İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Tansel Yavuz
Hangi mevsim daha az yakıyor?

Özellikle dizel araçların ısınması geç olacağı için,soğuk havalarda ısınma süresi uzar,bu sebeplegeçen sürede araç fazla mazot yakar.Havalar ısınınca yakıt tüketiminde farkedilir bir düşüş olur.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan
Özellikle dizel araçların ısınması geç olacağı için,soğuk havalarda ısınma süresi uzar,bu sebeplegeçen sürede araç fazla mazot yakar.Havalar ısınınca yakıt tüketiminde farkedilir bir düşüş olur.

Aynı sıcaklıdaki motor farklı mevsimlerde , havadaki oksijen miktarından ötürü bir tüketim değişmesi gösterirmi?

Yorum bağlantısı
Onur Pervanoğlu

hava sıcaklığı cidden yakıt tüketimini çok etkiliyor.Ben hergün sabah-akşam ev iş arası arabayı götürüyorum 1 km yok soğuk motor sürekli rampa ve dur kalk ara sokaklar hep dört yol ağzı bununla yakıt tüketimi kışın 8.5 litreye kadar çıkıyor.Tabiki gün içerisinde şehir içi gezindiğimde düşüyor ama genelde ortalama böyle oluyor zaten ortalama hız genelde 13 km..

Şimdi hava ısınalı en fazla 7.7 litre gördüm aynı şartlarda şehir içinde gezindiğimde 6.5 litreye kadar düşüyor :nazar:

Yorum bağlantısı
Ali Türk

Arkadaşlar bugün kayınpederimin megane dci dinamiğini şehir içinde yaklaşık 50 km kadar kullanma fırsatım oldu. Yol bilgisayarından anlık tüketimi takip edeyim dedim.İnanın moralim alt üst oldu.08 tdci focus la anlık 6-7 litre gördüğüm yolu megane 3-4 litre arasında gitti.HAtta bazen 2-2,5 bile gittiğim oldu.Benim focus şehir içinde(Kayseri) 7 nin altına düşmedi.Megane ortalama tüketimi ise 4,2 idi. Şu an moralim çok bozuk.Megane yerine Focus için fazladan verdiğim 5 bin Tl artık beni düşündürmeye başladı.

Yorum bağlantısı
Yalçın Yurdakul
Arkadaşlar bugün kayınpederimin megane dci dinamiğini şehir içinde yaklaşık 50 km kadar kullanma fırsatım oldu. Yol bilgisayarından anlık tüketimi takip edeyim dedim.İnanın moralim alt üst oldu.08 tdci focus la anlık 6-7 litre gördüğüm yolu megane 3-4 litre arasında gitti.HAtta bazen 2-2,5 bile gittiğim oldu.Benim focus şehir içinde(Kayseri) 7 nin altına düşmedi.Megane ortalama tüketimi ise 4,2 idi. Şu an moralim çok bozuk.Megane yerine Focus için fazladan verdiğim 5 bin Tl artık beni düşündürmeye başladı.

Yol bilgisayarının verdiği bilgiye ne kadar güvenilir ki? Depoyu doldurmadan yapılan ölçümlere pek itibar etmemek lazım, diye düşünüyorum. İki aracı aynı şartlarda ölçme fırsatı olan biri yazsa da bilsek az çok...

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Yol bilgisayarının verdiği bilgiye ne kadar güvenilir ki? Depoyu doldurmadan yapılan ölçümlere pek itibar etmemek lazım, diye düşünüyorum. İki aracı aynı şartlarda ölçme fırsatı olan biri yazsa da bilsek az çok...

Biz çok denedik,aynı şekilde kullanılan hepside 2008 model olan focus tdci,megane dci,era crdi,symbol dci olmak üzere kullandık.

Focus 6.7-7.2 lt,era 6.5-7 lt,megane 5.8-6.4 lt,symbol 4.6-5.2 lt aralıklarında yakıyor.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
Biz çok denedik,aynı şekilde kullanılan hepside 2008 model olan focus tdci,megane dci,era crdi,symbol dci olmak üzere kullandık.

