İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ali Eren

Tebrikler Ruhan Hocam. Bir gün seni arayıp bu az yaktırma teknikleri canlı canlı dinlemek istiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Ortlama hız:19km/h

ortalama yakıt: 7,5lt/100km

gidilen mesafe: 644km

alınan yakıt 48,10lt

ltre fiyatı: 3,95tl

toplam 190tl

Gerçek veri :48,10/644=0,0746*100=7,46lt/100km

Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Mersinin Anamur ilçesine gidiş dönüşte 3,6 lt ortalama tüketimle kullandım. Yolun 50 km si bölünmüş yol değil ve çok virajlı. Diğer kısmınde ise 30 a yakın ışıklı kavşak var. Toplam yol 420 km civarında olup gidişte ve dönüşte soğuk motorla yola çıktım. Bir ay sonra tekrar gideceğim. Hedefim bu defa 30 km yolda yakaladığım 3,2 nin altına düşmek olacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Mersinin Anamur ilçesine gidiş dönüşte 3,6 lt ortalama tüketimle kullandım. Yolun 50 km si bölünmüş yol değil ve çok virajlı. Diğer kısmınde ise 30 a yakın ışıklı kavşak var. Toplam yol 420 km civarında olup gidişte ve dönüşte soğuk motorla yola çıktım. Bir ay sonra tekrar gideceğim. Hedefim bu defa 30 km yolda yakaladığım 3,2 nin altına düşmek olacaktır.

harika sonuç...bir kaç soru sorsam...

1-vitesleri hangi devirde değiştirdiniz?

2-5.viteste sabit olarak gittiğiniz hızınız ne idi?(seyir hızınız)

3-tatlı bir rampa çıkarken, 5. vites mesela 90 la gidiyorsunuz, gazı mı arttırdınız, yoksa 4.vitese alıp 70-80 arasına mı düştünüz?

4-düz yolda 5.vites sabit hızda giderken anlık tüketim yaklaşık kaç litre gösteriyordu?

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren
harika sonuç...bir kaç soru sorsam... 1-vitesleri hangi devirde değiştirdiniz? 2-5.viteste sabit olarak gittiğiniz hızınız ne idi?(seyir hızınız) 3-tatlı bir rampa çıkarken, 5. vites mesela 90 la gidiyorsunuz, gazı mı arttırdınız, yoksa 4.vitese alıp 70-80 arasına mı düştünüz? 4-düz yolda 5.vites sabit hızda giderken anlık tüketim yaklaşık kaç litre gösteriyordu?

1) 20-40-60-70 te vites değiştirdim

2) vitesi çok nadir 5'e attım. 80'i geçmedim radar oluyor.

3) rampaları daha çok 4 ile çıktım

4) Bende anlık tüketim göstergesi yok. Focus 2 2005 model tdci 1,6

Ayrıca inişlerde fren tehlikeli hızlanmalar haricinde fren az kullandım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

benim aracım dizel focus 2.

100 km de 7,8 litre yakıyor.

kullanım: genellikle şehir dışı.

Eğer 160 km nin üzerinde hızlarla gitmiyorsan anormallik var derim. :shok:

Yok o hızlarla gidiyorsan dikkatli ol derim. :i-ih:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Eğer 160 km nin üzerinde hızlarla gitmiyorsan anormallik var derim. :shok:

Yok o hızlarla gidiyorsan dikkatli ol derim. :i-ih:

Ben de aynen katılıyorum derim.

Bu kadar yakıt sürekli yüksek hızla ancak tüketilir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Erdoğan

harika sonuç...bir kaç soru sorsam...

1-vitesleri hangi devirde değiştirdiniz?

2-5.viteste sabit olarak gittiğiniz hızınız ne idi?(seyir hızınız)

3-tatlı bir rampa çıkarken, 5. vites mesela 90 la gidiyorsunuz, gazı mı arttırdınız, yoksa 4.vitese alıp 70-80 arasına mı düştünüz?

4-düz yolda 5.vites sabit hızda giderken anlık tüketim yaklaşık kaç litre gösteriyordu?

Ruhan Bey 3. soru benim de merak ettiğim bir konu.Ama arkadaş genelde 4. viteste gittiği için tam cevap olmamış soruya.Gerçekten acaba sabit 90 km hızı korumak için rampada daha fazla bastığımız yakıt miktarı kazandığımız hıza değiyor mu.Sanki değmez gibi.Bana en mantıklı gelen gazı sabit tutup hız 70 km lere düştüğünde 4. vitese almak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Şehir içi ne yakıyor merak ettim ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Erdoğan

Kışın soğuk havalarda;

2. km evden işe gidiş stop.

2.km eve geliş öğlen stop

2.km. işe gidiş öğleden sonra stop

2 km. eve dönüş akşam. stop

12 km sakin trafik 9 trafik ışığı.

(her gün aynı güzergah aynı saatler)

Ortalama yakıt tüketimi 6.1 lt. Tabiki çok sakin kullanımda.

