İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Emre Alliş

abi ben artık gaza basarken özellikle arada sırada yüklenirken iki kere düşünüyorum, iki kere düşününce de gaza basma hevesim kalmıyor :(

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

İyi de dizel arabada boşa atmak tüketimi azaltmaz ancak trafiğin akışına göre hızı ayarlayarak tüketimi azaltabiliriz. Ben şehir içinde 5 lt /100 km harcıyorum. Kavşaklara yaklaşınca vites küçülterek ve ayağı gazdan çekerek yavaşlamak tüketimi azaltıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

İyi de dizel arabada boşa atmak tüketimi azaltmaz ancak trafiğin akışına göre hızı ayarlayarak tüketimi azaltabiliriz. Ben şehir içinde 5 lt /100 km harcıyorum. Kavşaklara yaklaşınca vites küçülterek ve ayağı gazdan çekerek yavaşlamak tüketimi azaltıyor.

katılıyorum, bende ş.içinde 5 litre yakıyorum(ortalama hız 30-32 km) millet sallıyorsun diyor. hızımı trafiğe göre ayarlıyorum. öyleki yeşil dalgaya göre kullanıp sabit hızda gitmeye çalışıyorum. ilerdeki ışıklar kırmızıyken yanımdan ciuuuvv diye geçenler, ilerde durup beklerken ben ışıklar yeşile döndüğünde ancak kavşağa gelmiş oluyor, aynı hızda seyrederek geçiyorum.(60-70 km) oysa o beni ciuuuvv diye geçenler, hem beni geçerken fazla yakıyor, hemde kavşakta tekrar durup kalktıkları için bir kere daha fazla yakıyorlar. diyorum, millet araba kullanmayı bilmiyor. gaza basınca hızlı gidilir sanıyorlar. her kavşakta kırmızı ışığa yakalanıyorlar, ama şehire benle beraber gidiyorlar. araç, hızlanma esnasında anlık 8-10-15 litre gösterirken, sabit hızda 2,5-3 litre gösteriyor. farkımız burada...benim güzergahımda yaklaşık 15 adet ışıklı kavşak var. araları 500 m ile 1000 m arasında, bir tanesinin arası 2,5 km...millet bu kavşak aralarının her birinde 0-100 km çalışırken ben 50-75 km arasında geziyorum. sonra da sallıyorsun diyorlar...la havle vela kuvvete... :angry:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Ruhan hocam ''ileri yakıt düşürme teknikleri'' adındaki kitabınızı bekliyoruz :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan hocam ''ileri yakıt düşürme teknikleri'' adındaki kitabınızı bekliyoruz :rolleyes:

:tongue: :tongue: :tongue: estağfurullah, ne haddimize....bu konuya, üye olduğum 2012 ocaktan beri yazıyorum birikimlerimi...25 yıllık birikimlerim ve ne yaktığım, ocak 2012 den beri bu konuda yazılı...ama geniş kitlelere hitap etmiş olmak için bu konuyu kitap haline getirip, gelirini de foruma aktarabiliriz :D :D :D

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

:tongue: :tongue: :tongue: estağfurullah, ne haddimize....bu konuya, üye olduğum 2012 ocaktan beri yazıyorum birikimlerimi...25 yıllık birikimlerim ve ne yaktığım, ocak 2012 den beri bu konuda yazılı...ama geniş kitlelere hitap etmiş olmak için bu konuyu kitap haline getirip, gelirini de foruma aktarabiliriz :D :D :D

Ee o zaman günah benden gitti .Bu konuya yazdıklarınızı kopyala-yapıştır yapıp korsan kitabımı bastırmak üzere dev bir matbaa ile anlaşmamı yapıyorum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ee o zaman günah benden gitti .Bu konuya yazdıklarınızı kopyala-yapıştır yapıp korsan kitabımı bastırmak üzere dev bir matbaa ile anlaşmamı yapıyorum :D

helali hoş, sefanız mübarek olsun :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Yenigün

