İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Klima açıksa, kompresör her zaman devrede olmaz, havalandırma yavaş çalışıyorsa, ortam aşırı sıcak değilse sıkça devreden çıkacağı için nispeten daha az tüketim mümkündür.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Aşkın Bey,

90 ı geçmeden çok dikkatli kullanımla 4 lt değerini de görebileceğinizi düşünüyorum. Benim arabada yb yok. Hep fulleme ile ölçerim. Şimdiye kadar ki en iyi değerim 4,39 lt...

Yanlış hesap yaptığınızı düşünmüyorum zaten.

Ben de ince hesapları severim. Sizden ricam, İstanbul dan fulledikten sonra, yb değeri ile cebinizden çıkan para ve litre hesabını nasıl yaptığınızı bizimle paylaşır mısınız...

Turkay Bey merhaba,

Mesleğim gereği hesap adamıyım. (Mali İşler Bütçe ve Yönetim Raporlama Sorumlusu)

O yüzden ondalık hesapları bile atmadan litre Tl hesabı yaparım. Tabii ki yol bilgisayarı değerlerinde sapmalar olacak. Ama yol bilgisayarını verdiği değerleri cebimden çıkan para ve litre ile karşılaştırdım emin olun. Ş.içi yakıtını yok sayarsak gidişde 450 km yaptım (feribotlu), dönüş İzmit körfez (feribotsuz) 550 km. Toplam 1000 km. dahada 150 km yapacak yakıt kalmıştı. Hesap net.

Zaten süratlı araç kullanmayı sevmem, en iyi şöför yavaş gidendir yerine göre. Ortlama 110/120 hız yaptım.

Hedefim 4 lit ama çok yavaş gidilirse yakalanır 90 km hız sabit..

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
fatih abi sıfırlamışmıydın ? gişelerden çıkarken

Beylikdüzünde mazot alır almaz sıfırladım ver elini bodrum değer bu 2 lt e otomatik için değer sizce nasıl?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

arkadaşlar yolbilgisayarı ile pompadan aldığımız yakıt hesabı ne yaparsak yapalım tutmuyacaktır, nedeni: bazı pombacı tabanca atar atmaz bırakıyor, bazısı tıka basa dolduruyor hatta arabayı sallıyor :) bazısıda hesap düz olunca bırakıyor bu şekilde olunca arada ister istemez 1 ila 4 litre arasında fark çıkabiliyor (1 depoda) bence yol bilgisayarının yanılma payı çok az. ben aynı şekilde tıka basa doldurduğumda hatırladığım kadarıyla 0.2 lt. lik bir yanılma vardı. opel vectra nın yol bilgisayarı bu konuda daha hassastı. ne kadar yakıt alacağını biliyordum toplamda kaç litre yakıt kullandığınızıda gösteriyordu.

Yorum bağlantısı
Burak Ağcayazı
Klima açıksa, kompresör her zaman devrede olmaz, havalandırma yavaş çalışıyorsa, ortam aşırı sıcak değilse sıkça devreden çıkacağı için nispeten daha az tüketim mümkündür.

caglar bey bu dediğiniz sanırım dijital klimalar için gecerlı ? manuel kılımada bun yapacak duzenegın oldugunu sanmıyorum

Yorum bağlantısı
Burak Ağcayazı
Yanlışınız var Burak Bey!. Her arttırdığınız kademe için 0.3lt fark oluşuyor. Bu değeri Anlık Yakıt Tüketiminde görüyorum.

kilma komprasorü kilimayı actıgınızda devreye gırer , motordan kayıslarla komprasore guc aktarılır bu ndenle yakıtı arttırır aracın fanını calıstırmanız komprasorde herhangi bir degişiklige neden olmaz komprasor yine aynı devırlerde calısır .

fanın hızını arttırmanız sadece alternatordeki üretilen elektriği etkiler ancak yakıt tüketimini hesaplanabilecek bir tuketime neden olmaz , mesela bir sis farı bir aracı ne kadar etkılıyorsa fan da o kadar etkıler

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
caglar bey bu dediğiniz sanırım dijital klimalar için gecerlı ? manuel kılımada bun yapacak duzenegın oldugunu sanmıyorum

Manuel klimalarda da bu geçerli .. En azından benimki öyle :lol2:

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Manuel klimalarda da klima açıkken, kompresör full çalışmıyor, devreye girip çıkıyor...

