İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Süha Demirtaş

yani kuruş hesabına vurursak, gtl veya fuelsave ikisi de aynı hesabamı geliyor.

fuelsave i bilmem v-power ile aynı menzile aynı para ile gitmek mümkün

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemil Canten

Şehir içinde yol bilgisayarı 5 litre gösteriyor ama kendi hesaplarıma göre 5,7 litre klima nadir olarak kullanılıyor. Bu değerler normal mi

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Şehir içinde yol bilgisayarı 5 litre gösteriyor ama kendi hesaplarıma göre 5,7 litre klima nadir olarak kullanılıyor. Bu değerler normal mi

2. gün önce 100 TL opetten akaryakıt aldım eco dan.

Klima açık olarak 110 km hız sabitleyici ile geldim. Arada trafik olan yerlerde oldu.

Yol bilgisayarında 4.4 LT görünüyordu.

Klimasız çekiş daha kuvvetli. Ama çekiş için klimadan vazgeçişmez bence :)

Şehir içinde 5.4 LT göstermekte.

Aracımı seviyorum :)

Ayrıca 90 KM sürat ile 110 KM sürat arasında yakıt tüketimi çok farketmiyor gibi.

kendi aracım için görüşümdür.

20 KM süratten kısmaya deymeyecek kadar bir tasarrufu olacaktır.

opetten yakıt alırken depoyu tamamen doldurup 100 km gideceğiz daha sonra tekrar depoyu dolduracağız. daha sonra shellden yakıt alıp aynısını yapacağız. ondan sonra farkı söyleyebiliriz. diğer karşılaştırmalar bence çok yanlış olur.

Değerli abilerim, otomatik viteste 1100 km yol yaptım ve yol bilg'e göre 5.8 lt ye kadar düştü ortalama hız da 100 civarı, klima açık 2 kişiyle. Sanırım bu veriler otomatik için de ideal gibi geldi 3.87 den aldığım yakıta full depo full depo şeklinde de hesapladım 23 kuruş yaktı. şimdi bu veriler sizce nasıl ? otomatik de herzaman fazla yaktığı söyleniyor :) otomatik vites ilk defa kullanıyorum.

Arkadaşlar rica etsem şehir içi yerine ortalama hızı yazarak bahsetsek nasıl olur, Şehir içleri il il değişiyor karşılaştırma tam yapamıyorum. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Tüketilen Yakıt : 49,90 litre

Gidilen yol : 682,2 km

Kalan mesafe : 24km

Litre Fiyatı : 3,78

Yol bilgisayarı ortalama yakıt : 7,3 lt

Yol bilgisayarı ortlama hız :21 km/h

Yol bilgisayarı depo dolunca gösterdiği menzil :732km

Depo fulleme ile hesaplanan 100km de yaktığı yakıt : 7,3145lt

Depo fulleme ile hesaplanan 1 km de yaktığı yakıt : 0,2764 TL

aynı pompa ve ilk atış hesabı.

Şartlar bir öncekiyle aynı ani ivmelenme oldukca çok.

akşam garaja girdiğimde kalan mesafe 5 km yi gösteriyordu sabah çalıştırdığımda 41 km yi gösterdi fakat 10km gitmeden 25km ye düştü.

Tüketilen Yakıt : 50,06 litre + 8,68 litre = 58,74 litre

Gidilen yol : 758,6 km

Kalan mesafe : 4 km

Litre Fiyatı : 3,74 TL

Yol bilgisayarı ortalama yakıt : 7,5 lt

Yol bilgisayarı ortlama hız :24 km/h

Yol bilgisayarı depo dolunca gösterdiği menzil :724km

Depo fulleme ile hesaplanan 100km de yaktığı yakıt : 7,7432lt

Depo fulleme ile hesaplanan 1 km de yaktığı yakıt : 0,2895 TL

Pompa ilk atış bu sefer Full'den aldım opet litre fiyatı 2,88 TL idi.

