İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mehmet Yaşamalı

bu gün itibarı ile yol bilgisayarı değeri 6,3/100 :)) daha da düşeceğine inanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

hadi bakalım focuscular size 15 puanlık uzman sorusu...

ş.arası yolda yapılan 386 km sonunda 57 km olan hız ortalaması,

ş.içinde 346 km daha yapılıp toplam km 732 km ye ulaşınca, 36 km ye iniyor. soru şu:

ş.içinde yapılan 346 km nin ortalama hızı nedir?

ben hesapladım 12,5 km çıkıyor. ağırlıklı ortalama ile hesaplanıyor:

732 x 36 = 26352

386 x 57 = 22002

732-386 = 346

26352-22002 = 4350

4350/346 = 12,5 km

ama benim ş.içi güzergahım da 12,5 km ortalama hızla gitmem mümkün değil. şimdiye kadar 25 ile 33 arasında değişti ama hiç 20 ye bile yaklaşmadı. bence yol bilgisayarının ortalama hızı şu anda hatalı gösteriyor. başka ihtimal aklıma gelmiyor. :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bozdun aracı da kendini de, bu kafayla yarın öğrencilerinin senden çekeceği var hocam :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Yahu siz neden bahsediyorsunuz.Bu konuya girdikçe beynim sulanıyor :D

Nerdeyse az yaksın diye sırtınıza alacaksınız yahu aracı.4-5 litrelerden bahsediyorlar yahu.Ben 7 yaksam göbek atıyorum :D Şu an 8.7 idi en son :unsure2:

Bozdun aracı da kendini de, bu kafayla yarın öğrencilerinin senden çekeceği var hocam :biggrin:

Araba da sapıttı ne yapsın. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

yok kardeşim, bana arabada dayanmaz, forumda, yakında focus tdci kullanıcıları huniyi takıp yollara dökülürler, eğer gerçekten ş.içinde 12,5 km ortalama yaptıysam, bu tüketimi 1 hafta sonra fotoğraflayıp buraya koyarsam, bu konunun takipçileri de bana bi araba sopa atmazlarsa ne olayım :D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

yaaa ben ne yapayım, arabanın kafası benim ki kadar çalışmıyo işte :D iki ortalama hızı hesaplayıp veremiyo :D bi kere 12,5 km ortalama hız benim bünyeme ters, her gün 10 km bölünmüş yoldan gidiş-gelişim var, yeşil dalgayı yakalarım, atarım 4.vitese cc ile devam ederim, tamam bugünlerde ara sokaklarda çok fazla dolaştım, trafik çok tıkandı ama, ne olursa olsun 12,5 olmaz, olamaz...benimde adım ruhan sa, bu da böyle... :D

Yorum bağlantısı
Soner Altındal

Mesajın sevgili focus tdci ciler diye başladığı için üzerime alınmadım. :biggrin:

Hocam marifet bu yazdıklarını yapabilmekte.

Üstteki mesajlarımın birinde yazmıştım. Focus tdci ile 8 litreye yakın tükettiğim güzergahta, aşırı dikatli kulanımla 6,4 lt ye düşürmeyi başarmıştım. Ama inan o şekilde araç kullanmaktan zevk alamıyor insan. Normalde önündeki trafiği bile takip edemiyorsun. Bir bakıyorsun önündeki araba uzamış mesafe açılmış, arkadakiler dibinde. Bu şekilde kullanmak beni geriyor.

Gelelim şu andaki araca, Yeti Greenline...

Marifet biraz da araçtaymış diyorum çünkü:

Arabaya ilk oturduğumda km 12 de, ortalama tüketim de 12,3 litredeydi...Zannedersem bu 12 km fabrikadan limana, gemiye iniş binişlerde, vs kullanılmış...

Ben 2 günde toplam 39 km yol yaptım. Tamamı İstanbul içinde ışıklı beklemeli trafik dahil (5.vites hiç yok, 4. vitesi de belki toplam 500 metre) şu anda ortalama tüketim 5,4 ltde... Işıkları seviyorum artık çünkü araç stop ediyor. Kullanırken tek dikkat ettiğim vites değiştirme ikazları oldu. 1. vites sadece kalkış için. 2. viteste giderken gaza basma durumuna göre göstergede 2 nin yanında bir ok işareti çıkıyor, okun ucunda da 3 yazıyor. 3 yazısını gördüğüm anda hemen 3 e atıyorum. Devir 1500 civarında oluyor. Aynı şey her viteste geçerli... Bu arada arabada 3 yetişkin, bir çocuk vardı...

