İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Abdurrahman Balaban

namıssız çok kaprisli canıııım...huysuz virjin adını taktım ona...yok o firmanın mazotunu yakmam, öskürtüyo(sabahları öskürük taklidi yapıyo), yok mazotum azaldı bana mazot al(163 km de lamba yakıyo, elin focusu 80 de yakıyo, onların canı-deposu- yok mu :tongue: ), yok bu yol çok güzelmiş 200 bassana... karnını doyurup bıcı bıcı yaptırdım, geviş getiriyo şimdi garajda... kurum yok, olsa fazla yakar, çekiş süper, 4.vites 1800 devir anlık 2,5 civarı yakıyo, aldığımda da öyleydi. katkısını würthünü hiç eksik etmiyom, hiç bi arabama bu kadar özenmedim. bunda da kurum olursa, keserim würthü, veririm bi tane baca-sil, görür örekesini... :biggrin:

Bende öksürük şurubunu ihmal etmem 3-4 bin km de bir veririm..Öksürmeden veririm ki olmadık yerde öksürmesin..Geçen hafta içirdim ve üstüne 3000 devir 4 vites yarım saat sonra 5 vites 120 km hız ile kırbaçladım keratayı dönüşte aynı şekilde tabi..Sesi değişti sanat müziği söylüyor artık..

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bende öksürük şurubunu ihmal etmem 3-4 bin km de bir veririm..Öksürmeden veririm ki olmadık yerde öksürmesin..Geçen hafta içirdim ve üstüne 3000 devir 4 vites yarım saat sonra 5 vites 120 km hız ile kırbaçladım keratayı dönüşte aynı şekilde tabi..Sesi değişti sanat müziği söylüyor artık..

:biggrin: öksürük şurubunuzun marka ve niteliğini öğrenebilir miyim? :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

bu arada bilgisayarı karıştırırken bir belge buldum. aracı aldığımdan beri aldığım tüm yakıt ve km leri not etmişim bir tablo halinde...09.06.2012 itibariyle 5,5 ayda...

aracı aldığım tarih ve km: 24.12.2011........12020 km

aldığım toplam yakıt :393,99 litre

yaptığım toplam km :7746 km

toplam ort.yakıt(ş.içi-ş.dışı):5,09 litre

ayda ortalama :1408 km

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

evet, bu benim yıllardan beri kullandığım katkıdır. ancak ben bu katkıyı senede bir yada 15-20 bin km de bir atıyorum. fazla kullanırsanız enjektörler zarar görür diyorlar, günümüz mazotunda zaten temizleyici katkı var diyorlar. siz 3-4 bin de bir atıyorum diyorsunuz, fazla değil mi acaba?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

evet, bu benim yıllardan beri kullandığım katkıdır. ancak ben bu katkıyı senede bir yada 15-20 bin km de bir atıyorum. fazla kullanırsanız enjektörler zarar görür diyorlar, günümüz mazotunda zaten temizleyici katkı var diyorlar. siz 3-4 bin de bir atıyorum diyorsunuz, fazla değil mi acaba?

Sayfasındaki açıklamaya bakarsanız..''Sürekli kullanımda;

depoya her yakıt ilavesinde depo hacminin %0,15-%0,20’si kadar katkı ilave edilmelidir.''yazıyor yani 50 lt lik depoda 80-100 cc katkıyı sürekli olarak katabilirsin demek oluyor..

Ucuz olsa sürekli kullanırım valla...Her kullandığımda farkı hissediyorum çünkü :good1:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Sayfasındaki açıklamaya bakarsanız..''Sürekli kullanımda;

depoya her yakıt ilavesinde depo hacminin %0,15-%0,20’si kadar katkı ilave edilmelidir.''yazıyor yani 50 lt lik depoda 80-100 cc katkıyı sürekli olarak katabilirsin demek oluyor..

Ucuz olsa sürekli kullanırım valla...Her kullandığımda farkı hissediyorum çünkü :good1:

ben incelememiştim, yani diyorsunuz ki 3-4 depoda bir yada 3-4 ayda bir, bir kutu atabiliriz...

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

ben incelememiştim, yani diyorsunuz ki 3-4 depoda bir yada 3-4 ayda bir, bir kutu atabiliriz...