0ZyXS.jpg

2VBQd.jpg

OLP2t.jpg

dVQe4.jpg

6xyx7.jpg

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

bana 24 km ortalama için biraz fazla geldi 7,7 litre...ben samsunda 28-30 km ortalamaya, gerçek depo değeri 5-5,3 yakıyorum.

Arkadaşlar rica etsem şehir içi yerine ortalama hızı yazarak bahsetsek nasıl olur, Şehir içleri il il değişiyor karşılaştırma tam yapamıyorum. :)

katılıyorum, bende daha önce bu teklife destek verdim ama oturmadı. her ildeki ortalama hız farklıdır. birbirimizi yanıltabiliriz. bir ilde ş.içi 5 litre yakan bir araç, belki diğer ilde 6 litre yakan bir araca göre belkide fazla yakıyordur. ortalama hızıda verirsek daha iyi yorumlanır.

fuelsave i bilmem v-power ile aynı menzile aynı para ile gitmek mümkün

yani o zaman w pover a devam diyorsun öyle mi?

tadından yenmez. bu tüketimi yaptığınız süreçdeki ortalama hızıda verirseniz, daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Abi benim Eskişehir'de trend focusumda bu da 7,3 lt/100km nin altına hiç düşmedi. Bu ay her gün sabah akşam 11 er km, akşam gece 5 er km yol yaptım.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
2. gün önce 100 TL opetten akaryakıt aldım eco dan. Klima açık olarak 110 km hız sabitleyici ile geldim. Arada trafik olan yerlerde oldu. Yol bilgisayarında 4.4 LT görünüyordu. Klimasız çekiş daha kuvvetli. Ama çekiş için klimadan vazgeçişmez bence :) Şehir içinde 5.4 LT göstermekte. Aracımı seviyorum :) Ayrıca 90 KM sürat ile 110 KM sürat arasında yakıt tüketimi çok farketmiyor gibi. kendi aracım için görüşümdür. 20 KM süratten kısmaya deymeyecek kadar bir tasarrufu olacaktır.
bende 90 km ile giderken 2,8-3,3 arası değişen anlık tüketim, 110 km ile giderken 4,2-4,5 bandına fırlıyor. düz yolda defalarca denedim, tecrübe ile sabittir.

Abi benim Eskişehir'de trend focusumda bu da 7,3 lt/100km nin altına hiç düşmedi. Bu ay her gün sabah akşam 11 er km, akşam gece 5 er km yol yaptım.
o zaman ortalama hızınız bayağı düşük demek ki... birde hep soğuk motor, dur-kalk varsa olabilir.
Yorum bağlantısı
Cemil Canten

Ortalama hızım 30 km/h görünüyor sorumu tekrar etmem gerekirse şehir içi yol bilgisayarı 5 litre ama benim ölçümlerime göre 5,7 litre (Klima nadir kullanım) bu oranları değerlendirirmisiniz

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Depo tamamen dolu iken km sayacı sıfırlanıp tüm değerlerde sıfırlanmıştır. Malesef bu ay biraz fazla yaktım :( Klimasız 7.5 ortalama ile takılırdım en fazla şimdi ki durum ortada

lBlXT.jpg

R2Axr.jpg

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Depo tamamen dolu iken km sayacı sıfırlanıp tüm değerlerde sıfırlanmıştır. Malesef bu ay biraz fazla yaktım :( Klimasız 7.5 ortalama ile takılırdım en fazla şimdi ki durum ortada

Süha'cım imzandaki sözlere bakınca bu ortalamlar gayet normal değil mi ? :p

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Süha'cım imzandaki sözlere bakınca bu ortalamlar gayet normal değil mi ? :p

Serhan abi yarım depo ile 280km çok yakıyoruz ya :D Bu arada kandil için aradım telin meşgul idi bizde öle mesaj ile olmaz bu işler :D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

bana göre çok güzel

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Ortalama hızım 30 km/h görünüyor sorumu tekrar etmem gerekirse şehir içi yol bilgisayarı 5 litre ama benim ölçümlerime göre 5,7 litre (Klima nadir kullanım) bu oranları değerlendirirmisiniz

