İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Burak Ağcayazı

arkadaslar hız limiti bölünmüs yollarda 110 + % 10 tolerans olarak 121 kmh dir 122 kmh olduğunda ktk madde 51-2a maddesi gereği 140 tl para cezası yazılır ve 10 ceza puanıdır , ayrıca 144 kmh ve üzeri hızlarda ktk 51-2b maddesine göre ceza yazılır ve cezası 290 tl ve 15 ceza puanıdır .

Yorum bağlantısı
Burak Ağcayazı
belki kanunda yazılı olarak yoktur ama uygulamada böyleymiş.zaten önceden de 100'e kadar ceza yazmıyorlarmış.

kanunda belirtilmemis ancak karayolları trafik yönetmeliği madde 101 de belirtilmis

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Yakıtınız çok abartılı değil bence, Yazın durumu gözlemek lazım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
kanun da yazılı değilse polisin/ekibin insiyatifine bırakılmış olabilir.bi kere daha teyit edeyim bizim arkadaştan,sizin arkadaş gibisine denk gelmeden...

Radar cihazının yanılma payıdır %10, hata toleransıdır.. :)

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
70 nerden aklınıza geldi Armağan Bey..

Haberlerde gördüm. Bundan sonra D-100, E-5 gibi yollarda hız limiti 70km/h diye. Başka formlarda tartışılmış fln. Orda gördüm.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

100 Tl ye 500 km...

Fulleyerek mi ölçtünüz? Mazot fiyatı ne kadardı?

Litre olarak yazarsak daha net anlaşılır bence.

şehir dışında da 100tl ye 500 km yaptım mazota zam gelmeden önce şehir dışındada yakalayamadım hiç istediğim yakıt performansını

aracın enjeksiyonlarında bir şey olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Radar cihazının yanılma payıdır %10, hata toleransıdır.. :rofl:

Hata payı değildir.. Radar hata yapmaz. Sollamalarda gerektiğinde hızlanılabilsin diye düşünülmüş ama zamanla hız limiti gibi kullanılmaya başlanmış..

2011 model Ford Cargo 3238S Kamyonda 85 km'ye sınırlama var.. Hız sınırı 80 olsa 85 olmazdı..

Genel kural yok sanırım, her polisin kendi zevkine göre kuralları var. :) Made in Turkey

Olamaz böyle bir şey..

Mahkemeler var, Hakimler var..

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

İşi sağlama almak lazım, 100 km üstü herzaman heryerde risk oluşturuyor. Hesabını kışa göre yap,yaz çıkarsa bahtına..

Yorum bağlantısı
Burak Ağcayazı

il-ilçe trafik komisyon kararlarıyla hız limitleri belirtilmemisse kanunda belirtilen yollarda yine kanunda belirtilen hız limitlerine göre cezai islem uygulanır , trafik polisinin insiyatifi diye birsey yoktur % 10 hız toleransı olarak yönetmelikte belirtilmistir , bu yüzden polisin insiyatif kullanması gibi bir durum olamaz .

Yorum bağlantısı
Muhammet Arabacı
Eurodisel 3.7TL (değil mi?) km de 20 kr gerektirir: 100km de= 20 TL, 20TL/3.7=5.4 lt/100km olarak hesaplamıştım.

eurodisel 3,30 tl ondan dolayı dem 6,6 lt diye abi :))

100 Tl ye 500 km...

Fulleyerek mi ölçtünüz? Mazot fiyatı ne kadardı?

