İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Bilgihan Ömür

Devir ekonomi devri ama, Focus 1.6 109 BG lik bir arabanın yakacağı yakıt belli bunu bir rekor kırarcasına aşağı çekmek için çok sevdiğiniz yemeği çiğneyerek tatmak yerine yutmak gibi birşey. Birazda tadına varmak lazım. Bence rekor kırmak yerine üç silindirli 1000cc bir araç alıp ekonomi yapmak kendimizi kasmaktan daha iyidir. Anlaşılacağı üzere ortalama bir kullanım karakteristliği ve diğer genel şartları (Trafik, Hava) düşünürsek ortalama yakıt 5.5 ile 6.5 litre gibi bir şeyler oluyor.

Tek başına Tork bir şey ifade etmediği gibi tek başına Güçde bir şey ifade etmiyor, ikisini çakıştığı nokta lezzetin doruk noktası. Bu arada araçtan lezzet almak için değişmesi gereken devir, Güç-Tork eğrisinde görülüyor. 3000-3100 devir aralığı. Gerisi size kalmış istediğiniz devirde değiştirin.

38qn0.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ruhan Bey,

(Ilık havada) 5 lt nin altı tüketimin yakalandığı yol elbette bir şehrin sınırları içindedir. Şehiriçi trafikten ben, çoğunlukla 1.2 vites yoğun trafik anlarım...

5 lt nin altında tüketimi, şehirdışı yol şartlarının olduğu bir trafikte yakalıyor olmayasınız...

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Bence tüketim fazla. Uzun yolda Max. 5 - 5,5 arasında olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan Bey,

(Ilık havada) 5 lt nin altı tüketimin yakalandığı yol elbette bir şehrin sınırları içindedir. Şehiriçi trafikten ben, çoğunlukla 1.2 vites yoğun trafik anlarım...

5 lt nin altında tüketimi, şehirdışı yol şartlarının olduğu bir trafikte yakalıyor olmayasınız...

şaşırdığınızın farkındayım, ama ş.içi

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şuraya bak yahu. Samsun diye aratıyorum, telefonlar çıkıyor :)

Samsun_Altgecit.jpg

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Şirinyerdeki yolların durumunu bildiğim için tüketimin normal olduğunu düşünüyorum.Ayrıyeten trafiği de eklersek düşük bile olabilir.Hele ki nato tarafından geliyorsanız süper :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Sizin 5. vites araç kullandığınız yer elbetteki şehir içi. Buna söyleyecek laf yok...

Şaşırdığım, 5 lt lik değeri şehiriçi olarak vermeniz.

Ama, burası da şehiriçi...

Caaaanım İstanbul um...

Mf0wi.jpg

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Sizin 5. vites araç kullandığınız yer elbetteki şehir içi. Buna söyleyecek laf yok...

Şaşırdığım, 5 lt lik değeri şehiriçi olarak vermeniz.

Ama, burası da şehiriçi...

Caaaanım İstanbul um...

