İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Serhan Gürbüzol

Şehir içi ortalamam kısa dur kalklarla beraber 6,3 - 6,5 arası. Ürgüp yaz şenliğinden dönerken Niğde Mersin arası otobanda 145 Km sabit hızda 4,8 Lt' yi gördüm, Würth enjektör temizleyiciyi kullandıktan sonra ve ivmelenme sürecinde 2000 - 2200 deviri geçmeyince bu araç gerçekten yakmıyor. ( Dün aracımın 90000 Km bakımı, triger seti değişimini yaptırdım Würth temizleyiciyide boşalttırdım aracın sesi değişti sanki, herkese tavsiye ediyorum. )

Yorum bağlantısı
Edip Aydın

istanbul içi 7,4L/100 km ortalama 1.6 90hp TDCİ için iyi midir? araç 30600 km'de. 30.000 bakımıda 3000 km önce yapıldı.

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Ayrıca sabah çalıştırırken 30-40 sn motoru çalıştırıp sonra hareket etmek tüketimi baya azaltıyor.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

İyidir kardeşim iyidir.

İstanbulda 2 gündür her zaman kullandığım (merter-otogar istikameti) güzergahta öyle bir trafik var ki çıldırmamak elde değil... Dün akşam 2 km yolu tam 45 dakikada gittim... Bugün de normal zamanlarda 15-20 dakikalık yolu 40 dakikada gidip, 45 dakikada döndüm. 2 gündür neden böyle bir anlam veremedim. Aklıma gelen, otomobil firmalarının kampanyaları oldu. Herkes araba sahibi olunca böyle oldu galiba...

Ruhan Hoca nın kulaklarını da çınlattım... Gelsin de trafik görsün dedim. Sonra da şehiriçi 5,2 yakıyorum diyebilecek mi :flowers: dedim.

istanbul içi 7,4L/100 km ortalama 1.6 90hp TDCİ için iyi midir? araç 30600 km'de. 30.000 bakımıda 3000 km önce yapıldı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

İyidir kardeşim iyidir.

İstanbulda 2 gündür her zaman kullandığım (merter-otogar istikameti) güzergahta öyle bir trafik var ki çıldırmamak elde değil... Dün akşam 2 km yolu tam 45 dakikada gittim... Bugün de normal zamanlarda 15-20 dakikalık yolu 40 dakikada gidip, 45 dakikada döndüm. 2 gündür neden böyle bir anlam veremedim. Aklıma gelen, otomobil firmalarının kampanyaları oldu. Herkes araba sahibi olunca böyle oldu galiba...

Ruhan Hoca nın kulaklarını da çınlattım... Gelsin de trafik görsün dedim. Sonra da şehiriçi 5,2 yakıyorum diyebilecek mi :flowers: dedim.

ho ho hoyt! siz yanlış trafikte ilerliyorsunuz, doğrusu burası...sizinkine şehir içi trafik değil, çıldırma trafiği denir. öyle bir trafiktede yakıt ölçülmez :oghk: ben hala 5.2 lerle geziyorum, hatta şu anda 4.8 diyeyim de, azıcık daha diş gıcırdatın.istanbul da olsam tahminim 6 ile 6.5 arası yakardım. :nargile:

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ben, Samsundan geçerken 4,4 ortalama ile geçiyorum. :biggrin:

Zaten sırf bu yüzden daha az tüketmek için Samsun'a tayin isteyeceğim. :biggrin:

ho ho hoyt! siz yanlış trafikte ilerliyorsunuz, doğrusu burası...sizinkine şehir içi trafik değil, çıldırma trafiği denir. öyle bir trafiktede yakıt ölçülmez :oghk: ben hala 5.2 lerle geziyorum, hatta şu anda 4.8 diyeyim de, azıcık daha diş gıcırdatın.istanbul da olsam tahminim 6 ile 6.5 arası yakardım. :nargile:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ben, Samsundan geçerken 4,4 ortalama ile geçiyorum. :biggrin:

Zaten sırf bu yüzden daha az tüketmek için Samsun'a tayin isteyeceğim. :biggrin:

bekleriz, istanbul ve samsun yaşam kalitesi olarak karşılaştırılamaz ama, ş.içi bir yılda yakacağınız mazot farkı ile, her yıl Türkiye turuna çıkarsınız... istanbul ş.içi ile samsun ş.içi arası fark 100 km de(7,2-5,2) 2 litre...ayda 1000 km yapan bir araç için eder 20 litre...çarp 12 ay ile etti 240 litre.... parasal değeri 1050 tl eder.....bu para ile şehirler arası 120-130 seyir hızı ile 5000 km den fazla yol yaparsınız :D

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Ruhan Hocam bayadır foruma uğrayamadım,üni ve stajlardan ötürü :) Artık aracı devirli kullanmaya başlamak zorunda kaldım. Araç Yazın, motor arıza uyarısı verdi. Sonrasında Servis'te arızanın düşük devir kullanımından ötürü oluştuğunu yazdı. Halbuki ara sıra gazlardım, fakat genel kullanımım 1500 devir üzerindeydi. Önceden de söylediği gibi 2250-2500 devir aralığında vites değiştirir, 1500 devirin üzerinde tutardım motoru her zaman.

