İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Emre GÜNGÖR

Sedan CVT otomatik şanzıman 1.6 TDCI

10,2/100 KM'de Şehir içi.

Yorum bağlantısı
Buğra Kaya

benim 240bindeki ihtiyar bile 6,5 ortalamayı hiç geçmedi. Çok mu sıkıştırarak kullanıyorsunuz acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Yaşamalı

seri filmlerimin bir devamı, 1424.iletimde 5,1 yakacağım demiştim, öylede yaktım. sıfır hata... yakıt tüketimi tahmini konusunda daha önceleri olduğu gibi yine yanılmadım. bilmeyen olur, yeni üye olur, bir anlam veremez diye belirteyim(yoksa bilen biliyor) ş.arası falan değil güzergahım, 1410 numaralı iletimde güzergahımı ayrıntısı ile paylaştım. o iletiyi incelerseniz, daha iyi yorumlarsınız. yol bilg. ort. tüketimi ile gerçek depo verim arasında +0,4 litre fark vardır, yol bilgisayarım eksik gösterir. bu ay ortalama 8-9 derecelerde, 2-3 günden beride 3-5 derecelerde kullanıyorum

cs6GqVl.jpg

ruhan bey 6.3 ün altına inemedim. siz nasıl bu şekilde yaktırıyorsunuz bu araca lütfen bir yardım edin bana :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

ruhan bey 6.3 ün altına inemedim. siz nasıl bu şekilde yaktırıyorsunuz bu araca lütfen bir yardım edin bana :)

ilk önce güzergahım müsait, yani ort. hızım yüksek. son derece sakin kullanırım, ocak 2012 den itibaren bu konudaki iletilerimi okursanız bir çok püf noktası var(mesela 1433 numaralı ileti)

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

benim 240bindeki ihtiyar bile 6,5 ortalamayı hiç geçmedi. Çok mu sıkıştırarak kullanıyorsunuz acaba?

valla ben de 185 bini devirdim bu ay. ben de hep düşük ortalamalarla kullanıyorum. motora iyi baktıktan sonra uzun ömürlü olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yaşamalı

ilk önce güzergahım müsait, yani ort. hızım yüksek. son derece sakin kullanırım, ocak 2012 den itibaren bu konudaki iletilerimi okursanız bir çok püf noktası var(mesela 1433 numaralı ileti)

Ruhan abi senin yapmış olduğun tork ve devir grafiği vardı, bu tüm focus TDCI 1.6 lar için geçerli mi yoksa sadece senin araç için mi geçerli?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan abi senin yapmış olduğun tork ve devir grafiği vardı, bu tüm focus TDCI 1.6 lar için geçerli mi yoksa sadece senin araç için mi geçerli?

evet, tüm 1.6 tdci ler için

Yorum bağlantısı
Erden Yenice

Arkadaslar, dizel yakıt benzin gibi değildir. şu anda çeşitli katkı maddeleri ile dizeli köpürtmek mümkündür. bu köpük sizin deponuzun dolu olmamasına ragmen dolu gibi gösterebilecek kadar önemli derecedir. nacizane bir iki tavsiyem; Litre kapasitesi belli bir bidona dolum yaptırın sonrasında aracınıza aktarın veya kullanıma göre azar azar dizel alın.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Arkadaslar, dizel yakıt benzin gibi değildir. şu anda çeşitli katkı maddeleri ile dizeli köpürtmek mümkündür. bu köpük sizin deponuzun dolu olmamasına ragmen dolu gibi gösterebilecek kadar önemli derecedir. nacizane bir iki tavsiyem; Litre kapasitesi belli bir bidona dolum yaptırın sonrasında aracınıza aktarın veya kullanıma göre azar azar dizel alın.

Bidonla yakıt(özellikle benzin) almak için, karoldan izin almak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bidonla yakıt(özellikle benzin) almak için, karoldan izin almak gerekiyor.

