İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Aşkın Barçın
(düzenlendi)

Arkadaşlar,

Geçen hafta İstanbul-İzmir arası 2011 Coll.Hb.Tdci'mle uzun yol yapma imkanım oldu.Yakıtı Opet İstanbul'dan alarak ve yakıt tüketim değerlerini

sıfırlayarak yola çıktım. Aracım daha çok yeni olduğu için daha 2500 km idi.

İstanbul-İzmir gidiş dönüş 1000 km yol yaptım, hızım 110-120 km.civarında idi. Sonuç 4,6 / 100 km. 1 lt _ 3,59 TL. 1 km= 0,16 krş.tüketim.

İzmir ş.içi 600 km. yol yaptım değer 5,0 /100 km'e çıktı.Sizlerinde ölçümleriniz vardır, değerli yorumlarını bekliyorum.

Saygılarımla,

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Gereksiz k?saltma ve sat?r ba??
Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın

Çağlar Abi evet klima açıktı, arada bir çok soğuk olunca kapattım ama genelde açık idi.

Sizde olmasanız yorum yapan pek olmayacak, arkadaşlar sadece okuyup bakıyor. Değerlendirme yapmalıyız ki farklarımızı hatalarımızı bulalım.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Uzun yol ortalamam 6.2lt Ağırlık 350kg ve klima açık ortalama hızda 93km

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Uzun yol ortalamam 6.2lt Ağırlık 350kg ve klima açık ortalama hızda 93km

flypgs yani :nazar:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Süha'nın arabada bence "tek rakibim tsk" yazmalı, malum, f16'larla kapışacak :nazar:

Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın

Ortalama hız değerini 93 km veya 100 km yakalamak gerçekten çok zor, uçmak lazım.

Benim ölçümlerimde 76-80 km civarında gösteriyordu. Yoksa 4,6 lit. yakalanamaz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Söz konusu arkadaşı kıstas olarak almayalım, arka camına bile kurumlar yapışmış....

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Söz konusu arkadaşı kıstas olarak almayalım, arka camına bile kurumlar yapışmış....

Doğal mat kaplama :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
flypgs yani :f1:

yok yahu çok iyi bir tempo değil daha iyilerini yaptık :D yarın eklerim 120km ortalama değerleri gördü o vw turan ;)

Süha'nın arabasının arkasındaki çıkartmayı tahmin edebiliyorum

Tek rakibim thy :)

Yok abi fordrallye yazıyor sadece :)

Süha'nın arabada bence "tek rakibim tsk" yazmalı, malum, f16'larla kapışacak :unknw:

Satarken yer uçağı diye yazacam ilana :D

Ortalama hız değerini 93 km veya 100 km yakalamak gerçekten çok zor, uçmak lazım.

Benim ölçümlerimde 76-80 km civarında gösteriyordu. Yoksa 4,6 lit. yakalanamaz.

uçmak gibi değil istanbulda sıfırladım antalyda bu şekilde idi. Normal bir tempo gece yollar bomboş arabanın hakkını vermek lazım ;)

Kurum + zift + kaportada taş izleri sende hadi yıkıyalım demeseydin abi öle 3-4 gün daha giderdi öle :D

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

İyi ya da kötü değerler diye yorum yazacağım ama ben 4,6 lt/100 km değerine nasıl ulaştığını anlamadım...

İstanbul dan fulleyip yola çıktın, 570 km de İzmirdesin. 600 km İzmir de yaptın. Sonra İstanbula 570 km daha, toplam yaklaşık 1750 km yapmış oldun. Bu 1750 km sonunda toplam kaç litre yakıt aldın?

Yoksa 4,6 lt yol bilgisayarı değeri mi?

Yol bilgisayarı değerine güvenme...

Neden güvenmeyeyim diyorsan, çarp böl gerçek değerin y.b. dan farklı olduğunu göreceksin...

Arkadaşlar,

Geçen hafta İstanbul-İzmir arası 2011 Coll.Hb.Tdci'mle uzun yol yapma imkanım oldu.Yakıtı Opet İstanbul'dan alarak ve yakıt tüketim değerlerini

İstanbul-İzmir gidiş dönüş 1000 km yol yaptım, hızım 110-120 km.civarında idi. Sonuç 4,6 / 100 km. 1 lt _ 3,59 TL. 1 km= 0,16 krş.tüketim.

İzmir ş.içi 600 km. yol yaptım değer 5,0 /100 km'e çıktı.Sizlerinde ölçümleriniz vardır, değerli yorumlarını bekliyorum.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

yakaladığınız değerler Focus için yakalanabilecek en iyi değerdir. şehiriçi 5.0lt ile mükemmel denilebilecek bir değer

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Arkadaşlar,

Saygılarımla,

İyi ya da kötü değerler diye yorum yazacağım ama ben 4,6 lt/100 km değerine nasıl ulaştığını anlamadım...

İstanbul dan fulleyip yola çıktın, 570 km de İzmirdesin. 600 km İzmir de yaptın. Sonra İstanbula 570 km daha, toplam yaklaşık 1750 km yapmış oldun. Bu 1750 km sonunda toplam kaç litre yakıt aldın?

Neden güvenmeyeyim diyorsan, çarp böl gerçek değerin y.b. dan farklı olduğunu göreceksin...