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

citroen berlingo 2010 model 1.6 hdi 92hp (focus ile aynı motor) 90-100 aralıgı ve şehiriçi-dışı ortalama 6.0 lt yol bilgisayarı toplam ağırlık 1600-1700 kg (1400kg araç +4 kişi)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Özer Gelişli

Bu yakıt tüketimi konusu daha önce belki 4 defa açıldı. Her yeni dizel araç alan da mutlaka bir kere açıyor bu konuyu forumda herhalde. Cevap vereni de bol... Maşallah ne bereketli konuymuş yahu..:rolleyes:)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
kilma komprasorü kilimayı actıgınızda devreye gırer , motordan kayıslarla komprasore guc aktarılır bu ndenle yakıtı arttırır aracın fanını calıstırmanız komprasorde herhangi bir degişiklige neden olmaz komprasor yine aynı devırlerde calısır .

fanın hızını arttırmanız sadece alternatordeki üretilen elektriği etkiler ancak yakıt tüketimini hesaplanabilecek bir tuketime neden olmaz , mesela bir sis farı bir aracı ne kadar etkılıyorsa fan da o kadar etkıler

Ford lar akıllı, hyundai de sürekli çalışıyordu, bunda arasıra dinleniyor; önceleri çekiş neden düşüp artıyor diye merak ediyodum, klimadanmış. Bunu herkes sevmeyebilir tabi. Küçük motorda daha rahat hissediliyor.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

sizce benim arabanın değerleri nasıl? şehir içi 6.5 lt. bu arada araba bugün itibariyle 2065 kmde. kaçbinden sonra düşmeye başlar yakıt. ve ne kadar düşer?

Yorum bağlantısı
ibrahim Kuzucu

ankara antalya arası 5.6 lt/100 km araç 1000.km'de :p) bayiden alıp yola çıktık :D

Yorum bağlantısı
Çağdaş Hatırnaz

Çanakkale- İstanbul- İzmir yolculuğumda yaklaşık 1000km kullandım bunun 100-150km'si şehir içi. Şehir dışında olan kısımda yüksek hızda seyrettim ve sonuç 6lt/ 100km. Araç şuan 1700km'de bezinli.

Yorum bağlantısı
Onur Pervanoğlu

2011 focus tdci collection sedan.

20 gün önce ankara istanbul ankara yaptım.Araçta giderken 3 kişi dönüşte 4 kişi geldik 1 bavul vardı birazda ağır bir aileyiz :D

Yakıtı opetten ankaradan aldım gidiş istanbulda gezme ve dönüşe yettide arttı bile :)

Gidişte yolun boludan sonraki kesiminde nem'i sevmeyen ben sürekli klima açık gittim, dönüşte ise istanbuldan ankaraya kadar devamlı klimayı hiç kapatmadan geldim..

Hızım 100-110 arası genelde arada bir 160 falanda gördük.

Gidişte 100 km'de 4.9 litre dönüşte ise tam olarak 5.0 litre tüketti.Sanırım sabırlı bir sürücü olup 90'la falan gidebilsem ki hiç yapamadım senelerdir 4.6 gibi değerler görebilirdim :)

Yorum bağlantısı
Halil Yüksek

istanbul'da depoyu fulledim.

bursaya geldim 253km civarı, sonrası bursa şehir içi olmak üzere toplamda 766km yol gittim. 5,8 yolbilgisayarı verisi.

166,03TL yakıtla tekrar fulledim. yakıt 3,65TL litresi. sizce yüksek mi?

Yorum bağlantısı
Ali Eren

daha önce sormıştum ama cevap yazan olmadı. bir daha sorayım? o km araçta kaçbinden sonra düşmeye başlar yakıt. ve ne kadar düşer?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bende Ankara-İzmir-Ankara güzergahında yol bilgisayarında 4,6 benzinlikte 5,1 ortalama gördüm...Giderken klimalı dönüşün yarısı klimasızdı...Afyon' dan sonra çocuklar üşüdü neredeyse kaloriferi açacaktım...:nazar: Yakıt tüketimine en büyük etken hava şartları, eğer hava serinse yakıt epey düşüyor...Ben giderken kavurucu sıcakta gittim örneğin..

daha önce sormıştum ama cevap yazan olmadı. bir daha sorayım? o km araçta kaçbinden sonra düşmeye başlar yakıt. ve ne kadar düşer?

