İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Hakan Gürsu

Bakıp yazmam lazım. Ona hiç dikkat etmemde genelde. Menüde gezinirken yanlış hatırlamıyorsam 30 küsürlü birşeydi.

O veri önemli 30 ve altı şehir içi kabul edilir genelde...Ben bundan önce 2008 F2 90 lık dizel kullanıyordum 27 km ortalama hızla kışın 6,5 itre tüketiyordum...sizinki muhtemelen 35 km ve üstüdür.

Yorum bağlantısı
Samet Daş

İstanbul trafiğinde, kendimi kasarak toplamda 83km.'de 5.6lt. sarfiyatım olmuştu.. Ankara gibi bir şehirde 5.0 olması gayet normal ;)

Tam bunu kastediyorum işte. Dün bende 4 kişi ile Sarıgazi - Yeşilköy git gel Çağlayana uğrama da vardı, 104km yol yaptım 5.5LT yaktı. (Benzinli). Bana sövüyorlar ışıkta kalkarken, camdan bakıyorlar yaşlı birimi sürüyor diye umursamıyorum. Gaz pedalına, dan keki içindeki çikolatayı taşırmayacak şekilde sıkar gibi ayağımı yalattırıyorum. Dolayısı ile az yakıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

50 km'lik yolu 25 30 dakikada gitmek,ankara trafiğine girmemektir.

Buna ş.içi demeyin bence.

13 km'lik yolu,45 50 dakikada gidiyorum. (cuma günlerini saymıyorum)

Ş.içi trafiği budur.

Ortalama hızda , 20'yi geçmez zaten...

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Benzinli bi arac 5 lt yakacak, gozumle gorsem inanmam sanirim.

İstanbul'a gelirsen gözünü yol bilgisayarından ayırmamak kaydıyla arabamda misafir olabilirsin. O değerleri görünce inanırsın ;)

Yorum bağlantısı
Samet Yarın

Tam bunu kastediyorum işte. Dün bende 4 kişi ile Sarıgazi - Yeşilköy git gel Çağlayana uğrama da vardı, 104km yol yaptım 5.5LT yaktı. (Benzinli). Bana sövüyorlar ışıkta kalkarken, camdan bakıyorlar yaşlı birimi sürüyor diye umursamıyorum. Gaz pedalına, dan keki içindeki çikolatayı taşırmayacak şekilde sıkar gibi ayağımı yalattırıyorum. Dolayısı ile az yakıyor.

gaz pedalına kuş tüyü misali dokununca yol boş olunca dur kalk yapmayınca benzinli aracın ne kadar az yaktıgını bende biliyorum yeri geliyor uyguluyorum :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

anormal bir durum değil bu...anladığım kadarıyla anılan aracın ort. hızı 35 civarında...bende samsunda ş.içinde 33 km ort. hızla 5,33 yaktım en son... tabi ki zırt pırt dur kalk yok. olduğu yerde var ama, kısıtlı...aracın güzergahı ş.arası yola uyuyor yorumlarına katılmıyorum, katalog değeri hesaplamalarında ş.arası ort. hızı 63 km, karma tüketim ort. hızı 45 km dir. istanbul daki keşmekeşte 15-18 km ort. hızlarda kullanıldığı için bizim tüketimler biraz garip kalıyor o kadar...samsunda sırf denemek için aynen sizin ist. trafiği dediğiniz ortamda kullandım sonuç 19 km ortalama ile 6,3 çıktı. önemli olan gaza basmayı bilmektir, bu konuda çok yol aldığımı sanıyorum. gaza yüklenip beni geçip ilerde ışıklı kavşakta beni bekliyorlar ama, ben ise hiç istifimi bozmadan, frenede basmadan tam yeşilin yandığı sırada kavşağa girip, onlarla beraber devam ediyorum, onun içinde şaşılacak kadar az yakıyorum. aynı yerde oturduğum, okulumuz öğretmeni c3 ile aynı yakıyoruz, bilmem anlatabildim mi? hatta o benim gibi her gün eşini rampa çıkıp bırakmıyor da...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Daş

gaz pedalına kuş tüyü misali dokununca yol boş olunca dur kalk yapmayınca benzinli aracın ne kadar az yaktıgını bende biliyorum yeri geliyor uyguluyorum :)