Arkadaşlar dün ıstanbul çatalca dan lüleburgaz gittim geldim. Cc ile sürekli 120 km ve 5. Vitesde.otoban dan sadece ben ve yük yok.klima sadece dönüşte açıktı.yol düz.hiç 4 bile yapmadim.sonuç 5.8 lt ortalama tüketim.bana çok geldi.sizce nasıl.ilk ford aracımız 2ay önce aldım.2008 1.6 tdci titanium x paket manuel ve egr iptal edildi.araç 88 binde.bir başka sorunum da geri giderken frene basinca tık diye bir ses geliyor.ses bir kez geliyor ve direksiyonda hafif hissediliyor.sebep ne olabilir.cvp verenlere şimdiden teşekkür ederim

Ben de haftasonu İstanbul - Edirne / Edirne - İstanbul arasında 130 km sabit hız / 5. viteste CC ile gidip geldim. Ortalama 5.8 görünüyor, ama bana fazla geldi. Şehir içinde bile bazen 5.5 - 6'lara inebiliyorken, dümdüz ve bomboş yolda neden 5.8'de takıldı kaldı, pek anlamadım. Tüketimden emin olayım diye yola çıkmadan hava filtremi de değiştirmiştim. Sanırım ekonomi yapmak için fazla hızlıydım :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

130 km/s hız ile alakalı bir durum bu tüketim değeri..Aynı yolu 90-110 km hız ile gidin 4-4,2 lt ortalama yakalarsınız

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

ben pek katılmıyorum. 130 ile 5.8 yakmaması lazım. ben 120 ile 4,6 yakıyorum. hemde rampalarıda 120 ile çıkarak...arada 130-150 basarak. fazla yakıta neden olan bir durum var bence...

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

ben pek katılmıyorum. 130 ile 5.8 yakmaması lazım. ben 120 ile 4,6 yakıyorum. hemde rampalarıda 120 ile çıkarak...arada 130-150 basarak. fazla yakıta neden olan bir durum var bence...

Hocam ben, bizim gibi normal kullanıcıları kastetmiştim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Aslında ben de bu soruyu soracaktım :) Konu kendiliğinden açılmış. Açıkçası ben de 130'a bağlı olduğuna inanmak istiyordum ama turbo borusu ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Birkaç ay önce benzer bir aşırı tüketim başladığında sonradan turbo borusunda çatlak olduğunu farketmiştik ve değiştirmiştik. Ancak o zaman ciddi bir siyah duman atma olayı olmuştu, işin ilginci çekişte de pek düşüş olmamıştı ama borudaki çatlak 1750 devri geçtiğimde ciddi bir ses çıkarıyordu. Değiştirince herşey normalde dönmüştü.

Edirne yolu sonrası, aracım çeyrek depo gösterdiğinde yapılan yol 570 km civarıydı. Normalde şehir içi + şehir dışı kullandığımda bile, genelde bu değer 600'ün üzerinde oluyordu. Şu anda siyah duman sorunu yok (gibi görünüyor), çekişte de düşüş yok ama bir doktora görünmesi gerekecek sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

bugün depo doldurdum, kullandığım w-power idi, bugün deneme amaçlı GTL aldım.

ş.içinde (ort. hız 31 km) 940 km yaptım. yol bilg. ort. yakıt 4,6 idi. ancak gerçek depo değeri 5.17 çıktı. benim yol bilg. gerçekten daha az gösteriyor. 48.61 litre yakıt aldım.48.61/940x100= 5.17 litre.... bakalım GTL nasıl yakacak...

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

bugün depo doldurdum, kullandığım w-power idi, bugün deneme amaçlı GTL aldım.

ş.içinde (ort. hız 31 km) 940 km yaptım. yol bilg. ort. yakıt 4,6 idi. ancak gerçek depo değeri 5.17 çıktı. benim yol bilg. gerçekten daha az gösteriyor. 48.61 litre yakıt aldım.48.61/940x100= 5.17 litre.... bakalım GTL nasıl yakacak...