Şimdilik dikkat ederek bakalım en iyi kaç lt ye ulaşabileceğim... Hedefim 5,2 ltlik fabrika değerleri....

öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun.hocam senin focus ses izolasyonu konsunda yazdıklarından çok faydalandım idolümsün :) . Merakım yeti ile ilk izlenimlerin nedir , izolasyon konusunda nasıl , motordan focustaki tokluk hissini alabildinizmi , ilk tüketim değerleri nasıl .

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Merakım yeti ile ilk izlenimlerin nedir , izolasyon konusunda nasıl , motordan focustaki tokluk hissini alabildinizmi , ilk tüketim değerleri nasıl .

Öncelikle belirteyim ki, Yetide yalıtım focus dan 10 kat daha iyi... Motor sesi focusa göre çok daha az duyuluyor... Yol sesi de öyle... Şu anda kışlık lastikler var arabanın altında. Islak yolda lastiklerden gelen hışırtı var ama bunun lastiklerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum...

Motor (gaz tepkisi, daha iyi hızlanma) konusunda ise 109 luk focus tdci 105 lik tdi den daha iyi. Focus Yetiye göre daha iyi hızlanıyordu. Gaza dokunuca gücü daha iyi hissettiriyordu. Gerçi Yetide max devirlerde henüz kullanmadım. Yetiden, şimdilik özellikle sessizlik ve tüketim konusunda memnunum...

Yorum bağlantısı
Soner Altındal

hadi bakalım focuscular size 15 puanlık uzman sorusu...

ş.arası yolda yapılan 386 km sonunda 57 km olan hız ortalaması,

ş.içinde 346 km daha yapılıp toplam km 732 km ye ulaşınca, 36 km ye iniyor. soru şu:

ş.içinde yapılan 346 km nin ortalama hızı nedir?

ben hesapladım 12,5 km çıkıyor. ağırlıklı ortalama ile hesaplanıyor:

732 x 36 = 26352

386 x 57 = 22002

732-386 = 346

26352-22002 = 4350

4350/346 = 12,5 km

ama benim ş.içi güzergahım da 12,5 km ortalama hızla gitmem mümkün değil. şimdiye kadar 25 ile 33 arasında değişti ama hiç 20 ye bile yaklaşmadı. bence yol bilgisayarının ortalama hızı şu anda hatalı gösteriyor. başka ihtimal aklıma gelmiyor. :D

Sayın hocam ortalama hız Toplam yol / Toplam zaman formülü ile hesaplanmalıdır. bir ağırlıklı ortalama değildir.

Şİmdi ş.d. olan 386 km de ortalama 57 ise ; 57=386/x eşitliğinden X= 6.77 bulunur .( araç bu yolu toplam 6.77 saatte almış)

sonra karma 732 km de ortalama 36 ise ; 36= 732/x eşitliğinden X= 20.33 bulunur . ( araç bu yolu toplam 20.33 saatte almış )

demekki siz sadece ş içinde 20.33 - 6.77 = 13.56 saat yol almışsınız. şehir içinde yaptığınız toplam km 346 km olduğuna göre

ş . içi ortalama hız =346/13.56= 25.51 oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Soner Altındal
Öncelikle belirteyim ki, Yetide yalıtım focus dan 10 kat daha iyi... Motor sesi focusa göre çok daha az duyuluyor... Yol sesi de öyle... Şu anda kışlık lastikler var arabanın altında. Islak yolda lastiklerden gelen hışırtı var ama bunun lastiklerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum... Motor (gaz tepkisi, daha iyi hızlanma) konusunda ise 109 luk focus tdci 105 lik tdi den daha iyi. Focus Yetiye göre daha iyi hızlanıyordu. Gaza dokunuca gücü daha iyi hissettiriyordu. Gerçi Yetide max devirlerde henüz kullanmadım. Yetiden, şimdilik özellikle sessizlik ve tüketim konusunda memnunum...

teşekkürler hocam cevaplar için, bir sorumda start / stop istanbul trafiğinde rahatsız ediyormu ? devreye nasıl giriyor. frene bastınız araç durdu motorda kendini kapattı öndeki araç ilerledi gaza bastınız motor çalıştı , bu şekilde dahada çok yakmazmı ?