Bence normal olması gereken değerler,

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

bana göre çok güzel

Bence normal olması gereken değerler,

Ben Konya'yı biraz bilirimde şehir içinde araba kullanılıyormuş gibi bana hiçbir zaman gelmemiştir. 5,7 rakamı gerçek anlamda ş.içi trafiğinde tutturulacak bir rakam değildir. Bu araçlar ile İstanbuldaki gerçek ş.içi trafiğnde 8-9 lar çok rahat görülmektedir. ş.içi derkende kartal avcılar (Yaklaşık 60 km.lik bir mesafe ve sabah akşam trafiğinden) arasında köprüler, köprü bağlantı ve onlara yakın yollardan bahsediyorum. .3-4 büyük şehir dışında 3-5 km.lik trafiğin ve ışıkların olduğu yerler için 5,7 gibi rakamlar gayet normaldir.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Ben Konya'yı biraz bilirimde şehir içinde araba kullanılıyormuş gibi bana hiçbir zaman gelmemiştir. 5,7 rakamı gerçek anlamda ş.içi trafiğinde tutturulacak bir rakam değildir. Bu araçlar ile İstanbuldaki gerçek ş.içi trafiğnde 8-9 lar çok rahat görülmektedir. ş.içi derkende kartal avcılar (Yaklaşık 60 km.lik bir mesafe ve sabah akşam trafiğinden) arasında köprüler, köprü bağlantı ve onlara yakın yollardan bahsediyorum. .3-4 büyük şehir dışında 3-5 km.lik trafiğin ve ışıkların olduğu yerler için 5,7 gibi rakamlar gayet normaldir.

Fatih abi arkadaş zaten 30km ortalama hız vermiş bu ortalamaya göre normal dedik. benim Eskişehir de 20-23 km ortalamalarda torklu kullnımımda 7,5lt/100km gösteiyor.

Yorum bağlantısı
Cemil Canten

Günde sabah 15 akşam 20 km gibi yol yapıyorum çok agresif bir kullanıcı değilim trafik çok rahat diyemem tabi istanbul ankara gibi şehirlerin trafiği ile karşılaştırmak da yanlış olur. Değerlerin bu havalarda normal olması iyi kışın bu oranlar 2 litre kadar artıyor tabi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ümit ünlü

Herkese iyi bayramlar

Bayram yakış özetimi size sunayım...

eskişehir - ısparta -eskişehir

toplam mesafe : 502 km.

ortalama hız: 71 km/saat

Ağırlık : 3 adam

Yakıt tüketimi : 3,6 lt/100km

Kullanım Tipi : Üstün sürüş tekniğim :))

selamlar..

Yorum bağlantısı
Volkan Savım

Arkadaşlar dün ıstanbul çatalca dan lüleburgaz gittim geldim. Cc ile sürekli 120 km ve 5. Vitesde.otoban dan sadece ben ve yük yok.klima sadece dönüşte açıktı.yol düz.hiç 4 bile yapmadim.sonuç 5.8 lt ortalama tüketim.bana çok geldi.sizce nasıl.ilk ford aracımız 2ay önce aldım.2008 1.6 tdci titanium x paket manuel ve egr iptal edildi.araç 88 binde.bir başka sorunum da geri giderken frene basinca tık diye bir ses geliyor.ses bir kez geliyor ve direksiyonda hafif hissediliyor.sebep ne olabilir.cvp verenlere şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

120 km hız ve klima ile 5.8 lt normal gibi ..Benzer bir değeri yakın zamanda 300 km yol yaparak klima hep açık şekilde yakalamıştım..

Ses ile ilgili nereden geldiğini tam tespit ederseniz fikir beyan edebiliriz..Fikir verebileceğini düşünerek benim sol arka kaliperden fren anında gelen bir ses olmuştu ve kaliper koruma lastiği içine enjektörle yağ konulduktan sonra kesilmişti..

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Herkese merhaba,

Bayramdı, izindi derken toplamda 2000 km'lik bir yol yaptım.

