İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Süha Demirtaş

Arkadaşım aynı şeyi yazmışsın aslında,

d=havanın yoğunluğu -----------------sabit

a=taşıtın hava içinde ilerlediği izdüşüm (projeksiyon) alanı --------------------sabit

cd=taşıt hava sürtünme katsayısı (bkz: aerodinamik katsayı) ----------------sabit

vt=taşıt hızı

vr=taşıta karşı yönden esen rüzgarın hızı ----------------------bir sonuca varabilmek için aracın aynı yerde aynı zamanda aynı yöne doğru kullanıldığı varsayıldığı için bu da sabit

Yani bizim kontrol edebildiğimiz sadece hız vardır.

Araç yakıt tüketim değerleri hesaplanırken ş.içi ort.hız 19 km/saat

şehir dışı yakıt tüketim değeri hesaplanırken ort. hız 63 km/saat

Şimdi yukarıda yazdığınız formülde değerleri yerine koyalım

Hava direnci = 1/2 * d * a * cd * (vt + vr)^2

Şehir içi hava direnci = 1/2 * d * a * cd * (19 + vr) * (19 + vr)

Şehir dışı hava direnci = 1/2 * d * a * cd * (63 + vr) * (63 + vr)

Gördüğünüz gibi aslında yapılan şey karşıdan esen rüzgarı da kendi aracınızın hızıymış gibi ekleyip karesini almak.

Ama dediğiniz gibi farklı bölgelerde kullanılan araçlarda yoğunluk rüzgarın yönü hızı gibi değerler etkili olacağından dirençte farklılıklar olacaktır.

Ayrıca hesapladığınız birim nedir demişsiniz.Birim hesaplamıyorum sadece karşılaşılan hava direncinin doğru orantılı olarak değil hızın karesi şeklinde arttığını anlatmak istemiştim.

Dur kalk trafiğinden bahsediyorum şehir içi trafiğini kast ederken. Bursa yı bilmiyorum lakin biz burada 2km lik yolu 45dk alıyoruz ;)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

zam geldikten sonra kimse yakamıyor galiba, ben ise bu akşam çıkıp kutladım mazot zammını... :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Eren

zam geldikten sonra kimse yakamıyor galiba, ben ise bu akşam çıkıp kutladım mazot zammını... :biggrin:

İki hafta önce arabayı hanımın memleketinde bırakıp geldim Ruhan Hocam. İnşallah ay sonunda K.Maraş-Muş ortalamamı yazarım buraya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

soğuklar yeni bitti, bende iyi havalarda acaba ne yakıyor, full yapıp deneyeyim diye opete gittim, sarı lamba yanmadan doldurdum.

40,77 Lt aldı(4,02 TL den)-721 km yaptı. 100 km de 5,65 Lt yapar.ort.hız 29 km

opete girdiğimde yol bilg. 5,4 Lt gösteriyordu. fark 0,25 Lt. önceki depolarda fark 0,10-0,15 idi. pompa attıktan sonra daha koydurmuyorum. tabi her pompanın basıncı farklı olduğu için bu farklar normal. birde soğuk hava focusta yakıtı çok etkiliyor. tahminim 100 km de 1 lt ile 1,5 litre arasında(yanılma payı ne kadar bilemem)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

cumartesi günü gece 02:30 gibi sakin bir şekilde ataköyden fulya ya geldim yol bilgisayarı ortalama değeri 3.6lt idi gece park ettiğimde. Pazartesi sabahı işe gitmek için aracı çalıştırdığımda ortalama tüketim 4.4lt/100km ye yükselmişti kendi kendine :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam yakıtı bp den neden almıyorsun yada shellden?Opetten hiç bir mazotlu arabama yakıt almadım.

aracın garantisi ve yakıt güvence sistemi varya ondan, ford club kartım var her mazot alışta km söylüyorum işletiyorum. yakıttan bir problem çıkınca opet karşılıyor. zaten ford almadan öncede opetten alıyordum. benim aldığım bayi iyi. samsundaki bp den bir kaç defa kötü yakıt almıştım. samsundaki shell istasyonları pek güvenilir değil. aracın garantisi bitince sıradan deneyeceğiz artık.

cumartesi günü gece 02:30 gibi sakin bir şekilde ataköyden fulya ya geldim yol bilgisayarı ortalama değeri 3.6lt idi gece park ettiğimde. Pazartesi sabahı işe gitmek için aracı çalıştırdığımda ortalama tüketim 4.4lt/100km ye yükselmişti kendi kendine :)

aynı şekilde oldu süha bey, dün gece yakıt aldım, bir kaç tur attım, otoparka koydum kontak kapattım 4,5 idi. sabah kontak bastım, 1 dk sonra baktığımda 4,8 olmuştu.

