İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Murat Çeviren

Maksimum torkun sağlandığı 1750 devir civarında kullanıyorum. Vitesleri ise 20 40 60 80 de değiştiriyorum. Minimum yakıt tüketiminin 70-80 aralığında olduğunu tesbit ettim. Ancak çok sıkıcı bir durum. Bundan sonra aynı güzergahta buna dayanabileceğimi tahmin etmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Bunları deneyerek en azından Ford'un dikkatli kullanıldığı zaman çok yakıt yakmadığını görüyoruz. Yazın 50-60 km lik 1-2 yer haricinde bu kadar sıkmayı artık düşünmüyorum. Zaten maliyet açısından arada çok da büyük bir fark yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Bence en büyük etken gaza ani basmak çok etkiliyor yakıtı bu konuda defalarca yazıldı fakat hatırlatmak istedim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Burak Koca

Arkadaşlar şuan şehir içi-şehir dışı karışık olarak (şehir dışında CC ile 120'ye sabitliyorum); 5.5 lt. yakıyor araç. (Chipli Focus 1.6 TDCi 109 hp) Şuanki güç değerleri Mehmet Gazihan'ın söylediğine göre, 137-138 hp, 310 nm tork. Şehir dışı CC ile 110'a sabitlersem, 4.3 litrelik bir yakıt tüketimi oluyor, şehir dışındaki bu tüketimi ile 110 km ile seyir halinde 1200 km'yi devirebileceğimi düşünüyorum (1 depo yakıtla).

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

okuduklarınızı uygulayıp, 1 depo ile yaptığınız kilometreyi görünce, birileri deponuza mazot eklemiş gibi olacaksınız.

Hocam müthiş fark oluştu yer yer 5.0a kadar düştü.Araç hep şehir içinde şehir dışında ne kadar yakacak çok merak ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Arkadaşlar şuan şehir içi-şehir dışı karışık olarak (şehir dışında CC ile 120'ye sabitliyorum); 5.5 lt. yakıyor araç. (Chipli Focus 1.6 TDCi 109 hp) Şuanki güç değerleri Mehmet Gazihan'ın söylediğine göre, 137-138 hp, 310 nm tork. Şehir dışı CC ile 110'a sabitlersem, 4.3 litrelik bir yakıt tüketimi oluyor, şehir dışındaki bu tüketimi ile 110 km ile seyir halinde 1200 km'yi devirebileceğimi düşünüyorum (1 depo yakıtla).

araçlarımız aynı...benim sarı lamba yanınca 44,5 litre alıyor, pompa ilk attıktan sonra koydurmuyorum. bu hesapla 1200 km devirmek istiyorsanız, anlık 4,3 değil de, ortalama 3,7 yakalamanız lazım. onun içinde 80-90 arası hızlarda cc ile gidip, rampalarda 4.vites 1800 devir çıkmalısınız. aksi halde 1200 ü göremezsiniz. ama bazı focuslar sarı lamba yanınca 47-48 litre alıyor, birde siz ilk pompa atışından sonra koydurursanız, o zaman işler değişir. 49-50 litre ile 1300 e bile yaklaşırsınız. anlık tüketime bakarak menzil hesabı sizi yanıltmasın...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Koca

araçlarımız aynı...benim sarı lamba yanınca 44,5 litre alıyor, pompa ilk attıktan sonra koydurmuyorum. bu hesapla 1200 km devirmek istiyorsanız, anlık 4,3 değil de, ortalama 3,7 yakalamanız lazım. onun içinde 80-90 arası hızlarda cc ile gidip, rampalarda 4.vites 1800 devir çıkmalısınız. aksi halde 1200 ü göremezsiniz. ama bazı focuslar sarı lamba yanınca 47-48 litre alıyor, birde siz ilk pompa atışından sonra koydurursanız, o zaman işler değişir. 49-50 litre ile 1300 e bile yaklaşırsınız. anlık tüketime bakarak menzil hesabı sizi yanıltmasın...

