İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Hakan Şaban Yavuzer

Arabam 2006 focus ghia 1,6 TDCİ. Arabamı yumuşak ya da sert kullansam, klimayı açsam ya da açmasam, şehir içi veya dışı farketmiyor. Arabam bir depo mazotla, 600 km nin üstüne çıkmıyor. Hatta geçenlerde memlekete giderken turbo hortumu yırtılmış duman atıyordu o zaman bile 600 km yaptı. Problem nerde bilmiyorum. Servis te tamirci de bir problem olmadığını zaten en fazla bir depoyla 700- 800 km yapılabileceğini söylüyorlar. Sanırım bu arabanın yakıt durumu benim için en zayıf yanı. Arkadaşım megan III sedanı ile 900-1.000 km arasında yaptığını söylüyor. Mazotun 3,87 TL. olduğunu öğrenince kara kara düşünmeye başladım. Ghia'm da insafa gelir de bana bu km leri gösterir mi acaba bir gün.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Depo ile yapılan km den ziyade 100km/lt hesabına bakın.. Meganların deposu Fiesta dan büyüktür mutlaka..

Yorum bağlantısı
Hakan Şaban Yavuzer

Arabam fiesta değil focus HB, önceki sahibi şehir içinde 800 km gidiyorum diyodu ama ben o değeri yakalayamadım. Ayrıca yine focus kullanan başk abir arkadaşım da ben en fazla 670 km yaptırabildim benim arabama diyor. Yani bize 900 km. hayal, 1.000 km ise ütopya gibi gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Megane 1.5 dci(80 hp) nevşehir-istanbul-nevşehir 1500 km yol 90 km ortalama hız ve 1 depo mazot(60 lt)!!!!

Ah bi de naylon olmasa :D

Bu arada dizel focusun depo kaçlık ki?

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

şehir içi 1.6 tdci 109ps 2005 model c-maxımla max bende şehir içi 600km yapıyorum çok dikkat edersem 650-700 arası klimasız

uzun yolda 140-160 arası gittigim için malesef 600-700km arası yol yapabiliyorum

ama uzun yolda 3.9lt gördügüm oldu 90-100km hızları arası sabit gittigimde klima kapalı

2 kişi klima açık 100km hızla sabit 4.3 gördügüm oldu

ama malesef 90-100le uzun yolda gidemiyorum yol bitmiyor

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Depoyu fullendiğinizde toplamda kaç lt. alıyor ?

Başka bir akaryakıt istasyonu denediniz mi ?

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

645 km yapıp depoyu doldurduğumda 48.6 litre yakıt aldı yolbilgisayarı kalan menzilde 40 km yi gösteriyordu bence defo hesabında 650-700km arası normal değerler

Yorum bağlantısı
Faruk Yılmaz

hakan bey aracınızın lastik jant çapı vs. orjinalmi yada daha büyükmü?

Yorum bağlantısı
Hakan Şaban Yavuzer
hakan bey aracınızın lastik jant çapı vs. orjinalmi yada daha büyükmü?

Herşeyi ile orijinal. Bu arada kaç lt mazot alıyor acaba focuslar ?

Yorum bağlantısı
Kadir Yavuz

55 lt olması gerekiyor bende 800 km ye yaklaşıyorum uzun yolda ama benim jantlarım 17" orijinal jantla daha da fazla giderim muhtemelen

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Bana servisdeki ustam deponun 55 lt olduğunu şamandıranın 45-50 lt arasına ayarlı olduğunu söylemişti. Bu hesapla (denememekle beraber) ortalama 7-8 lt depoda yakıt olması gerekiyor. Dolayısıyla araç 40 km yakıt kaldı diye uyardığında daha en az 100-150 km yakıt olduğu ortaya çıkıyor. Bu arada arcım chipli olmasına rağmen şehir içi yakıt tüketimim maksimum 6,6lt ve şehir içinde 750 km geçiyor. Şehir dışı 4-4,5 lt ortalamalarda Özellikle Çanakkale gidiş 4,5 dönüş 4,9 ortalamada idi. Bu konuda ustamın yalancısıyım. Çağlar abi daha net cevap verebilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sezer Telli

2007 focus sedan aracımla bende şehir içinde normal kullanımda 6,5 biraz agrasif kullanımda ise 6,9 civarında oluyor şehirler arası çok gitmediğimden şehirler arası giderkende 160-170 ile gittiğimden şehirler arasıda çok bi fark olmuyor en fazla 6,0 litre civarına düşüyor tabi yakıtın bu kadar fazla olmasında 17 lik jantlarında olması etkiliyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Atlihan

benim düsüncem sizin yaptiginiz km az gibi görünüyor ama arac yakitinin etkileyen cok sey var mazot kalitesi,kisinin kullanim sekli ,hava kosullari ,kullandiginiz yer ben ben 6 sene icinde ücüncü disel arabam golf 4 1.9 astra h ,focus tdci bunlarin arasinda focus bana cok yakiyo gibi gelmedi

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

yakıt göstergesinde ibre çeyrek deponun üstüne gelmişti ve 600 km yol yaptım.kullanım 450 km şehir içi ve çoğu zaman klima açık.yakıt ortalamam 6 litre.

