İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Turkay Enez
(düzenlendi)

Ruhan hoca da bahsetmiş ama şunu vurgulamakta fayda var.

Ortalama 3,4 lt lik tüketimim var deniliyorsa, bunun anlamı şudur:

Bir depo ile 50/3,4*100=1470 km...

Yani yaklaşık 50 lt ile 1470 km yol giderseniz ortalama 3,4 lt/100 km yakıyorum diyebilirsiniz...

Tersten söyleyecek olursak, gerçek ortalamayı bulmak için depo doldurulur km sıfırlanır. Depo bitinceye kadar kullanılır. Tekrar depo fullenir. Alınan litre km ye bölünür. Çıkan sonuç gerçek ve en doğru tüketimdir...

Bunun dışında, a noktasından b noktasına 300-400 km gittim yolbilgisayarı ortalama şunu gösteriyor demek, sadece o güzergah için geçerli tahmini tüketimdir. Ve yol durumuna göre büyük farklılıklar gösterir...

Dönüş ölçümümü yapmak için okulların kapanmasını beklıyecegım artık. Bır daha o sabırla gıdebılırmıyım o kadar yolu oda suphelı cunku gercekten sırf en az ne kadar yakabılır dıye kullandım ve normalden 1 saat gec ulastım.

Depoyu doldurma konusunda ıse doldurmadım cunku yol bılgısayrı kalan mesafe olarak halende 433 km gosterıyor.Bıtmeye yakın doldurcam en azından suan kı durumda 1000 km yı gececek gozukuyor sehır ıcı değil hatta mahalle ıcı kullanımda bıle.Insallah donus yolunda da bu degerlerı yakalarım.

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Aktürk

2007 model Ford Focus dizel aldım.

Araç 120 kmde.

Bakımları tam ben de aldıktan sonra bakım yaptırdım.

Ölçümlerime göre 100km/9,1 km yakıyor.

Ayrıca kmde 0,37 kuruş yakıyor.

Araç benzinli gibi yakıyor diye düşünüyorum.

Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaş veya tavsiye edeceğiniz Ankara'da iyi bir usta arıyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

aynı sorun bende de var valla yakıt ortalaması falan bilmiyorum ama bariz şekilde çok yaktığı belli oluyor çözümü nedir bulan varsa bana da söylesin

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Bu kadar yakmaları mümkün değil.Mondi 6 ileri bile bu kadar yakmaz sanıyorum.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Yakıt tüketimi konuları var. Aratırsanız bulabilirsiniz...

Tüketimi artıran çok parametre var. Hepsi bir araya gelirse 9 da yakar 10 da...

Yorum bağlantısı
Misafir

2007 model Ford Focus dizel aldım.

Araç 120 kmde.

Bakımları tam ben de aldıktan sonra bakım yaptırdım.

Ölçümlerime göre 100km/9,1 km yakıyor.

Ayrıca kmde 0,37 kuruş yakıyor.

Araç benzinli gibi yakıyor diye düşünüyorum.

Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaş veya tavsiye edeceğiniz Ankara'da iyi bir usta arıyorum.

:unsure2: :unsure2: :unsure2:

LPG taktırmak gerek :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Yorum bağlantısı
Varol Güner

çok yakıyormuş. havaların ısınmasıyla benm araba 5.8 i yakaladı şehir içi dışı karışık.bir sorun olabilir.birazdan ustalar gelir.

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Aracımın 4 lastiğini değiştirdim 4 jantta da yamukluk varmış onlarda düzeltildi yakıta büyük oranda etkisi olacağını düşünüyorum.Araçta bu değişimler yapılmadan önce Antalya - Isparta arası gitti geldi.Aracı kullanan dayımdı sanırım biraz da fazla basmış yakıt tüketimi 5.8.Kendi kullanımımda ve yeni lastiklerimle 5.0 lara yaklaşabileceğimi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Erdoğan

Ayrıca çok titiz bir ölçüm yapmak istiyorsak aynı istasyon ve aynı pompa olmalıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Özüm Ergül

arabada bi sıkıntı olsa gerek yoksa mümkün değil bu rakamlar ben anlayamıyorum bi kaç sitenin otomobil test bölümünü takip etmekteyim ve sürekli saçma sapan yorumlar okuyorum focus 1.6 tdci çok yakıyor diye ya bu testleri yapan adamların araba kullanmaklar uzaktan yakından alakaları yok yada marka kötüleme çabası diye düşünüyorum .Aracım 2009 1.6 tdci Normal kullanımda (yerine göre performanslı kullanım da dahil) 6.1 litre sakin kullanımda 5.2 ortalamayla rahatlıkla dolanabiliyorum e daha nolsun sonuçta bindiğim arac 1385 kg ve 1.6 dizel bir motor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Veeeee, rekorumu kırdım...

Normalde 8 lt /100 km nin üstü şeklinde yakıt tüketimim vardı. Sondan bir önceki depoda 7,56 lt yi yakalamıştım.