Litre olarak yazarsak daha net anlaşılır bence.

evet fulleyerek ölçtüm mazot o zaman 3,07 tl idi lt olarak bakmadım lt de hesaplanır 32,5 lt yakmışım 100km de 6,5lt yakmışım çok değil mi bu

Yorum bağlantısı
Muhammet Arabacı
haftaya kalmaz 3.7 TL olur zaten :) diyerek yırtalım...

olur abi kesin ben dizel araç aldım ya ben aldıktan 1-2 ay sonra mazor 23 kuruş arttı zaten ben ne zaman araç alsam o araç ne yakıyorsa o yakıt hemen zam geliyor ona :rofl:)

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

1.5 dci ş.içi kısa mesafe kullanıyorum, motor ısınmadan stop ediyor yine de ortalama 6.6 lt.

zaten bu arabanın bir tek yakıtını seviyorum :nazar:

Yorum bağlantısı
Merthan Çelik
(düzenlendi)

şu yakıt fiyatları gözönünde bulundurarak siz 150 kuruş yakmışsanız çok süper. ben uzun yolda 175 yaksın hergün dua ederim.

aslında bu yakıt fiyatları ile arabanın ne yakıp yakmadığınıda ölçmek doğru olmuyor. çünkü kim ne derse desin herkes mecburen düşük devri tercih ediyor. yada hızlanacağı yerde hızlanmıyor.

ama sonuç olarak yakıt bence 150 kuruş çok iyi

tarihinde Merthan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Merthan Çelik

valla benim arabada 6,8- 7 lt gösteriyor hava şartlarından sesim çıkmıyor yoksa banada fazla geldi.

Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar
arkadaslar hız limiti bölünmüs yollarda 110 + % 10 tolerans olarak 121 kmh dir 122 kmh olduğunda ktk madde 51-2a maddesi gereği 140 tl para cezası yazılır ve 10 ceza puanıdır , ayrıca 144 kmh ve üzeri hızlarda ktk 51-2b maddesine göre ceza yazılır ve cezası 290 tl ve 15 ceza puanıdır .

122 yapma demişti bana polis. ama ben çok azimliydim 0 290 ı yemiştim afiyetle :nazar:

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

2010 Mayısında arabamı alalı 1 ay olmuştu(Focus TDCİ Ghia), alanyadan manavgat istikametine giderken 100 le radar cezası yazmıştı arkadaşlar.üstelik yanımda otobüs, kamyon gibi ağır araçlar da var.onların hız sınırı benim hız sınırımın altında olmasına rağmen benimle aynı gidiyorlardı.sen yavaşlamadın, şansına sana denk geldi diyor pişkin pişkin.yavaşlasam arkadan gelenler sıkışacak ama adam anlamıyor.üstelik farlarım açık ve kemerim de bağlı. Bu araba zaten 5 e atıp 2000 devir yapsan 110 u geçiyor.yazdılar ama imzalamadım eve gönderdiler almadım.torba yasayı bekliyorum.ama şimdi 121 ile gidiyorum adamlar dönüp bakmıyor.özellikle sabitliyorum.Kısaca arkadaşlar kafasına göre takılıyor

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Salim Akkülah

arkadaşlar benim bildiğim kadarı ile 70 km/sa hız sınırı meskun mahalden gecen yollarda gecerli. yol bölünmüş dahi olsa. zira ben bi kere 92 ile sağlam bi ceza yemiştim. memur tabelaya dikkat etmediniz heralde dedi burası meskun mahal burda hız sınırı 70+7:77 biz 80 km ye kadar yazmıyoruz demişti. yani tabelayı esas almak en sağlam metod.

Yorum bağlantısı
Nurullah Sezer
kış şartlarında 27 kuruş normalse ben bu dize işini hiç sevmedim benzinli 30 kuruş yakıcak ben 27 ne gerek var dizel araca bu kadar para vermeye ve dizelin gürültüsünü ağır bakım masraflarını çekmeye değil mi? bir depo maotla şehir içi 630-640 km normalse hiç bir şey demiyorum.