Focus 6.7-7.2 lt,era 6.5-7 lt,megane 5.8-6.4 lt,symbol 4.6-5.2 lt aralıklarında yakıyor.

Güzel bir cevap olmuş performansı yüksek olan arçlar 7 lt yi görmüş hantal olanlar ise 5 ve 6 tılarda geziyor; yakıyorsa da hakkını veriyor diye düşünüyorum :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Bu yoruma katılıyorum.

Arkadaşımda megan var. Hemen hemen aynı yol ve trafikte kullanıyoruz. Benden ortalama 1 lt daha az yakıyor. 25 bg fazlalığın bir bedeli olmalı değil mi...

Güzel bir cevap olmuş performansı yüksek olan arçlar 7 lt yi görmüş hantal olanlar ise 5 ve 6 tılarda geziyor; yakıyorsa da hakkını veriyor diye düşünüyorum :)
Yorum bağlantısı
Cüneyt Onat
Bu yoruma katılıyorum.

Arkadaşımda megan var. Hemen hemen aynı yol ve trafikte kullanıyoruz. Benden ortalama 1 lt daha az yakıyor. 25 bg fazlalığın bir bedeli olmalı değil mi...

+ yol tutuş + iç/dış görünüm :)

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
9lt / 100km ortalama hız 36km

şehir içi sende benim gibi seri kullanıyorsun galiba Süha abi

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
şehir içi sende benim gibi seri kullanıyorsun galiba Süha abi

her zaman abi şehir içi veya şehir dışı farketmez :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kazım Büyükşimşek
kaç km lik güzergahta yakaladınız bu değeri?

Kazım bey bir şeyi merak ediyorum benim yol bilgisayarında ortalama hız 22km yi gösterirken 7,5lt/100km yakıtı gösteriyor bu kadar az yaktırmayı nasıl yapıyorsunuz? ve bu hesapla şehir içi 733 km yol gidebiliyorum.

760km'de 44,30 Lt

635km'de 37,04 Lt

668km'de 38,57 Lt

405km'de 22,28 Lt

Euro dizel tüketiyorum. Aldığım yakıtı hem yol bilgisayarından,hemde hesaplayarak kontrol ediyorum. Arada çok fark yok. Ortalama hızım 37 km/h.

Ben Mersinde yaşıyorum. Buraların trafiği Ankara ve İstanbul kadar yoğun değil. Şehir içi bölünmüş yollarda hız limiti 70km.

Aracımı 1500 ile 2000 d/dk arasında kullanmaya özen gösteriyorum.

Yorum bağlantısı
Burak Ağcayazı

genellikle uzun yolda 90 km/h hızı geçmemeye gayret gösteririm ve bu sekilde geçen hafta yaptığım ölçümde 200 km lik yolda ortalama 3,9 lt yol bilgisayarının ölçümü ve depo fülken çeyrek kısmın 3/4 oranında düstüğünü gördüm tekrar yakıt almadığımdan ne kadar yaktığını tam olarak hesap edemedim ama yol bilgisayarına yakın değerlerde tahmin ediyorum , yakıt oldukça ekonomik onceki lpg li aracıma göre

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Türk

Şehir içi 90 km 20 Tl lik dizelle ortalama hız: 29 km ortalama yakıt 6.0

Bu değerleri yakalamak için kendimi çok kastım diyebilirim. Vites değişimleri 2500 devirde , sabit hız 1900 devire sabitlendi.(Kayseri şehir içi trafiği)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

50TL = 13,8lt mazot

13,8lt ile kat edilen mesafe 150km

9,2lt/100km ortalama ile devam ediyorum. Hem PO nun hemde OPET in mazotu ile durum bu şekilde şuanda.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

sakin sakin giderken ortalamamı 3.2 kadar görmüştüm.Ama yüklendikçe ortalama birden artıyor.Bu bilgisayar nasıl bir ölçüm yapıyor acaba formülü nedir?

