İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ruhan Sorgun

Hocam bizim forum sizide bozdu :D

hemde tam bozdu, ne güzel rekor rekor gidiyordum, çok feci mikrop girdi :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

hemde tam bozdu, ne güzel rekor rekor gidiyordum, çok feci mikrop girdi :biggrin:

Geldin mi lafıma... :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ruhan hocam arada 0.6 lt fark etmiş en azından kabaca.Hadi olsun 1 litre kasmaya sıkıntıya gerek yok.Alınan hazzın yanında 1 lt mazot nedir ki :D

Valla bende gelmek isterim.Ayın 11 de istanbula geleceğim zaten ama sabahdan gelip havalimanında ablamları karşılayacağım.Mecburende geri döneceğim tabiki :D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Valla bende gelmek isterim.Ayın 11 de istanbula geleceğim zaten ama sabahdan gelip havalimanında ablamları karşılayacağım.Mecburende geri döneceğim tabiki :D

:yildizlar:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

:yildizlar:

Diyorum ne oluyor bende.:D

Akan abi özledik seni yahu gelmiyor musun iftara :D

Süha'ya alıntı yapacağıma Ruhan hocam senden alıntı yapmışım :fiuw:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Diyorum ne oluyor bende. :D

Süha'ya alıntı yapacağıma Ruhan hocam senden alıntı yapmışım :fiuw:

işler karışmış :D

Yorum bağlantısı
Eyüp Kosif

bence yol bilgisayarı, mazot pompasından çıkan mazotu doğru ölçemiyor, bir kalibrasyon sorunu var.

Benim bildiğim ölçme yoluyla değil hesaplama yoluyla o değerler okunuyor olması gerek

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

bu akşam bafraya iftara gittim. dönüşte iki araç geldik. diğer araç sahibi bafralı idi, önden o çıkardı bizi samsun yoluna, bende onu geçmeyeyim ayıp olur, kardeş kardeş gidelim samsun a dedim. zaten yavaş kullandığını biliyorum. dur bakayım dedim, şu yol bilg. bir sıfırlayayım, bakalım ne yakacak. 4 yetişkin, 5 .vites de en fazla 77-78 km hızla geldik. yerleşim yerlerinden geçerken yavaşladık(sanki çok hızlıydıkda) ben tamamen ona uydum. bafra-atakum 40 km civarıdır. sonucu yazıyorum akılınız tavana vurmasın. ort. tüketim 2,7 litre-ort. hız 64 km. 40 dakikada geldik. ben kendim tek başıma gidince 25 dakikada 3,5-4 ortalama ile gidiyorum. daha doğru bir değerlendirme için belirteyim: gerçek depo değeri için ort. tüketimlerin üzerine 0,4 litre daha koyun, çünkü benim yol bilg. 0,4 litre az gösteriyor.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

bugün, 7 aydan beri aldığım opet i bırakıp, shell den (shell kendisi işletiyor), 46 litre fuelsave mazot aldım. bakalım opet e göre değişen ne olacak. değişen bir şey olmazsa opet e dönerim, diğerinin yolu ters kalıyor.

Yorum bağlantısı
Eyüp Kosif

Ben son birkaç defadır uzun yolda deniyorum ve neredeyse sapma olmayacak miktarda gerçekle yol bilgisayarı uyuşuyor. Sonuçta o yol bilgisayarı yakıtı ölçmüyor mevcut verilerle hesaplıyor. Ayrıca bahsettiğiniz fark aracınızın yıpranmasıyla da oluşabilecek birşey. Enjektörlerinizde meydana gelen yıpranma püskürtülen yakıt miktarını etkileyebilir vs. vs..

