İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Cüneyt Onat

Şuanda 21 km ortalama hız ile 7.1lt/100km. Ben de genellikle soğuk motorla sabah akşam 5 km kullanıyorum. Henüz daha ilk depodayım. Söylentilere göre gün geçtikçe düşermiş ama bekleyip göreceğiz. Tabi bundan önce 1.6 Alfaromeo 156 kullandığım için bu değerler bana normal geliyor. :)

Yorum bağlantısı
Osman Kurt
Ben ortalama 3.4 lt gördüm.

Şaka herhalde :nazar:

Benim araç yokuş aşağı gitsem bile onu tutturamaz.

Şu an 42km ortalama hız ve yakıt 5.4lt...

Yorum bağlantısı
Şaka herhalde :good1:

Benim araç yokuş aşağı gitsem bile onu tutturamaz.

Şu an 42km ortalama hız ve yakıt 5.4lt...

İzmite gidişimde gördüm mustafa tüfekçi şahidimdir :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Evet :s hatta bende sürdüm. Sadece hız kurallarına uyulsa yeter :s

Yorum bağlantısı
Arif Cesur

Merhaba Arkadaşlar,

Ben de eğer düz yolda 80 civarı hızla sürersem 4 lt'nin altını görüyorum. 3.8-3.9 oluyor. Ankara'dan Afyona giderken ortalama 90 km hızla 4.1-4.2 oluyor. Ama gerçekten sakin kullanıyorum. Yalnız bir husus var. Yol bilgisayarı ile gerçek durum arasında 0.3-0.4 lt farkedebiliyor. 4.5 lt ortala dediğinde depoyu doldurduğumda 4.8-4.9 lt'ye denk gelecek şekilde tüketmiş oluyor. Aynı şekilde hızda da yol bilgisayarı ile gösterge arasında % 6-7 arasında bir fark var. Araç 100 km sabit hızla giderken yol bilgisayarında ortalama km'yi sıfırlıyorum, sonra 93-94 gösteriyor. Siz de de benzer durum var mı bilmiyorum.

Mazotu Shellden alıyorum. Aracım 2006 model ama henüz 41.000 km'de.

Yorum bağlantısı
Hakan Şaban Yavuzer

Arabamı artık daha çok seviyorum. Benim 2006 focus tdci ghia'mı Orhaneli ilçesinden Bursa'ya giderken ortalama yakıt tüketim değerini sıfırladım. Cuma akşamüstüydü, Bursa'ya indiğimde (hakikaten iniyoruz çünkü Orhaneli dağ ilçesi) ortalama tüketim 6,2 lt gösteriyodu. İnanın çok sevindim. Daha da sevindirici olanı iki gündür Bursa içinde kullanıyorum ve yakıt 5,8 e düştü. Bunda çalıştırken ve stop ederken 25-30 sn rölantide beklememin ve havaların ısınmasının ne kadar etkisi var bilmiyorum ama arabam bana bu günleri de gösterdi ya Allah ondan razı olsun zira 7,5 un altını bu güne kadar görememiştim. Yalnız şimdilik küçük bir pürüz daha var, yine yakıt göstergesi 300 km de yarıya geldi buhesapla toplamda 600 km olacak gibi; toplamda bir depoyla, arabanın önceki sahibinin vedahi servis yetkililerinin söylediği ortalama 800 km yaparsam daha da mutlu olacağım. Bu akşam Orhaneli'ye geri döneceğiz ve depoyu yeniden fulleyeceğim bakalım km de kaç lira yakmış onu da bi dahaki iletimde yazacağım. İnşallah bu değer de iyi çıkar da arabamı daha da çok severim :police:

Bu arada aklıma geldi bu 7,5 değerini Bursa 'ya inerken ortalama yakıt tüketimini sıfırlamadan, 8 lerden 7,5 lara iniyordu. Aracımızı hafta içi karım yaklaşık 1 - 1,5 km lik mesafede kullanıyordu ve değerler hafta içi hiç 8 veya 7,5 un altına düşmüyordu. Ayrıca burda havalar yeni yeni ısındı ve lastikleri de 1 - 2 hafta önce kıştan yeni aldığım dört mevsim lastiklerle değiştirdim...