Benim anladığım galiba o eskidendi...Benim araba ilk aldığımda ne yakıyorsa şimdide aynı yakıyor...7 ayda 20k km. yaptım sayılır...Hiç bir şey farketmedi yani..

Yorum bağlantısı
Ali Eren
Bende Ankara-İzmir-Ankara güzergahında yol bilgisayarında 4,6 benzinlikte 5,1 ortalama gördüm...Giderken klimalı dönüşün yarısı klimasızdı...Afyon' dan sonra çocuklar üşüdü neredeyse kaloriferi açacaktım...:nazar: Yakıt tüketimine en büyük etken hava şartları, eğer hava serinse yakıt epey düşüyor...Ben giderken kavurucu sıcakta gittim örneğin..

Benim anladığım galiba o eskidendi...Benim araba ilk aldığımda ne yakıyorsa şimdide aynı yakıyor...7 ayda 20k km. yaptım sayılır...Hiç bir şey farketmedi yani..

cevap için teşekkürler serkan bey. 7 ay da 20k km iyi gezmişsiniz vallahi. bakalım artık düşer inşallah biraz daha. bu arada geçen gün otobanda ortalama yakıtı sıfırlayıp, hızı 120 ye sabitleyip 100 km civarı yol yaptım. yol bilgisayarında 4.9 yazıyodu sizce bu değer nasıl serkan bey.

bu arada sizde de benim gibi daha önce dizel fiesta vardı değilmi?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yol bilgisayarındaki değer pek doğru çıkmıyor..Onun yerine aldığınız yakıt miktarına göre kendiniz hesaplayın bence...Evet, dizel Fiesta ile 165k km. yol yapıp yeni sahibine teslim ettim.... :)

Yorum bağlantısı
Onur Pervanoğlu
8 bin km sonra yakıt tüketimi düşüyor 1 lt kadar bende öle olmuştu ilk zamana göre 1 lt düştü.İlk uzun yolumda 850 km yi geçemezken şimdi 1050 km yaptım aynı basma şartlarında.

Benimde 7-8 binden sonra düştü.Araba hergün kısa mesafe dik yokuşlar yapıp kontak kapatıyor akşamlarıda yoğun trafiğe giriyor birde kış ayları malum..Böyle olunca ortalama yüksekten gidiyor her ne kadar gün içinde gezinsekte..

7-8000 km'ye kadar 8 litre ortalaması vardı son 20-25 gündür 6.0'a kadar düşürdük :hahahoho:

Uzun yolda da yukarıda yazdığım gibi 5.0 litre ve altı çok iyi değerler zaten markası modeli ne olursa olsun şehir içinde özellikle büyük şehirlerde 7 litreye kadar normal bence dizel araçların tüketimi :D

Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter

F3 titanium tdci aracımın km 2000 oldu şuanda yol bilgisayarının gösterdiği ortalama yakıt tüketimi 5.6l/100

Yorum bağlantısı
Benimde 7-8 binden sonra düştü.Araba hergün kısa mesafe dik yokuşlar yapıp kontak kapatıyor akşamlarıda yoğun trafiğe giriyor birde kış ayları malum..Böyle olunca ortalama yüksekten gidiyor her ne kadar gün içinde gezinsekte..

7-8000 km'ye kadar 8 litre ortalaması vardı son 20-25 gündür 6.0'a kadar düşürdük :D

Uzun yolda da yukarıda yazdığım gibi 5.0 litre ve altı çok iyi değerler zaten markası modeli ne olursa olsun şehir içinde özellikle büyük şehirlerde 7 litreye kadar normal bence dizel araçların tüketimi :D

Yaz olduğu için olmasın o değerler.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

6599.png

Arkadaşlar sizler için basit olduğunu düşündüğüm bir soru soracagım depoyu doldurduğum da gidilebilecek km de ki değişkenlik neden dolayı oluyor

değerler hep şehir içi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...