Sağolun hocam, yok anlık hesaba göre yapmıyorum zaten, pompada konulan dizel miktarına göre hesapladım :) Zaten düşünüyorum diye belirttim; ne olur, 1200 olmazda, 1180 olur, belkide 1210 olur... Zaten belirttiğim gibi kabaca hesap yaptım, araç ilk alındığında depo fullendi, sonrasında da hep her 350-400 km'de bir depoyu fulledik. 44.5 litre aldığını sizden öğrendim şimdi, zaten sarı lamba yanınca da belli bir miktar gidebiliyoruz, onuda hesaba katarsak(tabi yolda kalma ihtimalini de göz önünde bulundurmalıyız :biggrin:) 1200'ü rahat devirebileceğimi düşünüyorum.

Bilgilendirmeniz için, tekrar teşekkür ederim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Sağolun hocam, yok anlık hesaba göre yapmıyorum zaten, pompada konulan dizel miktarına göre hesapladım :) Zaten düşünüyorum diye belirttim; ne olur, 1200 olmazda, 1180 olur, belkide 1210 olur... Zaten belirttiğim gibi kabaca hesap yaptım, araç ilk alındığında depo fullendi, sonrasında da hep her 350-400 km'de bir depoyu fulledik. 44.5 litre aldığını sizden öğrendim şimdi, zaten sarı lamba yanınca da belli bir miktar gidebiliyoruz, onuda hesaba katarsak(tabi yolda kalma ihtimalini de göz önünde bulundurmalıyız :biggrin:) 1200'ü rahat devirebileceğimi düşünüyorum.

Bilgilendirmeniz için, tekrar teşekkür ederim :)

sarı lambadan sonra kırmızıda yanıyormuş ama ben cesaret edip görecek kadar kullanmadım. ne olur ne olmaz kul yapısı. aslında sürekli olarak lamba yakmadan almak en iyisi...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

kullanılabilir 52lt yakıtınız var. 4.5lt/100km ortalamayı tutturursanız hedefinize ulaşmaya yaklaşacaksınız.

Not: sarı ışık genel ortalama ile yanar ;)

Yorum bağlantısı
Burak Koca

sarı lambadan sonra kırmızıda yanıyormuş ama ben cesaret edip görecek kadar kullanmadım. ne olur ne olmaz kul yapısı. aslında sürekli olarak lamba yakmadan almak en iyisi...

Bunu hiç bilmiyordum hocam, öğrendiğim iyi oldu :) Haklısınız ne olur ne olmaz, zaten belirttiğim gibi her 350-400 km'de bir yakıt konuluyor araca. Lacetti'de de gösterge az gösteriyordu yakıtı; örneğin gösterge yarım depo yakıt var diyordu, halbuki yarım depodan fazla yakıt oluyordu :) 2 Kere şamandıra değişmişti, fakat gösterge problemi düzelmemişti :biggrin:

kullanılabilir 52lt yakıtınız var. 4.5lt/100km ortalamayı tutturursanız hedefinize ulaşmaya yaklaşacaksınız.

Not: sarı ışık genel ortalama ile yanar ;)

Teşekkürler hocam, o zaman rahatça yakalarım ben bu hedefi :biggrin: Bu arada sizin yakıt tüketiminiz nedir, aracı genelde performanslı kullandığınızı düşündüğüm için; performanslı kullanımda ne kadar yaktığını merak ettim :) Bu arada sizinki şuan kaç HP?

Bu arada yakıt olarak Shell V-Power kullanıyoruz. Sizin tavsiye ettiğiniz bir yakıt varmı? GTL+'ı pek tavsiye etmiyorlar genel olarak, yeni çıkan Fuelsave(yada Fuelsafe)'i denemedik, genel olarak motoru da korumak amacıyla araç ilk alındığından bu yana V-Power kullanıldı.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bunu hiç bilmiyordum hocam, öğrendiğim iyi oldu :) Haklısınız ne olur ne olmaz, zaten belirttiğim gibi her 350-400 km'de bir yakıt konuluyor araca. Lacetti'de de gösterge az gösteriyordu yakıtı; örneğin gösterge yarım depo yakıt var diyordu, halbuki yarım depodan fazla yakıt oluyordu :) 2 Kere şamandıra değişmişti, fakat gösterge problemi düzelmemişti :biggrin:

Teşekkürler hocam, o zaman rahatça yakalarım ben bu hedefi :biggrin: Bu arada sizin yakıt tüketiminiz nedir, aracı genelde performanslı kullandığınızı düşündüğüm için; performanslı kullanımda ne kadar yaktığını merak ettim :) Bu arada sizinki şuan kaç HP?