Bir gün şantiyeme würth yetkilisi geldi, yakalamışken bu katkı hakkında bilgi aldım..Özetle ,katkı deterjan bazlı olduğu için sistemdeki hiçbir parçaya zarar vermediği ve çeyrek depoya bile 1 kutu rahatça kullanabileceğim bilgisini almış oldum..Aynen uyguluyorum

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Hep takip ediyorum forumu ama, malum yıl sonu olduğu için, not fişleridir, karnedir, takdir, teşekkür, başarı belgesi, sınıf geçme, şökk derken yazamadım. Bir de bizim okul yıkılıyor, taşınma işleri de var, 1 yıllığına başka bir okula misafiriz. Her hafta sonu da hem cumartesi hem pazar sınavlar var. Zaman bulamadım...

Bayan arkadaşı ikna ettim sayılır, tamam hocam sol ayağımı kullanmayacağım ama, önce trafiğin az olduğu bir alanda deneme yapmam lazım falan dedi. Yani birden vazgeçemem yavaş yavaş sol ayağımı kullanmaktan vazgeçeğim dedi. Sözünün eridir. Tamam dediyse tamamdır...

teşekkürler Turkay hocam...maharet sizde...bu ara pek görünmediniz. sizin çift ayak kullanan otomatikçi hocanım ne oldu? konuya yazmamışsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bir gün şantiyeme würth yetkilisi geldi, yakalamışken bu katkı hakkında bilgi aldım..Özetle ,katkı deterjan bazlı olduğu için sistemdeki hiçbir parçaya zarar vermediği ve çeyrek depoya bile 1 kutu rahatça kullanabileceğim bilgisini almış oldum..Aynen uyguluyorum

sürekli kullanımda her depoya % 0,15-0,20 diyor. ben biraz titizim. o zaman bende şöyle yaparım, 1 kutu würth alırım(300 ml), 75 ml lik bir parfüm şişesi gibi bir şey ayarlarım arabaya, her full yaptığımda 75 ml atarım depoya...böylece yakıt sistemi, manifold ve enjektörler her daim cirlop gibi kalır, araba da sürekli atak kalır ve az yakar. işte bu kafama yattı. bakalım bizim huysuz virjin ne diyecek... :biggrin:

Hep takip ediyorum forumu ama, malum yıl sonu olduğu için, not fişleridir, karnedir, takdir, teşekkür, başarı belgesi, sınıf geçme, şökk derken yazamadım. Bir de bizim okul yıkılıyor, taşınma işleri de var, 1 yıllığına başka bir okula misafiriz. Her hafta sonu da hem cumartesi hem pazar sınavlar var. Zaman bulamadım...

Bayan arkadaşı ikna ettim sayılır, tamam hocam sol ayağımı kullanmayacağım ama, önce trafiğin az olduğu bir alanda deneme yapmam lazım falan dedi. Yani birden vazgeçemem yavaş yavaş sol ayağımı kullanmaktan vazgeçeğim dedi. Sözünün eridir. Tamam dediyse tamamdır...

güya birde 15 saat derse girip yatıyormuşuz, bu saydıklarınızı ne zaman yapıyorsak artık... :angry:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

sürekli kullanımda her depoya % 0,15-0,20 diyor. ben biraz titizim. o zaman bende şöyle yaparım, 1 kutu würth alırım(300 ml), 75 ml lik bir parfüm şişesi gibi bir şey ayarlarım arabaya, her full yaptığımda 75 ml atarım depoya...böylece yakıt sistemi, manifold ve enjektörler her daim cirlop gibi kalır, araba da sürekli atak kalır ve az yakar. işte bu kafama yattı. bakalım bizim huysuz virjin ne diyecek... :biggrin:

Tercih sizin..Eğer uygularsanız kullanım tecrübelerini bekliyoruz...Huysuz bayılacak bu işe :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Tercih sizin..Eğer uygularsanız kullanım tecrübelerini bekliyoruz...Huysuz bayılacak bu işe :biggrin:

tamam, kayseriye yola çıkmadan 75 ml atıp başlıyorum, sonuçları paylaşırım, uyarı için teşekkür ederim :flowers:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Turkay hocam temizlik serisinde aklımda katalizatör var...Nette sadece sökülüp tazyikli su ile yıkanma videoları var bu konuda ne dersin?