Yorum bağlantısı
Serdar Özel
Arabam fiesta değil focus HB, önceki sahibi şehir içinde 800 km gidiyorum diyodu ama ben o değeri yakalayamadım. Ayrıca yine focus kullanan başk abir arkadaşım da ben en fazla 670 km yaptırabildim benim arabama diyor. Yani bize 900 km. hayal, 1.000 km ise ütopya gibi gözüküyor.

aynen hocam en fazla 700-800 km gidiyorum bende. daha düşmüyor...

Yorum bağlantısı
Emrah Eraykaç

hep dizelden konuştuk benzili focusun ne kadar yaktığını normalinin ne kadar olduğunu bir deponun ne kadara dolcağını ve ne kadar gide bilir?

Yorum bağlantısı
Hakan Şaban Yavuzer

Arabama karbon clean yaptırdım. Mübarek 230 km yaptı yarım depo bitti. Çekilecek çilem varmış...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Arabama karbon clean yaptırdım. Mübarek 230 km yaptı yarım depo bitti. Çekilecek çilem varmış...

CC ilk başlarda yakıtı artırabilir...Sonradan düşmezse geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Arkadaşlar bu konuyu yakıt değişkeniyle de kıyas edebilmek açısından beslendiğiniz istasyonları yazarmısınız :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ünlü

Arabam 2006 focus ghia benzinli. Depo tam dolduktan sonra menzil 750 km yapabiliyor. Depomun tam kaç litre aldığını bilmiyorum.

Dikkatli kullanırsam österge 6.5 litre ortalamada tamamlayabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Geçen hafta cuma günü Ankara ya gittim ve döndüm. Maltepe Opetten mazotu fulledim. 154 km de yakıt ortalamam resimdeki gibi idi. Ankara ya vardığımda yakıt ortalamam 4,1 di. Dönüşümde basabildiğim kadar bastım 160 ın altına çok aza düştüm. İstanbul'a girdiğimde yakıt ortalamam 5,6 dı. Erkan şahit Ankara içinde de bayağı yol yapmama rağmen İstanbul da aldığım depoyu ışık yanmada Adapazarına 40 km kala fulledim.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Depoyu fulledikten sonra yol bilgisayarında kalan mesafe 999 km olarak görünüyor ve ortalama olarak bu değere yaklaşıyorum her seferinde.bir çeyrek depoyla ortalama 220-230 km gidiyorum.Bir anormallik olmalı sizin durumda.Enjektörlerin işemesi etkileyebilirmi acaba bu durumu?

tarihinde Sait Muti tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Çetin
hep dizelden konuştuk benzili focusun ne kadar yaktığını normalinin ne kadar olduğunu bir deponun ne kadara dolcağını ve ne kadar gide bilir?

bende 2004 benzinli 60000 de sedan focus var depo yedek hariç 50 lt benzin alır depoyu fulledikten sonra yani 50 lt benzin aldıktan sonra yedek ışığı yanana kadar normal kullanımla şehir içinde toplam 590-600 km yol yapıyorum,şehirler arası yolda ise 100 civarındasuratle gidersem 700 km yol yapıyorum eğer suratimi artırırsam 700 den daha az yol yapıyorum.

Yorum bağlantısı

Ben ghia aracımla şehiriçinde ve Şile yolunda aracımı kullanırken ortalama 6.8 litre/100 km değerini araç bilgisayarından okuyorum.

3000 deviri geçmemeye çalışıyorum, ama yol boşsa yine bu devri zorlamadan 120-130 km hızla da gidiyorum.

sizce normal mi?

Yakıt olarak eurodisel kullanıyorum. Egsozdan çıkan yanmış yakıtın kokusu benim gibi dizel kullanıcılarını rahatsız ediyor mu? Çok ağır değil ama, birazcık rahatsız edici, bu normal sanıyorum, sizce servise gideyim mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...