İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Güzel bir değer.

Bende en düşük tüketimleri sabah serinliğinde ve gece yakalıyorum. Yazın öğlen sıcakları arabayıda bayıltıyor.

Yorum bağlantısı
Cemil Canten

Selamlar yeni bir konu açmadan bende buradan yazayım. ben 2006 focus tdci yeni aldım ve bir haftadır bakıyorum 7,4-7,7 arasında gösteriyor kullanım tam şehir içi konya trafiği sabah 2-3 km akşam 2-3 km. ama 3-4 ay sonra günde 10-15 km yapacağım.

Yorumları okuduğum kadarı ile bu değerler şehir içi normal görünüyor. Megane ve focus arasında kararsız kalmıştım ama fordun kalitesine güvendiğim için tercihim focus olmuştu. Yakıt konusu biraz pişman edecek gibi duruyor :D(

Yorum bağlantısı
Cemil Canten

Onur bey haklısınız ama aynı yolda megane daha az gösterince ister istemez insan pişman oluyor

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Cuma günü ben de bir hesap yaptım.

Arabayı aldığımdan beri 314 lt. yakıt almış, 4465 km. yol yapmışım.

100 km'de ortalama 7 lt. gibi bir değer çıkıyor ki, İstanbul'da ağırlıklı olarak şehir içi kullanımım (+klima) göz önüne alındığında ben memnun kaldım bu değerden :rofl:

Ancak aynı dizel motora sahip otomatik Citroen C4 kullanan arkadaşlarımla paylaşınca ortalamayı fazla buldular, çok basıyorsun dediler ;)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

İstanbul şehir içinde maksimum 6,6 lt şehir dışı şu ana kadar yakaladığım endüşük değer 3,7 lt. Ben gayet menunum yakışından.

Yorum bağlantısı

İstanbul lüleburgaz istanbul 454 km full cruıse control açık full klima 4 kişi 110 km 5.1 ortalama.

Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın

Konuyu açtığım zamandan beri aynı tüketim değerlerini korumaktayım. Aracımı alırken benzinli de düşünüyordum ama dizel ile doya doya geziyorum.

Önceki aracım benzinli idi içim rahat gezemiyordum. Hele ki dur kalk trafik de dostlar başına tüketim vardı.

Yorum bağlantısı
Yalçın Yurdakul

Yaklaşık son 2000 kilometre yb ortalaması 5.7 gösteriyordu.

Afyon - Manisa - Akçay arası ölçüm yapayım istedim:

Yakıt Opet

Yaklaşık 250 kg ilave yük ( Yolcu + eşya )

Klima ve far sürekli açık

Ortalama hız (yb) 79 km

(Çoğunlukla 110 hız sabitleyici)

529 km

26.66 yakıt tüketimi

100 / 5.03 ( 189 krş)

(yb 4.9 gösteriyordu)

Dönüş yolunda da yb değerlerini sıfırladım, yine 4.9 gösteriyor.

Ben çok memnunum :nazar: "Bundan iyisi şamda kayısı."

1 depo yakıtla en fazla gidebildiğim değer 970 km oldu. Bir seferde 55 litre almaktansa 3 seferde 55 litre aldığımda daha fazla km gidebildiğimi görüyorum. % 5-10 arası oynuyor. Depodaki yakıtın yük olmasından kaynaklanıyor, galiba.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

İzmir(Özdere)-Ankara arası 650 km,bagaj en ufak deliğine kadar dolu+ön yolcu tarafında ufak valiz+arka paspasların üzerinde ufak çantalar+5 kişi sanırım daha fazla yük sığamazdı,klima yol boyunca açık,y.b daki ort. hız 86 km,ort. tüketim 7 lt.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

K.Maraş(Göksun) - Muş arası.

arka koltuklar yatık ful yük dolu

iki kişi

klima yolun yarısından itibaren açık

580 km yol

ortlama hız 75

ortalama yakıt tüketimi y.b'ye göre 5.1

bu arada araba henüz 6900 km de

Yorum bağlantısı
Selçuk Özmen
(düzenlendi)

Konya/Ereğli - İzmir/Bornova

mesafe: 700 km

2 kişi + bagaj full + arka koltukta büyük valiz

yolun yarısında klima açık yarısında kapalı

ort. hız 92 km (sanırım!)

(hız sabitleme ile 110-120 km)

yb ort. yakıt 4.6 lt.

tarihinde Sel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Eren

yb ort. yakıt 4.6 lt.

Selçuk bey arabanız km olarak kaç binde acaba?

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Merhaba,

Benim araç 2006 model KM 133.000 de şehir içi klima vs kapalı. Tek kişi vites geçişleri 2000 deviri geçmeden ve her viteste 2000devirin üstüne çıkmıyorum.

Bir depo mazot ile 640km gidiyor ve lamba yanıyor.

