İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ahmet Kiriş

2.0 tdci mondi ile şehir içi 5.9 litre mi yakıyorsunuz :dribble: sizden ders almam gerekecek

Estağfurullah üstad ne dersi, bize lazım olursa ders almaya geliriz yanınıza,

Aracım düz vites, otomatik olsa bu konuya bulaşmam bile. :exc1:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Estağfurullah üstad ne dersi, bize lazım olursa ders almaya geliriz yanınıza,

Aracım düz vites, otomatik olsa bu konuya bulaşmam bile. :exc1:

asıl üstad sizsiniz 2.0 tdci mondi ile bunu yaktığınıza göre...gerçekten merak ettim, yol bilgisayarı ortalamanız kaç km? vitesleri hangi devirde değiştirirsiniz?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

İşin mantığı şu; yanılmıyorsam yol bilgisayarı depoda 5 lt. akaryakıt kaldığında yanıyor. eğer ortalama yakıt değeri 1/100 = 5,5 ise aracın depoda kalan 5 lt ile gidebileceğin mesafeyi hesap ederek kalan mesafeyi daha fazla veriyor. Ama eğer ortalama değer 1/100= 7,5 lt. ise doğal olarak depoda kalan 5 lt. akaryakıt ile gidebileceğin mesafe daha az olacak diyor.

Benim Focus'un depo 55lt diye biliyorum. kalan mesefa 0 kaldığı anda mazot alırsam pompa atana kadar 51lt mazot alıyor. 80km kaldığında ortalama tüketim önemli bence de örnek olarak

8lt/100km ortalama değerim olsa 6.4lt kala yanması lazım bence

Bu işin en güzeli yine lamba ilk yandığında depoyu doldurmak lazım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Dabanlı

Merhaba arkadaşlar. Ben aranıza yeni katıldım. 2007 model 1.6 TDCI Ghia aracımı yeni aldım. Aracımın km si 108.000 'de. Sizlere yarın ortalamalarımı yazacağım. Yakıt tüketimi konusunda çok muzdaribim. Focus aldığım için pişman olmak üzereyim. Herkese iyi geceler.

Yorum bağlantısı
Samet Çömez

sorunda burada zaten, yüksek devir kullandığınız için fazla yakıyorsunuz. kulaktan dolma bilgileri silin. tdci araçlar düşük devirde yüksek tork verecek şekilde dizayn edilmişlerdir. maximum torku hangi devirde elde ediyorsanız, onun 500 devir üstünde vites değiştirin. sabit seyir hızınızda maximum torku fazla geçmeyin. bakın yakıtınız nasıl düşüyor.(soğuk motor ile daha düşük devirde vites değiştirin)

hocam haklısınız fakat araç 1.8 tdci yani tam olarak 1750cc cıvarlarında ne kadar çok yüksek devirdede kullansam 12.1lt/100km yakması anormal değilmi?

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Her mazot alışımda menzili 0'larım. Bu aralar havaların soğuk gitmesinden dolayı olsa gerek 650-700 km gidiyorum bir depo ile yol bilgisayarı verilerine göre. Bir taksici bana aracın her zaman yol bilgisayarı verilerine göre daha çok yol gittiğini söyledi bu bana saçma geldi ancak gene de bir doğruluk payı var mıdır? Varsa Focus 2009 titanium larda tahmini sapma nedir?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

hocam haklısınız fakat araç 1.8 tdci yani tam olarak 1750cc cıvarlarında ne kadar çok yüksek devirdede kullansam 12.1lt/100km yakması anormal değilmi?

değil...motor ne kadar büyükse şehir içinde devirli kullanınca o kadar çok yakarsınız. benim araç imzadaki. dediğim gibi kullanarak en soğuk havalarda 5.6 yaktım. (depo değeri) ancak deneme için tüm değerleri sıfırlayıp sizin gibi devirli kullandığımda anında 6 lı rakamları gördüm. motor büyüdükçe farkda büyür.