yoksa Trabzona gidince bir yayla yaparım bol oksijen yakıp temizlenir mi acep :unsure2::biggrin:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

tamam, kayseriye yola çıkmadan 75 ml atıp başlıyorum, sonuçları paylaşırım, uyarı için teşekkür ederim :flowers:

Rica ederiz..Epeydir katkı kullanmadıysanız tavsiyem en fazla yarım depoya tam kutu boşaltın ve 4. vites 3000-3500 devir bir yarım saat yol yapın...Sonrasında ekonomik kullanıma devam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

Tüketilen Yakıt : 46,287 litre

Gidilen yol : 668,5 km

Kalan mesafe : 45km

Litre Fiyatı : 3,83

Yol bilgisayarı ortalama yakıt : 7,1 lt

Yol bilgisayarı ortlama hız :20 km/h

Yol bilgisayarı depo dolunca gösterdiği menzil :770km

Depo fulleme ile hesaplanan 100km de yaktığı yakıt : 6,9240lt

Depo fulleme ile hesaplanan 1 km de yaktığı yakıt : 0,2651 TL

aynı pompa ve ilk atış hesabı.

ani ivmelenme oldukca çok.

Tüketilen Yakıt : 49,90 litre

Gidilen yol : 682,2 km

Kalan mesafe : 24km

Litre Fiyatı : 3,78

Yol bilgisayarı ortalama yakıt : 7,3 lt

Yol bilgisayarı ortlama hız :21 km/h

Yol bilgisayarı depo dolunca gösterdiği menzil :732km

Depo fulleme ile hesaplanan 100km de yaktığı yakıt : 7,3145lt

Depo fulleme ile hesaplanan 1 km de yaktığı yakıt : 0,2764 TL

Şartlar bir öncekiyle aynı ani ivmelenme oldukca çok.

akşam garaja girdiğimde kalan mesafe 5 km yi gösteriyordu sabah çalıştırdığımda 41 km yi gösterdi fakat 10km gitmeden 25km ye düştü.

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Gidilen yol : 682,2 km

Kalan mesafe : 24km

Litre Fiyatı : 3,78

Yol bilgisayarı ortalama yakıt : 7,3 lt

Yol bilgisayarı ortlama hız :21 km/h

Yol bilgisayarı depo dolunca gösterdiği menzil :732km

Depo fulleme ile hesaplanan 100km de yaktığı yakıt : 7,3145lt

Depo fulleme ile hesaplanan 1 km de yaktığı yakıt : 0,2764 TL

Şartlar bir öncekiyle aynı ani ivmelenme oldukca çok.

akşam garaja girdiğimde kalan mesafe 5 km yi gösteriyordu sabah çalıştırdığımda 41 km yi gösterdi fakat 10km gitmeden 25km ye düştü.

yahu maşallah, ne güzel sizin aracın gerçek değeri ile yol bilg. değeri aynı... bende yol bilg. 0,4 litre eksik gösteriyor...21 km ortalamaya 7,3 çok ama, herhalde çok dur kalk yapıyorsunuz ondan...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

yahu maşallah, ne güzel sizin aracın gerçek değeri ile yol bilg. değeri aynı... bende yol bilg. 0,4 litre eksik gösteriyor...21 km ortalamaya 7,3 çok ama, herhalde çok dur kalk yapıyorsunuz ondan...

Bir öncekindeki fark 0,18, fazla fark olmuyor ama. :)

Evet Eskişehir de en uzun mesafe 11 km

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Katalizatör temizliği konusunda en küçük bir bilgim yok. Tayzikli su olayını ilk kez duyuyorum...

Turkay hocam temizlik serisinde aklımda katalizatör var...Nette sadece sökülüp tazyikli su ile yıkanma videoları var bu konuda ne dersin?

yoksa Trabzona gidince bir yayla yaparım bol oksijen yakıp temizlenir mi acep :unsure2::biggrin:

Serdar kardeşim,

Ben ışık yandıktan sonra 7-8 km falan gittim. 45,782 litre aldı. Sen 49,9 litre mazot alıyorsan, depoda 2-3 litre civarında bişey kalmış oluyor. İbre son çizginin de altına iniyor mu? Ben cesaret edemem bu kadar yakıtı bitirmeye...

