İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Soner Varol

banada inandırıcı gelmedi fakat bazı petrol ofisi bayii leri pankart acıp reklamını vermişler. cuma günü uzun yola gıdıcem depoyuda petrol ofisinden fulluycem bakalım ne gibi etkisi olacak? sizce en kaliteli ve uzun süreli giden mazotu hangi firma satıyor

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman
banada inandırıcı gelmedi fakat bazı petrol ofisi bayii leri pankart acıp reklamını vermişler. cuma günü uzun yola gıdıcem depoyuda petrol ofisinden fulluycem bakalım ne gibi etkisi olacak? sizce en kaliteli ve uzun süreli giden mazotu hangi firma satıyor

dizelciler bile tasarruf peşinde biz benzinciler ne yapsın. :p;)

Yorum bağlantısı
Soner Varol

dünyanın en pahalı yakıtlarını alıyoruz ve ne yazıkki aynı zamanda en kalitesiz yakıtlarını alıyoruz...

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

110 - 130 arası hızla 1450 Km yol yaptım.Depoya toplamda 80 Lt mazot girmiş.

Yorum bağlantısı
Soner Varol

murat bey 80 tl lik mazotla 1450 km yaptıgınızımı söylüyorsunuz yoksa benmi yanlış anladım ?

Yorum bağlantısı
Soner Varol

murat bey yaklaşık olarak km başına 20krş yakmış aracınız. şehırlerarasımı yaptınız bu kmyi?

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Yaklaşık 110 Km tarsus-mersin git gel yaptım. dur kak çok fazla idi.Geri kalanı otoban.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Benim arabada 4500 km ye geldi. Mazotu aldığımda tüm değerleri 0 ladım. İstanbul içi dur kalklıda kullandım boşkende ortalam göstergede 6,7 km 478 yarım depo çizgisinde ibre. Kalan km bilgisi 432 herhalde normal tüketim.

Yorum bağlantısı
Osman Kurt

benim araçta karışık 6 lt yakıyor. Normal herhalde,sakin kullanımda.

Yorum bağlantısı
Osman Kurt

Aracı tandıkça insan biraz daha gaza yükleniyor. Focus da tadını çıkarmamıza yardımcı oluyor :).

İlk aldığımda, uzun yolda - otoban- 4.5 litre civarı harcadım. nerdeyse sbt 90-100 arası.

Şimdi ise biraz yüklendim. bir ara 180-190 lara (oldukça kısa bir sürede ulaştı, hala sıfır gibi maşallah) çıktım, genelde 110-120 aralığında 5.2 gibi yaktı. Şehir içinde istanbuldaysanız ne kadar sakin kullanırsanız kullanın 6'nın altı hayal. 6.5 litre falan yakıyor :p . Performans açısından uzun ve biraz dik bir yokuşta (Bilen varsa dilovasından istanbula gelirken E5 yada otoban tırmanışı) eski arabamın Corsa 1.7 DTI'i kadar torkunu yansıtamaması.Zira corsa 5. vitesde 120-130la çıktığı hatta iyi ivme almışsa 140-150 ile çıkarken focus 5. vitesde tıkandı, vitesi 4 e alınca topluyor. Ama bu seferde yakıt çok artıyor ;) . (Yada ben hala tanıyamadım arabamı ;) )

Arabamı alalı 15 gün oldu ;) ,genel itibarı ile memnunum ;) . Ama focus ile şehirlerarası yol yapmak tatlı olacak. 1000km zevkle alınır bu araçla. Kısaca sevdim, benim beyazım. :)

Yorum bağlantısı
Sait Muti

Bugün depoyu tekrar fullettim.Göstergede kalan mazot çeyrek deponun baya altında idi.Ama 36.5 lt aldı depo.55 lt değilmi bunların deposu?Yani yaklaşık 20 lt dahamı var depoda?

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan
Bugün depoyu tekrar fullettim.Göstergede kalan mazot çeyrek deponun baya altında idi.Ama 36.5 lt aldı depo.55 lt değilmi bunların deposu?Yani yaklaşık 20 lt dahamı var depoda?

Sait bey benim araçta ibre 0 ın üstüne geldiğinde yaklaşık olarak 48 lt mazot alıyor. Depoda bir miktar mazot kalıyor. Sizinkinde bir onormallik var galiba. Şamandıra arızası olabilir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan
Aracı tandıkça insan biraz daha gaza yükleniyor. Focus da tadını çıkarmamıza yardımcı oluyor :).

İlk aldığımda, uzun yolda - otoban- 4.5 litre civarı harcadım. nerdeyse sbt 90-100 arası.

