İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Osman Dabanlı

Üstad kendiliğinden düşer mi? Yoksa benim bir müdehalem olması gerekiyor mu?

Yorum bağlantısı
Faysal Bingöl

benım aracım 5.8 gosterıyor cok memnunum lpg ozevkı vermez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

şimdi yine hadi canım şehir dışı kullanıp şehir içi diyorsun diyenler olacak ama, havaların ısınmasıyla ş.içi 4,7 ye düştüm. ortalama hız 33 km/h. gerçek depo değeri yol bilgisayarından 0.25 litre daha fazla...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Üstad kendiliğinden düşer mi? Yoksa benim bir müdehalem olması gerekiyor mu?

daha dikkatli kullanın, düşmez ise müdahale gerekir.

polen filtresinin tıkalı olması yakıtı etkiler mi?

:i-ih:

Yorum bağlantısı
Osman Dabanlı

Üstad arabayı yükse devirde kullanmadan, ani kalkışlar yapmadan ve 90 'ı geçmeden bir süre daha kullandım. Şu anda ort hız 23km ort yakıt tüketimi 7.2 ye düştü. Yaptığım kilometre 108km. Sanırım artık daha fazla düşmez. Sizce müdahale edeyim mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Dün Çağlar abi ile 6km lik 100km sabit hızda yakıt testi yaptık. Test 100km hız ile giderken ortalama tüketimler sıfırlanarak yapıldı.

Çağlar abi 205/55/16 lastikleri ile 3.8lt/100km ortalama yaptı ben 205/50/17 lastikler ile 3.3lt/100km ortalamayı yaptım. Testi devam ettirip eve kadar gideyim dedim. Devam ettiğim yol bazen yokuş aşağı oldu bazen hafif yokuş yukarı bazende düz. Ama ağırlık yokuş aşağı idi eve gelince ortalamam 2.8lt/100km idi. Kısacası yazılım forever diyorum :D

BEnim testi devam ettirdiğim yol: Dudullu gişelerden Mecidiyeköy'e geliş.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Biraz daha gitsen 100 km ortalaman 0 olacak demek ki... Hatta biraz biraz daha gitsen, motor euro dizel üretip depoyu doldurmaya başlayacak... :biggrin:

Yazılım, yol bilgisayarını şaşırtıyor. Az göstertiyor. Sen de az yaktığını zannediyorsun.

Bir de burda yazıyorsun rakamları bizi depresyona sokuyorsun kardeşim...

Süha,

Şöyle depoyu doldurup, kırmızı yanıncaya kadar yaptığın en fazla km nedir? 50 lt ile mesela kaç km gidersin? Gerçek trafikte, 1500 km giderim diyebilir misin? Ortalama 3,33 yani... Bunu yapabilir misin? Yaparım dersen ve yaparsan elini öperim bir depo da benden mazot sana hediye...

Bırak 2,7- 2,8 leri. Bu rakamlar hikaye kardeş.. Anlık değerler bunlar...

Dün Çağlar abi ile 6km lik 100km sabit hızda yakıt testi yaptık. Test 100km hız ile giderken ortalama tüketimler sıfırlanarak yapıldı.

Çağlar abi 205/55/16 lastikleri ile 3.8lt/100km ortalama yaptı ben 205/50/17 lastikler ile 3.3lt/100km ortalamayı yaptım. Testi devam ettirip eve kadar gideyim dedim. Devam ettiğim yol bazen yokuş aşağı oldu bazen hafif yokuş yukarı bazende düz. Ama ağırlık yokuş aşağı idi eve gelince ortalamam 2.8lt/100km idi. Kısacası yazılım forever diyorum :D

BEnim testi devam ettirdiğim yol: Dudullu gişelerden Mecidiyeköy'e geliş.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Üstad arabayı yükse devirde kullanmadan, ani kalkışlar yapmadan ve 90 'ı geçmeden bir süre daha kullandım. Şu anda ort hız 23km ort yakıt tüketimi 7.2 ye düştü. Yaptığım kilometre 108km. Sanırım artık daha fazla düşmez. Sizce müdahale edeyim mi?