Her mazot alışımda menzili 0'larım. Bu aralar havaların soğuk gitmesinden dolayı olsa gerek 650-700 km gidiyorum bir depo ile yol bilgisayarı verilerine göre. Bir taksici bana aracın her zaman yol bilgisayarı verilerine göre daha çok yol gittiğini söyledi bu bana saçma geldi ancak gene de bir doğruluk payı var mıdır? Varsa Focus 2009 titanium larda tahmini sapma nedir?

sapmanın aracın donanımı ile ilgisi yok. araçtan araca değişir. bendeki sapma 0,25 litre(yol bilgisayarı az)...ancak forumda 1 litre sapanıda okudum.

Yorum bağlantısı
Bilgihan Ömür

Daha geçenlerde depo testi yaptım, aynı istatasyon ve aynı pompa bire bir yol bilgisayarıyla aynı değerleri aldım. Yani yol bilgisayarı Benim aracımda doğru gösteriyor. Bu günlerde yakıtım 6.8 lerden 5.8 e kadar düştü. Güzergah aynı evden işe işden eve, yol aynı, trafik aynı, kullanım tarzı aynı, araçda bir değişklik yok yakıtın azalmasının tek sebebi havaların ısınması olduğunu tahmin ediyorum. Hava ısısının yakıta bu kadar etki edeceği hiç aklıma gelmezdi.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Daha geçenlerde depo testi yaptım, aynı istatasyon ve aynı pompa bire bir yol bilgisayarıyla aynı değerleri aldım. Yani yol bilgisayarı Benim aracımda doğru gösteriyor. Bu günlerde yakıtım 6.8 lerden 5.8 e kadar düştü. Güzergah aynı evden işe işden eve, yol aynı, trafik aynı, kullanım tarzı aynı, araçda bir değişklik yok yakıtın azalmasının tek sebebi havaların ısınması olduğunu tahmin ediyorum. Hava ısısının yakıta bu kadar etki edeceği hiç aklıma gelmezdi.

şiddetle katılıyorum. tecrübeli focuscu arkadaşlarım kış-yaz farkının 1-1.5 litre olduğunu söylemişlerdi. inanmamıştım ama...gerçekten bayağı bir farkediyormuş. soğuk havada 5 km sonra rölanti 0,50 gösterirdi. şimdi 500 m gitmek yeterli... :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
Yazık size yavv çok yakıyorsunuz arkadaşlar,

Adana-Urfa / Urfa-Adana git gel dip gaz mondeo ile 6,3 lt/100 km verisini yakaladım.

Tahminim dip gaz yapmasam 5,3 lt/100 km yapardım diye tahmin ediyorum. Ş.içi sakin kullanım 1 depo ortalamam 5,9 lt/100 km.

Satın bu focusları, gelin siz de doğru yolu bulun geçin Mondilere, 2,0 TDCI dadından yenmiyor.

Dadından yenmiyor, gara dumanlar attıralım diyorsun yani gardaş. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Dadından yenmiyor, gara dumanlar attıralım diyorsun yani gardaş. :)

EGR iptal, kara duman bitti. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

EGR iptal, kara duman bitti. :good1:

EGR açık ikende kara duman olmalı idi abi eğerki araçta yazılım yok ise ;) Enjektör temizliği + carbon clen denenmeli bence

Yorum bağlantısı
Avni Turna

Tüm üyelere merhaba;

benim gibi,şehir içi araç kullanımınız 4km git,4km gel(motor ısınmamış oluyuyor) ise kışın 8-9lt arası değerler normaldir.Bunu da motor ısındıktan sonraki değerlere ve ortalama değerlere bakarak söylüyorum(servis bakımları da yaptırdım).Servistekilerin dediği de :motor ısındıktan sonra normal değerleri yakalıyorsa sorun yoktur