Servis'inde söylediği yüksek devirli kullanım. Şuanda da bu yüzden 2800-3000 devir aralığında vites değiştiriyorum, motorun 1800 devir altında kalmaması için özen gösteriyorum. Haliyle yakıt durumu biraz daha arttı :) Yakıtın litresi 4.37 iken (Shell V-Power) çoğunlukla şehir içi kullanımla 27.5 kuruş, şehir içi - şehir dışı karışık iken 24.8 kuruş yaktı araç.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan Hocam bayadır foruma uğrayamadım,üni ve stajlardan ötürü :) Artık aracı devirli kullanmaya başlamak zorunda kaldım. Araç Yazın, motor arıza uyarısı verdi. Sonrasında Servis'te arızanın düşük devir kullanımından ötürü oluştuğunu yazdı. Halbuki ara sıra gazlardım, fakat genel kullanımım 1500 devir üzerindeydi. Önceden de söylediği gibi 2250-2500 devir aralığında vites değiştirir, 1500 devirin üzerinde tutardım motoru her zaman.

Servis'inde söylediği yüksek devirli kullanım. Şuanda da bu yüzden 2800-3000 devir aralığında vites değiştiriyorum, motorun 1800 devir altında kalmaması için özen gösteriyorum. Haliyle yakıt durumu biraz daha arttı :) Yakıtın litresi 4.37 iken (Shell V-Power) çoğunlukla şehir içi kullanımla 27.5 kuruş, şehir içi - şehir dışı karışık iken 24.8 kuruş yaktı araç.

ne yani 2500 devirde vites değiştirmek devirsiz mi sayılıyormuş. bana biraz sallamışlar gibi geldi. ş.içi konvoy trafiğinde 3000 devirde vites değiştirsinler de biz de görelim. 2500 de vites değitirince zaten bir üst viteste 1750 devir yakalanıyor. ne yani bu aracın max. torkunu verdiği devir, arıza yaptığı devir mi şimdi? kesinlikle onaylamıyorum. bunlar kulaktan dolma bilgiler...otursunlarda ilk önce sattıkları arabanın kullanma kılavuzunu okusunlar.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Hocam, günde 5+5 km yol yapıyorum..yolda 5 adet ışık ve ve 1 km civarı yokuş var ortalama hız 20 km /s ne kadar yakıyorumdur tahminen ?

İlaveten manifold temizliğinden sonra 3000 devir civarı vites değiştiriyorum

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Devir sayısı şu olursa lamba yanarmış diye ya yazılı bir kağıt isteyin ya da bir daha baktırın motora. Aracınız garanti kapsamında mı?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam, günde 5+5 km yol yapıyorum..yolda 5 adet ışık ve ve 1 km civarı yokuş var ortalama hız 20 km /s ne kadar yakıyorumdur tahminen ?

İlaveten manifold temizliğinden sonra 3000 devir civarı vites değiştiriyorum

6,5 bilemedin 7

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

6,5 bilemedin 7

Ben otoparka iniyorum itfaiyeyi ararsan iyi olur..Şu gaz yağı nerdeydi yahu :angry:

Bilemedin hocam 9lt

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Ben otoparka iniyorum itfaiyeyi ararsan iyi olur..Şu gaz yağı nerdeydi yahu :angry:

Bilemedin hocam 9lt

ben araç focus diye o rakamları vermiştim ama, c-max da olsa bu kadar yakmaması lazım, vitesleri max. torku aldığınız devrin 750 devir fazlasından atın, daha çok devirli kullanım yakıt arttırır. ara sırada benim gibi 1-2 km 3000 devir yaparsınız olur biter. Allah kolaylık versin. ben ş.içi 5 litreden 5.17 litreye çıktım diye pür dikkat kesildim, şu anda aracımı göz altına aldım, her hareketini izliyorum, korkudan 4.8 in üstüne çıkamıyo garibim... :biggrin:

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

ben araç focus diye o rakamları vermiştim ama, c-max da olsa bu kadar yakmaması lazım, vitesleri max. torku aldığınız devrin 750 devir fazlasından atın, daha çok devirli kullanım yakıt arttırır. ara sırada benim gibi 1-2 km 3000 devir yaparsınız olur biter.

Şehir dışı 150 km yol yaparak 3,7 lt ortalamada yaptım .80 km hız ile büyük sabır göstererek tabi :)

2500 devir altında vites değiştirmem ve bu aralar 3000 lerde değiştirmem sebebiyle galiba biraz daha arttı..