Bu arada yakıt olarak Shell V-Power kullanıyoruz. Sizin tavsiye ettiğiniz bir yakıt varmı? GTL+'ı pek tavsiye etmiyorlar genel olarak, yeni çıkan Fuelsave(yada Fuelsafe)'i denemedik, genel olarak motoru da korumak amacıyla araç ilk alındığından bu yana V-Power kullanıldı.

Şehir dışı tempolu kullanım sonucunda 7.5lt/100km ( İstanbul - Ankara - Mersin - Gaziantep), Şehir içi tempolu kullanım 9.6lt/100km - Şehir içi normal kullanım 7.0lt/100km

Lakin benim şehir içi kullanımım gerçek şehir içidir sabah 2km 1 ve 2. vites 10dk, akşam 2km yine 1 ve 2. vites 25dk

Eğer sakin kullanırsam şehir dışı 90km hız ile 3-3.5lt/100km ( daha altınada düştüm ama yazmıyorum artık ) araç 140ps volanda, 118ps tekerlerdeki güce sahip. 325NM tork

Yorum bağlantısı
Burak Koca
(düzenlendi)

Şehir dışı tempolu kullanım sonucunda 7.5lt/100km ( İstanbul - Ankara - Mersin - Gaziantep), Şehir içi tempolu kullanım 9.6lt/100km - Şehir içi normal kullanım 7.0lt/100km

Lakin benim şehir içi kullanımım gerçek şehir içidir sabah 2km 1 ve 2. vites 10dk, akşam 2km yine 1 ve 2. vites 25dk

Eğer sakin kullanırsam şehir dışı 90km hız ile 3-3.5lt/100km ( daha altınada düştüm ama yazmıyorum artık ) araç 140ps volanda, 118ps tekerlerdeki güce sahip. 325NM tork

Peki hocam, paylaşımınız teşekkür ederim :) Tempolu kullanımda dahi benzinli araçlar kadar yakmaması sevindirici :) Acaba turbo büyütmeyi düşünüyor musunuz? Mehmet Gazihan, bloğun 160 hp civarına kadar dayanacağını söyledi, bizim bloklar 2.0 tdci bloklarından daha sonra tasarlandığı için, alaşımları daha kaliteli şeklinde bilgi vermişti.

Bizim araçta DPF olduğundan ötürü, beygirleri 140'a çıkartamadık :) DPF iptalide garantide sorun çıkarır diye, DPF iptalini de yaptıramadık. El mahkum garanti bitimini beklemekteyiz :biggrin:

tarihinde Burak Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Peki hocam, paylaşımınız teşekkür ederim :) Tempolu kullanımda dahi benzinli araçlar kadar yakmaması sevindirici :) Acaba turbo büyütmeyi düşünüyor musunuz? Mehmet Gazihan, bloğun 160 hp civarına kadar dayanacağını söyledi, bizim bloklar 2.0 tdci bloklarından daha sonra tasarlandığı için, alaşımları daha kaliteli şeklinde bilgi vermişti.

Bizim araçta DPF olduğundan ötürü, beygirleri 140'a çıkartamadık :) DPF iptalide garantide sorun çıkarır diye, DPF iptalini de yaptıramadık. El mahkum garanti bitimini beklemekteyiz :biggrin:

Evet Turbo büyütme aşamasındayım maddi durumu ayarlayabilir isem. Aynen bizim hedefimizde 160-165ps güç elde etmek. Ben aracı kat+susturucu, sadece susturucu ve düz boru şeklinde kullandım. En beğendiğim sitil kat iptali sadece susturucu olan sistem ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Koca