Yorum bağlantısı
Samet Çömez

aracı yeni aldıgımdanmı yoksa yüksek devirde kullandığımdanmı bilmiyorum ama yakmaması gereken kadar çok yakıyor. 2007 model sedan focus 1.8 tdci 115hp. aracı aldıktan sonra ufak bı yakıt sorunu yuzunden yakıtı temızlettım ve bakımlarını (yag, yag filt vs) değiştirdim. depoyu fulledim yol bilgisayarını sıfırladım şuan depo yarıya indi ve yaklaşık 230km cıvarında yol yapmışım. ortalama yakıt 12.1 lt (ş.içi) anlamadıgım bir nokta var ne kadar yüksek devirdede kullansam 12litre gibi yüksek bi rakam olmasının mantıgı varmıdır?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

12 lt çok fazla. Kesin bir problem var...

aracı yeni aldıgımdanmı yoksa yüksek devirde kullandığımdanmı bilmiyorum ama yakmaması gereken kadar çok yakıyor. 2007 model sedan focus 1.8 tdci 115hp. aracı aldıktan sonra ufak bı yakıt sorunu yuzunden yakıtı temızlettım ve bakımlarını (yag, yag filt vs) değiştirdim. depoyu fulledim yol bilgisayarını sıfırladım şuan depo yarıya indi ve yaklaşık 230km cıvarında yol yapmışım. ortalama yakıt 12.1 lt (ş.içi) anlamadıgım bir nokta var ne kadar yüksek devirdede kullansam 12litre gibi yüksek bi rakam olmasının mantıgı varmıdır?

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

sorunda burada zaten, yüksek devir kullandığınız için fazla yakıyorsunuz. kulaktan dolma bilgileri silin. tdci araçlar düşük devirde yüksek tork verecek şekilde dizayn edilmişlerdir. maximum torku hangi devirde elde ediyorsanız, onun 500 devir üstünde vites değiştirin. sabit seyir hızınızda maximum torku fazla geçmeyin. bakın yakıtınız nasıl düşüyor.(soğuk motor ile daha düşük devirde vites değiştirin)

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

sorunda burada zaten, yüksek devir kullandığınız için fazla yakıyorsunuz. kulaktan dolma bilgileri silin. tdci araçlar düşük devirde yüksek tork verecek şekilde dizayn edilmişlerdir. maximum torku hangi devirde elde ediyorsanız, onun 500 devir üstünde vites değiştirin. sabit seyir hızınızda maximum torku fazla geçmeyin. bakın yakıtınız nasıl düşüyor.(soğuk motor ile daha düşük devirde vites değiştirin)

Ruhan bey gerçekten dediklerinizi uyguladım, yaklaşık 2000 devirde vites büyütüyorum ortalama yakıt 8 - 8,1 den 6,5 - 7 arasına düştü. Tabi bu şehir içinde ve soğuk motorla. Teşekkür ediyorum paylaşımlarınız için......

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan bey gerçekten dediklerinizi uyguladım, yaklaşık 2000 devirde vites büyütüyorum ortalama yakıt 8 - 8,1 den 6,5 - 7 arasına düştü. Tabi bu şehir içinde ve soğuk motorla. Teşekkür ediyorum paylaşımlarınız için......

çok memnum oldum, harikasınız, aynen devam :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Gözünaydın Serhan abi, o kadar konuştuk ama ben senin daha yüksek devirlerde vites değiştirdiğini bilmiyordum.

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

Araç boşta çalıştırdığım zaman yakıtı 8. 3 lt/100 km de gösterdi yol bilgisayarı bu boşta çalıştığı için mi?Yoksa başka sorun mu var?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

durduğu yerde değil mi ?

Durduğu yerde saat biçiminden veriyordu, bu boşta ilerlerken olmalı.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Durduğu yerde saat biçiminden veriyordu, bu boşta ilerlerken olmalı.

bencede öle de bir emin olalım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ortalama tüketime bakıyorsunuz, anlık tüketimi gösteren tip olsa idi lt/h biriminden gösterirdi

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

abi evet ortalama tüketim anlık değil ve durdugu yerde koyarken 6.4 gösteriyordu suan 8.4 te hiç yerinden oynamadı :s

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Anlık tüketim 0.3- 0.4 gösteriyor bende.Bir yanlışınız olmasın.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Gözünaydın Serhan abi, o kadar konuştuk ama ben senin daha yüksek devirlerde vites değiştirdiğini bilmiyordum.

Eyvallah abicim, alışkanlık kötü bir şey LPG 'den kalma bir alışkanlık olsa gerek. :blush:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

başka bir konuda yazmıştım bende, gece 3.6lt ile bıraktım sabah marşa basmadan önce baktığımda 4.6lt idi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...