İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Adem Cengiz
(düzenlendi)
Arkadaşlar benim aracım 2006 focus tdci ghia. Turboyu alır almaz orijinaliyle değiştirdim, bakımlarını yaptırdım. Arabayı daha çok 1,5 km lik yolda şehir içinde kullanıyoruz. Ben daha arabanın 7,3 lt/100 km den aşağı düştüğünü görmedim. Genelde de 8,0 ve üzerinde 9,5 olduğunu bile gördüm. Eski sahibi 1 depo ile yaklaşık 800 km yaptığını söylüyordu. En son ölçümümde 150 km de çeyrek depo bitti, yani toplamda 600 km yapacak gibi görünüyor. Bu arada hemen belirteyim gaza da yüklenmiyorum çok sakin kullanıyorum arabayı. Vites değişimlerini 2200 devirde yapıyorum genelde. Fakat bir türlü düşmüyor yakıt. Yavaş yavaş canımı sıkmaya başladı bu durum. Aracım 107.000 km de. 6,2 yi yakalasam göbek atarım herhalde. Yakıtı düşürmek için ne yapabilirim ? Şimdiden teşekkürler...

1,5 km için Araba ne yapsın?

Benzinli olsa aynı şartta 15 l/100 km olurdu.

Daha az tüketim için arabanızı uzun yolda kullanmalısınız :good1:

1,5 kmx2=3 km, ayda 90 km, 5 ayda 450 km, Size 1 depo 6 ay gider gibi ;)

tarihinde Adem Cengiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

merhaba hakan bey Focus TDCI için yüksek değerler gerçekten ne kadar ağresif kullanırsanız kullanın.9.5 ortalama yakıt tüketimi çok fazla sakin kullandığınıza belirtmissiniz üstüne.size tavsiyem ortalama yakıt tüketim değerini sıfırlayın kullandığınız sürüş karakterine göre tekrar bir değerlendirme yapın şehir içi çeyrek depoda şehir içi 150km.olarak değerlendirmeyin tam dolu depoda 750-800km.yaparsanız bu değer normal bir değedir uzun yolsa ise 850-900km.yapmanız gerekir normal şartlarda.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.5 km lik şehiriçi :good1::crazy::fiuw: bence ölçme metodunuz kesin eksik, 10lt/100km altına düşmemeliydi.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz

1,5 km için Araba ne yapsın?

Benzinli olsa aynı şartta 15 l/100 km olurdu.

Daha az tüketim için arabanızı uzun yolda kullanmalısınız :D

1,5 kmx2=3 km, ayda 90 km, 5 ayda 450 km, Size 1 depo 6 ay gider gibi :D

Yorum bağlantısı
Osman Kurt

1,5km ölçüm doğru olmaz. 10lt yaksa ne olur ki? bence yakıt normal. uzun yolda deneyip tekrar aktarın...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Düşmez... Zaten ölçümünüz de yanlış.. Bence daha fazla yakmalı...

Dizel motor 4-5 kilometrede ancak ısınıp, ekonomik hale geliyor..

Yorum bağlantısı
Hakan Şaban Yavuzer

Aracı Bursa trafiğinde de kullanıyorum, orda da en fazla 7,2 ye düşüyor şehir içinde ve ordaki hesaplamalarımda da toplamda 1 depo ile 600-650 km yapıyor. 800 km hayal gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Şaban Yavuzer

Göksel YAMAN bey yanlış anlamış galiba, depoyu doldurdum, sayacı sıfırladım 150 km yol gidince mazot 3/4 e indi yani çeyrek depo bitti. Daha 3 çeyrek yakıt var depoda ama bu hesapla çeyrek depoyla 150 km giderse toplamda da 600 gider diye hesapladım. Servisteki arkadaşlar da bir depoyla 750 - 800 km gitmeniz gerek dediler. Bu ölçüm 3 veya 4. ölçümüm ama daha o değerin yanına bile yaklaşamadı araç. Yaşadığımız yer Bursa merkeze 60 km. hafta sonları Bursa dayız. Şehir içinde de dolaşıyoruz ve ortalama 600 km civarlarında gitti hep.