Yorum bağlantısı
Yıldırım Özsevgeç

Focus 2011 tdci kullanıyorum, şehir içi dışı ortalama 5,6

Yorum bağlantısı
Soner Altındal

yb olmadığı için ortalama hız veremiyorum ama tahmini 35km/h ile 6lt/100km gibi

Yorum bağlantısı
Soner Altındal
(düzenlendi)

bi yakıt tablosu yapayım

tarihinde Soner Altındal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Sayın hocam ortalama hız Toplam yol / Toplam zaman formülü ile hesaplanmalıdır. bir ağırlıklı ortalama değildir.

Şİmdi ş.d. olan 386 km de ortalama 57 ise ; 57=386/x eşitliğinden X= 6.77 bulunur .( araç bu yolu toplam 6.77 saatte almış)

sonra karma 732 km de ortalama 36 ise ; 36= 732/x eşitliğinden X= 20.33 bulunur . ( araç bu yolu toplam 20.33 saatte almış )

demekki siz sadece ş içinde 20.33 - 6.77 = 13.56 saat yol almışsınız. şehir içinde yaptığınız toplam km 346 km olduğuna göre

ş . içi ortalama hız =346/13.56= 25.51 oluyor.

branş neydi hocam? :biggrin:

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Yazdıklarından sonra bence matematik :crazy:

Matematik ;)

şerefsizim benim daha önce aklıma gelmişti, bakayım bulan çıkacak mı diye sordum? :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Focus 2011 tdci kullanıyorum, şehir içi dışı ortalama 5,6

hocam rizede iniş çıkış boldur, normaldir...

yb olmadığı için ortalama hız veremiyorum ama tahmini 35km/h ile 6lt/100km gibi

demek ki gazdan ayak esirgenmiyor, beygir ve torkun hakkı veriliyor... :biggrin:

Yorum bağlantısı
Soner Altındal

şerefsizim benim daha önce aklıma gelmişti, bakayım bulan çıkacak mı diye sordum? :D

Evet tahmin edildiği gibi Matematik branş

Yorum bağlantısı
Soner Altındal

demek ki gazdan ayak esirgenmiyor, beygir ve torkun hakkı veriliyor... :biggrin:

Evet ruhan hocam bu forumdaki verileri yakalamak zor görünüyor. Ama tüm mesajlarınızı okudum tekniği anladım. Bir depo boyunca o sabrı gösterebilirsem yeni verileri paylaşıcam.

Ama yakıt verilerini yayınlamak için belli bir standart getirmeniz çok güzel olmuş elinize sağlık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Evet ruhan hocam bu forumdaki verileri yakalamak zor görünüyor. Ama tüm mesajlarınızı okudum tekniği anladım. Bir depo boyunca o sabrı gösterebilirsem yeni verileri paylaşıcam.

Ama yakıt verilerini yayınlamak için belli bir standart getirmeniz çok güzel olmuş elinize sağlık

hocam, tekniğimdeki püf noktasını bulmuşsunuz:sabır...daha önce de yazdım, kırmızı ışığı göre göre dip gaz gidilince, ya da birazdan sola dönülecekken basabas gidip zınk diye fren yapılınca bu değerler tabi yakalanmaz. benim için gerçekten her ay tüketimimi fotoğraflayıp yayınlamak standart oldu. hele bu ay bir tüketim paylaşacağım ki, yine bazı arkadaşlar gelip araçlarını yakma girişiminde bulunacaklar :D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

gördün mü bak, araba bozulmamış, yanlış formül kullanmışım, ben bu dersi fakültede alalı 25 yıl oldu, 25 yıldan beri pek kullanmadığım için çuvalladım :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

teşekkürler hocam cevaplar için, bir sorumda start / stop istanbul trafiğinde rahatsız ediyormu ? devreye nasıl giriyor. frene bastınız araç durdu motorda kendini kapattı öndeki araç ilerledi gaza bastınız motor çalıştı , bu şekilde dahada çok yakmazmı ?

Start stobun rahatsız ettiği durumlar var...

Işıklarda falan beklerken gayet güzel, 15 sn ve üzerindeki beklemelerde her zaman devrede.