nerde kaldı ekonomi

Dizel araçlarda ortalama yakıt tüketimini ilk 5 km çok etkiliyor,araçla katettiğiniz yol ne kadar uzarsa tüketiminiz o ölçüde düşüyor bu deneyimlerim sonucu ulaştığım benim için değişmez sonuç.İkinci olarak soğuk havalar tüketimi %10 dan aşağı olmamak üzere artırıyor.Sonuncu etken ise tamamen sürüş karakteristiği ile ilgili size bu sınıfın en az yakan dizeli olan megane kullanma olanağı tanınsa aynı yolda en fazla ortalamayı yaptırırsınız gibime geliyor.Ne olursa olsun ortalama 10 km yolda 1 veya 2 kez dur kalk yapma şartıyla bu hava koşullarında 6.5 lt geçmek araçta bir anormallik yoksa tamamen sürüşünüzle ilgili,doğru bildiğiniz yanlışlar varsa onları yakalamaya ve düzeltmeye çalışın.Ben aracımla Kastamonu şehir içinde en fazla 6.2 ortalama yapıyorum aşağısıda çok oluyor,yine şehirlerarası dediğimiz bölümde ne kadar hızlı gidersem gideyim 5.6 yı geçmedim.Aracınız performanslı ve sınıfında tutulan bir araç fazla yakınmanıza gerek yok diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Karaca
benim görüştüğüm firmacı arkadaşlarda dizel focus'un fazla yaktığını söylerler.o sınıfta en az yakanın da megane olduğunu.peki firmalar neden sınıfının en çok yakan dizelini filosuna alırlar bunu anlayamıyorum.( veya filo şirketleri)

Kiralama şirketler filo oluştururken veya kira bedeli belirlerken sadece yakıt tüketimine bakmaz. Hatta hiç bakmaz çünkü yakıt maliyetini kiracı üstlenecektir. Öncelikle aracın alım faturası, periyodik bakım kilometresi ve maliyeti, bakım ve onarım parçalarının fiyatları ile yan sanayi yedek parçaya her an için ulaşılabilirlik dikkate alınır. Tüm bunlara bakınca 2005 yılından sonra filolar Forda döndü. Şimdi ise yavaş yavaş Renault ve Fiata dönüyor.

İşe kiracı tarafından bakarsak, onlar da yakıt giderine ve kira faturasına bakarak filo oluşturur. Terazi ne tarafa basarsa o aracı alırlar.

Yorum bağlantısı
Guest Ramazan Demir
(düzenlendi)
kış şartlarında 27 kuruş normalse ben bu dize işini hiç sevmedim benzinli 30 kuruş yakıcak ben 27 ne gerek var dizel araca bu kadar para vermeye ve dizelin gürültüsünü ağır bakım masraflarını çekmeye değil mi? bir depo maotla şehir içi 630-640 km normalse hiç bir şey demiyorum.

nerde kaldı ekonomi

Muhammet bey, takdir edersinizki şehir içinde 1300 kg bir araç yerine 1000 kg lık bir dizel alacaksınızki tasarruf olsun. Ama yaz modunda 7 lt şehir içi yakan aracım şu anda 9-9.5 lt yakmaya başladı (günlük 5-10 km kullanımla).Bence 630-640 km gayet normal. Şehirler arası yolculukta da 14 kuruş yakıyor.:nazar:

tarihinde Ramazan Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akın Oruç

50 Liralık Gaz Aldım 2.06 tl den 130 km yol gittim bitti LPG de bu kadar sarfiyat neden ___??? Normal mi değilse ne yapmalı ???Aracım 2011 focus tıtanıum hb 115 bg lütfen yardım ve yorum ....

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

1 depo ile 900km den aşağı görmedim.Şehir içi çok kullanmıyorum ama Alanya tarafında ışık çok.800km 1 depo ile yine iyi bir değer bence.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Samet Yılancı

Merhaba.Ben Belcika da ikamet ediyorum ve bulundugum bolgede pek trafik olmaz.Arabam 2006 Focus 1.8 TDCI ve bana cok yakiyor gibi geliyor.Suanda arabam 119000 km de bakimini 11200 de yaptirmistim.Yazin arabami en fazla 7.0 litreye dusurebildim kisin ise en az 7.6 gordum bazen 7.8 oluyor.Otoban ve sehir ici karisik suruyorum.Sizce bu degerler normal mi?Ayrica bulundugum bolgede nerdeyse hic yokus yok hep duz yolda kullaniyorum.Tesekkurler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...