dün akşam bir misafirim vardı. 2010 focus tdci 90 lık aracı var. ayda bir kaç kez 35 km lik ilçeye gider gelir. gerisi soğuk motor dur-kalk ş.içi dir. ayda en fazla 400-500 km yapar hanımıda kullanır. ben yol bilgisayarını 3 aydan beri sıfırlamadım, unutmuşum şuna bir bak dedi. gittim sıfırlamadan değerlerine baktım. ortalama hızı 18 km/h, ortalama tüketimi ise 6.1 litre idi. varın siz yorumlayın. çokda az yaksın diye uğraşan biri değildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Biraz daha gitsen 100 km ortalaman 0 olacak demek ki... Hatta biraz biraz daha gitsen, motor euro dizel üretip depoyu doldurmaya başlayacak... :biggrin:

Yazılım, yol bilgisayarını şaşırtıyor. Az göstertiyor. Sen de az yaktığını zannediyorsun.

Bir de burda yazıyorsun rakamları bizi depresyona sokuyorsun kardeşim...

Süha,

Şöyle depoyu doldurup, kırmızı yanıncaya kadar yaptığın en fazla km nedir? 50 lt ile mesela kaç km gidersin? Gerçek trafikte, 1500 km giderim diyebilir misin? Ortalama 3,33 yani... Bunu yapabilir misin? Yaparım dersen ve yaparsan elini öperim bir depo da benden mazot sana hediye...

Bırak 2,7- 2,8 leri. Bu rakamlar hikaye kardeş.. Anlık değerler bunlar...

Hocam kavramları karıştırmayınız. Bizim yaptığımız yazılım YOL BİLGİSAYARINI YANILTMAZ. Bu işlem bir şekilde olmuyor bilginize. Yazılım yapılırken yol bilgisayarını yanıltmak mümkün lakin biz tercih etmiyoruz ;)

bu zamana kadar 85km içinde yakaldım 2.7lt yi. Ama 14 Nisan da Ankara'ya gideceğim ve o zaman tam depo testi yapıp yanımda 2 şahidim ile buraya yazacağım hatta vidyosunuda çekeyim :D

Kullanım tarzım ekonomik değildir size şöyle diyim Gerçek Şehir içinde Ortalama tüketimim 12.5lt yazıyordu Cumartesi sabahı aldığımda

Yorum bağlantısı
Osman Dabanlı

dün akşam bir misafirim vardı. 2010 focus tdci 90 lık aracı var. ayda bir kaç kez 35 km lik ilçeye gider gelir. gerisi soğuk motor dur-kalk ş.içi dir. ayda en fazla 400-500 km yapar hanımıda kullanır. ben yol bilgisayarını 3 aydan beri sıfırlamadım, unutmuşum şuna bir bak dedi. gittim sıfırlamadan değerlerine baktım. ortalama hızı 18 km/h, ortalama tüketimi ise 6.1 litre idi. varın siz yorumlayın. çokda az yaksın diye uğraşan biri değildir.

Üstad o zaman benim acilen müdahale etmem gerekiyor. Sizce ne yapmalıyım? 10.000 bakımı henüz gelmedi ama erkenden bakımamı soksam? Altımda kışlık lastikler varken yetkili servis görevlisine sormuştum ort kaç yakması gerekiyor diye. O da bana 8.1 demişti. Ben çok şaşırmıştım. Sizce başka bir yetkili servise mi götürmeliyim?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Üstad o zaman benim acilen müdahale etmem gerekiyor. Sizce ne yapmalıyım? 10.000 bakımı henüz gelmedi ama erkenden bakımamı soksam? Altımda kışlık lastikler varken yetkili servis görevlisine sormuştum ort kaç yakması gerekiyor diye. O da bana 8.1 demişti. Ben çok şaşırmıştım. Sizce başka bir yetkili servise mi götürmeliyim?

soğukların bitip havaların 15 derece civarına gelmesini bekleyin. yine fazla yakarsa denenmiş bir servise götürün

Yorum bağlantısı
Osman Dabanlı

Üstad şu anda 6.9 gösteriyor. Sizce kaça kadar düşmesi lazım? Arabam 110 luk...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

aracım 2010 focus collection tdci 90lık 37 binde şehir içi yakıtı 320krş normalmidir

