İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Evren Erakçora

.

burak hocam benzinli ile 7.5 lt ortalama yakıyorsa gayet sakin ve sabırlı kullanıyorsunuz eğer böyle kullanıyorsanız bu oran dizelde 5.5-6.0 a düşer tahminimce

Sakin kullanılırsa 1.2 benzinliler epey az yakıyor, ama sabırlı olmak lazım.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Uzun yolda 90 km sabit hızla çok rahat fabrika tüketim verisi olan 3.8 lt yakalanabiliyor. Önemli olan o süratte uzun süre seyahat etmeyi becerebilmek. :)

aslında günümüz teknolojisi ile herşey hızlandı. Zamana karşı yarışıyoruz. 30 sene önceki araçlarla herkes 70-80 km hız ile mutlu mesut seyehat ediyordu. 100 km hızlı kabul ediliyordu.Şimdi algılarımız da değişti.

Dünyada Slow City, Slow Food gibi hareketler ortaya çıkıyor. Belki yaşamı da artık yavaşlatmamızın zamanı geliyor.

Yakıt tüketiminden nerelere geldim ben :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Uzun yolda 90 km sabit hızla çok rahat fabrika tüketim verisi olan 3.8 lt yakalanabiliyor. Önemli olan o süratte uzun süre seyahat etmeyi becerebilmek. :)

aslında günümüz teknolojisi ile herşey hızlandı. Zamana karşı yarışıyoruz. 30 sene önceki araçlarla herkes 70-80 km hız ile mutlu mesut seyehat ediyordu. 100 km hızlı kabul ediliyordu.Şimdi algılarımız da değişti.

Dünyada Slow City, Slow Food gibi hareketler ortaya çıkıyor. Belki yaşamı da artık yavaşlatmamızın zamanı geliyor.

Yakıt tüketiminden nerelere geldim ben :)

katılıyorum, eskiden 100 km ye hızlı derdik. şimdiki araçların güvenlik donanımı var ama bazen o da yetmiyor. geçen gün yağan karda ordu-bolamanda türkiye nin en uzun tünelinde (Nefise Akçelik-3,8 Km) samsun çıkışında tünelden hızlı çıkan araç kayıp kamyona girdi. kamyonun arkasında hiç birşey yok. araçtaki 4 hava yastığıda açılıyor ancak 4 kişide ölüyor. yani 100 km yine hızlı. araçlar sağlamlaştı ama her zaman dikkatli olmak lazım.

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Bugün Manavgat Antalya arası gittim mesafe 80 km 20 km de şehir içi gezmişimdir 180 km yol yaptım yakıt tüketimi 7.6yı gösteriyordu 6.1 e kadar düştü 110 u geçmemeye özen gösterdim.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

havalar çok soğuk, bu aralar gündüz 0-7 derece arası, gece sıfırın altında 4 ile +4 arası geziyor. benim tüketim 100 km de 5 Lt şu anda herhalde havalar ısınınca bayağı bir düşer ama ne kadar düşer bilmiyorum. henüz 50 günlük Focus cuyum, onun için kıyaslama yapamıyorum.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

havalar çok soğuk, bu aralar gündüz 0-7 derece arası, gece sıfırın altında 4 ile +4 arası geziyor. benim tüketim 100 km de 5 Lt şu anda herhalde havalar ısınınca bayağı bir düşer ama ne kadar düşer bilmiyorum. henüz 50 günlük Focus cuyum, onun için kıyaslama yapamıyorum.

Focus ile mi 5lt/ 100 km şu an eminmisiniz? Uzun yolda kullanmıyorsanız mümkün değil :i-ih:

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

ben demek istemedim ama balaban :)

evet herkes şaşırıyor ama öyle... bundan önceki aracım combo 1.3 cdti idi. onun katalog değeri ş.içi 6.5 idi ve onunlada 6 lt yakıyordum. tabi şunuda söyleyeyim. samsunda atakum denilen bölgede oturuyorum. tam birebir dur kalk ş.içi değil burası. ortalama hızım 30-35 arası değişiyor. hergün gittiğim yol şöyle:günlük 27 km yaparım. bunun 20 km si bölünmüş yol ve 1-2-3-4.vitesler karışık. 7 km si ise tam ş.içi dir. yani 1-2.vites bazen 3 ama çok kısa. 1.5 km si 30 derece eğimli iniş-çıkış.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

valla halep ordaysa arşın burada... eski forumcu hasan bayraktar(tırtınsahibi) şahidim.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Burada bu işin sırlarını paylaşın bizimle bizde uygulayalım :good1:

:koskos: şimdi geldim eve... ama çok kızdım foruma nazar değdirdiniz bana ;) ...20 günden beri 5 litre olan ortalamam bugün sıfır derecede yoğun şehir trafiğininde desteğiyle 5,1 litre oldu maalesef... çok kızdım. benim için psikolojik sınırdı 5 rakamı... şimdi artık 5 litreyi geçmedim diyemeyeceğim. neyse henüz depoyla 670 km yaptım, çeyrek depoya yakınlaştım, menzil 362 km, havalar 10 dereceye çıkarsa belki yine beşe düşerim. :biggrin: gelelim Abdurrahman beyin isteğine: şöyleki, sabah çalıştırınca 30 saniye bekleyip çıkıyorum. ilk 2 km kesinlikle vites lambasına uyup 1900 devirde vites atıyorum. sonrada 2000-2250 devirde vites değitiriyorum. rampa yukarı 2500 devirden aşağı vites değiştirmiyorum. 2.viteste gideceksem 30'u, 3.viteste 50'yi, 4.viteste 70'i geçmem. zaten bu kullanım içinde 70' in üstü hiç yok. kullanabildiğim kadar hız sabitleyici kullanırım. önümdeki kavşakta kırmızı yanıyorsa ayağımı öyle bir mesafe kala gazdan çekerimki kavşağa kadar sıfır yakarım. kavşağa vardığımda araç iyice yavaşlamış olur. bu esnada arkama girip sellektör yapan sürücüye yanımdan geçerken "ne lamba yakıyon, gözün kör mü kırmızı yanıyo, kavşağa gidip beni bekliycen zaten, yalandan niye mazot yakcan" bakışı atarım. :biggrin: birde en önemlisi gaza pedalın altında yumurta değil de çuvaldız varmış gibi basarım. öyleki benim araca binen otomatik vites hondaya binmiş gibi vites geçişlerini ancak çok ilgilenirse hisseder. cut off olayını süper kullanırım. benim için önemli olan erken ve seri gitmek değil, sağ olarak en az yakıtla gitmektir. her zaman konvoyun en sonunda giderim. gaza sabit basmaya gayret ederim. ilerde kırmızı yanıyorsa hızımı öyle ayarlarımki ben lambalara varana kadar yeşil yanmış olur. yokuş inerken araç iyice yavaşlamaya başlamadan gaza dokunmam. arkamdan gelene yol verip sabırla inerim. haftada 2-3 kez 3000 devir yaparım kurum için, stop etmeden 15 sn beklerim. dahada yaz derseniz azıcık düşünmem lazım :biggrin:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Eren
(düzenlendi)

Geçenlerde Yiğtcan da böyle bir hesaplama yapmıştı.

Ben de ondan etkilenerek yakıt fişlerimi toplamak için bir excel tablosu hazırladım.

Forumumuzdaki Focus TDCİ sahipleri arasında karşılaştırma imkanı sağlaması için bu konuyu açtım.

HAwWM.jpg

Bu 10.000 km'nin %60'ı şehir içi. Yüksek hız, çok düşük hızlar, çok fazla klima kullanımı, son 2000 km sürekli eksi dereceli soğuk havada kullanım var.

düzenleme: ekleme ve tablodaki tarih hatası.

tarihinde Ali Satılmış tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Çok güzel tadıyla tuzuyla binmişsiniz. Bizim arabalar neredeyse gazla bu kadar gidiyor. Benzin- mazot7lpg sürüş keyfi de ayrı tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yağız Mustafa Erdoğan

güzel düzenleme olmuş yalnız 25 ve 26. satırlarda yıl 2012 olacak sanırım :) bu arada 6 ayda toplam 22 kr zam yapılmış mazota :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

İyi değerler.. 10.000 kmde keyifli ve mutlu anlar yaşamışsınızdır.. Daha nice 10,000 lere.. :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

güzel düzenleme olmuş yalnız 25 ve 26. satırlarda yıl 2012 olacak sanırım :) bu arada 6 ayda toplam 22 kr zam yapılmış mazota :nazar:

Evet 24., 25. ve 26. satırlarda yılı yanlış yazmışım. Siz söyleyince farkettim ve düzelttim.

6 ayda zam 22 kuruşu bile geçmişti. Bi ara 3,97 bile olmuştu mazot.

Korktum şimdi. Ben Fiesta'nın yerine dizel almakla iyi mi yapıyorum :(

Kesinlikle iyi yapıyorsun dizel almakla. 6.6lt/100km ortalaması seni korkutmasın Murat. Çünkü bu 10.000'nin içinde şehir içi, şehir dışı, çok yüksek hız, çok düşük hız, sürekli klima kullanımı ve çok soğuk hava şartlarıda var. Mesela son 2000 km'nin neredeyse tamamı eksi derecelerde.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

eline sağlık Ali, üşenmemiş oturup bunları hesaplamışsın.

Aslında korkuyordum abi hesaplamaya. Rakam çok çok fazla çkar diye. :unsure2:

Sence nasıl abi değerler? ;)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Tamamı şehir içi,sabah akşam dur kalklı depo ortalamam (yol bilgisayarından) 6,6 idi. Bana 6,6 ortalama olarak biraz yüksek geldi. Ama tabi burada eksi değerler yok. Onun etkisinden olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şehir içi ağırlı olarak harika ötesi bir tüketim bence, yeni Röno 1.5 dci yın pabucunu dama attı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan

2 yılda 33172 kmde toplam 1863 litre yakıt aldım. Genel ortalama 5.62 lt/100km. Bu verilerime göre TDCİ yakıt tüketimi ve performans açısından sınıfının en iyisi hatta mükemmel diyebilirim.

http://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/377407.html?period=on&sdate=14.01.2010&edate=11.02.2012&hcosts=on

(Alınan yakıtlar eksiksiz işlenmiştir. Pcdeki excel tablosuna göre de şehir içi %36 şehir dışı %64 kullanım oranı vardır)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2 yılda 33172 kmde toplam 1863 litre yakıt aldım. Genel ortalama 5.62 lt/100km. Bu verilerime göre TDCİ yakıt tüketimi ve performans açısından sınıfının en iyisi hatta mükemmel diyebilirim.

http://www.spritmoni....2012&hcosts=on

(Alınan yakıtlar eksiksiz işlenmiştir. Pcdeki excel tablosuna göre de şehir içi %36 şehir dışı %64 kullanım oranı vardır)

bilgi kutusuna isteriz bunu yeni konu olarak

Yorum bağlantısı
Ali Eren

0,250 kuruş karma tüketim için çok bence Ali.

Buda ispatlıyor ki dizelin benim için tork fantazisinden başka bir esprisi yok.

İlk 10.000 ve eksi dereceler ve yazın sürekli klima. Etki etmez mi buna Fuat Hocam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...