Mf0wi.jpg

anlaşıldı ayrıntılı yazmam gerekiyor.aracımı şehir içinde hiç 5 e almadım.o samsun resmi 100.yıl bulvarıdır. araç olmadığı saatte çekilmiş. normalde 1. ve 2. vites gidersiniz, 15 ışık vardır 4 km boyunca. şimdi verdiğim 5-5.4 litre ş.içidir ve doğrudur. kullandığım güzergahı anlatayım. sabah 7 de gidiş 15 km(11. km de motor ancak ısınıyor, ısı 3 derece) bu parkurun ilk 10 km si bölünmüş yoldur ve kavşaklar arası 1 km dir. yaklaşık 15 trafik ışığı geçiyorum. bunlardan duruma göre 3 duruma göre 4 tanesini 50-60 hız ile 3.vites geçerim. kavşaklar arası ilerleyiş ise 1-2-3-4.vites...yalnız 4 e atınca 2-3 saniye gaz bastıktan sonra konvoyla gittiğimiz için ayak gazdan çekiliyor, ya 3 e alıyorum ya boşa...önümdeki trafiğe göre 4 ile kırmızıya yanaştığımda oluyor. bölünmüş yol bitip ara yola girince 2,5 km dik rampa var, anlık tüketim burada 15-25 litre gösteriyor, çünkü 2,5 km boyunca dik yokuş yukarı 1. ve ikinci vites dur kalk var. sonra tekrar 2,5 km iniş ama konvoyla iniş(sabah trafiği) olduğu için cut off kullanamıyorum pek, çoğunlukla boşta veya gazlayarak iniyorum. okuluma girdiğimde motor ideal sıcaklığına ancak ulaşıyor. parkur süresi 25 dk. bir tek baruthane denilen mevki de 2 km boyunca ışık yok orada 4. vites 60-70 yapabiliyorum. akşam 5 te ders bitince sıcaklık 5 derece civarı...soğuk motorla o 2,5 km lik rampaya dalıyorum hemen. bu sefer anlık tüketime bakınca içim acıyor, 33 litreleri bile görüyorum. tekrar 2,5 km rampayı sıkışık vaziyette geri inip 10 km lik bölünmüş yolu, 15 trafik ışığının hepsinde durarak en fazlada 60 yaparak y.b. ort. 32 km ile gidiyorum. akşam ki parkurda 4 e hemen hemen hiç alamıyorum(sadece baruthane denilen mevkide bir de 2-3 yerde bir kaç saniyeliğine...) hafta sonu ise evimin yakınlarında 1. ve 2. vites buz gibi motor bir kaç dakikalık kullanım sonra stop, alış veriş yap, marketten markete koştur, start-stoplar arası 30 dk. hararet hiç oynamadan eve geliş. diyeceksiniz ki nasıl böyle az yakıyorsun? şöyleki, önümdeki araca değil onun 4-5 önündeki araca ve ilerdeki trafik ışıklarına bakarım. ışıkların ne zaman yeşile döneceğini kestirerek duruma göre hep sabit gazda gitmektir amacım. yani cc kullanmadan (sıkışık trafikte kullanılmıyor) ayağımı terbiye ettim gözüm sürekli devir-hız ve yol bilgisayarında...samsunlu olanlar bilir her zamanda böyle trafikte kullanmıyoruz. mesela çocuğu dersaneden alacağım zaman akşam gazi caddesine girdiğimde 400 metrelik yolu tam 15 dakida 1.vites kalk-dur-bekle şeklinde geçiyorum. samsun yokuş bir memlekettir. örneğin hastaneye giderken yokuş yukarı 5 km çıkarsınız, anlık tüketim 12-25 litre arası gezer, dönüşte mümkün değil ama hiç gazsız cut off la bile inseniz ortalaması 6-12 litre arasına düşer. şehir içinde bazen park yeri bulmak için yarım saat boyunca 1.vites kalk 2 ye al ama hemen boşa al dur şeklinde kullanıyoruz. bazı akşamlar eve gelince hararet yeni 75 dereceye geliyor. yalnız belirtmem gereken başka bir şey var. maharet sadece focusta değil...tüm araçlarımla böyle az yaktım. neden az yaktım diyorum, çünkü benimle aynı yerde oturup aynı güzergahı kullanıpta aynı araçla benim gibi yakan yok. mesela benden daha tasarruflu araçlar benden fazla yakıyor. hatta mesai arkadaşım evimin yanında oturur ve dizel citroen C3 ile bana yakın yakıyor. zaten çoğu kişide sallıyorum sanıp inanmıyor. ancaaaak, arabama binipde kullanım tarzımı ve anlık tüketimi ve ortalama tüketimi takip ettiklerinde "inanmamıştım ama gerçekmiş" diyorlar. bundan önceki aracım 1.3 combo cdti idi. ş.içi. katalog değeri 6.5 idi. kışın 6.5 yazın 6 litre yakardım. aynı araçtan evimin yanında oturan öğretmen arkadaşımın vardı, bir depoda aramızda 100-150 km oynuyordu. mesela benzinli tipo ile samsun-ankara-samsun yaptım (840 km) ancak lamba yandı. combo ile samsun-kayseri-samsun 900 km yaptım samsuna gelince ışık ancak yandı. combo lamba yanınca 46 litre alır. bir parkurun ilerisinede bakarak bir an önce sabit gidebileceğim hıza çabucak çıkarım sonra ayağımı cc gibi kullanıp mümkün olduğu kadar giderim, ışıklara yaklaşırken yada ilerdeki trafik yavaşlıyorsa gazı daha önceden (frene basma ihtiyacı duymadan) kesip ya cut off yaparım yada boşta yanaşırım. umarım doyurucu bir cevap vermişimdir. belki bazı arkadaşlar "bu araç kullanma değil ki, işkence" diyebilirler ama, ne yapalım buda benim zevkim...hem çok yumuşak kullandığım için yol hiç yormuyor. en az yakıtla arabayı bunaltmadan en fazla km yapmak banim hobim. insanda hobisini yaparken zevk alıyor. bilhassa opet e yanaşınca.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bilgihan Ömür