Hocam, bu yazdıklarını okudukça arabamı şehrin meydanına çekip üzerine en kralından ultra-mega-powır-movir benzini döküp kibriti çakasım geliyor :kafa2:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam, bu yazdıklarını okudukça arabamı şehrin meydanına çekip üzerine en kralından ultra-mega-powır-movir benzini döküp kibriti çakasım geliyor :kafa2:

moralinizi bozmayın. yakıt tüketiminde güzergahın önemi çok büyük. benim ortalama hızım standartların üstünde.(31 km) vites değişimlerim 2250-2500 civarı(soğuk motor 2000 civarı). çok sakin kullanıyorum, yeşil dalgayı yakalamaya çalışıyorum. eğer trafikte seyir halinde bulunduğum diğer araçlarla beraber aynı performansta kullansam, emin olun benimde 6-6.5 litre olur. başkaları beni geçip gidiyor, sonrada kırmızı ışıkta beni bekliyor. ben onlara yetişince onlar tekrar kalkıyor ama ben ise aynı hızda devam ederek geçiyorum kavşaktan...sürekli hızlanıp yavaşlamak çok yaktırır. ben ise stabil(sabit hızda) kullanmaya çalışıyorum. sabır sabır sabır...istanbul trafiği gibi sürekli dur kalk yapmıyorum. bende istanbulda olsam, bu değerlerim hayal olur. ama hemen ekleyeyim, buradada aynı araçla benim gibi yakan yok. işin sırrı sabırda. yoksa şöyle arabanın torkunun zevkine varacak şekilde kullansam, bu değerleri bende göremem.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tolga Yıldırım

ben yeni 2006 focus ghia aldım.şehir içi 150 tl lik yakıtla 480 km yol yaptım.aracı alalı daha 10 gün olmadı.ama araç beni tatmin etti.ve bu yakıtım benzinde.aracımda lpg yok.diğer forum sitelerinde okuduğum kadarıyla benim aracım benzinde lpg ye göre daha az yakıyor hemde şehiriçinde.şehirdışına çıkmak daha nasip olmadı.onuda yakın zaman da deneyip göreceğim.abimde 2003 ghia var otomatik lpg li.ilk sahibininden aldı.ama benim aracımdan çok yakıyor.benim şehiriçinde yaktığım yakıtı lpg de o şehirdışında yakıyor.valla ne diyeyim Allah hiçbirimize kaza bela vermesin.ben aracımdan çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Özkan Kara

Hayırlı konular farklı bir konu açmadan buradan yazayım dedim.109 bg'lik tdci sedan aracımla ful depo ile şehir içi 170km yaptım şehir dışıda 200 km yaptım şuan depo yarım,yol bilgisayarı göstergesinde ise ortalama hız:29 ortalama yakıt:5,3lt yazıyor ve kalan mesafe 330km yazıyor bu tüketim fazla değilmidir acaba daha az yakanlar gördüm.Hayırlı forumlar.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hayırlı konular farklı bir konu açmadan buradan yazayım dedim.109 bg'lik tdci sedan aracımla ful depo ile şehir içi 170km yaptım şehir dışıda 200 km yaptım şuan depo yarım,yol bilgisayarı göstergesinde ise ortalama hız:29 ortalama yakıt:5,3lt yazıyor ve kalan mesafe 330km yazıyor bu tüketim fazla değilmidir acaba daha az yakanlar gördüm.Hayırlı forumlar.

size de hayırlı forumlar, verdiğiniz rakamlardan yaptığım hesaplara göre, ş.içi 170km, ş.dışı 200 km yapan(ş.dışında çok basmadığınızı düşünerek) bir tdci focusun ibresi ortada değil ortanın solunda olmalıydı. tdci focusun ibresi ortadayken, yaklaşık 25 litre mazot alır(pompa atınca daha koymamak şartıyla)...bana göre şu anda yapılan kilometreye göre en fazla 19-20 litre almalıydı. ortalama hız yanıltır. iki aracın ortalama hızı aynı da olsa, kullanım durumu çok farklı olabilir. aracın biri boşta çok bekliyorsa onun ort.hızı çok düşük çıkacaktır. gerçi siz beni referans almayın. ben henüz çevremde benden az veya eşit yakana pek rastlamadım. ama yinede bir fikir versin diye rakamları vereyim. ibre tam sıfıra oturunca alıyorum(bende ikaz lambası çok erken yanıyor). aldığım mazot 48,61 litre...ş.içi 940 km yapıyorum(5,17 yapar), ş.dışı 1050 km(4,63 yapar)cc ile 120 km hızla seyredip, 4 yetişkin+full bagaj+rampalarıda 120 ile çıkarım. ort. yakıta pek güvenmeyin, gerçek depo değeri ile farklı olabiliyor. gerçek depo değerine bakın. ama yinede yakıtınız çok fazla.

