İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ruhan Sorgun

2006 ford focus ghia dizel deposu kaç litredir? Ayrıca lastiklere kaç bar hava vurulur? :blush:

hocam benim bildiğim 52-53 litre...(benim ki 53)lastikler ise, sürücü kapısını açınca iç kısımdaki plakada ya da depo kapağının içinde yazar. onlarda da yoksa petrol istasyonlarında ki hava basma yerinde tablo halinde bulunur ya da internetten araştırıp lastik ebadınıza göre bulursunuz. zaten sizinle aynı araca sahip olan arkadaşlar konuya girip doğru basınçları bir süre sonra yazarlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

hiç korkmayın, Turkay hocama aynen katılıyorum. zaten havalar sıcak, bir de yolda sürtünmeden ısınacak lastikler, soğuk lastikte 41 biraz titretebilir ama, yola çıkınca hiç bir şeyi kalmaz, ısınınca yumuşar, pısır pısır gider gelirsiniz. ben boş bagaj 2 yetişkin yola giderken 35-41 yaptım, hiç bir sıkıntı olmadı, hayırlı yolculuklar...

Bu havalar yüksek değil mi? Ben aracımda 33 - 33 yaptığımda bile frenajın olumsuz etkilendiğini hissettim. Ani frende kızaklama durumu arttı ve tedirgin oldum. Bir de süspansiyon konforu da var tabii. Focusların süspansiyonu sert ve lastiklerin de bu denli sert olması yol konforunu da olumsuz etkiler gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Bu değerler fazla gibi görünse de ford un kendi uygun gördüğü değerlerdir. Her türlü hesaplama yapılmıştır mutlaka...

Ayrıca şu da var ki, ön arka 33 olduğunda araca 4-5 kişi bindiğimizde kesinlikle lastikler inikmiş gibi duruyor. Bunu siz de gözlemleyebilirsiniz...

Özellikle 4-5 kişilik uzun yolculuklarda 33 havayla devam edilirse yuvarlanma direnci aşırı şekilde yükselecek ve lastik aşırı ısınacaktır...

Bu havalar yüksek değil mi? Ben aracımda 33 - 33 yaptığımda bile frenajın olumsuz etkilendiğini hissettim. Ani frende kızaklama durumu arttı ve tedirgin oldum. Bir de süspansiyon konforu da var tabii. Focusların süspansiyonu sert ve lastiklerin de bu denli sert olması yol konforunu da olumsuz etkiler gibime geliyor.

53 lt, kırmızı ışık yandığında depoda 7 lt civarında daha mazot var demektir...

Lastik ölçüsüne göre değişmekle birlikte, 205/55/16 lastikler varsa ön arka 33 olacak... Araç yüklü kullanılacaksa (4-5 kişi) önler 35 arkalar 41 olmalı...

Ayrıca yedek ince stepneye 60 psi basılmalı...

2006 ford focus ghia dizel deposu kaç litredir? Ayrıca lastiklere kaç bar hava vurulur? :blush:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Hedef 3,7 - 3,9 lt idi...

Demek ki sabırlı olamamışsın...

Hocam gerçekten çok büyük sabır isteyen bir durum. Bakalım nevşehir için ilteber ile 100 ile gitmeyi planlıyoruz

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

İki gün önce 300 km yol gittim yollar tek şerit çoğu yer virajlı ilk kez 4.5 litre ortalama yakıt değeri gördüm ama arabamı beni taşıdı ben mi arabayı orası muamma :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

İki gün önce 300 km yol gittim yollar tek şerit çoğu yer virajlı ilk kez 4.5 litre ortalama yakıt değeri gördüm ama arabamı beni taşıdı ben mi arabayı orası muamma :)

yani size göre az mı çok mu? normal kullansaydınız ne yakardınız? karadenizli bir hemşehrim olarak bu konunun 36.sayfasındaki 706. mesajımı incelemenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

yani size göre az mı çok mu? normal kullansaydınız ne yakardınız? karadenizli bir hemşehrim olarak bu konunun 36.sayfasındaki 706. mesajımı incelemenizi tavsiye ederim.

