İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ruhan Sorgun

üstelik bu akşam bafraya gittim, 90 la hızı sabitledim, bölünmüş yol, meskun mahal geçişleri 70 ile...git-gel 85 km...ort.hız 36 ya çıktı(30 idi), ort.tüketim 4,5 e indi(4,8 idi), ancak yapılan+kalan km hiç değişmedi yine 1055 kaldı. eskiden biraz yüksek vites gitsem, kalan km hemen artardı. hatta ort.tüketim düşünce kalan km bariz bir şekilde artardı. ancak son bir haftadan beri ya düşüyor ya değişmiyor. yani araç eski km sine göre daha tasarruflu olmasına rağmen yol bilg. kalan km buna duyarsız...ama geçende şöyle bir şey oldu. aracı normal ş.içi kullanırken birden kalan km de 70 km lik bir artış oldu. acaba şimdi o avansı mı geri alıyor diyorum. ya da yol bilgisayarı tamamen bizim bilmediğimiz bir algoritmayla çalışıyor. hava filtrem 12000 de değişti, km 16700 oldu. tozlu yolda kullanmadım. yalnız son aldığım yakıt kalitesiz ise(opet) kurum yapmış olabilir. atarım bir würth gider.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Yunuscuğum iyi diyorsunda şu lanet fordclub kart ile alıyorum km yi yazdırıyorum. araç garantili, mazottan bir şey olursa opet masrafı karşılıyor. onun için başka şirketten alamıyorum. acaba lanet olsun deyip, bp yada shell e mi geçsem?

Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

Arkadaşlar herkese merhaba başlıktan da anlayacağınız gibi 2009 Focus titanyum aracımı ocak ayında aldım, aracın tam olarak km'de ne kadar yaktığını anlamak için geçen hafta aracın deposunu fulleyip kilometremi sıfırladım ve kullanmaya başladım. 89 km yol yaptıktan sonra aracı tekrar fullediğimde arabam 29 tl'lik yakıt aldı. 29 tl'yi 89'a böldüğümde 0,33 kuruş gibi bir rakam çıktı.Tabii bu 89 kilometre yolu yaparken aracı sürekli İstanbul trafiğinde ve klimam kapalı şekilde kullandım,sizce km'de 0,33 kuruş normal mi? yoksa araç biraz fazla mı yakmış? aracım 70,000 km'de ve bakıma daha 5.000 km var...

İlginiz ve cevaplarınız için herkese şimdiden teşekkür ederim....

Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

arkadaşlar herkezden özür dilerim belirtmeyi unutmuşum araç dizel...

Arkadaşlar herkese merhaba başlıktan da anlayacağınız gibi 2009 Focus titanyum aracımı ocak ayında aldım, aracın tam olarak km'de ne kadar yaktığını anlamak için geçen hafta aracın deposunu fulleyip kilometremi sıfırladım ve kullanmaya başladım. 89 km yol yaptıktan sonra aracı tekrar fullediğimde arabam 29 tl'lik yakıt aldı. 29 tl'yi 89'a böldüğümde 0,33 kuruş gibi bir rakam çıktı.Tabii bu 89 kilometre yolu yaparken aracı sürekli İstanbul trafiğinde ve klimam kapalı şekilde kullandım,sizce km'de 0,33 kuruş normal mi? yoksa araç biraz fazla mı yakmış? aracım 70,000 km'de ve bakıma daha 5.000 km var...

belirtmeyi unutmuşum arac dizeldir arkadaşlar....

Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın

Aracınız lpg li gibi yakıyor. Ama normalde benzinli kulanan arkadaşlar bu tutarın 40 krş. seviyelerinde olduğunu söyleyeceklerdir.

Sanırım aracı zorlamadan nazik kullanıyorsunuz.

arkadaşlar herkezden özür dilerim belirtmeyi unutmuşum araç dizel...

belirtmeyi unutmuşum arac dizeldir arkadaşlar....

Dizelse bana göre bu tutar çok. Benim ölçümüm 5,8 Lit /100 km. 22 krş.civarında..

Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

çok iyi bir tüketim.

dizel içinmi iyi...

Aracınız lpg li gibi yakıyor. Ama normalde benzinli kulanan arkadaşlar bu tutarın 40 krş. seviyelerinde olduğunu söyleyeceklerdir.

Sanırım aracı zorlamadan nazik kullanıyorsunuz.

Dizelse bana göre bu tutar çok. Benim ölçümüm 5,8 Lit /100 km. 22 krş.civarında..

peki sorun neden kaynaklanıyor olabilir bencede dizzel bi araç için cok fazla yakıyor yakıtı düşürebilmem için ne yapmam lazım.

Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

abilerim aracı benzili sanmış dizele göre fazla fakat ölçümünüz yanlış öyle ölçüm yapılmaz depo fullenir en az 200 km gidilir ne kadar fazla giderseniz daha net olur ve birkaç kez aynını deneyerek sağlıklı bi sonuca varırsınız sıkışık trafikde 30 kuruşları dizelin görmesi de normal

yok arabayı sadece hafta sonları kullanıyorum ve oyle ama aman bir trafiktede yapmadım 89 km'yi ama cıkan sonuc malesef bu 0,33 kuruş acaba 75,000 bakımını erkenmi yaptırsam diye düşünmeye başladım. cunku gercekten citti bir rakam cıkıyor....

Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

benzinli sanırım aracınız gayet normal.

hayır serdar bey arac dizel...

Yorum bağlantısı

Zaten benzinli arabanın (1.6) bu kadar yaktığını gözümle görsem inanmam diyecektim. Dizel olduğunu yazmış arkadaş :)

Bence de çok.