Yok abi.Özel benzin bidonuyla gidersen alabiliyorsun.Kimliğini bırakıyorsun veriyorlar.Ama pet şişeyle gidersen vermeyebilirler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yaşamalı

evet, tüm 1.6 tdci ler için

Abi hangi sayfa kaçıncı ileti bir türlü bulamadım o grafiği :)

Yorum bağlantısı
Emre GÜNGÖR

Sedan CVT otomatik şanzıman 1.6 TDCI

10,2/100 KM'de Şehir içi.

beyler ben bunu bu haftalık düşürdüm arabaya alışmaya çalışıyorum alışınca dahada düşeceğine eminim.

8.1/100 KM şehir içi

ortalama hız 17 km

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Ben de bu hafta içinde 180.000 yağ bakımı yaptırdıktan sonra şehir içi tüketimi 4,9 a düşürdüm. Hava filtresini değiştirmedim çünkü zamanım yoktu ve servis doluydu. Sağolsun burdaki özel servis yasaklı deki görevliler araya sıkıştırdılar ben de hava filtresini ordan aldım ama taktırmadım. Sonra kendim takacam. Malum civatalar yalama yaptığı için filtrenin civataları ters taraftan takılı. Nedense hava filtresi muhafazasının vida yuvaları hemen yalama oluyor. Önceki Hyundai aracımda da aynı şekilde yalama olmuştu.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
(düzenlendi)

T5Mu8Bu.jpg

OAOgx9a.jpg

200km ortalamasıdır. İstanbul ikitelli-maslak arası ağırlıklı kullanılmıştır. Ruhan hocam kriz geçirmez umarım :D

tarihinde Süha Demirtaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

yrCt0H4.jpg

154 km ortalaması ...ikitelli -sapanca arası ...Görünen devir ve hızda gidildi % 90 oranında...Gerçek ortalama 3,8 lt idi bu arada

Ayrıca sıcak motor 30 km mesafe ortalaması 2,5 lt olarak resmimde var, onu koymuyorum buraya Ruhan hocamın sıhhatıne halel gelmesin diye :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

c-max in cx veya diğer şekli ile cd değeri 0.29. Bu sebepten hız da yapar ekonomi de ben kabul ederim. Milletin bilmediği araba hafif olacak iyi gidecek kavramının içinde bulunan sürtünme katsayısının etkisi büyüktür :D Focus 1-2-2.5-3 ün değerlerine bakın c-max ' e bakın ;)

Not : C-max yazılım lı olsa daha da az yakar daha da gider ;)

Not2 : benim ki şehir içi değer şehirler arası mesafede rakip tanımam :D

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

c-max in cx veya diğer şekli ile cd değeri 0.29. Bu sebepten hız da yapar ekonomi de ben kabul ederim. Milletin bilmediği araba hafif olacak iyi gidecek kavramının içinde bulunan sürtünme katsayısının etkisi büyüktür :D Focus 1-2-2.5-3 ün değerlerine bakın c-max ' e bakın ;)

Not : C-max yazılım lı olsa daha da az yakar daha da gider ;)

Not2 : benim ki şehir içi değer şehirler arası mesafede rakip tanımam :D

Süha, resimde 154 km de yakıt ibresinin ne kadar düştüğünü gördün mü ...Demek ki böylece 1100-1200 km yol yaparmışım yahuu :) (Bence yapmaz)

90 km hız , 5 .vites, 1750 d/d denemelerimde hep 3,6-4 lt arası yakalamışımdır..Mesele ş.içi az yakmakta ,burada Ruhan hoca devreye giriyor işte

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Süha, resimde 154 km de yakıt ibresinin ne kadar düştüğünü gördün mü ...Demek ki böylece 1100-1200 km yol yaparmışım yahuu :) (Bence yapmaz)

90 km hız , 5 .vites, 1750 d/d denemelerimde hep 3,6-4 lt arası yakalamışımdır..Mesele ş.içi az yakmakta ,burada Ruhan hoca devreye giriyor işte

Abi gördüm 80-90 arası benim rekor 2.5lt ama buraya ertesi günkü resmini koymuştum 2.7lt diye ;) Ruhan hoca biz bu işleri bıraktıkdan sonra tasarruf konusunda yazmaya başladı yoksa ooo neler yazardık da severiz kendisini buraları okuyunca kalp atışları hızlansın istemeyiz :D

en uzun depo tüketimim 850km oda gaziantepten ankaraya gelirken ki yol güzergahı. Ondada dayanamadım hız rekorum olan 233 ü görmüştüm ;)

Yorum bağlantısı
Soner Altındal

1447 ve 1452. iletiler aynı ortalama hıza sahip ama sarfiyat çok farklı .

