İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

idris Altunkaynak

Merhaba arkadaşlar.Benim 2010 model ford focus TDCI, 90 hp, 50.000 km'de hatchback arabam var. Hergün sabah 5 km. Akşamda 5 km. olmak üzere günde ortalama 10 km. yol yapıyorum (Ankara, şehir içi trafiğinde). Yol bilgisayarında ortalama yakıt tüketimi 8.2 Lt/100 gösteriyor. Bu rakam bana çok yüksek geldi. Mevsimden dolayı olabilir mi acaba?Çünkü yaz mevsiminde şehir içi 6.0 Lt/100 gibi yakıyordu, şimdi 8.2 Lt/100. Mevsimden değilse neden olabilir acaba?Aracımı çok sakin ve devrinde kullanmaya gayret eden biriyim.

Yorum bağlantısı
Cemil Canten

Bu aylarda bu tüketim oranı normal mi

Yakıt: Fuelsave 4,18 TL

Yapılan yol: 630

Ortalama hız: 30 km/h

Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 6,6 lt/100km

Kalan Menzil: 80 km

Alınan yakıt: 44,2 lt

Gerçek yakıt tüketimi: 7,0 lt/100 km

Km başına yakıt tüketimi: 29,3 kuruş (4.18 TL/lt)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Merhaba arkadaşlar.Benim 2010 model ford focus TDCI, 90 hp, 50.000 km'de hatchback arabam var. Hergün sabah 5 km. Akşamda 5 km. olmak üzere günde ortalama 10 km. yol yapıyorum (Ankara, şehir içi trafiğinde). Yol bilgisayarında ortalama yakıt tüketimi 8.2 Lt/100 gösteriyor. Bu rakam bana çok yüksek geldi. Mevsimden dolayı olabilir mi acaba?Çünkü yaz mevsiminde şehir içi 6.0 Lt/100 gibi yakıyordu, şimdi 8.2 Lt/100. Mevsimden değilse neden olabilir acaba?Aracımı çok sakin ve devrinde kullanmaya gayret eden biriyim.

ortalama hızınız nedir? yaz ve kış ortalama hızları arasında fark var mıdır? soğuk motorla kalkıp, zaten ancak 5 km sonra hafif ılık olur motor...ama yinede yaz ve kış arasında 2,2 litre oynamaz, erzurum-kars deseniz belki ama, sizin memleket için biraz fazla geldi, yinede ortalama daha hızınız önemli...

Bu aylarda bu tüketim oranı normal mi

Yakıt: Fuelsave 4,18 TL

Yapılan yol: 630

Ortalama hız: 30 km/h

Yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi: 6,6 lt/100km

Kalan Menzil: 80 km

Alınan yakıt: 44,2 lt

Gerçek yakıt tüketimi: 7,0 lt/100 km

Km başına yakıt tüketimi: 29,3 kuruş (4.18 TL/lt)

30 km ort. hız için 7 lt gerçek tüketim bana fazla geldi, bende 33 km hıza 5,33 lt yaktım gerçi ama, samsun konyaya göre daha sıcak. 6 litre civarı yakmanız lazımdı. ani hızlanma, yüksek devirde vites değiştirme ve seyretme birer faktör olabilir...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan hocam yakın zamanda aracımla 400 km yakın yol yapıcam 1.4 tdci fiesta tek kişi ortalama kaç yakması gerek sizce ?

merhaba yunus, fiesta kaç model, seyir hızın ne olacak? araç yeni ise 90-100 gidersen, lastik havalarını da biraz arttırırsan 3,8 yakarsın. 110-120 gidersen 4,2-4,5 olur. 120-150 arası ise 5 litreye varır. tabi bunlar gerçek depo değeri...verdiğim rakamlar yolun düz olması şartı ile, iniş-çıkışlı ise biraz daha koy üstüne...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan hocam 2012 model yol trakya otobanı Hızım en az yakıcak şekilde gitmeyi düşünuyorum :) 75 iyimidir..

şöyle söyliyeyim. benim araçta max tork 1750 devirde, ve en az yakıtı 1500 devirle veriyor.kendi aracına bunu uyarla, bir iki gözlem yap ona göre kullan. vires oranları, tork, beygir farklı olduğu için sende farklı devir çıkabilir. ama max. tork devrinin 150-250 aşağısı iyidir.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Mesala yüklü iken 4 kişi bagaj dolu en ideal 2150 devir benim araç için idealdi focusta nasıl ?