:shok: :shok: :shok:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

40km lik ortalama tüketim değeri. Ortalama hız ise 13km

1333090712129.jpg

Bildiğin istanbul şehir içi trafiği yolun boş bulunduğu anlarda gazlamalı kullanım

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Tamam o zaman benim yakıt gayet normal.:D Aynı şekilde aracı hep şehir içinde kullanıyorum 6.2 yi geçmiyor.Araca artık iyice alıştım uzun yolda kaça düşecek merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Tamam o zaman benim yakıt gayet normal. :D Aynı şekilde aracı hep şehir içinde kullanıyorum 6.2 yi geçmiyor.Araca artık iyice alıştım uzun yolda kaça düşecek merak ediyorum.

o zaman uzun yolda çok dikkat ederseniz, 4 lü rakamlarla oynarsınız. süratli kullanımda 5 e doğru yaklaşırsınız. bende sizin gibi araca alıştıkça, yakıt tüketimim düşüyor.

40km lik ortalama tüketim değeri. Ortalama hız ise 13km

Bildiğin istanbul şehir içi trafiği yolun boş bulunduğu anlarda gazlamalı kullanım

:s :s :s

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Dabanlı

6.9 un altını daha göremedim. Şu an deponun yarısındayım ve toplam 400 km yol yapmışım. Bakalım bir depoyla şehir içi kaç km gideceğim. Bu arada 07 1.6 Ghia mazot depoları 50 lik mi?

Yorum bağlantısı
Naim İnan

Arkadaslar herkese merhaba ben aranıza yenı katıldım.Aracımı alalı bır ay oldu yakıt tuketımı hakkında konuyu gorunce dayanamadım :) Ben suan Nıksarda ogretmenlık yapıyorum burası kucuk bır ılce ev okul arası 2 km ve bunun yarısı abartısız soyleyım dımdık rampa %60 eğimlidir.Yakıt ortalamam epey yuksektı 10.5 lıtreyı gordum.Gectıgımız hafta ankaraya gıtttım ve uzun yolda olcum yaptım 430 km ortalama hız 84 den asagı ınmedı yakıt ortalaması 3.4 lt yolda 7 kez kırmızı ısıga takıldım ve amasya sehır merkezınden gecerken 3-4 km yı 1.vıtesde gectım trafık cok sıkısıktı.ortalama bır dere daha asagı ınebılırdı galıba.Unutmadan soyleyım olcumlerde tek basımaydım ve 3 bavul vardı.Klıma kapalı.ınanılmaz bır sabır gerektıyor bu degerlerı tutturmak arabadan zevk alamıyorsunuz aksıne ezıyete donusuyor sabıt 90 la gıtmek.Bu Degerler ıyı mı daha asagısı yakalanıyor mu.Yol bılgısayarının hesaplarına gore yol daha uzun olsa bır depo ıle 1400 km yı gorurdum dıye dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

6.9 un altını daha göremedim. Şu an deponun yarısındayım ve toplam 400 km yol yapmışım. Bakalım bir depoyla şehir içi kaç km gideceğim. Bu arada 07 1.6 Ghia mazot depoları 50 lik mi?

Depo normal şartlarda 53LT dir fakat yol bilgisayarında 40km kaldığını gördüğünüzde yaklaşık 49lt mazot alır.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Depo normal şartlarda 53LT dir fakat yol bilgisayarında 40km kaldığını gördüğünüzde yaklaşık 49lt mazot alır.

normal şartlarda 53 mü ? C.tesi günü 53lt mazot aldım ben ;)

Rezervi ile 55lt tam dolu depo

kalan mesafe değerine göre alınan mazot litresi ortalama tüketim ile alakalıdır ;)

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Geçen yıl otobanda ışık yandıktan sonra epey gittim. İbre son çizginin de altına inmişti. Tıka basa doldurdum 49 lt aldı...

Ne yani şimdi, 6 lt daha mazot mu vardı depoda?

normal şartlarda 53 mü ? C.tesi günü 53lt mazot aldım ben ;) Rezervi ile 55lt tam dolu depo kalan mesafe değerine göre alınan mazot litresi ortalama tüketim ile alakalıdır ;)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Evet normal şartlarda 53 rezervi normal şartlara girmiyor. :biggrin:

4102b.png

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...