Bende aynı soruyu soracaktım,hesapta bir hata olmasın.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

4,6 lt şd yakıt yeni araç için gayet iyi bence şi ise 5,0lt mükemmel ben bu rakamları bu şehirde asla göremem sanırım. :lol2:

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

arkadaşlar 90-110 arası gidilirse bu değerin altınada düşersiniz. bir depo ile 1030 km yaptığımı bilirim. yeni araba için bence güzel değer.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Abartı bir fark olmuyor hocam. Benim araç 6lt/100km gösterirken gerçek değeri 6.25lt/100km idi.

Yorum bağlantısı
arkadaşlar 90-110 arası gidilirse bu değerin altınada düşersiniz. bir depo ile 1030 km yaptığımı bilirim. yeni araba için bence güzel değer.

Lokman abinin dediği gibi,benim aracımda 3.4 ve 4.2 lerde oluyor daha çok ve 1100 km yi görüyorum...

Yorum bağlantısı
Burak Ağcayazı
klimanın 1.kademesi sürekli açıkken, araçta 4 yetişkin varken ve bagaj tamamen dolu iken bir depo ile 1000 km yol yaptım ve sarı ışık hala yanmamıştı. ayrıca şunu da belirteyim hızım genelde 95-100 arasıydı.

hocam kilimanın 1.2.3.4. kademelerinin bi önemi yok kilima ışığı yandığı sürece 1 ci kademedede yol alsanız 4 te de yol alsanız yakıt değismez , önemli olan kilima tusuna bastığımızda kilima komprasorü devreye girdiği anda yakıt tüketimini etkiler yoksa fan hızının bi onemi yoktur .

evet 90-100 arası gidiydiğinde ortalama 4.0-4.1 arası değisiyor

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
hocam kilimanın 1.2.3.4. kademelerinin bi önemi yok kilima ışığı yandığı sürece 1 ci kademedede yol alsanız 4 te de yol alsanız yakıt değismez , önemli olan kilima tusuna bastığımızda kilima komprasorü devreye girdiği anda yakıt tüketimini etkiler yoksa fan hızının bi onemi yoktur .

evet 90-100 arası gidiydiğinde ortalama 4.0-4.1 arası değisiyor

arabada elektrikle çalışan her şeyin yakıta direk etkisi vardır :p Fan kaç watt güçtedir ona bakmak lazım :D

Örneğin iki far ampulü 55W x 2 =110W=0,11Kw güç harcar. Araba 80kw güçtedir ne kadar etkilenir belli olmaz tabi :D

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Daha önce y.b na göre hesap yapan bir arkadaş vardı forumda. 3,8 lt ortalama yakaladığını iddia ediyordu. Gerçek değerse 4 lt nin üstündeydi diye hatırlıyorum.

Yanlış anlama olmasın, konuyu açan arkadaşın 4,6 lık değerinin doğru olup olmadığını tartışmıyorum. Bundan daha iyilerini bile yapmak mümkün. Benim söylemeye çalıştığım y.b ile fulleme yöntemi arasında fark olduğudur. Zaten bunu sen de net olarak belirtmişsin...

Abartı bir fark olmuyor hocam. Benim araç 6lt/100km gösterirken gerçek değeri 6.25lt/100km idi.
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

İstanbul Bodrum arası 740 km, yol bilgisayarı 6.1 gösteriyor ortalama hız 78 ben onun yalancısıyım.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
İstanbul Bodrum arası 740 km, yol bilgisayarı 6.1 gösteriyor ortalama hız 78 ben onun yalancısıyım.

fatih abi sıfırlamışmıydın ? gişelerden çıkarken

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Yanlışınız var Burak Bey!. Her arttırdığınız kademe için 0.3lt fark oluşuyor. Bu değeri Anlık Yakıt Tüketiminde görüyorum.

Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın
(düzenlendi)
Daha önce y.b na göre hesap yapan bir arkadaş vardı forumda. 3,8 lt ortalama yakaladığını iddia ediyordu. Gerçek değerse 4 lt nin üstündeydi diye hatırlıyorum.

Yanlış anlama olmasın, konuyu açan arkadaşın 4,6 lık değerinin doğru olup olmadığını tartışmıyorum. Bundan daha iyilerini bile yapmak mümkün. Benim söylemeye çalıştığım y.b ile fulleme yöntemi arasında fark olduğudur. Zaten bunu sen de net olarak belirtmişsin...

Turkay Bey merhaba,

Mesleğim gereği hesap adamıyım. (Mali İşler Bütçe ve Yönetim Raporlama Sorumlusu)

O yüzden ondalık hesapları bile atmadan litre Tl hesabı yaparım. Tabii ki yol bilgisayarı değerlerinde sapmalar olacak. Ama yol bilgisayarını verdiği değerleri cebimden çıkan para ve litre ile karşılaştırdım emin olun. Ş.içi yakıtını yok sayarsak gidişde 450 km yaptım (feribotlu), dönüş İzmit körfez (feribotsuz) 550 km. Toplam 1000 km. dahada 150 km yapacak yakıt kalmıştı. Hesap net.

Zaten süratlı araç kullanmayı sevmem, en iyi şöför yavaş gidendir yerine göre. Ortlama 110/120 hız yaptım.

Hedefim 4 lit ama çok yavaş gidilirse yakalanır 90 km hız sabit..

tarihinde A?k?n Bar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...