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Şehir dışı 150 km yol yaparak 3,7 lt ortalamada yaptım .80 km hız ile büyük sabır göstererek tabi :)

2500 devir altında vites değiştirmem ve bu aralar 3000 lerde değiştirmem sebebiyle galiba biraz daha arttı..

bencede 3000 devir kullanımının payı büyük bu sarfiyatta...ancak çağlar kardeşin dediği gibi, araç akışının önemi çok büyük, mesela ben sabahları % 70 yeşil dalgayı yakalayıp gidiyorum, belki siz sıkışık trafikte ilerliyorsunuz. bende akşam trafiğine kalıp 15 adet trafik ışığının hepsine takılınca, okuldan çıkışta 4,9 iken eve gelince 5,1 oluyor. ama sabah okula gidince(06:30 da) yine 4,9 a geliyor.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Manifoldtan 1 kilo çamur(egsoz+yağ) boşaltınca, ayağımın ayarı kaçtı galiba.. :rolleyes: Eskiden en fazla 2500 d/d da değiştirirdim vitesi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İstanbulda, motor bakımları, km değilde, motor çalışma saatinden hesaplansa, tüm servisler 24 saat çalışsa iş yetişmez :D

1 km yi 1.5 saatte gidiyoruz

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

İstanbulda, motor bakımları, km değilde, motor çalışma saatinden hesaplansa, tüm servisler 24 saat çalışsa iş yetişmez :D

+1

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Zaten mantık olarak öyle olmalı bence bizim gemi makinalarında (dizellerde) öyle mesela çalışma saatine göre.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

istanbuldakilerin 2 km yaptığı zaman diliminde ben 14 km yapmış oluyorum. ve daha az yakıtla...

Yorum bağlantısı
Burak Koca

ne yani 2500 devirde vites değiştirmek devirsiz mi sayılıyormuş. bana biraz sallamışlar gibi geldi. ş.içi konvoy trafiğinde 3000 devirde vites değiştirsinler de biz de görelim. 2500 de vites değitirince zaten bir üst viteste 1750 devir yakalanıyor. ne yani bu aracın max. torkunu verdiği devir, arıza yaptığı devir mi şimdi? kesinlikle onaylamıyorum. bunlar kulaktan dolma bilgiler...otursunlarda ilk önce sattıkları arabanın kullanma kılavuzunu okusunlar.

Evet hocam, hatta hocam en başta, belli bir süre 4000 deviri geçince vites attırın şehir içinde demişlerdi de; bende içimden yakıtın parası benim cebimden çıkıcak demiştim :) Bunu uygulamadım, fakat 2800-3000 devire gelince vites büyütüyorum şehir içinde. Devir 1800'in altına düşmesine de izin vermeden vites küçültüyorum. Araç biraz daha rahatladı sanki, fakat olan yakıta oluyor. Sorunsuz olsun diye böyle kullanmaya devam edeceğim sanırım, yoksa şehir dışında yokuş çıkarken Pat! diye motor arıza uyarısı'nın yol bilgisayarında belirmesi hiç hoş olmuyor; hele ki sollama anındaysanız...

Devir sayısı şu olursa lamba yanarmış diye ya yazılı bir kağıt isteyin ya da bir daha baktırın motora. Aracınız garanti kapsamında mı?

Evet Çağlar hocam hala garanti kapsamında. Yok hocam onlar devir sayısı şu demediler, sadece benim kullanım tarzımdan ötürü (genelde 2500 devire yakınken vites büyütürdüm, bir sonrakı viteste 1500 devir-1600 devir civarını yakalardım. Ara sıra gazlamam ve şehir dışı harici) devirli kullanın dediler, kaç bin devirde kullanmam gerektiğini söyleyince belli bir süre 4000 deviri geçince vites büyütün, sonrasında biraz daha erken büyütebilirsiniz diye bir cevap geldi. Fakat ben hiç sürekli 4000 deviri geçince vites büyütmedim, hep 2800-3000 devir aralığında vites büyüterek kullanıyorum aracı.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

mustafa kardeş, ilk önce söyleyeyim, ankara için yakıtın çok güzel. seni çok iyi anlıyorum. bende aynı dertten musdaribim. düz yolda 90-100 ne güzel giderken yokuşa gelince gıdıklanıyorum. değme markalar tıs tıs çıkarken, sen gaza basıyorsun ve gitmem demiyor. hız çıkıyor 150 ye...zaten rampalarda kendimize hakim olabilsek, daha az yakar bu meret...yakıt katkısına gelince, ben çok kullandım ama hata ettiğimin farkına vardım. zira yakıt düşürme konusunda pek bir faydası olmadı. zaten araçlarımızın km si fazla değil. araçtan bir şikayet yada kurum gibi bir olumsuzluk yoksa atmaya gerek yok. günümüzün yakıtları zaten katkılı. ancak kötü bir yakıt almışsam, çekişte problem varsa, yada uzun süre düşük devir kullanıp kurumdan şüphelenirsem o zaman atarım. garantiye olumsuz etkisi olmaz. motor sesine gelince, psikolojik olabilir. mesela ben aracı yıkatıp temizleyince sanki daha sessiz gidiyor ve daha az yakıyor :biggrin: iyi bayramlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...