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
Göksel YAMAN bey yanlış anlamış galiba, depoyu doldurdum, sayacı sıfırladım 150 km yol gidince mazot 3/4 e indi yani çeyrek depo bitti. Daha 3 çeyrek yakıt var depoda ama bu hesapla çeyrek depoyla 150 km giderse toplamda da 600 gider diye hesapladım. Servisteki arkadaşlar da bir depoyla 750 - 800 km gitmeniz gerek dediler. Bu ölçüm 3 veya 4. ölçümüm ama daha o değerin yanına bile yaklaşamadı araç. Yaşadığımız yer Bursa merkeze 60 km. hafta sonları Bursa dayız. Şehir içinde de dolaşıyoruz ve ortalama 600 km civarlarında gitti hep.

Hakan bey ölçümü yaparken deponuzu tam doldurun ve pompanın attığı anda dolumu kestirin sonra 100-150 km yol yaptıktan sonra tekrar mümkünse aynı benzinlikte ve aynı pompada yeniden pompanın attığı yere kadar dolum yaptırıp tüketimi burdan hesaplayın. Diğer türlü ibreye bakarak hesap yaparsanız yanılabilirsiniz. İbre yanıltıcı olabilir.

Yorum bağlantısı
Serkan Armahan

hangi yöntemle hesaplarsanız hesaplayın, alacagınız değer aracın normal tüketim degeri olmayacaktır (1,5 km için). o nedenle yakıt hesaplamayı boşverin, keyifle binin aracınıza

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1,5 km işini yanlış anladığınız arkadaşlar...

Bu 1,5 , evle iş yerinin arası.. Yani marşa basıp 1,5 km gidip stop ediliyor araç..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mahmut Bey, 10 liralık testi nerde yaptınız, güzergahınız neresiydi. ?

Yorum bağlantısı
Ali Önal

Uzun yolda yakıt denemesi yaptım 255 tlye 1000 kilometre gittim yeni oldugun dan çokmu yakmıştır ancak bukadarmı nedersiniz hep 3 bin devirde kullandım

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Uzun yolda yakıt denemesi yaptım 255 tlye 1000 kilometre gittim yeni oldugun dan çokmu yakmıştır ancak bukadarmı nedersiniz hep 3 bin devirde kullandım

Gayet iyi. Aynı ben! :D. Ama benim araç otomatik. Uzun yolda sanırım 1 litre farkediyor.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

arkadaşlar konuları birz okumaya çalıştım benim tercihim her zaman dizel uzun yolda da yakıt konusunda LPG ile yarışırım. Eskişehir-Ankara arasında 100km de 4 litre yakıt yaktım tl cinsinden 4X3,57=14,28tl bir km de 143 kuruş yakıt ve 110km/h sabit hızla bence dizel.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
arkadaşlar konuları birz okumaya çalıştım benim tercihim her zaman dizel uzun yolda da yakıt konusunda LPG ile yarışırım. Eskişehir-Ankara arasında 100km de 4 litre yakıt yaktım tl cinsinden 4X3,57=14,28tl bir km de 143 kuruş yakıt ve 110km/h sabit hızla bence dizel.

Arkadaşım dizel otomatik sıfır var mı?

Ayrıca yılda 15.000 km için başlangıçta verdiğin 8.000 tl fark ve arabadaki gürültüye değer mi?

Yorum bağlantısı
Osman Kurt

Fabrika verisini yakalamışsınız neredeyse :D , ben 90-110km arası 4.8 litrenin altını göremedim. :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
Yeni konu açmadan buradan yazayım dedim.Gecen ay yakıt aldım pompa atınca duracak sekilde.Neyse sonuçta bugün lamba yandı 874 km yol yapmisım ve gene pompa atincaya kadar doldurttum 46.705 lt mazot aldı.Ortalama veri blgisayarda 5.6 gösteriyordu.Ancak kısa bir hesapla 100x46.705/874=5.3438 lt çıkıyor.Yani ortalama 100 km de 5.34 lt yakıt harcamisım.Şimdi sorum geliyor; arabanın bilgisayarinda ortalama 5.6 iken yakıt verisinde neden 5.34 ?Ben mı yanlış oranti kurdum bir bilenden yardım istiyorum