Evet Turbo büyütme aşamasındayım maddi durumu ayarlayabilir isem. Aynen bizim hedefimizde 160-165ps güç elde etmek. Ben aracı kat+susturucu, sadece susturucu ve düz boru şeklinde kullandım. En beğendiğim sitil kat iptali sadece susturucu olan sistem ;)

Peki hocam teşekkürler, bizim aracı ailecek kullandığımız için, sadece turbo değişimine gidebileceğim; Pert'e Lacetti'de sadece Abarth egsozun sesinden ötürü baya bir eleştiri almıştım :) 160 hp'de gayet yeterli gelicektir diye düşünüyorum; tahminimce 184 hp'lik 320d'den; belirli hızlarda yapılan roll'de daha hızlı olacaktır diye tahmin ediyorum, fakat yan yana kalkış konusunda bir fikrim yok :biggrin:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Peki hocam teşekkürler, bizim aracı ailecek kullandığımız için, sadece turbo değişimine gidebileceğim; Pert'e Lacetti'de sadece Abarth egsozun sesinden ötürü baya bir eleştiri almıştım :) 160 hp'de gayet yeterli gelicektir diye düşünüyorum; tahminimce 184 hp'lik 320d'den; belirli hızlarda yapılan roll'de daha hızlı olacaktır diye tahmin ediyorum, fakat yan yana kalkış konusunda bir fikrim yok :biggrin:

3.20D ler otomatik olduğundan pek ara hızlanması yok diyebilirim düşük hızlarda. Şuanda drag da kafa kafaya durumdayım 3.20D ler ile ilginçtir teknik veriler biraz yalan sanki yada düz vitesin ki olabilir.

Ben turbo yu büyüttükten sonra roll amaçlı çalışacağım drag devrini kapatıyorum ;) Hakkımızda hayırlısı biri bizi durdursun :D

Yorum bağlantısı
Burak Koca
(düzenlendi)

3.20D ler otomatik olduğundan pek ara hızlanması yok diyebilirim düşük hızlarda. Şuanda drag da kafa kafaya durumdayım 3.20D ler ile ilginçtir teknik veriler biraz yalan sanki yada düz vitesin ki olabilir.

Ben turbo yu büyüttükten sonra roll amaçlı çalışacağım drag devrini kapatıyorum ;) Hakkımızda hayırlısı biri bizi durdursun :D

Oo çok iyi hocam o zaman, şimdi banada deneme isteği geldi :biggrin: Kafa kafaya bile gidememde, acaba ne kadar geri kalacağım merak ettim :D bende incelediğimde 3.20d'lerin 0-100'ünü değilde, özellikle 100-140 hızlanmasını beğendim. Insignia 1.6 Turbo ile kalkışta 100'e kadar kafa kafaya gittiğinizi biliyorum, o videoyu kaç kez izlediğimi sayamadım :biggrin: 100'den sonra insignia koparmaya başlıyordu sanırım; 160-165 hp iken geçeceğinizi düşünüyorum; hem insignia'nın motoru verimli değil, hemde cüssesi fazla; ki bunları benden daha iyi biliyorsunuzdur zaten :biggrin:

Hocam bu arada disk değişimi ne kadara mal olmuştu size, yaklaşık bir fiyat verebilir misiniz? Bu arada sanırım sadece önleri değiştirdiniz, diskleri direk oturtabildinizmi, yoksa biraz olsun işlemden geçtimi?

tarihinde Burak Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

15 km lik mesafeyi boşta gitmekle yada viteste gaza basmadan gitmek arasında pek fazla fark olacağını zannetmiyorum.

Boşta giderseniz 15 km boyunca aracınız rolantide harcadığı yakıtı harcayacak ..

Viteste sıfır tüketim...

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Mehmet bey,

Araç üreticileri, yakıt tüketimini teknik değerler kitapçığına %1 bile düşük yazdırabilmek için, olmadık şeyler düşünüyor ve uyguluyorlar. Örnek start-stop. Araç durduğunda boşa alınınca bilmem kaç sn de araç stop ediyor, debriyaja basılıp vitese takılınca kendiliğinden çalışıyor. Ne kadar tasarruf yapmak için? 100 km de 0,2 - 0,4 lt tasarruf için...

