İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Servet Aydın

ne diyorsun... focusa da yazarlar mı? :biggrin: abi ben az yakıyom desem affetmezler mi? :biggrin: ayağımı gazdan çekeyim heman :rtfm:

Çok zor abi, o caza yenecek, hiç olmadı Sabri abi şikayet eder, kaçarın yok :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özkan Kösebay

2011 focus titanium arabama dun 50 lıralık mazot aldım ve yol bılgısayarında 265 km yazıyordu nasıl sızce?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Sabri , Yok İzmir değil, Basri o Basri :biggrin:

yoğusa hasan basri mi? :biggrin: doğrudur, gıskançlığından şikayet edebilir, geçen gün onuda dolmuşçular sıraya davet etmişler, abi buyur gel bir fakülte yap, çıkardığın gürültü bizden fazla demişler :tongue: :tongue: :tongue:

2011 focus titanium arabama dun 50 lıralık mazot aldım ve yol bılgısayarında 265 km yazıyordu nasıl sızce?

bilemeyiz...o kalan km yi, sizin son km lerdeki kullanım tarzınıza göre yazar. son 5-10 km yi çok sakin kullanırsanız 265 yazar, ama performanslı ivmeli kullandıysanız 200 yazar. yada kalan 265 i gördükten sonra bir miktar 1.ve2. vites gidin, üçer beşer aşağı iner. haaa, birde şu var, o 265 in içinde yakıt uyarı lambasıda var. yani 265 diyor ama, mesela bende 127-153 km kala lamba yanıyor. başkalarında 80 km kala yanıyormuş.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Bu konunun ilk sayfalarında depo ortalaması önemli demiştim. Kısa mesafelerde yakalanan değerler bişey ifade etmez...

Görüyorum ki, uzun yolda depo ortalaması (uzun yol) yb 4,1 (gerçek 4,5) tüketmişsin Ruhan hocam...

Bence sana yakışmayan bir tüketim değeri. Şehiriçi 5,2 tüketiyorum dediğinde hatırlarsan güzergahının şehiriçi sayılamayacak kadar ideal olduğunu yazmıştım. Ortalama sayılır demiştim. Ve 5,8 şi değeri olan bir araca 5,2 yaktırabiliyorsan, uzun yol değeri 3,8 i de aynı oranda (3,2 lere) düşürebilirsen 5,2 lik değerin bir anlamı olur demiştim.

Şimdi görüyorum ki 4,5 ancak yakalayabiliyorsun. Belki araçta değil ama, sen de performans düşüklüğü görüyorum...

anaaaaa, forum tatile çıkmış.... :biggrin: Turkay hocaaaam, yorum isterim :learn:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bu konunun ilk sayfalarında depo ortalaması önemli demiştim. Kısa mesafelerde yakalanan değerler bişey ifade etmez...

Görüyorum ki, uzun yolda depo ortalaması (uzun yol) yb 4,1 (gerçek 4,5) tüketmişsin Ruhan hocam...

Bence sana yakışmayan bir tüketim değeri. Şehiriçi 5,2 tüketiyorum dediğinde hatırlarsan güzergahının şehiriçi sayılamayacak kadar ideal olduğunu yazmıştım. Ortalama sayılır demiştim. Ve 5,8 şi değeri olan bir araca 5,2 yaktırabiliyorsan, uzun yol değeri 3,8 i de aynı oranda (3,2 lere) düşürebilirsen 5,2 lik değerin bir anlamı olur demiştim.

Şimdi görüyorum ki 4,5 ancak yakalayabiliyorsun. Belki araçta değil ama, sen de performans düşüklüğü görüyorum...

ama önemli iki adet fark var. birincisi rüzgar direnci...(yakıt tüketimi testleri laboratuarda rüzgarsız ortamda yapılıyor)ş.içinde etkisi çok az, ama ş.dışında çok fazla...(ş.içinde 3.vites 50 km ile anlık 2,5-3 gösterirken, ş.dışında 5.vites 90 km ile 3,5-4 gösteriyor), ikinciside, zaten istesen bile ş.içinde konvoy trafiğinde basamıyorsun, yüksek devirde vites değiştiremiyorsun....ama ş.dışında bu araç beni resmen gıdıklıyor, benzinlilerin 70-80-90 ile çıktığı rampayı 120-130-150 ile çıkmanın ve tampon ezberletmenin zevkini aldım bir kere...dolayısıyla ş.dışında hiç sakin kullanamadım. bir tek orduya gidiş geliş y.b. 3,5 yaktım o da sayılmaz, çok kısa...samsundan kayseriye giderken rakım farkınıda hesap edersen, (4-600-650-700-800-1300-1440-1050), y.b. 3,9 bence çok iyi bir değer...eğer sabredip, 90 la gidip, rampalarıda 85-90 la çıksaydım, 3,8-3,6 ya düşerdi. rampası bol bir yolda 90 la gitmekle 100 le gitmek arasında çok fark var. ben cc 100 yapıp düz, rampa dinlemeden gittim. bu anlık tüketimde çok açık gözüküyor. resmen 2-3 litre farkediyor anlık olarak...söylediğim rakımlara çıkarkende bayağı bir önemli fark oluşturuyor. ama bir çılgınlık yapıp, uzun bir yolda 85-90 gidip, rampalarda zorlamayıp, bakacağım kaça düştüğüne...o zaman paylaşırım, daha sıhhatli yorum yaparız. şimdilik herşey teoriden ibaret...bu tatilde yapacağımı sanmam, çok uzun yolum var, 90 la bitmez. ilk fırsatta denerim.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ruhan hocam sen bizim (az yakıt tüketme konusunda) idolümüzsün...