Bu yolu yapmadan önce Fatih usta sayesinde EGR'yi iptal ettirmiş ve turbo solenoidini yenilemiştim. (Çekiş düşmesi konusu). Bana "yakıt tüketimin azalacak" demişti. İstanbul-Antalya ve sonrasında Güney Ege, İzmir ve İstanbul'a dönüş toplam 2000 km oldu. Yakıt tüketimi ortalaması ilk 1000 km için 5 litre olarak gerçekleşti. Sonrasında ise hiç değişmemek üzere 5.3 oldu. Klima hep açık, çekiş de gayet iyiydi. Hız ise 100-110 civarında idi.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

uzun bir aradan sonra merhaba...

bugünlerde iş yoğunluğum nedeniyle fazla giremiyorum, bir süre daha böyle olacak. en azından bayramdaki tüketimlerinden bir kaç örnek vereyim dedim...

kırıkkale-samsun>klima kapalı>4 yetişkin(300 kg)>full bagaj>seyir hızı 110-115(rampalar dahil)>ort hız: 95 km/h>ort.yakıt 4,6 litre(gerçek depo

samsun-kastamonu>sıfırdan 1900 metreye tırmanış>klima kapalı>4 yetişkin(300 kg)>full bagaj>seyir hızı 90 km/h(rampalar dahil)>ort. hız:70 km>ort. yakıt:4,5 litre(gerçek depo)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Toplam 1780km yol yaptık 420TL nakit mazot parası harcadık. Lt bazında ise 104lt harcadık. 5.8lt/100km ortalama yakalamışız full+full klima ile. 2 yetişkin + bagaj ve 225 40 18 lastikler ( rakamlar pompa rakamlarıdır)

Not: full+full klima = arabaya binmeden 2-3dk önce çalışıtırıp klimayı açmak + yol boyunca 3.kademeden aşağı almamak vb...

Güzergah: İstanbul - Edirne - Çanakkale - Bozcaada - İzmir - Manisa - Bursa - Yalova - İstanbul

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
(düzenlendi)

Daha önce 2001 Ambientem vardı. Bu arabayı yeni aldım. Aldığımda 4 lastik taktırdım, Enjektörleri söküp pompacıya temizlettirdim. Ankara'da depoyu doldurttum. Ankara'dan Afyonkarahisar yolundan, Manisa üzerinden Soma'ya 676 km. yol yaptım. 34,2 lt. mazot alınca depo doldu. Yol bilgisayarında 5,0/100 km. yazıyordu. Arabada 2 kişiydik, bagaj 50-60 kg. falandı, klima sürekli açıktı, %90 oranında da hız sabitleyici ile 110-115 km. hızla kullandım. İlk dizel araba kullanımım, ilk deneyimim için forumda okuduklarıma göre sanırım başarılıyım.

tarihinde Hüseyin Maviş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Daha önce 2001 Ambientem vardı. Bu arabayı yeni aldım. Aldığımda 4 lastik taktırdım, Enjektörleri söküp pompacıya temizlettirdim. Ankara'da depoyu doldurttum. Ankara'dan Afyonkarahisar yolundan, Manisa üzerinden Soma'ya 676 km. yol yaptım. 34,2 lt. mazot alınca depo doldu. Yol bilgisayarında 5,0/100 km. yazıyordu. Arabada 2 kişiydik, bagaj 50-60 kg. falandı, klima sürekli açıktı, %90 oranında da hız sabitleyici ile 110-115 km. hızla kullandım. İlk dizel araba kullanımım, ilk deneyimim için forumda okuduklarıma göre sanırım başarılıyım.

pompa değerinizde tam 5.0lt/100km yol bilgisayarı da güzel çalışmış. Zaten bizim uzun yol düşüncemiz 5lt ideal rakam sonuçta hızımız belli 90km ile gitmiyoruz ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ruhan Sorgun

yıh, yıh...artık bırak fazla yakmayı, millet hiç yakamıyo ki tüketimini yazsın. arabaların üzerine dantel örtceeeez... :elveda:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...