Soru: Yokuş inerken araç viteste gaza basılmadan gidebiliyorsa, neden motora yakıt gönderilsin?

Bu konuda teknik olarak bildiğiniz bişey varsa, paylaşırsanız seviniriz.

Bilmeden konuşmayalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Eğimli yolda boşta gitmek mi yoksa viteste ama gaza basmadan gitmek mi daha ekonomiktir? (yakıt açısından) Bu konu çok tartışılmıştı burada. Ben aracında yol bilgisayarı ve anlık yakıt göstergesi bulunan arkadaşlara bir öneride bulunmak isterim. Eğimli bir yol belirleyin ve yol bilgisayarınızdaki anlık yakıt göstergesini açın, aracınız boşta iken inin ve anlık yakıt değerlerinize bakın. Aynı yolu Birde vitese takarak gaza basmadan inin ve anlık yakıt değerlerinize bakın. aradaki farkın hiçte azımsanmayacak miktarlarda olduğunu göreceksiniz. Viteste iken gaza basmadan inerken neredeyse sıfıra yakın anlık tüketim değerlerini göreceksiniz. Eğer yol bilgisayarı değerleri yanlış ölçüyorsa ona söyleyecek sözüm yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bilgihan Ömür

Bence tartışılacak bir şey yok,

araç viteste gaza basılmadığı müddetçe eğimli yolda (tabii belli bir devrin üzerinde, aracı stop ettirmeyecek kadar) yakıt sıfır.

Aynı yolda boşta gidersen rölanti kadar yakar (0.3-0.6 gibi).

Fakat, az bir eğimde araç vitesde iken yani mekanik bağlantılar gerçekleşmişken iç sürtünmelerden-kayıplardan dolayı araç boşta iken ki ivmeyi yakalayamadığı için yavaşlıyor, hız kaybediyor. Dolayısıyla gaza basma gereği hissediyorsunuz böylece vitesle inme bir müddet sonra gaza basmaya dönüşüyor tabi tasarruf falan kalmıyor. Yani çok pratik olmuyor.

Boşta inmek tasarruf amaçlı daha karlı oluyor, ama emniyetli olmuyor.

EMNİYETTEN TASARRUF OLMAZ.

Yorum bağlantısı
Şakir Öztürk
23 kuruş cok iyi şakir kardeş. ayrıca bende cenberlitaş'dayım sultanahmet'temi çalışıyosunuz...

Evet sultanahmet'te çalışıyorum.

Bilgihan beye katılıyorum bence de emniyetten tasarruf olmaz isterse viteste inerken iki katı fazla yaksın bende viteste inerim.

Yorum bağlantısı
Osman Yavaş

Merhabalar bu konuda yazılanların çoğunu okudum. Anlamaya çalıştım. Benim aracım 2011 Focus HB TDCİ 1.6 90hp şuan yol bilgisayarındaki ortalama tüketim olarak 5.0 gösteriyor. Uzun yol yok artı sehir içi kullanım da yok sayılır yaklaşık gittiğim yerler 25-30 km arası mesafeler.

Bir de forumdaki yönetici arkadaşlar bir ricam var...

Bu başlık altındaki birinci sayfaya az yakıt tüketimi için yapılması gerekenleri özet olarak akatarabilirler mi? Bunun okuyucular için daha faydalı olacağını düşünüyorum...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Merhabalar bu konuda yazılanların çoğunu okudum. Anlamaya çalıştım. Benim aracım 2011 Focus HB TDCİ 1.6 90hp şuan yol bilgisayarındaki ortalama tüketim olarak 5.0 gösteriyor. Uzun yol yok artı sehir içi kullanım da yok sayılır yaklaşık gittiğim yerler 25-30 km arası mesafeler.

Bir de forumdaki yönetici arkadaşlar bir ricam var...

Bu başlık altındaki birinci sayfaya az yakıt tüketimi için yapılması gerekenleri özet olarak akatarabilirler mi? Bunun okuyucular için daha faydalı olacağını düşünüyorum...

arkadaşımda aracınızın aynısı var, tam ş.içi 5,9 yakıyordu kışın. yani sizin değerler normal gibi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...