Adaş, ben onu her sabah ve her akşam 16 ışıkta durarak, trafikte dur kalk yaparak yani yol dolu iken yapıyorum ama hala az yakıyor ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Yarın

Adaş, ben onu her sabah ve her akşam 16 ışıkta durarak, trafikte dur kalk yaparak yani yol dolu iken yapıyorum ama hala az yakıyor ;)

abi ayağın taban halısına değmez ise sorun yok ;)

Yorum bağlantısı
Misafir

Gidiş 25 km / dönüş 25 km = toplam 50 km

Araç tdci :s

İstanbul'a gelirsen gözünü yol bilgisayarından ayırmamak kaydıyla arabamda misafir olabilirsin. O değerleri görünce inanırsın ;)

Tdci ise baska.

Samet anlik ortalamadan bahsetmiyorum ortalamadan. Benzinli icin tabi bu dedigim. Ona bakarsan araba rolantide 0.1 de gorursun. Ama hicbir zaman o ortalamayi yakalayamazsin.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hah ben de sizi bekliyordum otorite olarak :) Sizde de muhalefet görseydim kendimde birşeyler aramaya başlayacaktım..

estağfirullah...bir şey daha paylaşayım, gaza basma oranı, ortalama hızdan daha önemlidir. iki aracında ortalama hızı aynı olabilir ama, gaza basma yada hızlanma karakterleri farkından dolayı biri 5 yakarken diğeri 7 yakabilir...

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Samet anlik ortalamadan bahsetmiyorum ortalamadan. Benzinli icin tabi bu dedigim. Ona bakarsan araba rolantide 0.1 de gorursun. Ama hicbir zaman o ortalamayi yakalayamazsin.

Anlık ortalamadan bahsetmiyorum. Doldur boşalt depo yaptığında ortaya çıkan değer bu bahsettiklerim . Benim yol bilgisayarı zaten anlık tüketimi göstermiyor. 100km deki tüketimi gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

Benzinli aracla bu degerleri yakaliyorsan valla helal olsun. Adam dizelle yakalamis gozlerine inanamiyor.

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Tabiki. Ben bunları belirtme gereği duymamıştım. Forumun genel bilgi ve birikimini düşünerek..

Ayıp ettin şimdi. Ruhan abiyi tenzih ediyorum. Lakin gaza düzgün basmayı başarıyorsun demiştik yukarıda :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Daş

Benzinli aracla bu degerleri yakaliyorsan valla helal olsun. Adam dizelle yakalamis gozlerine inanamiyor.

Daha dün denedim dedim ya, İstanbul trafiğinde 104km yol yaptım geri mahalleye döndüğümde tekrar fulledim depoyu 26tl küsür yakmışım. 27 tl de ona 4.74 e böl işte. Hanım, oğlan, kardeşim de arabadaydı. Kaba hesapla 365kg insan ağırlığı ile birlikte yani.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

arkadaşlar, hızlanma esnasında 13-15-18-22-30 yakan araçlarımız, sabit hızda 2,5-3-3,5 yakıyor...yani maharet hızlanmakta değil sabit gitmekte...kendinizi ne kadar içinde bulunduğunuz trafikten soyutlayıp bir şekilde sabit gidebiliyorsanız, ş.içi 5-5,5 değerleri mümkün olabiliyor.(kısa güzergahlar hariç)

Yorum bağlantısı
Misafir

Araba 1200 motor mu. i20 forumlarinda adamlar hyundainin yakit degerlerinin cok dusuk gosterdiginden yakiniyorlar.