Start stobun devreye girmesi için aracın boşa alınması, debriyajın tam bırakılması ve aracın hızının 0 (sıfır) olması gerekiyor. Trafikte 5-10 sn lik duraklamalarda genellikle devreye sokmamak için debriyajı bırakmıyorum bazen de aracın çok yavaş hareket etmesini sağlıyorum. Bazen de start stop özelliği yokmuş gibi kullandığım da oluyor. Yılların vermiş olduğu alışkanlıklar kolay değişmiyor. Araç durunca mutlaka boşa alıp debriyajı bırakma hastalığım var. Bu yüzden 2-3 snlik bile aracın stop edip çalıştığı da oluyor...

Yorum bağlantısı
Yıldırım Özsevgeç

aynen hocam:))

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Bazı arkadaşlar az yakmamdaki püf noktasının, güzergahımın ş.arası gibi olmasından dolayı olduğunu iddia etmişlerdi. Özellikle İstanbulda yaşayanlar 15-18-21 km gibi ort. hızlarda kullandığı için, 28-33 km ort. hızım yüksek görünüyor olabilir... Tabiki ist. mesai çıkışı-girişi trafiği gibi olamaz ama, ş.arası da değil yani güzergahım…daha iyi anlatabilmek için uydu haritasından ölçerek kaç trafik ışığında durduğumu, kaç kavşak geçtiğimi, ve dakikalarını vereyim de, net olarak anlaşılsın. Göz önünde bulundurmanız gereken rakamlar:

Yakıt tüketimi katalog değeri tespitinde kullanılan ort. hızlar,

ş.arası ort. hız:63 km

karma ort. hız:45-47 km

ş.içi ort. hız :19 km

benim ort. hız :28-33 km dir.

Görüldüğü üzere benim ort. hızım, ş.içi ile karma arasında bir yerdedir.

Günlük minimum güzergahım 27 km(15+12), 36 ışıktan geçip(en iyi ihtimalle 22-25 tanesinde durulur, genelde 26-27 tanesinde durulur, bazen de hepsinde… kızımı ve eşimi bırakıp okula geçerim, sıkışık öğlen ya da tam sıkışık akşam trafiğinde, bazen de tekrar eşimi almak için tırmanarak eve…

Bu güzergah hiçbir işim yoksa olur. Eğer işim varsa(ki % 60-70 olur) çok düşük ort. hızlarda 3 m genişliğinde ki samsun ara sokaklarında iniş-çıkış, dur-kalk, boşta bekle-çıldır modunda kullanılır. Haftada 2-3 kez çocuklarımı dersanelerin bulunduğu ara sokaklardan al-bırak(dersane çıkışı-girişi olduğu için trafik kilit)…sabah 15 km yi 25 dakikadan önce gidemedim, ort. yarım saattir, dönüş 12 km yi öğlen 20-25, akşam 30-35 dakikada alırım. Haftada bir kutlukent tarafına öğrenci kontrolüne gidince ort. hız artar. Yani 15+12 km lik bu tur, ortalama 45-65 dakika arasında değişir, ortalaması 55-60 dakikadır. hafta sonu direk okula gidersem 11 km yi 20-25 dakikada ancak alırım.

Sonuç, ort. hızım:

1- ş.arası değildir

2- ş.arasına yakın da değildir

3-karma da değildir

4-karmaya yakın da değildir

5-karma ile ş.içinin tam ortasındadır, bu güzergahta kışın 5,3-5,7 yazın 5,1-5,5 şu anda 5,3 yakıyorum. Kışın motor 8.km den sonra ancak ısınıyor.

Resimler: 27 km de geçtiğim 36 ışıklı kavşağın aralarındaki metrelerin olduğu çizelge(ilk ve son 1100 metreler+iniş-çıkışlar 1-2.vites) ve 27 km lik güzergahımı gösteren uydu haritası…(kırmızı balonlar kavşak+dur-kalk noktalarıdır, yaklaşık 45 civarı)

bana dünyada 27 km de 36 ışıklı kavşağın bulunduğu, 35-45 civarı dur-kalkın yapıldığı bir UZUN YOL???!!! gösterin :D

Yorum(atış) serbest!!! :D

mRbYDyO.jpg

a6EjV8u.jpg

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...