Sabah 6, akşam 6 km lik kullanımım var. İstanbul olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Aşırı dikkat ederek kullandım. 519,7 km de tam 147 liralık mazot aldım. Taşıncaya kadar dolum...

Yani, 147/519,7*100=28,285TL./4,0=7,07 lt / 100 km.

Şimdiye kadar, İstanbulda (15-16 yıldır) bu kadar düşük tüketimi hiç görmediğim için, 7,07 lt benim için bir rekor...

dN3BS.jpg

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

tebrikler Turkay bey...korkuyorum beni de geçeceksiniz diye... :s benimde depo sona yaklaşıyor. yol bilg. ortalaması şu anda 4,8 gösteriyor. 780 km oldu ş. içi....sadece bafraya(40+40=80 km) gidip geldim. şu anda ort. hız=36

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Trafik durumunu göz önünde bulundurursak ş.i de size rakip olmam imkansız... Yeni hedefim 7,0 ın altına inmek...

4,8 ortalama (yb na göre) doğruysa, 1000 km yi aşmanız gerekiyor ki, bu benim ancak uzun yolda görebileceğim bir değer...

tebrikler Turkay bey...korkuyorum beni de geçeceksiniz diye... :s benimde depo sona yaklaşıyor. yol bilg. ortalaması şu anda 4,8 gösteriyor. 780 km oldu ş. içi....sadece bafraya(40+40=80 km) gidip geldim. şu anda ort. hız=36

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Hocam sizin araba focus görünümlü fiesta olmasın sakın :s

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam sizin araba focus görünümlü fiesta olmasın sakın :s

zaten bende şüpheleniyorum, beni kazıkladılar herhalde :biggrin: ,aracı aldığım günden beri bagajı falan kontrol ettim, belki bir fiesta saklamışlardır diye, aramaya devam ediyorum :tongue:

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

zaten bende şüpheleniyorum, beni kazıkladılar herhalde :biggrin: ,aracı aldığım günden beri bagajı falan kontrol ettim, belki bir fiesta saklamışlardır diye, aramaya devam ediyorum :tongue:

Bagajda değillll motorda saklanmış... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ruhan hocanın bagajında fiesta saklı değil ama, şehiriçi trafik durumu, günlük güzergahı ve taktikleri fiesta gibi tüketmesini sağlıyor...

Son deposu ile 780 km olmuş. Ortalama (YB na göre 4,8) bir tüketim ile 1000 km yi aşmasını ve bunun fotosunu bekliyorum...

780 km deki mazot göstergesinin son çeyrek çizgisinin yarım mm altında olması gerekir...

Çizgi daha düşükte biyerdeyse ortalaması 4,8 olamaz...

Çünkü, tam son çeyrek çizgisinde tıka basa doldurarak 36 lt alıyor...

4,8 lt ile 780 km de 37,44 lt harcamış olmalı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Benim hala 7,6lt/100km olarak gösteriyor ortalama hız 19km/h.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Ruhan hocanın bagajında fiesta saklı değil ama, şehiriçi trafik durumu, günlük güzergahı ve taktikleri fiesta gibi tüketmesini sağlıyor...

Son deposu ile 780 km olmuş. Ortalama (YB na göre 4,8) bir tüketim ile 1000 km yi aşmasını ve bunun fotosunu bekliyorum...

780 km deki mazot göstergesinin son çeyrek çizgisinin yarım mm altında olması gerekir...

Çizgi daha düşükte biyerdeyse ortalaması 4,8 olamaz...

Çünkü, tam son çeyrek çizgisinde tıka basa doldurarak 36 lt alıyor...

4,8 lt ile 780 km de 37,44 lt harcamış olmalı...

hocam şimdi geldim eve...bugün cenaze vardı, köye gittim. sıfırdan 700 m yükseklikte 25 km lik bir köy. hafriyat kamyonları yolu bozmuş bildiğiniz köy yolu, 1-2-3. vites, yokuş, viraj, çukur, kasis, yama ne arasan var. eve geldiğimde km 849 idi. hala sarı lamba yanmadı. 1000 km göremem çünkü benim lamba erken yanıyor. lamba yanınca 44,5 litre alıyor.(pompanın ilk atmasından sonra daha koydurmuyorum depo kapağı olmadığı için) yol bilgisayarına gelince, gerçek depo değerinden 0,15-0,25 eksik gösteriyor. yol bilg. hala 4.8 ort. hızda 36 da duruyor. herhalde yarın lamba yanar, yakıt alınca gerçek tüketimi yazarım.(servise gidip lambayı 48-49 litre de yanacak şekilde ayarlatmayı düşünüyorum, serviste yazılımla hallediyorlarmış. 130-150 km kalınca yanıyor, bana göre çok erken. 4-5 litre kala yansa yeter) bence benim arabanın içine fiesta kaçmış, yada benim araba fiestaları kıskanıp onlara özeniyor. :biggrin:

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

bahtsız bedeviyim diyorum kimse inanmıyor, 17:00 de full yaptım eve geldim. 7 kuruş düşmüş...