Ruhan bey vallahi okurken yoruldum. :) Yazmakta bir sabır, trafikde sabır isteyen bir iş olduğuna göre bunun sizde olduğuna kanaat getirdim. Bence siz bu sabırla şehir içinde 3 litreyi bulursunuz. :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
Ruhan bey vallahi okurken yoruldum. :) Yazmakta bir sabır, trafikde sabır isteyen bir iş olduğuna göre bunun sizde olduğuna kanaat getirdim. Bence siz bu sabırla şehir içinde 3 litreyi bulursunuz. :fiuw:
sevgili ressam arkadaşım, memnum oldum tanıştığımıza...bende aslında makina modelcisiyim. C3 alsaydım o dediğiniz değere çalışırdım. :biggrin:
Yorum bağlantısı
Samet Çömez

Merhaba, aranıza yeni katıldığım için şuanda doğru yere yazıp yazmadığımdan emin değilim, 2007 model Focus 1.8 Tdci 115 hp aracımın yağını değiştimek istiyorum ve bir arkadaşım castrol 5w 30 a1 önerdi. internette araştırdığım kadarıyla 5w30 a1 castrol tüm focus benzinli araclar için öneriliyor. 1.8tdci motorum için önerdiğiniz bir yağ varmı? şimdiden teşekkürler, saygılar.

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Şehirler arası 6.1 e kadar düşürmüştüm artık şehir içinde 6.2 lik değerlerle gidiyorum arabaya yavaş yavaş ısınmaya başladım.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Şehirler arası 6.1 e kadar düşürmüştüm artık şehir içinde 6.2 lik değerlerle gidiyorum arabaya yavaş yavaş ısınmaya başladım.

Şehirler arası 6.1 mi? :shok:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Şehirler arası 6.1 mi? :shok:

ortalama tüketimin sıfırlanmadığından şüpheleniyorum.

saygısızlık addetmeyin Ruhan hocam, gerçekten okurken yoruldum. :) ne sabır varmış sizde, konuşur gibi yazmışsınız...

valla gönder dedikten sonra bende okudum gerçekten öyle olmuş. ama ne yapayım kimse inanmıyor ş.içi dediğimde... mecburen adım adım yazdım. yalnız okuduğunuza göre sizdede iyi sabır varmış :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Merhaba, aranıza yeni katıldığım için şuanda doğru yere yazıp yazmadığımdan emin değilim, 2007 model Focus 1.8 Tdci 115 hp aracımın yağını değiştimek istiyorum ve bir arkadaşım castrol 5w 30 a1 önerdi. internette araştırdığım kadarıyla 5w30 a1 castrol tüm focus benzinli araclar için öneriliyor. 1.8tdci motorum için önerdiğiniz bir yağ varmı? şimdiden teşekkürler, saygılar.

Aracınızın motor resmi var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Ali Eren

ortalama tüketimin sıfırlanmadığından şüpheleniyorum.

Büyük bir ihtimal öyledir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Erdoğan

Castrol 5w 30 a1 hem benzinli hem dizel araçlar için uygundur.Aracınızda kullanabilirsiniz.Aşağıdaki linkten aracınıza uygun yağa bakabilirsiniz.

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9032363&contentId=7059388

Yorum bağlantısı
Bilgihan Ömür

Ruhan hocam bilmukabele Ben de memnun oldum. Konu buraya taşınmış silindiğinden korktum, anca bulup yazdım. Bende otomotiv sektöründeyim, Türkiyede üretim yapan otomobil fabrikalarına (Toyota, Ford, Tofaş, Hyundai gibi) orjinal parçalar üretiyoruz. Özellikle talaşlı imalat fren diski, kampana, aks, taşıyıcı, porya, şanzıman gövdesi, egzos manifoldu v.b. gibi.