Yorum bağlantısı
Asım Topkarcı

Aracım 134.000 km de,alalı 10 gün oluyor,ilk depo ile 5.8 lt ortalama yaptım.İstanbul şehir içi günlük min. 30 km e-5 güzergahında kullanım..Toplamda 250 km şehir dışı,gerisi 600 km şehir içi..1 depo ile 850 km iyi değer sanırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Aydın

Kışın ben de yakıttan çok şikayetçiydim hatta forumda lastik ebatlarımdan dolayı(235/40/18) olabileceği konusunda saolsun arkadaşlarla tartıştık ve 7.4-7.6lt/100km de yakıyordu arabam.Havaların ısınmasından mıdır ya da sonradan koyduğum bor katkısından mıdır bilmiyorum ama şuan 5.8- 6lt /100km ye kadar düştü yakıtım çok şükür ki daha kışlık lastiklerimi de çıkarmadım(umarım yazlık lasitiklerle daha az yakarım) :)

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Ruhan hocamın tavsiyeleri eşliğinde, vites değişimleri 2200 - 2500 d/d olmak kaydı ile şehir içi trafiğinde 100 Km'de 6,5 litre yaktı. Önceki gün depoyu doldurdum ve hesap yaptım 150 TL'lik mazotla 580 Km yol yaptım, Mazot 3,94 TL. Kilometrede 26 kuruş yakmış yani, hocamın tavsiyelerinden önce 7,8 - 8,0 arası değişiyordu. Ruhan hocama tekrar teşekkürler. :good1:

Not : Kullanım tarzım aynı hiç değişmedi sadece vites büyütmelere dikkat ediyorum o kadar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

az önce depoyu fulledim. tamamı ş.içi olmak üzre 6,4L/100 km yakmış. chiplenmeden önce 6,8L yakıyodu. tabi bu rakamlarda kullanım faktörü çok önemli. kimi zaman dip gaz kimi zaman çok sakin. bende bi katkı alsam çok iyi olacak sanırm :)

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Günde 10 km yol yapıyorum 5 gidiş 5 geliş şehir içi trafiğinde 6.1'in üzerine çıkmıyor yakıt şu an için çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Fatih Sinanoğlu

2006 ghia tdci full şehir içi 6.0 ile 6.5 arası

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

arkadaşlar benim araca ilginç bir şey olmaya başladı. depoyu en son sıfırladıktan sonra 350 km oldu. 300 km ye kadar sorun yok. ort.hız:30 km ort.tüketim 4,8 ile giderken birden bire 300 km den itibaren fazla yakmaya başladı. güzergahım aynı hatta şehir içine daha az giriyorum. anlık tüketimde her zaman ki gibi...ort.tüketim yine 4,8 kalmasına rağmen kalan km yani menzil hızlı inmeye başladı. örneğin 20 km yapıyorum ama menzil 30 km düşüyor. mesela 1 hafta önce yaptığım km ile kalan km yi topladığımda 1085 iken 1 hafta içinde kademeli olarak indi, bugün topladığımda 1043 çıktı rakam. ben havalar ısındığı için tüketim azalacak derken hafif artış gözüküyor. pis mazot aldım desem değil çünkü 300 km den sonra başladı. çekişte sorun yok. istasyon opet. kullanım karakteri aynı. güzergah aynı. ilk 300 km ye göre hava daha sıcak. anlamadım nazarmı değdi yoksa yol bilgisayarının oyunu mu? birde ondan olduğunu sanmıyorum ama son 50 km yi 1 haftada yaptım. yani bir gün kullandım. bir gün kullanmadım. sonra ki gün kullandım, ik gün yine kullanmadım. nedeni bu değildir herhalde?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ruhan hocam,

Biraz arabanın gazına bas, motor kendine gelsin. :D

Tekrar nornal yakmaya geri döner. Mazotu koklatıyorsun motor sarhoş olmuştur. Elbette bu işin şakası...

Bence deponun sonunu beklemekte fayda var. Sonunda yine tüketim normal olacaktır...

Bu arada ben de kendi rekorumu kırmak için emin adımlarla ilerliyorum...

Son depo ortalamam 7,06 idi. Şu anda gösterge çizgilerine göre yaklaşık yarım depo olmak üzere. Bir önceki depoya göre 30-35 km daha fazla yol yapmış durumdayım. bakalım sonuç ne olacak...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Az önce Würth mazot katkısı aldım servis'ten (Ford ERGİN Otomotiv ) Carbon Clean yapıyorlarmış artık bu katkıyı kullanıyorlarmış , koydum depoya bakalım göreceğiz ve sonuçları paylaşacağız. Geçen haftaki ADANA toplantısından gelirken Sadık bey'le beraber otobanda 150 Km sürat ile geldim şu anda ortalama yakıt 6,1/ 100 Km, birde bu katkıdan sonra bakalım inşallah iyi olur. :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan hocam,

Biraz arabanın gazına bas, motor kendine gelsin. :D

Tekrar nornal yakmaya geri döner. Mazotu koklatıyorsun motor sarhoş olmuştur. Elbette bu işin şakası...

Bence deponun sonunu beklemekte fayda var. Sonunda yine tüketim normal olacaktır...

Bu arada ben de kendi rekorumu kırmak için emin adımlarla ilerliyorum...

Son depo ortalamam 7,06 idi. Şu anda gösterge çizgilerine göre yaklaşık yarım depo olmak üzere. Bir önceki depoya göre 30-35 km daha fazla yol yapmış durumdayım. bakalım sonuç ne olacak...

yok zaten turkay hocam ilk uzun yolda motoru biraz yardıracağım, bana biraz kurum bağladı gibime geliyor. bende deponun sonunu bekliyorum. bana yol bilgisayarı dalga geçiyor gibi geliyor yada bizim mantığımıza uymayan bir hesaplama yöntemi olabilir. belki depo sonunu beklemeden yakıt alabilirim meraktan. benzin 12 kuruş indikten sonra mazotta indirim olmadı, olursa hemen full yaparım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1- Kurum bağlamıştır..

2- Isınan hava genişler, bu sebeple motora dolan hava daha azalmıştır ve motor daha zengin çalışmaya başlamıştır... Hava filtreni değiştir Hocam.. Başka yapacak bir şey yok..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Çeviren

Önceki mesajımda 400 km lik yoldaki 3,6 'yı bu defa 3,5'e düşürdüm. Bu güzergahta saydım 30 tane trafik ışığı ve yaklaşık 50 km lik keskin virajlı yol var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...