son ş.içi tüketim değerlerim(beni ilk defa okuyanlar hemen hadi canım sende demesinler, güzergahımı ve kullanım karakterimi bu konudaki önceki iletilerimde bulabilirler) bunun içinde ş.dışına yakın sadece 2 gün önce Bafraya gittim 40+40=80 km, bafraya gitmeden önce ort hız 32 yakıtta 4,9 idi.

alınan motorin opet:44,8 lt(lamba yanınca 44,3 lt alır.860 km de yandı.istasyona 11 km sonra girdim, 0,5 litrelik fark ondan)pompa atınca koydurmam

yapılan yol..............:871 km

yol bilg. kalan yol....:119 km

yol bilg. ort.tüketim.:4,8 lt/100 km

yol bilg. ort. hız.......:37 km/h

gerçek tüketim........:44,8/871x(100)=5,15 lt/100 km

860 da lamba yandı. 863 de okula parkettim ve resimlerini çektim(arkadaşın cebiyle), 871 km de istasyona girdim. resimleri Turkay hocamın isteği üzerine koyuyorum. gerçi o bana 1000 km yapıp öyle koy dedi ama onun için servise gidip sarı lambanın yanışını geciktirmem lazım. normalde lamba yanınca 48-49 alan arkadaşlar varmış. havaların 20 derecenin üstüne çıkması ve 49 litre alarak onu da çekip koyacağım allah ın izniyle...saygılarımla. sorusu olanlara cevap yazmaktan üşenmem...

aayju.jpg

xihVK.jpg

CEzvV.jpg

WPuZB.jpg

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam fulleyince kalan km yi kaç verdi yol bilg.

Gökhancığım, fulleyince kalan km yi patlatıyor, çünkü 999 dan fazla gösteremiyor. yakıt aldığımda 999 idi, 4-5 km yaptım hala 999...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam yanlış anlama lütfen ama sen yakıt tüketimi konusunda nirvanaya varmış sın hiç mi böle gaza basasın gelmiyor :)

gelmez mi hiç, otobanda hız yapmayı çok severim. ara sıra şehir içinde hadlerini bildirdiğim oluyor. 1 km lik iki kavşak arasında 120 ye bile çıktığım oluyor kafam atınca. karadeniz sahil yolunda 180 yapabildim. hafif yokuş yukarı olmasa ve kamyon çıkmasa idi, 200 ün üstüne atardı. bu araçla daha otobana çıkmadım. çıkınca bir defa ne yakıyor diye ekonomi yapıp en az yakıtı harcarım ama, ondan sonra yolun hakkı olan hıza devam.(tabiki güvenliği elden bırakmadan)

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Keşke fullemeseydin, bu gece 6-7 kuruş indirim var. (Ben de dün fullemiştim :()

5,15 lt cidden çok iyi bir değer. 80 kmlik Bafra da olmasa en kötü 5,3-5,4 olur gibi... Ortalama hız 37 km yol güzergahınızın aslında oldukça iyi olduğunu gösteriyor...

Günlük kullanım da sabah akşam 10 kmnin üstü iken bir de nerdeyse uzmanlığa yakın kullanım stiliyle demek ki oluyormuş...

Ben kendi adıma kullandığım güzergahta daha iyisinin yapılabileceğini düşünemiyorum...

Belki çooook aşırı dikkat edilirse 6,7 - 6,8 gibi bir değer yakalanabilir. Daha fazlası olmaz...

bahtsız bedeviyim diyorum kimse inanmıyor, 17:00 de full yaptım eve geldim. 7 kuruş düşmüş...

son ş.içi tüketim değerlerim(beni ilk defa okuyanlar hemen hadi canım sende demesinler, güzergahımı ve kullanım karakterimi bu konudaki önceki iletilerimde bulabilirler) bunun içinde ş.dışına yakın sadece 2 gün önce Bafraya gittim 40+40=80 km, bafraya gitmeden önce ort hız 32 yakıtta 4,9 idi.

alınan motorin opet:44,8 lt(lamba yanınca 44,3 lt alır.860 km de yandı.istasyona 11 km sonra girdim, 0,5 litrelik fark ondan)pompa atınca koydurmam

yapılan yol..............:871 km

yol bilg. kalan yol....:119 km

yol bilg. ort.tüketim.:4,8 lt/100 km

yol bilg. ort. hız.......:37 km/h

gerçek tüketim........:44,8/871x(100)=5,15 lt/100 km

860 da lamba yandı. 863 de okula parkettim ve resimlerini çektim(arkadaşın cebiyle), 871 km de istasyona girdim. resimleri Turkay hocamın isteği üzerine koyuyorum. gerçi o bana 1000 km yapıp öyle koy dedi ama onun için servise gidip sarı lambanın yanışını geciktirmem lazım. normalde lamba yanınca 48-49 alan arkadaşlar varmış. havaların 20 derecenin üstüne çıkması ve 49 litre alarak onu da çekip koyacağım allah ın izniyle...saygılarımla. sorusu olanlara cevap yazmaktan üşenmem...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...