Edit:ipadlerdeki tahminde aynen htc gibi sanırım yaslaniyorum

İlker Bey,

Yol bilgisayarı bilgileri yaklaşık tahmin ediyor. Her zamna bir hata payı oluyor. Örneğin benim benzinli aracımda da her zaman yaptığım nizami ölçümlerde de yaklaşık 0,5-0,6 lt/100 fazla gösteriyor. En doğrusu sizin de yaptığınız gibi yapılan bir ölçüm.

Yorum bağlantısı
Osman Kurt
Merhaba Arkadaşlar;

Öncelikle yeni aldığım aracımla ilk uzun yol yakıt tüketim değerlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ankara-Kayaş opetde Depo Fullenip tüm değerler sıfırlandı..

Hava kısmen yağışlı vakumlu lastikler. benle birlikte 5 yolcu bagajda 20-30 kg yük var

yolculuk sonunda

220 km yol boyunca 100-110 km sabit hız yolculuk sonunda 4.6 lt ortalama tüketim.

çeyrek depo yakıt harcadım.

şehir içi 10-15 km kullanımdan sonra dönüşüm 6 yolcu 50kg bagaj 100-110 km sabit hız hava yagışlı

Ankaraya geldiğimde 513 km yol yaptım yol bilgisayarı 100/5.3 km lt gösterdi

depoyu tekrar fulledim 28.5 litre yakıt aldım.

bu değerler doğrultusunda tüketimim sizce nasıl görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Daha ne olsun,oldukca iyi bir değer. Ben araba da tek başıma gidiyorum 0rtalamam 5,5 lt'nin üstünde(uzun yolda). :yes:

Yorum bağlantısı
Osman Kurt
Yeni konu açmadan buradan yazayım dedim.Gecen ay yakıt aldım pompa atınca duracak sekilde.Neyse sonuçta bugün lamba yandı 874 km yol yapmisım ve gene pompa atincaya kadar doldurttum 46.705 lt mazot aldı.Ortalama veri blgisayarda 5.6 gösteriyordu.Ancak kısa bir hesapla 100x46.705/874=5.3438 lt çıkıyor.Yani ortalama 100 km de 5.34 lt yakıt harcamisım.Şimdi sorum geliyor; arabanın bilgisayarinda ortalama 5.6 iken yakıt verisinde neden 5.34 ?Ben mı yanlış oranti kurdum bir bilenden yardım istiyorum

Mazot aldıktan sonra ortalama yakıtı sıfırladınız mı? Sıfırlamadıysanız yanlış hesaplar diye biliyorum. Bir de yol bilgisayarı biraz fazla yada az hesaplayabilir. Bu doğal, bende de az hesaplıyor 0,4lt kadar :rolleyes:

Bazende doğru hesaplıyor. Doğal :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araba chipli mi.. ?

Göstergen ile navigasyonu kıyasaladığında hız verisi sapması ne kadar.. ?

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
İlker Bey,

Yol bilgisayarı bilgileri yaklaşık tahmin ediyor. Her zamna bir hata payı oluyor. Örneğin benim benzinli aracımda da her zaman yaptığım nizami ölçümlerde de yaklaşık 0,5-0,6 lt/100 fazla gösteriyor. En doğrusu sizin de yaptığınız gibi yapılan bir ölçüm.

Mahmut Bey'e katılıyorum 18-04-2011 tarihinde pompa ilk bırakana kadar doldurdum şehir içinde kullandım ve tekrar yakıt aldım 110km yi gösteriyordu ortalama yakıt ise 7,9 zu gösteriyordu 31,15liralık yakıt aldı yani litre olarak 8,70litre yol bilgisayrı 0,8litre az göstermiş oluyor. fabrika verilerin den de 8,7-6,2=2,5litre 100km de fazla yakıyor anlamında buda beni üzüyor:(

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Yüksek hesaplanan yakıt tüketimine karşı yol bilgisayarı kalibre edilebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...