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

benim araç normalde az yakıyor. kışın ş.içi en fazla 5.65 yaktım. (gerçek depo) ama yol bilg. görünen 5,2 litre idi. ort. hız 28-32 arası. ş.arasıda 4,2 ile 4,7 arası yakıyorum. yani enjektörlerde bir hata olsa araç gerçek depo değerinde de fazla yakar. bendeki sorun yol bilg. neden olduğundan az gösteriyor. yoksa aracımın yakıtından bir çok kullanıcının hayatında göremeyeceği kadar memnunum.120-130 giderek, rampaları aynı hızla çıkarak 17 kuruş yakan bir aracın enjektöründe hata olmaz herhalde...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

tam 4 sene boyunca 90,000 km ölçüm yaptım 2 aynı opet istasyonundan alışveriş yaptım. Kullanılan yol (B.taş-Tuzla-B.taş 105 km.) aynı yaz kış klima farketmedi hiç bir zaman.

Yol bilgisayarı ortalaması 5,2 gerçek dolum 5,6. Bunu bu forumda kaç kere yazdım onuda hatırlamıyorum :D

Yol bilgisayarı çok basit bir yazılım verdiği bilgiler %90-95 sağlıklı ise bence yeterlidir...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

tam 4 sene boyunca 90,000 km ölçüm yaptım 2 aynı opet istasyonundan alışveriş yaptım. Kullanılan yol (B.taş-Tuzla-B.taş 105 km.) aynı yaz kış klima farketmedi hiç bir zaman.

Yol bilgisayarı ortalaması 5,2 gerçek dolum 5,6. Bunu bu forumda kaç kere yazdım onuda hatırlamıyorum :D

Yol bilgisayarı çok basit bir yazılım verdiği bilgiler %90-95 sağlıklı ise bence yeterlidir...

yani sizinde aynı benim gibi, öyle değil mi? bende bunu anlamıyorum, bazı araçlar neredeyse birebir aynı değeri verirken bizimkiler neden farklı?

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

depo dolalı fazla kullanmadım ama, sanki shell opete nazaran daha az yakıyor. anlık tüketime göre sonuç olumlu, bir de ortalama yakıta bakacağım. biraz daha km yapayım, daha doğru sonucu paylaşırım. çekiş gayet başarılı...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

depo dolalı fazla kullanmadım ama, sanki shell opete nazaran daha az yakıyor. anlık tüketime göre sonuç olumlu, bir de ortalama yakıta bakacağım. biraz daha km yapayım, daha doğru sonucu paylaşırım. çekiş gayet başarılı...

+aynen bu şekilde shell daha verimli. Dizel de bir tabir vardır, hangi yakıt daha fazla menzil'li ise en iyi yakıt o dur ;) GTL öneririm hocam

GTL nin bir altı da v-power. Fuelsave i sevmiyoruz biz kamyoncu yakıtı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

+aynen bu şekilde shell daha verimli. Dizel de bir tabir vardır, hangi yakıt daha fazla menzil'li ise en iyi yakıt o dur ;) GTL öneririm hocam

GTL nin bir altı da v-power. Fuelsave i sevmiyoruz biz kamyoncu yakıtı :D

pompacıya sordum, abi gtl iyi kaçar ama km az yapar dedi, en çok w power alınıyor dedi, bende ben meeeemurum sen ucuzundan ver bakiiiim dedim :biggrin:

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

2,7+0,4 = 3,1 ile dünyanın en ekonomik 1,6 dizel aracını kullanmış bulunuyorsunuz demek isterdim :D

Bu rakamlar ile araç yol alsaydı sanırım Ford bu veriler için ne reklam kampanyası yapardı...Ama 1-2 seneye kadar buda olacak gibi görünüyor.

Bmw motorları şu anda bu konuda çok iyi durma geldiler. 1,6 benzinlisinin katalog değerleri ile benim C-max katalog değerleri aynı nerdeyse...3,20 dizel ise bizim araçlardan fazla yakmıyor. Performans hacim tork ve güç olarak çokta üstünler...