Yorum bağlantısı
Metin Mantarcı
(düzenlendi)

arkadaşlar ben 2011 ocak ayında aldım arabamı, şu an 8400 km de. ayda iki defa yakıt alıyorum, her yakıtımda aracın yakıt ekonomosi daha da olumlu yanıt vermeye başladı, aracım istanbul şehir içinde pazar hariç hergün işe gidiş geliş en az 35 km yol yapıyor, yakıt harcamasında gördüğüm en düşük rakam 4.6 (mayıs ayındaki ikinci dolduruşumda) , şu sıralar 4,9 ve 4.8 arasında değişiyor,ama sanki bu rakam bana yukarıya doğru artıyomuş gibi geliyor, çünkü çok dur kalk yaptım son zamanlarda, her doldurduğum depo en az 900 km yol gitti istanbulda, en fazla yaptığım yol bir depoyla 950 km idi.son iki gündür aracımda arada bir titreşim oluyor, sanki stop edecekmiş gibi rolanti düşüklüğünden olabilir. bu sorunu ekseri dur kalklarda yaptı.acaba hava filtresi çok toz aldığında böyle bir sorun yaparmı, araba park halinde iş ortamında şantiye tozlarına maruz kalıyor, acaba hava filtresi 8000 kmde tıkanma yaparmı, ya da yağ ile ilgili bir sorun olabilir mi, arabanın henüz yağına ve motor suyuna bakmadım 15 bin bakımı daha var diye. değerli bilgileriniz ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler, saygılar ..

tarihinde Zafer Ayvac? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
arkadaşlar ben 2011 ocak ayında aldım arabamı, şu an 8400 km de. ayda iki defa yakıt alıyorum, her yakıtımda aracın yakıt ekonomosi daha da olumlu yanıt vermeye başladı, aracım istanbul şehir içinde pazar hariç hergün işe gidiş geliş en az 35 km yol yapıyor, yakıt harcamasında gördüğüm en düşük rakam 4.6 (mayıs ayındaki ikinci dolduruşumda) , şu sıralar 4,9 ve 4.8 arasında değişiyor,ama sanki bu rakam bana yukarıya doğru artıyomuş gibi geliyor, çünkü çok dur kalk yaptım son zamanlarda, her doldurduğum depo en az 900 km yol gitti istanbulda, en fazla yaptığım yol bir depoyla 950 km idi.son iki gündür aracımda arada bir titreşim oluyor, sanki stop edecekmiş gibi rolanti düşüklüğünden olabilir. bu sorunu ekseri dur kalklarda yaptı.acaba hava filtresi çok toz aldığında böyle bir sorun yaparmı, araba park halinde iş ortamında şantiye tozlarına maruz kalıyor, acaba hava filtresi 8000 kmde tıkanma yaparmı, ya da yağ ile ilgili bir sorun olabilir mi, arabanın henüz yağına ve motor suyuna bakmadım 15 bin bakımı daha var diye. değerli bilgileriniz ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler, saygılar ..

Yakıt tüketiminiz gayet normal klima açıyormusunuz ondan artmış olabilir yada kullanım stilinizden yada petrolda aldıgınız mazottan dolayı olabilir

yaz aylarında mazot alırken akşamları yada sabahları erken saatlerde almayı tercıh edin. şehir içi 4.9 süper bi tüketim ben şehirler arası yolda bile bi depo ile 950km yigöremedim =) basmasam görürde malesef dayanamıyoruz.

tozlu ortamda bulunuyorsanız hava filitresi kirlenmiştir bence değiştirin. ve illa 15.000km yi beklemenize gerek yok müsat oldugunuz bi zaman bence bi bakıma koyun aracınızı yag , yag filitresi ve hava filitresini depişitirin performans ve yakıtta fark olur. ben kendi aracımda 10.000kmde bir bakıma sokuyorum ford 15.000 diyor ama uzun yolda devamlı kullanıyorsanız 15.000 bence şehir içi 10.000 ideal hatta hava filitresini her 5000. de bir değişitirseniz daha sağlıklı olur.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Ali Türk

Sayın Metin Mantarcı, öncelikle ortalama yakıt tüketiminizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Ben o kadar kasmama rağmen daha 6 nın altına inemedim. Acaba sizin kullandığınız özel bir yöntem var mı. Sizin değerleri şehir dışında yakalamak bile zor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...