hocam bence o şekilde gaza hiç basmadan kullanmama göre çok fazla normal kullansam 5.7 den aşağı hiç düşmüyor. Dizel araç alıyoruz tasarruf yapalım diye yıllık yaptığımız km 36bin dizeller hem daha pahalı bakımı ağır bir problem çıkarsa bi ton masraf performans düşüklüğüde var bir çok gördüğüm araç lpgde bundan daha az yakıyor ki eski aracımızda corolla 2000 model 1.6 110 beygir lpgli ne kadar hızlı gitsemde dengesiz şekilde bassamda bundan az yakıyordu ve 70bin km lpgde kullandık hiç bir problem çıkmadı diğer bir örnek amcamın arabası 95 model opel astra 1.4 araç 280 binde lpgli araba 1.4 olmasına rağmen bizim araçtan az yakıyor yine 110 km hızın altına düşmeden uzun yolda .. Yani özetle ben bu focustan nefret ettim artık iki hafta önce bakım yaptırdım lastik aldım 1.500 tl masraf onlar olmasa hemen bugün satacağım fordun arabasını özellikle focus kimseye önermiyorum tavsiye etmiyorum yok yol tutuşuymuş yok yakıtıymış bunlar hep hikaye geliyor bana ..

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

hocam bence o şekilde gaza hiç basmadan kullanmama göre çok fazla normal kullansam 5.7 den aşağı hiç düşmüyor. Dizel araç alıyoruz tasarruf yapalım diye yıllık yaptığımız km 36bin dizeller hem daha pahalı bakımı ağır bir problem çıkarsa bi ton masraf performans düşüklüğüde var bir çok gördüğüm araç lpgde bundan daha az yakıyor ki eski aracımızda corolla 2000 model 1.6 110 beygir lpgli ne kadar hızlı gitsemde dengesiz şekilde bassamda bundan az yakıyordu ve 70bin km lpgde kullandık hiç bir problem çıkmadı diğer bir örnek amcamın arabası 95 model opel astra 1.4 araç 280 binde lpgli araba 1.4 olmasına rağmen bizim araçtan az yakıyor yine 110 km hızın altına düşmeden uzun yolda .. Yani özetle ben bu focustan nefret ettim artık iki hafta önce bakım yaptırdım lastik aldım 1.500 tl masraf onlar olmasa hemen bugün satacağım fordun arabasını özellikle focus kimseye önermiyorum tavsiye etmiyorum yok yol tutuşuymuş yok yakıtıymış bunlar hep hikaye geliyor bana ..

ben gevşek ş.içi (ort.hız 28) 5,1 litre, ş.dışı standart 4 litre, 110-120-130 giderek(aynı hızlar rampa çıkarkende cc ile korunuyor) 4,6 litre yakıyorum... sırasıyla 19 krş- 15 krş-17 krş yakıyor. 109 beygir ve 240 torka sahip, 1,5 tona yakın başka bir lpg li araç bu fiyatları yakabiliyorsa, söyleyecek bir şeyim yok... benim aracım bir çok lpg li aracın ş.dışında yaktığını, ş.içinde bile yakmıyor... yalnız belirteyim, ben tüm kullandığım araçlarda bu şekilde genel kullanıcılardan hep az yakarım...5 yıldan beri dizel kullanırım, bakım olarak da arıza olarak da dizel olduğundan dolayı hiç fazla para vermedim. filtrelere 5-10 lira fazla verdiğimizi saymazsak...pompa gider o başka...binlerce onbinlerce yüzbinlerce dizel araç yürüyor, kaç tanesi pompa bozmuş?...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

ben gevşek ş.içi (ort.hız 28) 5,1 litre, ş.dışı standart 4 litre, 110-120-130 giderek(aynı hızlar rampa çıkarkende cc ile korunuyor) 4,6 litre yakıyorum... sırasıyla 19 krş- 15 krş-17 krş yakıyor. 109 beygir ve 240 torka sahip, 1,5 tona yakın başka bir lpg li araç bu fiyatları yakabiliyorsa, söyleyecek bir şeyim yok... benim aracım bir çok lpg li aracın ş.dışında yaktığını, ş.içinde bile yakmıyor... yalnız belirteyim, ben tüm kullandığım araçlarda bu şekilde genel kullanıcılardan hep az yakarım...5 yıldan beri dizel kullanırım, bakım olarak da arıza olarak da dizel olduğundan dolayı hiç fazla para vermedim. filtrelere 5-10 lira fazla verdiğimizi saymazsak...pompa gider o başka...binlerce onbinlerce yüzbinlerce dizel araç yürüyor, kaç tanesi pompa bozmuş?...