Fuel save yada eco dizel rafineriden çıktıktan sonra diğerleri gibi katkı karıştırılmadan piyasa sürülen motorin. Aslında bir farkı yok. Ama katkı vs gibi işlemler ile uğraşmak istemeyen birazda verimli yanmasını arzu edenler için takviyeli olanlar hem performansta hemde uzun vadede motor için daha sağlıklıdır bence ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Alliş

Değerli abilerim, otomatik viteste 1100 km yol yaptım ve yol bilg'e göre 5.8 lt ye kadar düştü ortalama hız da 100 civarı, klima açık 2 kişiyle. Sanırım bu veriler otomatik için de ideal gibi geldi 3.87 den aldığım yakıta full depo full depo şeklinde de hesapladım 23 kuruş yaktı. şimdi bu veriler sizce nasıl ? otomatik de herzaman fazla yaktığı söyleniyor :) otomatik vites ilk defa kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Değerli abilerim, otomatik viteste 1100 km yol yaptım ve yol bilg'e göre 5.8 lt ye kadar düştü ortalama hız da 100 civarı, klima açık 2 kişiyle. Sanırım bu veriler otomatik için de ideal gibi geldi 3.87 den aldığım yakıta full depo full depo şeklinde de hesapladım 23 kuruş yaktı. şimdi bu veriler sizce nasıl ? otomatik de herzaman fazla yaktığı söyleniyor :) otomatik vites ilk defa kullanıyorum.

otomatiği kullanırken ayağınızın gaz pedalına çok iyi adapte olması lazım. otomatik viteste gaza basış miktarı çok önemlidir. gaza basma hızınız ve miktarınız, aracınızın ne zaman vites değitireceğini belirler. yakıt tüketiminiz, henüz bu adaptasyonun olmadığını gösteriyor. zamanla araca ve otomatik vitese alıştıkça yakıtınız düşer. önemli olan, gaza basarken pedalın altında yumurta varmış gibi yavaş yavaş basmanız(yani aniden yüklenmeyin) sonrada aracı istediğiniz hıza getirince sabit gaz basmanız önemli. gaz pedalına bir bas bir bırak şeklinde kullanırsanız çok yakarsınız.

Yorum bağlantısı
Fatih Derdiyok
(düzenlendi)

Ruhan bey selam

shell fuelsave kulanmaya başladığınızda opet e nazaran performans düşüşüklüğü yaşadınız mı ? Ben yaklaşık 1 yıldır kesintisiz fuelsave kullanıyorum. Aynı aracı olan arkadaşım da diğer araçla GTL kullanıyor performans yüksek ama sarfiyat %10 fazla

tarihinde Süha Demirtaş tarafından düzenlendi
slm - Selam Lütfen chat dili ile kısaltma kullanmayalım
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan bey slm

shell fuelsave kulanmaya başladığınızda opet e nazaran performans düşüşüklüğü yaşadınız mı

ben yaklaşık 1 yıldır kesintisiz fuelsave kullanıyorum.aynı aracı olaan arkadaşımda

diğer arkadaş aynı araçla GTL kullanıyor performans yüksek ama sarfiyat %10 fazla

uzun yolda denemedim ama, şu ana kadar bir performans düşüklüğü sezmedim. sizde oldu mu bilmiyorum ama ben herhalde uzun yola çıkmadan belli olmayacak. GTL için ise shell deki pompacıda aynısını söyledi. fazla yakar iyi kaçar.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

GTL ekonomik kullanım ile yakıt menzilde farkı yok çok denedim ;) Aynı paraya daha az litre alıp aynı mesafeyi sağlayabildim.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

GTL ekonomik kullanım ile yakıt menzilde farkı yok çok denedim ;) Aynı paraya daha az litre alıp aynı mesafeyi sağlayabildim.

yani kuruş hesabına vurursak, gtl veya fuelsave ikisi de aynı hesabamı geliyor.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Bilgin
(düzenlendi)

2. gün önce 100 TL opetten akaryakıt aldım eco dan.

Klima açık olarak 110 km hız sabitleyici ile geldim. Arada trafik olan yerlerde oldu.

Yol bilgisayarında 4.4 LT görünüyordu.

Klimasız çekiş daha kuvvetli. Ama çekiş için klimadan vazgeçişmez bence :)

Şehir içinde 5.4 LT göstermekte.

Aracımı seviyorum :)

Ayrıca 90 KM sürat ile 110 KM sürat arasında yakıt tüketimi çok farketmiyor gibi.

kendi aracım için görüşümdür.

20 KM süratten kısmaya deymeyecek kadar bir tasarrufu olacaktır.

tarihinde Süha Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...