bende her şart altında 1500 devirde en az yakıtı harcıyor. lastik basınçlarını yükselterek, 1-3 kişi, boş bagaj ile 1500 devir bazen giderim ama, 4 kişi ve dolu bagaj ile araca kıyılmaz, o zaman en az 1750-2000 devir bandında giderim. bende 1500 devirde iken 78 km yapıyor sürat...tabi şunu da unutmamak gerekir, 1750 devirde 240 olan tork, 1600 devirde 230 a, 1500 devirde ise sadece 220 ye düşüyor. onun için motor kaldırıyor. sende tork daha düşük olduğu için bendeki oranlar tutmayabilir.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam bu tabloyu sen mi yaptın acaba ?

evet, hatta bu tabloyu nereden oluşturdun dersen, focus 1,6 tdci euro5 109 ps motorun güç/tork grafiğini otosandan isteyip, AutoCAD programında işledim ve hazırladım...işte kendisi

lXEcoXe.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şehir içi derken? kırmız ışık dur, yokuş yukarı kalk, viraj dönerken frene bas, 2.vitese al yavaşla sonra gazla gibi şehir içi mi? günlük ev-iş arası mesela kaç km , soğuk motor marş tan yola çıkıp durulan?

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Yanlış okumadınız :) Aldığım 90 lık araba şu kış gününde şehir içi 5.0 Lt tüketiyor ( Hem yol bilgisayarında hem de depo ölçümünde) Önceki dizel fiesta bile 5.8 - 6.0 Lt civarında yakıyordu. Hayır normal şartlar altında ne zaman böyle iyi birşeyler olsa arkasından muhakkak saydıra saydıra birtakım kötü durumlara maruz kalmışımdır da..

Yaklaşan bir sorun olabilirmi yoksa işgüzarlık mı yapıyorum..? :)

Çok dertli gördüm sizi...vah vah... :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Erkan Aktaşgül
(düzenlendi)

Mehmet bey gündüz 30-40 dk. akşam dönüş 20 - 25 dk.

Valla ben yanlış hesap yapmadıysam o ölçülen değerler düpedüz şehirlerarası için oluyor.

50km 30 dakikada gidiliyorsa, ortalama 100km/saat hızla gidiyorsunuz demektir ki, bu zaman zaman 150km/saat'leri görüyorsunuz manasına gelir. Akşam dönüşünüzün 20dk sürüyor ise daha da hızlı gidiyorsunuz demektir.

Yani bir yolun şehiriçinde olması ve sizin o yolda gitmeniz şehiriçi değerleri baz alacaksınız demek değildir. Siz basbayağı otobandan basıyorsunuz :D

tarihinde Ali Erkan Ataşgül tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

güzergah şanslı bir tür, daha önce aynı güzergahta çok tüketen motor varsa, onlarda arıza vardır :D şehirler arası yol sınıfında yolunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Bu kış şartlarında 5.3 - 5.4 yakıyorum hem de sağlam trafikte...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

90'lık Focuslar emsallerine göre gerçekten az yakıyor. Ancak yol bilgisayarı verilerinde yanılma payı olabiliyor. Ekranda 5.1 görülen ortalamam reelde 5.4 olarak çıkmıştı...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu kış şartlarında 5.3 - 5.4 yakıyorum hem de sağlam trafikte...

407 ile mi?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

İstanbul trafiğinde, kendimi kasarak toplamda 83km.'de 5.6lt. sarfiyatım olmuştu.. Ankara gibi bir şehirde 5.0 olması gayet normal ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

deger iyimis gerçekten keşke bizim araçlarda yaksa boyle:)ah ahhhh

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Bence sorun yok aracınızda. Trafikte takıla takıla gaza doğru basmaya, takip mesafesine dikkat etmeye, gereksiz gazlamalar yapmamaya başladığınızı düşünüyorum. Size bir bardak tavşan kanı çay yazıyorum ;) Ayaklarınızı uzatın keyfinize bakın.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Yanlış okumadınız :) Aldığım 90 lık araba şu kış gününde şehir içi 5.0 Lt tüketiyor ( Hem yol bilgisayarında hem de depo ölçümünde) Önceki dizel fiesta bile 5.8 - 6.0 Lt civarında yakıyordu. Hayır normal şartlar altında ne zaman böyle iyi birşeyler olsa arkasından muhakkak saydıra saydıra birtakım kötü durumlara maruz kalmışımdır da..

Yaklaşan bir sorun olabilirmi yoksa işgüzarlık mı yapıyorum..? :)

Yol bilgisayarınızdaki ortalama hızınız kaç?

Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın

Bu yakıt ölçümünü yakalıyorsanız otoban ve hız seviyeniz 90-100 olmalı. Yoksa dur kalk trafik de ve düşük viteste bu değeri yakalamak imkansız.

Ölçüm biraz göreceli olmuş bence. Bende Tem de bugün yol aldım. 5 Lİtreyi gördüm ama dediğim gibi araç 100 km hızla motor tam performans olunca

araç optimal seviyede yakıt tüketiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...