Değerler normal mi bilmiyorum.. Işık yandıktan sonra kaç KM gider acaba?

Yorum bağlantısı
Merhaba,

Benim araç 2006 model KM 133.000 de şehir içi klima vs kapalı. Tek kişi vites geçişleri 2000 deviri geçmeden ve her viteste 2000devirin üstüne çıkmıyorum.

Bir depo mazot ile 640km gidiyor ve lamba yanıyor.

Değerler normal mi bilmiyorum.. Işık yandıktan sonra kaç KM gider acaba?

Bu değerler normal değil ben basarak 600 650 km yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner
Bu değerler normal değil ben basarak 600 650 km yapıyorum.

Peki bu yakıt lambası yandıktan sonra kaç KM yol gidebilirim, bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Peki bu yakıt lambası yandıktan sonra kaç KM yol gidebilirim, bilginiz var mı?

Hakan bey yakıt lambasını bilmiyorumda yol bilgisayarında menzil 0 km gösterince 15-20 km kadar gittim.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Hatırnaz

Dizel araçta 2000 deviri geçmeden vites yükselttiğimizde 1500 devir gibi rakamlara gelecek bir sonraki viteste buda fazla yakmanıza sebep olacaktır. Düşük devir kullanmak her zaman az yakmak anlamına gelmez. Arabanın gidebileceği en düşük devirde kullanmak az yaktırır. Daha doğrusu 1300-1400 devirde gaz pedalına 3-4cm basmak yerine 1800-1900 devirde 1-2 cm basmak daha az yakıt sarfiyatına ulaşmayı sağlayacaktır. Aracınızda yol bilgisayarı varsa eğer anlık tüketime bakarak, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Işık yandıktan sonrada yaklaşık 80 km gider.

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner
Dizel araçta 2000 deviri geçmeden vites yükselttiğimizde 1500 devir gibi rakamlara gelecek bir sonraki viteste buda fazla yakmanıza sebep olacaktır. Düşük devir kullanmak her zaman az yakmak anlamına gelmez. Arabanın gidebileceği en düşük devirde kullanmak az yaktırır. Daha doğrusu 1300-1400 devirde gaz pedalına 3-4cm basmak yerine 1800-1900 devirde 1-2 cm basmak daha az yakıt sarfiyatına ulaşmayı sağlayacaktır. Aracınızda yol bilgisayarı varsa eğer anlık tüketime bakarak, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Işık yandıktan sonrada yaklaşık 80 km gider.

Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Araçta yol bilgisayarı olmadığı için anlık yakıt tüketimini göremiyorum. Dediğiniz gibi turboyu devreye sokmadan, 2000-2200 devir aralığında da denedim sonuç hep aynı oldu. Sanırım benim aracın turbo borusuda çatlak var ve EGR ile emme manifoltuna bir baktırmam gerekecek. Ciddi anlamda diğer Focus'lar arada uçurum var.

Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın

yb ort. yakıt 4.6 lt.

İşte benim sonuca paralel bir tüketim değeri. Arkadaşlar bu değerleri yakalamanız lazım. Değerleriniz çok yüksek !!

Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın
yol bilgi ekranına göre ışık yandığında kalan mesafe 140 km gösteriyor.!!!

Sadık beyin izlenimi doğrudur. Yakıt alma ışığı yandığında kalan km. yol bilgisayarı 140 gösterir.

Yorum bağlantısı
Ali Eren
İşte benim sonuca paralel bir tüketim değeri. Arkadaşlar bu değerleri yakalamanız lazım. Değerleriniz çok yüksek !!

Aşkın bey sizce benim araba için (7000 km oldu bugün) değerler nasıl

yol bilgi ekranına göre ışık yandığında kalan mesafe 140 km gösteriyor.!!!

sadık abi sizin km kaç oldu. yakıt tüketiminiz nasıl? galiba bayram tatilinde memlekete gidip gelmiştin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Bicer

adana/ceyhan- manisa/selendi arası 800km

bagaj full dolu 3 kişi.

nadiren klima kullanımı.

hız sabitleme ile 95-120 arası hız kullanımı

4.6 ortlama

Yorum bağlantısı
Ali Eren
İstanbul lüleburgaz istanbul 454 km full cruıse control açık full klima 4 kişi 110 km 5.1 ortalama.

K.Maraş(Göksun) - Muş arası.

arka koltuklar yatık ful yük dolu

iki kişi

klima yolun yarısından itibaren açık

580 km yol

ortlama hız 75

ortalama yakıt tüketimi y.b'ye göre 5.1

bu arada araba henüz 6900 km de

Gökhan bey sizce benim değerler nasıl . bu arada sizin araba kaç binde şu an

Yorum bağlantısı
Okan Balcı

istanbul içi klima açık 5.8lt/100km. 2 hafta once izmire gidip geldim giderken ortalama 5.6lt/100 km dönerken 5.5lt/100km

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...