Selamlar...

Konu açıldığından beri sakin kullanımla test yaptım ancak 5.8 litreye kadar inebildim. Tabi şehir içi yoğun İstanbul trafiğinde.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan hocam bilmukabele Ben de memnun oldum. Konu buraya taşınmış silindiğinden korktum, anca bulup yazdım. Bende otomotiv sektöründeyim, Türkiyede üretim yapan otomobil fabrikalarına (Toyota, Ford, Tofaş, Hyundai gibi) orjinal parçalar üretiyoruz. Özellikle talaşlı imalat fren diski, kampana, aks, taşıyıcı, porya, şanzıman gövdesi, egzos manifoldu v.b. gibi.

Selamlar...

Konu açıldığından beri sakin kullanımla test yaptım ancak 5.8 litreye kadar inebildim. Tabi şehir içi yoğun İstanbul trafiğinde.

katılıyorum, benim kullandığım güzergah istanbul a göre daha gevşek

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ruhan Bey,

Ortalama her araç şehiriçi tükettiğinin yaklaşık %65 i kadarını şehirdışında tüketir...

Örnek focus2. şi 5,8 şd 3,9 ... %67

Örnek focus3. şi 5,7 şd 3,7 ... %65

Focus depo 52 lt... Biz 48 lt üzerinden hesaplayalım...

5.2 ile yaklaşık (48 lt üzerinden) 920 km şiçi yaptığınıza göre, şdışında 5,2*65/100=3,4 gibi bir değer yakalıyor olmanız gerekiyor. Yani,48/3,4= 1411 km yapmanız lazım. Bu değeri şehirdışında yakaladığınız zaman tekrar konuşalım...

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Ortalama yakıt tüketimi paylaşımlarında ortalama hızın da belirtilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Ortalama hız belli olmadan verilen değerler afaki olacaktır.Yokuş aşağı viteste %0 ları hepimiz görüyoruz 1. vites 5000 dev/dak. da max. değerleri..

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Ruhan Bey,

Ortalama her araç şehiriçi tükettiğinin yaklaşık %65 i kadarını şehirdışında tüketir...

5.2 ile yaklaşık (48 lt üzerinden) 920 km şiçi yaptığınıza göre, şdışında 5,2*65/100=3,4 gibi bir değer yakalıyor olmanız gerekiyor. Yani,48/3,4= 1411 km yapmanız lazım. Bu değeri şehirdışında yakaladığınız zaman tekrar konuşalım...

1-Benim aracım lamba yandığında 44 litre alıyor. istesenizde koyamıyorsunuz, depo kapağı olmadığı için döke döke gidersiniz.

2- O yazdığınız ş.içi ş.dışı değerleri maalesef laboratuar ortamında ölçülen değerler. yola çıkınca şehir içinde o kadar değil ama şehir dışında yani hız yapıldığında rüzgar direnci yakıtı arttırır. onun içinde verdiğiniz % 65 ş.dışı rakamı gerçekçi değil.(laboratuar ortamında geçerli)

3- ş.içi 5.4 litreye göre ort. hızım 32 km

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Ruhan Bey,

Hocam Samsun nere İstanbul nere ;) Çiftlik caddesinin en yoğun haline bile razıyım ben. evden işe 3. vitese atmadığım zamanları biliyorum. toplamda 2km yolu 50dk da gittiğimi biliyorum. ARaçtaki şuanda ortalama değer 9.6lt/100km. işin içinde biraz mecidiyeköy maslak arası varda bu değerde yoksa 11lt gördüğümüzde vardır ;)

Şehir dışı kavramı değişiktir 3-3.5lt lere kadar düşebilir.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Bilgihan bey, anlattığınız ve şemadanda anlaşılacağı üzere 1,6 109 hp araçta 5. viteste 3000 devir yakıt ekonomisi bakımından en ideal devir diyorsunuz, peki vites büyütmelerde hangi devir ideal. Umarım doğru anlamışımdır.......

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...