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Bir öncekindeki fark 0,18, fazla fark olmuyor ama. :)

Evet Eskişehir de en uzun mesafe 11 km

eskişehirden yeni geldim, çok iyi biliyorum. sizin orada araba kullanmak işkence...özellikle tramvaya paralel veya yakınında kullanıyorsanız, aracınız hemen hemen hiç 3. vites görmüyor demektir. Allah kolaylık versin. yatak odasında araba kullanmak daha kolaydır :crazy:

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

Serdar kardeşim,

Ben ışık yandıktan sonra 7-8 km falan gittim. 45,782 litre aldı. Sen 49,9 litre mazot alıyorsan, depoda 2-3 litre civarında bişey kalmış oluyor. İbre son çizginin de altına iniyor mu? Ben cesaret edemem bu kadar yakıtı bitirmeye...

Valla Turgay Hocam, bundan önceki 2006 trend focusumda yol bilgisayarı yoktu birgün kırmızı ışık yandı ve ben yola devam ettim işten gelirken 3 ncü viteste birden 2000 devirin altına düştü, vites kücülttüm yine aynı 2000 deviri geçmedi yakıtın bittiğini düşündüm ve 5 km bu şekilde giderek petroden mazot aldım, herşey normale döndü. Buna güvenerek bu kadar depoyu boşalttım sanırım bir emniyet. bugün de ibre son cizgiyi geçmişti.

eskişehirden yeni geldim, çok iyi biliyorum. sizin orada araba kullanmak işkence...özellikle tramvaya paralel veya yakınında kullanıyorsanız, aracınız hemen hemen hiç 3. vites görmüyor demektir. Allah kolaylık versin. yatak odasında araba kullanmak daha kolaydır :crazy:

Hocam geldiğinizi haber verseydiniz sizinle tanışmak isterdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Valla Turgay Hocam, bundan önceki 2006 trend focusumda yol bilgisayarı yoktu birgün kırmızı ışık yandı ve ben yola devam ettim işten gelirken 3 ncü viteste birden 2000 devirin altına düştü, vites kücülttüm yine aynı 2000 deviri geçmedi yakıtın bittiğini düşündüm ve 5 km bu şekilde giderek petroden mazot aldım, herşey normale döndü. Buna güvenerek bu kadar depoyu boşalttım sanırım bir emniyet. bugün de ibre son cizgiyi geçmişti.

Hocam geldiğinizi haber verseydiniz sizinle tanışmak isterdim.

serdar bey bende isterdim ama, inanın çok hızlı gelişti. cenaze için geldim, akşam 22 de çıktım sabah 6 da ordaydım. cenazeyi defnettik, 17 de çıkıp gece 1 de samsun a indik. sabah dersimiz vardı, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Kadri Sabır

Uzun yol yapmıyorsanız, devamlı şehiriçi kullanımlarda aracın ilk çalışmasında yol bilgisayarı ortalamayı yükseltiyor. Bende neden olduğunu merak ettim ve denedim. Sizde deneyin. Bilgisayarı sıfırlayın ve3-5 km yapın. Aracı stop etmeden ortalama tüketime bakın. tekrar çalıştırdığınızda ortalamanın 2 lt.ye kadar fark ettiğini göreceksiniz. Yani her çalıştırma ortalamayı yükseltiyor ve gerçek değerleri vermiyor. Ama uzun yolda bire bir aynı diyebiliriz.Saygılar....

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Uzun yol yapmıyorsanız, devamlı şehiriçi kullanımlarda aracın ilk çalışmasında yol bilgisayarı ortalamayı yükseltiyor. Bende neden olduğunu merak ettim ve denedim. Sizde deneyin. Bilgisayarı sıfırlayın ve3-5 km yapın. Aracı stop etmeden ortalama tüketime bakın. tekrar çalıştırdığınızda ortalamanın 2 lt.ye kadar fark ettiğini göreceksiniz. Yani her çalıştırma ortalamayı yükseltiyor ve gerçek değerleri vermiyor. Ama uzun yolda bire bir aynı diyebiliriz.Saygılar....

denedim...sonuç maalesef aynı, ister ş.içi ister ş.dışı ne yaparsam yapayım fark 0,4 litre...akü kutup başınıda söküp taktım, uzun yolda full yapıp, yol bitince anında doldurdum, sonuç aynı...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...