Yorum bağlantısı
Samet Daş

:)

Lafım meclisten dışarı ;)

Senin iş benim hastane mevzusuna benzedi. 3 ay önce hastaneye gittim. İçeri girdim çok samimi bir ifadeyle ''abi selamün aleyküm'' dedim. Doktorda çok samimi davrandı argo süslemeli kısa muhabbetten sonra neyin var dedi. Dedim ; abi hiç bir şeyim yok, hasta olmuyorum, grip nezle bile olmuyorum, hatta öksürmüyorum bile kaç senedir. Eee dedi. Eeesi işte bundan korkuyorum. Acaba sorun mu var dedim. kopturr git oğlum dalga mı geçiyorsun. İnsan hasta olmuyorsa bu iyi bir şeydir dedi kovdu. Sende pimpiriklenmişsin benim gibi. Kuruntu yapıyorsun.

Araba 1200 motor mu. i20 forumlarinda adamlar hyundainin yakit degerlerinin cok dusuk gosterdiginden yakiniyorlar.

Araba 1.2 motor. Normal sürersen hiç az yakmıyor az göstermiyor. Birde azıcık lastik yakayım makas atayım dersen hiç hiç az yakmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

200-300 km boyunca 5,2 ortalama tutturmuş aracımı bakıma götürüyorum, bakımını yapıp test sürüşüne çıkıyorlar, akşam teslim almaya gittiğimde ortalamayı 5,4 buluyorum :D

Yorum bağlantısı
Samet Daş

200-300 km boyunca 5,2 ortalama tutturmuş aracımı bakıma götürüyorum, bakımını yapıp test sürüşüne çıkıyorlar, akşam teslim almaya gittiğimde ortalamayı 5,4 buluyorum :D

Bana ne koyuyor o durum bir bilsen. Çok dikkate almasam da , yol bilgisayarında 5.5 - 6.0 - 6.1 değerlerinin yazmasına bayılıyorum. Ama 5.6 yada 6.2-6.4 yazınca çıldırıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Fiesta dan sonra 6,5 - 7,5 Lt değerler beklediğim için durumu biraz garipseyip konu açayım demiştim sadece:)

araç dizel değil mi? 90 lık dediğinize göre dizel olması lazım, benzinlide 90 lık yok...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Evet dizel ruhan hocam

hayır benzinli deseydin apar topar kurs almaya gelecektim :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Geçen kış şirketin 90lık focus Trend X i ile 5günlük bir göreve personel götür getir yapmak zorunda kalmıştım (Şöför Rahatsızlanmıştı iş başa düşmüştü :) ) Sabah 6da Karşıyakadan Torbalıya gidiyor ve dönüşüm 09:30u buluyordu.Güzergah; Altınyol, Basmane,Konak,Yeşilyurt, karabağlar, Gaziemir ve Torbalı. Dönüşte ise Torbalı, Gaziemir, Balçova, Yeşilyurt, Konak, Basmane ve altınyol üzeri Karşıyaka idi. Hazır böyle rutin ve sevmediğim bir iş başıma kalmışken en düşük ortalamayı tutturmayı hedefledim. 5günün Ortalaması 4.7lt idi. Ortalama hız sanırım 30-35 arası birşeydi. Ortalama hızın yüksek olması sebebi ise Gaziemir-Torbalı arası şehir dışı ve 90km sabit hızda gittiğimden di :)

Ayrıca Araç Şöföre tahsis ettiğimiz araç olduğundan taşıt takip vardı Şehir içi Max:70 Şehir dışı max:90 yapabiliyordu Geçmedi o 5 gün :)

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bir an Murat Yılmaz mı konu açtı dedim ama değilmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Karataş

günde 5 gidiş 5 dönüş 10 km

Ortalama hız 20 km

daha 4. vitesi görmedim

ortalama 7.2 dizel yakıt tüketimi

araç focus dizel 110luk

benim ortalama sizce nasıl?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...