Yorum bağlantısı
Kamil Özyurt
(düzenlendi)

kullanım şartları önemli, istanbul şehiriçi genel olarak düşünülürse dizel için çok. dizel c-max 0.26tl yakıyor ki ben fırsat bulursam arabayı sıkıştırırım.

tarihinde Kamil Özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

kullanım şartları önemli, istanbul şehiriçi genel olarak düşünülürse dizel için çok. dizel c-max 0.26tl yakıyor ki ben fırsat bulursam arabayı sıkıştırırım.

aksine ben cok sakin kullanırım ve devrinde kullanmaya dikkat ederim. bahtiyar arkadaşın dediği gibi biraz fazla kilometre yapıp aynı markanın başka bir akaryakıt şubesinden yakıt almayı dişünüyorum. belkide arac normal ama akaryakıt istasyonu normal değil.

Yorum bağlantısı
Mustafa Acar

33 krş çok fazla sizin aracınız en fazla 7 lt yakıt tüketmesi lazım buda 28 krş gibi olması gerekir siz bence depo yarıya inene kadar binin ve depoyu fulleyin ondan sonra depo tekrar yarıya indiğinde tekrar fulleyin sonuç aşağ yukarı belli olur benim arkadaşımda 2007 model focus 2 var o kışın en fazla 7lt yakıt tüketiyordu 100km de

Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

33 krş çok fazla sizin aracınız en fazla 7 lt yakıt tüketmesi lazım buda 28 krş gibi olması gerekir siz bence depo yarıya inene kadar binin ve depoyu fulleyin ondan sonra depo tekrar yarıya indiğinde tekrar fulleyin sonuç aşağ yukarı belli olur benim arkadaşımda 2007 model focus 2 var o kışın en fazla 7lt yakıt tüketiyordu 100km de

evet bende öyle yapıcam ama birde Würth mazot katkısından bahsediliyo formda bunuda denesemmi bilemedim. motoru temizleyip yakıt tasarrufu sağlıyormuş...

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Mazotun litresini 3,94 lira olarak alırsak, 100 kmde 8,4 gibi bir tüketimin var...

Gerçekten az yakmak istiyorsan, kullanım tarzını değiştireceksin...

Yapacağın iş çok basit.

Devir saatinde 2000 in üstü yokmuş gibi kullanacaksın...

En küçük eğimi, viteste gaza dokunmadan gidebildiğin kadar giderek ineceksin...

Ben de 8,3 lü değerlerde yakıyordum. Fulleyerek kullanırım...

Yukarda anlattığım şekilde kullanarak, güzergahım aynı olduğu halde, en son ortalamamı 7,06 lt ye indirdim. Yeni hedefim 7 lt nin altına inmek...

.

Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

Mazotun litresini 3,94 lira olarak alırsak, 100 kmde 8,4 gibi bir tüketimin var...

Gerçekten az yakmak istiyorsan, kullanım tarzını değiştireceksin...

Yapacağın iş çok basit.

Devir saatinde 2000 in üstü yokmuş gibi kullanacaksın...

En küçük eğimi, viteste gaza dokunmadan gidebildiğin kadar giderek ineceksin...

Ben de 8,3 lü değerlerde yakıyordum. Fulleyerek kullanırım...

Yukarda anlattığım şekilde kullanarak, güzergahım aynı olduğu halde, en son ortalamamı 7,06 lt ye indirdim. Yeni hedefim 7 lt nin altına inmek...

.

turkay abi gercekten tebrik ederim. 7,06 lt cok ıyı sonuc. ben arabayı cok sıkıstırmam yokus asagı genelde fırsatını buldukca bosa atarım. ama neden boyle bır sonuc cıktı anlamadım. şu dizel motor katkıları yada carbon clear hakkında bilgisi olan arkadaşlarım varmı? ne gibi sonuçlar aldılar paylaşan olursa cok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

turkay abi gercekten tebrik ederim. 7,06 lt cok ıyı sonuc. ben arabayı cok sıkıstırmam yokus asagı genelde fırsatını buldukca bosa atarım. ama neden boyle bır sonuc cıktı anlamadım. şu dizel motor katkıları yada carbon clear hakkında bilgisi olan arkadaşlarım varmı? ne gibi sonuçlar aldılar paylaşan olursa cok sevinirim.

arabanızı boşa atmaya devam ettikçe yakıt ortalamanız her zaman yüksek çıkar. doğrusu boşa atmak değil yokuş aşağı giderken en uygun ve yüksek vites de gitmektir. boşta gittiğiniz sürece araba yakıt almaya devam ediyor. vitese atıp gaza basmadan ilerlerseniz yokuş aşağı yakıt tüketiminiz 0 oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

89 km ile ne kadar yaktığı anlaşılmaz. 890 KM felan ölçün.

arabanızı boşa atmaya devam ettikçe yakıt ortalamanız her zaman yüksek çıkar. doğrusu boşa atmak değil yokuş aşağı giderken en uygun ve yüksek vites de gitmektir. boşta gittiğiniz sürece araba yakıt almaya devam ediyor. vitese atıp gaza basmadan ilerlerseniz yokuş aşağı yakıt tüketiminiz 0 oluyor.

Bu konu tartışıldı, uygun koşullarda boşa atmak daha az yaktırır. Güvenli midir? Hayır.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

89 km ile ne kadar yaktığı anlaşılmaz. 890 KM felan ölçün.

Bu konu tartışıldı, uygun koşullarda boşa atmak daha az yaktırır. Güvenli midir? Hayır.

uygun koşullar derken? mesela? örnek verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...