Hocam size hayranım zaten nasıl bu kadar az yakar bu araba :) Aslında burada kurs verseniz katılım çook yüksek olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

yarın sabah tatile çıkıyorum. hesabıma göre 3000-3500 km civarı bir yol yaparım. yinede belli olmaz, bir süre yokum, dönüşte bol bol tüketim paylaşımı yapacağımdan emin olabilirsiniz(fotoğraf kanıtlı)

Hocam size hayranım zaten nasıl bu kadar az yakar bu araba :) Aslında burada kurs verseniz katılım çook yüksek olur :)

sevgili süleyman kardeşim, estagfurullah...el elden üstündür, belki sen istesen benden de az yakacaksın. ben foruma 24 aralık 2011 gibi üye oldum. bu konudaki o tarihten sonraki mesajlarımın hepsini incelersen, zaten epey işi çözersin. gerisi deneme-yanılmaya kalmış...sağlıcakla kal...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Kapadokya dönüşü, yakıt sarfiyatım.

772,1 km yapmışım.

4,4 lt yakmış kalan menzil ise 436 km.

Çok çok iyi ortalama.

tLVV9.jpg

TFTBv.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

772,1 km yapmışım.

Çok çok iyi ortalama.

tLVV9.jpg

TFTBv.jpg

bence arabanın yakıtı cok iyi murat abi...

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

772,1 km yapmışım.

Çok çok iyi ortalama.

1 depo ile benim için 1000km yi aşmak hayal =) güzel bi tüketim hatta çok güzel bi tüketim.

c-maxta max 700km yi görmüştüm uzun yolda mondeo ilede ilk uzun yolumda 700km yi gördüm bi depo ile

Yorum bağlantısı
Ahmet Erdoğan

Uzun zamandan beri aklımda olan yakıt testimi yaptım.Şehir Bursa.Güzergah şu şekilde:Sabah çocuğu bırakıp işe gidiş 12 km. 6 tane trafik ışığı var.Trafik ne çok sıkışık ne çok sakin.

Öğle yemegi için 2 km eve dönüş ve sonra tekrar 2 km işe gidiş.(ışık yok)

Akşam çocuğu alıp eve dönüş 12 km (6 trafik ışığı)

Ortalama hızı yol bilgisayarı olmadığından yazamıyorum.

Yakıt shell.Pompadan kaynaklanabilecek farkı ortadan kaldırmak için de depoyu aynı pompadan aynı yükle ağzına kadar doldurttum.

Yokuş aşağı giderken viteste eğer rölanti devrinin üzeri sağlanıyorsa hiç gaza basmadım.

Eğer önümde 300-350 metreden daha uzun bir düzlük yoksa vitesi 4 e hiç atmadım.3. viteste 40 la gittim.Eğer yol düzse 60 km hızda vitesi 4 e atıp sabit o hızda gittim ve hız 45-50 ye kadar düşmedikçe vitesi kücültmedim.

Neyse veriler şu şekilde: Yapılan km 651 Harcanan yakıt 29,64 Ort=29,64*100/651=4,55299

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

1 depo ile benim için 1000km yi aşmak hayal =) güzel bi tüketim hatta çok güzel bi tüketim.

c-maxta max 700km yi görmüştüm uzun yolda mondeo ilede ilk uzun yolumda 700km yi gördüm bi depo ile

Mondeo ile basabas gitsen 800 km yi rahat görmen lazım...Benim rekorum 1000 küsür lü ama tam hatırlayamadım şimdi 1040 -1060 falan olabilir...

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Şenlik dönüşü NİĞDE Otoban girişinden Mersin' de eve gelinceye kadar 140 Km'nin altına düşmeden geldim ve işte resmi. :nazar:exWs5l.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

613 km alınan yol,450km si uzun yol,ortalama yakıt 6,2 litre.aracım dizel,arkadaşlar sizin yakaladığınız değerler bana çok uzak,arabamda bir sorun mu var diye düşünmeye başladım. :crazy:

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Bu arada araç yazılımlı...

Bendede yazılım var.

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Mersin-Anamur arasi klima acik arac yuklu durumda yol viraj genellikle 251 km ortalamasi 5.4 lt

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Bendede yazılım var.

Yazılım normal kullanımda tüketimi arttırmıyor zaten. Ama yinede helal olsun sana çok usturuplu gelmişsin 770 km boyunca. Birde bendeniz normal süratte gitmeyi öğrensem Hanım'da çok mutlu olacak :)

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

772,1 km yapmışım.

Çok çok iyi ortalama.

Abi harika bir tüketim, Maşallah :nazar:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...