Yorum bağlantısı
Mehmet Yaşamalı

isyaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnn :)) ben de dün akşam sevinmiştim araca şehir içinde 5.4 yaktırıyorum die. Ama bu değerleri görünce isyan edesim vaaarrr. Sayın abilerim nasıl oluyor da 2.5 lt/100 ya da 3,6/100 değerleri görüyorsunuz. İsyan edesim vaaar :D

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

isyaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnn :)) ben de dün akşam sevinmiştim araca şehir içinde 5.4 yaktırıyorum die. Ama bu değerleri görünce isyan edesim vaaarrr. Sayın abilerim nasıl oluyor da 2.5 lt/100 ya da 3,6/100 değerleri görüyorsunuz. İsyan edesim vaaar :D

Sorunun muhatabı benim sanırım :)

Dediğim gibi şehir dışı için, yukarıda resimdeki ibreler konumunda seyahat et sende yakalarsın .Tabi 154 km mesafede böyle mesafe arttıkça tüketim artabilir..Ş.içi tüketimde ise Ruhan hocamın iletilerini oku derim

Ha bu arada sabah 5 km, akşam 5 km yol için tüketim değerim 7.5 ile 9 lt arasında değişiyor bu sana moral verebilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yaşamalı

Sorunun muhatabı benim sanırım :)

Dediğim gibi şehir dışı için, yukarıda resimdeki ibreler konumunda seyahat et sende yakalarsın .Tabi 154 km mesafede böyle mesafe arttıkça tüketim artabilir..Ş.içi tüketimde ise Ruhan hocamın iletilerini oku derim

Ha bu arada sabah 5 km, akşam 5 km yol için tüketim değerim 7.5 ile 9 lt arasında değişiyor bu sana moral verebilir

Valla süper moral oldu rahatladım resmen :D. Şimdi aracı ilk aldığımda 7,5/100 yakıyordu ardından Ruhan Hocam'ın tavsiyesi ile yakıtı değiştirdim 6,3/100 e indirdim, bu ay yine depoyu fulledim 5,7/100 şehir içi gösterdi. Ardından bunu paylaşayım die club'ü açtım sizin yazmış olduğunuz değerleri gördüm tak! tıkandım resmen :D. Ama şehir dışı yakıt daha da düşük olacağına inanıyorum. Şehir dışına çıkmak kısmet olmadı . İnşallah birde şehir dışı değeri görürsem onu paylaşacağım. Saygılar :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Ankara'dan depoyu doldurtup bütün göstergeleri sıfırlayıp bagaj dolu ve 3 kişiyle Eskişehir-Bursa yolu üzerinden Lapseki feribotuyla Gelibolu'ya geçtim. Toplam 637 km. yol yaptım. Yol bilgisayarında Ortalama Hız: 89 km/h, Ortalama Yakıt 4,2 idi. Şehir içinde 21 km. yol yaptıktan 4 gün sonra tekrar feribotla Lapseki'ye geçip Çanakkale'ye kadar yol bilgisayarını sıfırlamadan gittim. Çanakkale'ye geldiğimde toplam 692 km. yol almış oldum ve depoyu doldurttum. (35,05 lt x 4,28 TL/lt (Shell V Power)= 150,01 TL.) Yol bilgisayarında Ortalama hız 81 km/h, Ortalama yakıt 4,4 idi. Ancak gerçekleşen ortalama yakıt 35,05/692= 5,06 lt/100 km/h oldu. Bu arada Lastiklerim kışlık ve yazlık lastiklere oranla hiç ses yapmadı diyebilirim. Hız kurallarına uyarak, duble yollarda 115 km, Bursa Otobanında 125 km. hızla ve genellikle CC ile yol yaptığımı da belirtmeliyim. Geçen yaz aynı yolda yol bilgisayarına göre en az 4,8 ortalama yakıtı görmüştüm. Yazdan sonra, baskı balata, volan ve kızdırma bujileri değişti, belki faydası olmuştur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...