örneğin;şehir dışı(ilçeden merkeze gidiyorum)ortalama yakıt;4civari, şehiriçi 9 civarı ve de ortalamam 7.5 civarı(Kışın verileridir)

yıllık 6000km kullanan biriyim ve az kullanmama rağmen benzinli jettamı sattım çünkü ortalaması 10lt :En az farkla yıllık fazladan 600-750 tl gibi yakıt farkı ödeyecektim(yıllık mtvsinden fazla)sattım dizel aldım

focusdan daha iyileri de var tabii ki daha az yakanı da aracı alırken 30-35bin tl (2.el) civarı alabileceğim en iyi ,fiyat performansı en yüksek araç olduğu için aldım.Gayet de memnunum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bilgihan Ömür

Tüm üyelere merhaba;

benim gibi,şehir içi araç kullanımınız 4km git,4km gel(motor ısınmamış oluyuyor) ise kışın 8-9lt arası değerler normaldir.Bunu da motor ısındıktan sonraki değerlere ve ortalama değerlere bakarak söylüyorum(servis bakımları da yaptırdım).Servistekilerin dediği de :motor ısındıktan sonra normal değerleri yakalıyorsa sorun yoktur

örneğin;şehir dışı(ilçeden merkeze gidiyorum)ortalama yakıt;4civari, şehiriçi 9 civarı ve de ortalamam 7.5 civarı(Kışın verileridir)

yıllık 6000km kullanan biriyim ve az kullanmama rağmen benzinli jettamı sattım çünkü ortalaması 10lt :En az farkla yıllık fazladan 600-750 tl gibi yakıt farkı ödeyecektim(yıllık mtvsinden fazla)sattım dizel aldım

focusdan daha iyileri de var tabii ki daha az yakanı da aracı alırken 30-35bin tl (2.el) civarı alabileceğim en iyi ,fiyat performansı en yüksek araç olduğu için aldım.Gayet de memnunum.

Allah kaza bela vermesin..... güle güle kullanın. :nazar:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

güle güle kullanın. günlük 4 gidiş 4 geliş için değerleriniz normal. hep soğuk motor kullanıyorsunuz. zaten kışın 5 km den sonra ancak ideal sıcaklığa geliyor motor, yani gayet iyi.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ali hocam değerler süper. neden süper diyecek olursan, focusun soğuk havaya nasıl tepki verdiğini çok iyi test ettim. Samsun gibi ılık bir yerde sıcak ile soğuk kullanım arasında 1-1,5 litre fark ederse, Muş' u düşünemiyorum bile...üstelikte sizin yaptığınız tabloyu beğendim. çok güzel bir arşiv olur. bende yaptım. tahminim, Muş ilinde yaz ile kış yakıtı arasında 3 litreye yakın fark olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ali hocam değerler süper. neden süper diyecek olursan, focusun soğuk havaya nasıl tepki verdiğini çok iyi test ettim. Samsun gibi ılık bir yerde sıcak ile soğuk kullanım arasında 1-1,5 litre fark ederse, Muş' u düşünemiyorum bile...üstelikte sizin yaptığınız tabloyu beğendim. çok güzel bir arşiv olur. bende yaptım. tahminim, Muş ilinde yaz ile kış yakıtı arasında 3 litreye yakın fark olur.

Kıymetli yorumların için teşekkür ederim Ruhan Hocam. Soğuk havalarda motor 5 km'den sonra ancak ısınıyor derler ya hani Bizim burda abartısız söylüyorum 15 km de falan hararet daha yeni kıpırdıyor kışın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Bu şehiriçi kavramını İstanbul da sabah ve akşam saatlerinde E-5 te kullanılan araçlar içinde yapsak.İstanbul trafiğinde full ş.içi 7.3 lt ortalamam (soğuk hava şartlarında)

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Bu şehiriçi kavramını İstanbul da sabah ve akşam saatlerinde E-5 te kullanılan araçlar içinde yapsak.İstanbul trafiğinde full ş.içi 7.3 lt ortalamam (soğuk hava şartlarında)