En güzeli çok fazla sıkmadan aracın (motorun) zevkini alarak kullanabilmek...

Kısmetse ben de önce İst-İzmir-İst, sonra da İst-Trabzon-İst yapacağım. Biliyorum ki, çok dikkatli kullanırsam 4 lt ortalamaya yaklaşırım. Bunu bilmem yetiyor. Yol durumuna göre kullanacağım. Bana lazım olduğunda gaza bastığımda anında cevap versin, varsın çok yaksın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Hocam bu değeri nasıl yakalıyorsunuz hayret ettim 1 hafta önce ordudan yozgata geldim niksarda depoyu doldurdum shellden 267 km geldim klima 2. seviyede araçta 2kişiydik bagaj yoktu güzergah niksar -tokat çamlıbel üzerinden -yıldızeli- akdağmadeni- sorgun min hız 120 max hız 160 267 km sonra yine doldurdum depoyu 61tl aldı normalmidir.. bakımlar yeni yapıldı

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam bu değeri nasıl yakalıyorsunuz hayret ettim 1 hafta önce ordudan yozgata geldim niksarda depoyu doldurdum shellden 267 km geldim klima 2. seviyede araçta 2kişiydik bagaj yoktu güzergah niksar -tokat çamlıbel üzerinden -yıldızeli- akdağmadeni- sorgun min hız 120 max hız 160 267 km sonra yine doldurdum depoyu 61tl aldı normalmidir.. bakımlar yeni yapıldı

niksar virajları, çamlıbel geçidi ve rampaları, akdağmadeni+120 ile 160 km hız....yine iyi yakmışsınız. focus ağır araç, rampalarda, birde gaza yüklenince çok yakıyor

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Ruhan hocam yarın tatile gidiyorum. bagaj full, yetişkin 3 kişi ve bir bebek var. yarın lastik havalarını senin yaptığın gibi ön:35 arka:41 yapsam sorun olmaz demi. yol tutuştan korkuyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Olması gerekeni yapmış olursun...

Ruhan hocam yarın tatile gidiyorum. bagaj full, yetişkin 3 kişi ve bir bebek var. yarın lastik havalarını senin yaptığın gibi ön:35 arka:41 yapsam sorun olmaz demi. yol tutuştan korkuyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

41 hava ile bebek rahat uyur

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Olması gerekeni yapmış olursun...

hiç korkmayın, Turkay hocama aynen katılıyorum. zaten havalar sıcak, bir de yolda sürtünmeden ısınacak lastikler, soğuk lastikte 41 biraz titretebilir ama, yola çıkınca hiç bir şeyi kalmaz, ısınınca yumuşar, pısır pısır gider gelirsiniz. ben boş bagaj 2 yetişkin yola giderken 35-41 yaptım, hiç bir sıkıntı olmadı, hayırlı yolculuklar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Yarın nasip olur ise yarın ankaraya gideceğim. Ağırlık olarak 180kg+tam dolu mazot ile yola çıkacam. Bakalım aracı ne kadar ekonomik ve sıkılmadan kullanacam 225/45/18 lastikler ile :(

Şimdiki öngörülü hedefim 100km hız ile 3.7- 3.9lt/100km

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

İyi yolculuklar.

Aslında sabrını ölçmüş olacaksın...

Yarın nasip olur ise yarın ankaraya gideceğim. Ağırlık olarak 180kg+tam dolu mazot ile yola çıkacam. Bakalım aracı ne kadar ekonomik ve sıkılmadan kullanacam 225/45/18 lastikler ile :(

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bana uy, pardon Babama. Ekonominin nirvanasına ulaşırsın :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

İyi yolculuklar.

Aslında sabrını ölçmüş olacaksın...

Bu durumlar için kesinlikle CC lazım, hem ekonomi yapıyor hemde radar savar ;)

Teşekkürler Hocam

Bana uy, pardon Babama. Ekonominin nirvanasına ulaşırsın :D

Abi sanırım Ankara'da görüşeceğiz gibi duruyor ;) Saat 13 de çıkıp 18 de ankaraya inmeyi planlıyorum ;) Ekonomi styla

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Aynı saat dilimi hesabı yapıyoruz :)

Tamamdır abi ben gişelerden geçtikten sonra Alo yapacağım sana. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlteriş Çatalbaş

herkese merhaba,geçen ay 200tl yakıt ile şehir içi 850 km, bu ay 200 tl ş.içi 900 km yaptım. araç focus trend 1.6 tdci 90 hp, hesaplama ışık yantıktan sonra ort.20-30 km mesafe ve sonra yakıt alımı ve ışık yandığı anda artı 20-30 km ekleme. havanın sıcaklığı ve yakıt fiyatlarındaki düşüş bu ay biraz daha fazla gittim.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

41 hava ile bebek rahat uyur

aynen, mışıl mışıl uyudu... hiç bir sorun çıkarmadan geldik çok şükür.

hiç korkmayın, Turkay hocama aynen katılıyorum. zaten havalar sıcak, bir de yolda sürtünmeden ısınacak lastikler, soğuk lastikte 41 biraz titretebilir ama, yola çıkınca hiç bir şeyi kalmaz, ısınınca yumuşar, pısır pısır gider gelirsiniz. ben boş bagaj 2 yetişkin yola giderken 35-41 yaptım, hiç bir sıkıntı olmadı, hayırlı yolculuklar...

teşekkürler Ruhan hocam, dediğin gibi yaptım ve hiç bir sorun olmadan geldim. bebekte çok rahat etti.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

fotograf isterük acilen... :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Göktepe

2006 ford focus ghia dizel deposu kaç litredir? Ayrıca lastiklere kaç bar hava vurulur? :blush:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...