Şimdi ise biraz yüklendim. bir ara 180-190 lara (oldukça kısa bir sürede ulaştı, hala sıfır gibi maşallah) çıktım, genelde 110-120 aralığında 5.2 gibi yaktı. Şehir içinde istanbuldaysanız ne kadar sakin kullanırsanız kullanın 6'nın altı hayal. 6.5 litre falan yakıyor :) . Performans açısından uzun ve biraz dik bir yokuşta (Bilen varsa dilovasından istanbula gelirken E5 yada otoban tırmanışı) eski arabamın Corsa 1.7 DTI'i kadar torkunu yansıtamaması.Zira corsa 5. vitesde 120-130la çıktığı hatta iyi ivme almışsa 140-150 ile çıkarken focus 5. vitesde tıkandı, vitesi 4 e alınca topluyor. Ama bu seferde yakıt çok artıyor :p . (Yada ben hala tanıyamadım arabamı :p )

Arabamı alalı 15 gün oldu :good1: ,genel itibarı ile memnunum :good1: . Ama focus ile şehirlerarası yol yapmak tatlı olacak. 1000km zevkle alınır bu araçla. Kısaca sevdim, benim beyazım. :)

Osman bey focus corsa ile kıyaslanacak bir araç değil. Corsa 1.7 dti 75 ps focus tdci 109 ps. Bence otobanda ki durum araçların yük farkından kaynaklabilir.

Yorum bağlantısı
Serkan Yavaş
(düzenlendi)

dizel focusla 90 km sbt hızla 3.5 litre ortalama ile gittim,

sehir içinde ise ortalama 40 km hızla max, dur kalk 7.5 litre yaktı, araç yakışı %30 sürücünün elindedir bunu unutmayın.. gereksiz fren yapmayın ve ani gaza basmayın..

tarihinde Serkan Yava? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Soner Varol

arkadaşlar dizel focus 109 bg şehir dışı 1 depo ile yaklaşık olarak kaç km yapabilir?

Yorum bağlantısı
Varol Nevzat Cantürk

Focus dizel ile şehir dışı yolculuk (bir depo=53 litre)-(ortalama hız=100-110 km/s)

a) Kışın: 800-850 km

b) Yazın: 850-900 km

Yorum bağlantısı
Soner Varol

ortalama 5 litre yaksa 100 km de 50 litre ile 1000 km yapması lazım

Yorum bağlantısı
Soner Varol

arkadaşlar eski arabamda powereconomy diye bi cihaz vardı yakıt borusunun üstüne takılan türden arabayı satarken satmıştım yeni aldıgım focus tdci aracıma takmak istiyorum ama diesel motor biraz karmaşık oldugu için cihazı nereye takıcamı bulamadım bilen varsa tarif edebilirmi

Yorum bağlantısı
Guest Hakan G

2011 Focus Collection 1.6 Tdci 90 hp kullanıyorum. Her gün FSM köprü trafiğinde sabah gidiş akşam dönüş 50 km. yol gidiyorum. İstanbulda yaşayanlar bilir trafiğin en yoğun olduğu güzergahlardan birini kullanıyorum. Kış şartlarında şehir içi tarfiğinde max. 6.2 lt./100km. yakıt tüketimim oldu. Kışın motor geç ısındığı için yakıt tüketimi fazlalaşıyor. Şu an ortalamam 5.7 lt./100km. Bu durumda 109 hp olan araçların 7lt/100km. yakması normal görünüyor.

Her 7500 km.de hava filitresi değişimi yapıyorum, yakıt tüketimini olumlu yönde etkilediğini farkedeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Hakan Şaban Yavuzer

Arkadaşlar benim aracım 2006 focus tdci ghia. Turboyu alır almaz orijinaliyle değiştirdim, bakımlarını yaptırdım. Arabayı daha çok 1,5 km lik yolda şehir içinde kullanıyoruz. Ben daha arabanın 7,3 lt/100 km den aşağı düştüğünü görmedim. Genelde de 8,0 ve üzerinde 9,5 olduğunu bile gördüm. Eski sahibi 1 depo ile yaklaşık 800 km yaptığını söylüyordu. En son ölçümümde 150 km de çeyrek depo bitti, yani toplamda 600 km yapacak gibi görünüyor. Bu arada hemen belirteyim gaza da yüklenmiyorum çok sakin kullanıyorum arabayı. Vites değişimlerini 2200 devirde yapıyorum genelde. Fakat bir türlü düşmüyor yakıt. Yavaş yavaş canımı sıkmaya başladı bu durum. Aracım 107.000 km de. 6,2 yi yakalasam göbek atarım herhalde. Yakıtı düşürmek için ne yapabilirim ? Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Hakan Şaban Yavuzer

Arkadaşlar benim aracım 2006 focus tdci ghia. Turboyu alır almaz orijinaliyle değiştirdim, bakımlarını yaptırdım. Arabayı daha çok 1,5 km lik yolda şehir içinde kullanıyoruz. Ben daha arabanın 7,3 lt/100 km den aşağı düştüğünü görmedim. Genelde de 8,0 ve üzerinde 9,5 olduğunu bile gördüm. Eski sahibi 1 depo ile yaklaşık 800 km yaptığını söylüyordu. En son ölçümümde 150 km de çeyrek depo bitti, yani toplamda 600 km yapacak gibi görünüyor. Bu arada hemen belirteyim gaza da yüklenmiyorum çok sakin kullanıyorum arabayı. Vites değişimlerini 2200 devirde yapıyorum genelde. Fakat bir türlü düşmüyor yakıt. Yavaş yavaş canımı sıkmaya başladı bu durum. Aracım 107.000 km de. 6,2 yi yakalasam göbek atarım herhalde. Yakıtı düşürmek için ne yapabilirim ? Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...