Yorum bağlantısı
Kadir Danacı

arkadaşlar bende 2007 tdci focus'umla şehirdışı 228 km mesafede 15 lt. yaktı ortalama hızda 140-160 arası bu değer normal mi?sizce. şehir içinde 27 lt yakıt ile yaklaşık olarak 450 km yol yapıyorum. sizce bu değerler normalmidir. ayrıca servis araç ekspertiz raporunda egr'nin tıkalı olduğunu ve turbo'da kaçak olduğunu söylüyor daha yaptırmadım onlarıda(bu arada ne kdaar masraf çıkar onlar için bana)

Yorum bağlantısı
Cüneyt Onat

Arabaların kitapçıklarında yazan ve hiç bir zaman ulaşılamayan benin tüketim değerlerinin nasıl yapıldığını anlatıyor. Yani söylenildiğigibi sabit hızda değil. Teestte hızlanmalar yavaşlamlar hatta duruşlar var. açıklaması ise şöyle.:

Resmi yakıt tüketimi rakamları nasıl elde ediliyor?

Resmi yakıt tüketimi testlerinin amacı müşterilere farklı modellerin standart testlerdeki yakıt tüketimi hakkında karşılaştırmalı bilgi sunmak. Gerçek hayattaki çok değişken koşullar nedeniyle kuralları sıkı sıkıya belirlenmiş ve karşılaştırılabilir bir test yapılması gerekiyor. Şu anda Avrupa'da AB'nin 80/1268/AET (en son 2004/3/EC ile değiştirildi) direktifine göre yakıt tüketimi testleri yapılıyor. Uluslararası alanda kabul gören bu testler önceki testlere göre gerçek koşullardaki yakıt tüketimini daha doğru gösteriyor.

Testte kullanılacak araçların en az 3000 km kullanılmış olması gerekiyor. Test iki bölümden oluşuyor; şehir içi ve şehir dışı.

Şehir içi testi

Bu test bir laboratuarda 20

Yorum bağlantısı
Kazım Büyükşimşek
Aracınızda belki chip olabilir. Yazılımı serviste yeniletip tekrar yakıt durumuna bir bakın. Normalde şehir içi 750-800, şehir dışı 850-950 km gitmesi lazım. Benim şehirdışı rekor, 1 depo ile 1071 km.

Benim aracım 2011 Focus collection 1,6 TDCİ . Şehir içi ortalama yakıt tüketimi 100 km'de 5,7 LT. depo 55LT. alıyor ve Şehir içi 950 km gidiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
21km ortalama hız ile 7,4l/100km yakıt

22km ortalama hız ile 7,5lt/100km yakıt

Benim aracım 2011 Focus collection 1,6 TDCİ . Şehir içi ortalama yakıt tüketimi 100 km'de 5,7 LT. depo 55LT. alıyor ve Şehir içi 950 km gidiyor

Kazım bey bir şeyi merak ediyorum benim yol bilgisayarında ortalama hız 22km yi gösterirken 7,5lt/100km yakıtı gösteriyor bu kadar az yaktırmayı nasıl yapıyorsunuz? ve bu hesapla şehir içi 733 km yol gidebiliyorum.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan
22km ortalama hız ile 7,5lt/100km yakıt

Kazım bey bir şeyi merak ediyorum benim yol bilgisayarında ortalama hız 22km yi gösterirken 7,5lt/100km yakıtı gösteriyor bu kadar az yaktırmayı nasıl yapıyorsunuz? ve bu hesapla şehir içi 733 km yol gidebiliyorum.

kaç km lik güzergahta yakaladınız bu değeri?

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
kaç km lik güzergahta yakaladınız bu değeri?

485km lik mesafede

Yorum bağlantısı

Hangi şehir bu böyle bende oraya taşınıyım :nazar:

Yorum bağlantısı
güncel tüketimim. 33km ortalma hız ile 7.7lt/100km oh oh bedava

Abi istanbul için 7.7 cok ama bence.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Abi istanbul için 7.7 cok ama bence.

Mondeo 12lt yakıyordu daha ne olsun bence benim kullanma stilime göre iyi kardeşim iyi :D

7 ler 8 ler havada uçuşuyor tdci gözümden düşüyor :)

3 silindir tdi 7.2 yakıyordu. Şimdi sorsak mertcan üzgere onun 3 silindir 5.6lt yakıyordur :D

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

yol bilgisayarı verileri

toplam gidilen yol 628km

ortalama hız 22km/h

ortalama yakıt 7,5L/100km

kalan yakıt ile menzil 75km

depoyu doldurdum

litre fiyatı 3,5TL

alınan litre 46,87

tutar 164,05TL

kalan yakıt ile menzil 736km

164,05/628=0,261TL km de

46,87/628=0,0746Litre km 7,46L/100km

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

önce depoyu fulleyip ölçtüğümde kmde 260 kr,son fullediğimde 190 kr yakmış. ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...