Yorum bağlantısı
Özkan Kara
(düzenlendi)

size de hayırlı forumlar, verdiğiniz rakamlardan yaptığım hesaplara göre, ş.içi 170km, ş.dışı 200 km yapan(ş.dışında çok basmadığınızı düşünerek) bir tdci focusun ibresi ortada değil ortanın solunda olmalıydı. tdci focusun ibresi ortadayken, yaklaşık 25 litre mazot alır(pompa atınca daha koymamak şartıyla)...bana göre şu anda yapılan kilometreye göre en fazla 19-20 litre almalıydı. ortalama hız yanıltır. iki aracın ortalama hızı aynı da olsa, kullanım durumu çok farklı olabilir. aracın biri boşta çok bekliyorsa onun ort.hızı çok düşük çıkacaktır. gerçi siz beni referans almayın. ben henüz çevremde benden az veya eşit yakana pek rastlamadım. ama yinede bir fikir versin diye rakamları vereyim. ibre tam sıfıra oturunca alıyorum(bende ikaz lambası çok erken yanıyor). aldığım mazot 48,61 litre...ş.içi 940 km yapıyorum(5,17 yapar), ş.dışı 1050 km(4,63 yapar)cc ile 120 km hızla seyredip, 4 yetişkin+full bagaj+rampalarıda 120 ile çıkarım. ort. yakıta pek güvenmeyin, gerçek depo değeri ile farklı olabiliyor. gerçek depo değerine bakın. ama yinede yakıtınız çok fazla.

Bizede yakıtı fazla geliyor yakıt 2 3 ay önce izmir-ısparta yaptık giderkene araba 23 kuruş yakmıstı gelirkene araba doluydu 24 kuruş yaktı ama şehir içi 35 kuruşa yakın yakıyor depo fulleyince pompacıya baktırıcaz çok yakıyor diye ama enjektörler pis olsa diolar çekiş düşük olur ama arabanın çekişi çok çok iyi bakımları yeni yapıldı neden bu kadar fazla yaktığını arıyoruz düşünceleriniz varsa yazarmısınız.Teşekkürler.

tarihinde Özkan Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

çok neden olabilir, mesela baskı balata ne durumda... debriyaj balatası azaldığında çok yakmaya başlar. ateşleme kabloları eskidiğinde yine çok yakmaya başlar. kurum bağlamışsa çok yakar, seyir halinde ayağınız gaz pedalına sürekli müdahale ediyorsa çok yakar, rot ayarları bozuksa(tekerler birbirine bakıyorsa, yani paralel değilse) çok yakar, turbo kaçırıyorsa, hortumunda yada borusunda çatlak varsa çok yakar...ihtimaller sıralanır gider. tüm ihtimallere tek tek bakmak lazım. belki zaman alır ama, zamanla bulunur. yeterki kendinizi ehil ellere teslim edin. izmirde forumumuzdan sabri usta varmış, tüm forumda biliniyor, birde ona danışın isterseniz.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Güle güle kullanın aracınızı..Tdci motor şehir dışında gerçekten az yakıyor, 110 km/s hızları geçilmedikçe

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
GÖKHAN ASLIHAK
(düzenlendi)

Arkadaşlar 2006 focus SW 120000 arcımda son gelen zamlarla beraber yakıt tüketimim km başına 290TL normalmi acaba

TUTAR 153,13 TL YAPILAN KM 531,8 KM BAŞI 0,29 YTL ALINAN LİTRE 37,81 ALINAN TUTAR 4,05 KADOİL

tarihinde GÖKHAN ASLIHAK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ortalama 7,01 lt. Tamamı şehiriçi (çok rahat ve akıcı olmayan bir trafik) ise gayet normal...

Arkadaşlar 2006 focus SW 120000 arcımda son gelen zamlarla beraber yakıt tüketimim km başına 290TL normalmi acaba

TUTAR 153,13 TL YAPILAN KM 531,8 KM BAŞI 0,29 YTL ALINAN LİTRE 37,81 ALINAN TUTAR 4,05 KADOİL

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

sürekli soğuk motor, dur kalk var ise normaldir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...