İstanbul'un şehir içi trafiğini başka tabirle ifade etmek lazım bence. Allah yardımcınız olsun.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Allah kurtarsın, son acınız olsun :biggrin: şaka bir yana, aslında şehirin içinde kullanılınca şehir içi olması lazım, ama olmuyor...çünkü İstanbul' un şartları başka, Samsun' un başka, Muş' un başka, Trabzon' un bambaşka...onun için daha doğru bir yöntem kullanmak lazım. o da bence ortalama hızdır. zaten katalog değeri verirken şehir içi ortalama hızını 19 km/h veriyor. ben 29-34 km arası ortalama hıza sahibim. böyle karşılaştırırsak daha doğru olacak sanki...mesela: 5 derece civarında, 32 km/h ortalama hızla, 100 km de 5,4 litre gibi...şimdi buna karşılık bir arkadaş da eğer, 8 derecede, 34 km/h ortalama hızla, 100 km de 5,8 litre harcıyorsa, bir önceki araca göre fazla yaktığını anlayabilir, ona göre çaresine bakar. beyin jimnastiği yaparsak optimum ölçüme yaklaşabiliriz.

Yorum bağlantısı
Osman Dabanlı

Arkadaşlar, 2 gün önce aracımın kışlık lastiklerini çıkarttım. 4 çelik jantta yamuk olduğu için onları düzelttirdim. Öne 2 tane dunlop yüksek performans lastiği , arkaya iki tane michelin yaz lastikleri taktırdım. Depoyu fulledim. Yol bilgisayarını sıfırladım. Şu anda yol bilgisayarında ort hız 27km görünüyor. Ve sıfırladıktan sonra yaklaşık 75km yol gitmişim. Sabah evden işe, işten eve şeklinde ankara keçiören - sıhhiye adliye arasında git gel ort 20 km günlük yaptığım yol. Ayrıca öğlen araları servise ve başka işler içinde yapılan yol toplamı budur. Şu anda baktığımda yol bilgisayarında ort 7.6lt altını göremedim. ilk başlarda epey yüksekti. Hem havaların ısınması hem yaz lastikleri ile birlikte en son 7.6 lt ye kadar düştü. Fakat 7.6 lt nın altını göremedim. Sizce aracım çok mu yakıyor? :(

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yavaş gitmek çok sıktı değil zaten, yavaşlayıp hızlanmak sorun.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Tabi doğru söylüyorsunuz. ortalama hızlar aynı olabilir ama, sürekli gaz-fren çok yaktırır, yada trabzon daki gibi sürekli keçi gibi tırmanıyorsanız, 8 litreler bile normaldir. ortalama hız sadece bir parametredir. ama kişiden kişiye değişmez. onu yol bilg. ölçer doğru ölçer. yokuş kavramı ise görecelidir. az yokuş-çok yokuş kişiye göre değişebilir. tıpkı mesafe kavramı gibi...bana yakın olan size uzaktır.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Arkadaşlar, 2 gün önce aracımın kışlık lastiklerini çıkarttım. 4 çelik jantta yamuk olduğu için onları düzelttirdim. Öne 2 tane dunlop yüksek performans lastiği , arkaya iki tane michelin yaz lastikleri taktırdım. Depoyu fulledim. Yol bilgisayarını sıfırladım. Şu anda yol bilgisayarında ort hız 27km görünüyor. Ve sıfırladıktan sonra yaklaşık 75km yol gitmişim. Sabah evden işe, işten eve şeklinde ankara keçiören - sıhhiye adliye arasında git gel ort 20 km günlük yaptığım yol. Ayrıca öğlen araları servise ve başka işler içinde yapılan yol toplamı budur. Şu anda baktığımda yol bilgisayarında ort 7.6lt altını göremedim. ilk başlarda epey yüksekti. Hem havaların ısınması hem yaz lastikleri ile birlikte en son 7.6 lt ye kadar düştü. Fakat 7.6 lt nın altını göremedim. Sizce aracım çok mu yakıyor? :(

biraz daha düşmesi lazım sanki

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...