki rakam kadar hava basın.

ooooohooooo, ben bafra-samsun arası iniş-çıkış-viraj gördüm zaten onu(2,7), hareket halinde yola çıktıktan sonra sıfırlasam 2,3 görürdüm. :D

düzenleme: bak beni de azdırıyo, millete arabasını mı yaktırıcan... :D

Hocam sen benim adana-mersin arası 2.7lt ortalamayı yakalamışsın yahu :D

Not: aslında gece park ettiğimde 2.5lt idi, fakat ben sabah ki çalıştırma ortalamasına bakarım o 2.7lt idi :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Hocam sen benim adana-mersin arası 2.7lt ortalamayı yakalamışsın yahu :D

Not: aslında gece park ettiğimde 2.5lt idi, fakat ben sabah ki çalıştırma ortalamasına bakarım o 2.7lt idi :D

evet onu hatırlıyorum, geçen yaz ankaradan beypazarına giderken beypazarı girişinde 2,3 idi :biggrin: , beypazarına girip park yeri bulana kadar alış-veriş falan 2,7 oldu :biggrin:

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Bildiğim kadarıyla adana mersin 2,7 yapan arkadaş otoyola girdikten sonra yani motor ısındıktansonra sıfırlamıştı. Ayrıca Adana rakım olarak daha yüksek bir yer olduğundan uygun sürüş teknikleriyle 2,7 olması normaldır.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Kafa mı buluyonuz siz yahu.İlla focus aldıracaklar :biggrin:

valla halep ordaysa arşın burada... :D fişli-faturalı-resimli... :biggrin: aslında milletin canı sıkılmasın diye paylaşmama kararı almıştım ama, süha azdırdı beni :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Yarın bende çekeyim resimde gözünüz tüketim görsün :D Ağzınız açık kalacak :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

kesin... :D

Kabahat bende yakıt aldığımda sıfırlıyorum.Sırf şehir içinde kullanında 12 nin altına indiremiyorum.Zaten çok kısa mesafe kullanıyorum.Kesin bir ölçüt değil ama ışık yanında aldım 100 tl lik.Şu an 90 km oldu gidilecek mesafeyi 190 km gösteriyor ortalama da 12.7 gösteriyordu en son araçtan inerken baktığımda.Veriler olarak ta tutarsızlık var gibi zaten :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bildiğim kadarıyla adana mersin 2,7 yapan arkadaş otoyola girdikten sonra yani motor ısındıktansonra sıfırlamıştı. Ayrıca Adana rakım olarak daha yüksek bir yer olduğundan uygun sürüş teknikleriyle 2,7 olması normaldır.

bu zaat benim, adana reelden çıkarken sıfırladım, mersin çamlıbel askeriyede aracı park ettim ;) Mersinden adanaya giderken hep yüksek sürat gittiğim için iki nokta arası tek ölçüm yaptım. Ama nasip ise 30 haziranda mersindeyim denerim yine fakat şimdi zor bu güçlerde

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

bu zaat benim, adana reelden çıkarken sıfırladım, mersin çamlıbel askeriyede aracı park ettim ;) Mersinden adanaya giderken hep yüksek sürat gittiğim için iki nokta arası tek ölçüm yaptım. Ama nasip ise 30 haziranda mersindeyim denerim yine fakat şimdi zor bu güçlerde

Bir ara otobanda vesikalık fotosu vardı senin aracın :D O anki tüketim neydi 10 mu :p

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bir ara otobanda vesikalık fotosu vardı senin aracın :D O anki tüketim neydi 10 mu :p

hiç unutamıyorum onu bir resim çektirdik emniyete 265TL ödedim :D abi o sırada anlık tüketim 14lt civarı :D Turbo ne oldu bu arada

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

hiç unutamıyorum onu bir resim çektirdik emniyete 265TL ödedim :D abi o sırada anlık tüketim 14lt civarı :D Turbo ne oldu bu arada

2 haftadır kullanıyorum.Revizyon yaptırdım Ankara'da turbocu ümit denilen ustaya.Sadece sıkıntı egzoz manifoltundan ses geliyor.Conta değişecek verdik bakalım sipariş gelince inşallah o ses de kesilecek.Söylenen o yönde.Çok fazla yüksek süratte deneme şansım olmadı turboyu.Haftaya belki bir istanbul yaparız da anlarız durumu :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...