İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Özkan Yenigün
Bende Ankara trafiğinde 90 lık tdci ile 5,4 lt.yi yakaladım ikinci depoda...

Adana da da 5.5 :) benden...

Yorum bağlantısı
Guest Ramazan Demir

5-6 Lt şehir içi yakan arkadaşlar yol bilgisayarındaki ortalama hızlarınıda belirtebilirlermi acaba? (Yakıt tüketimi konusunda daha iyi kıyaslama yapmak için) Benim ortalama hız 21, tüketim 8 lt.

Yorum bağlantısı
Serkan Armahan
Bende Ankara trafiğinde 90 lık tdci ile 5,4 lt.yi yakaladım ikinci depoda...
Adana da da 5.5 :good1: benden...

İstanbul şehir içi kullanımda ortalama 6.4 - 6.7 arası degişiyor, ortalama hız 25, 1500km'de 3.depodayım..

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

2006 focus tdci cvt , 19 km ortalama hız, 6,5 litre ortalama tüketim.

Yorum bağlantısı
Yalçın Yurdakul

2010 HB TDci TİTANİUM FOCUS, 19 bin kilometrede. Çoğunukla sabah akşam motor soğuk halde 6-7 kilometrelik mesafeler halinde kullanmak zorunda kalıyourum. Son baktığımda ortalama 7.5 litreydi.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arabacı

arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım sayılır geçtiğimiz ekim ayında 2005 model 109bg 1.6tdci focus ghia aldım

benim yakıtla alakalı problemim var çok yakıyor benim araç daha önceden hesaplayamamıştım daha yeni biraz param olduda depoyu fulleyip 530 km kullandıktan sonra yeniden fulledim ve 145tl mazot aldı. ve bana bu çok fazla geldi. km de 27 kuruş yakıyor ve bu çok fazla arakadaşımın benizinli aracı 1.4 motor ama olsun 30 kuruş yakıyor ne anladım ben dizel araç kullanmaktan benzinli kullansamda olurmuş dizele ne gerek varki?

bu devir işinide analayamadım yol bilgisayarına bakarak ordaki ortalama yakıta bakarak da kullandım burdaki yazılardaki 1750-2650 devir arasındada kullandım sonuç bu?

aracımın yakıt deposuna 2. ye enjeksiyon temizleyicisi attım kış bakımını yağına suyuna her şeyine baktım ama çok yakıoyr aracım sizlerin önerilerini bekliyorum sizin araçlarınız ne kadar yakıyor az yakması için neler yapıyorsunuz?

bu devir işindede focusumun hızlanması turboya geçince oluyor ve benim araç 2200 devirlerde turboya geçiyor ortalama yakıt göstergeindeki yakıt da fırlıyor 8-9 lt lere

kafam çok karıştı arakadaşlar lütfen yardım edin yakında satıcam yoksa bu aracı ben bu işi sevmedim hiç

Yorum bağlantısı
Aydın Gider

bendede ayni arac var istanbul trafiginde kullaniyorum devamli olarak ve 25 kurus yakiyor banada cok gelmisti ama serviste sordum kis sartlarinda ustune bide trafik normaldir daha fazlada yakabilir demislerdi..

Yorum bağlantısı
Muhammet Arabacı

kış şartlarında 27 kuruş normalse ben bu dize işini hiç sevmedim benzinli 30 kuruş yakıcak ben 27 ne gerek var dizel araca bu kadar para vermeye ve dizelin gürültüsünü ağır bakım masraflarını çekmeye değil mi? bir depo maotla şehir içi 630-640 km normalse hiç bir şey demiyorum.

nerde kaldı ekonomi

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

aracım 98000 km de focus ghia 2007 aracımla yüzde seksen şehir içinde gezziyorum.100 km ortalama yakıt6.3 litre gösteriyor çevremdeki insanlar çok olduğunu söylüyor ama sizce nedir?fazlamı normalmi?

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
aracım 98000 km de focus ghia 2007 aracımla yüzde seksen şehir içinde gezziyorum.100 km ortalama yakıt6.3 litre gösteriyor çevremdeki insanlar çok olduğunu söylüyor ama sizce nedir?fazlamı normalmi?

benim aracımda da zaman zaman değişik rakamlar yazıyor 5.9-6.0-6.1 gibi bi anlam veremyorum bi sorun mu var acaba anlamadım gitti bende

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

7.4 lt/100km yakmış. Günlük menziliniz (ev-iş) 5-7 km civarı mıdır?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Kilit soru.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arabacı
Ben şehir içi 700 km yi kafadan geçiyorum. Kasarsam 850 km'yi zorluyorum. 640 km çok az.

bencede 640 km çok az kullandığım km 5-7 de oluyor 10-20 arasıda oluyor ortalamaya vursam 7-10 km vardır. arabanın ısınmasını beklemiyorum bu nekadar farkettirir bilmiyorum. devir işinide hiç anlayamadım bu arabada çok fazla ne zorluyorum ne de çok yavaş gidiyorum genelde 1500-2200 devirde kullanıyorum

kafayı yiyecem böyle giderse arabayı değiştireceğim arkadaşım benzinli polo ile 30 kuruş yakıyor şehir içi bense 27 kuruş ne anladım ben hu dizelden

lütfen yardım edin

ortlama 7,4 lt değilki 8,2 lt yakmışım çok fazla değilmi bu ben 6-6,5 lt ye razıyım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bursa da biraz oto kullandım, mesafeler kısa, bol yokuş var. Bence motorda bir sorun yok gibi. Havalar ısınınca tüketiminiz 7lt/100km altına da düşer. Bu arada lastik hava basıncına en son ne zaman baktınız? Hava filtresi ne zaman değişti?

Yorum bağlantısı
Muhammet Arabacı
Bursa da biraz oto kullandım, mesafeler kısa, bol yokuş var. Bence motorda bir sorun yok gibi. Havalar ısınınca tüketiminiz 7lt/100km altına da düşer. Bu arada lastik hava basıncına en son ne zaman baktınız? Hava filtresi ne zaman değişti?

hava filtresi falan hepsi aldığımde değiştirdim kışlık bakımını yaptırdım yağını vs her şeyini değiştirdim ayrıca triger seti ve eksantrik zincirinide değiştirdim lastik basınçlarına bakmadım bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Lastik basıncına da bakın, kış zaten soğuk, yazdan kalma ise hepten düşmüş, yuvarlanma direnci de artmıştır.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arabacı
Motorun ısınmasından ziyade turbonun sağlığı açısından çalıştırınca ve stop etmeden önce bir miktar rölantide bekleyin. Motor ısınana kadar ise aracı hiç zorlamayın.

motor ısınana kadar zaten arabayı hiç zorlamıyorum stop etmeden aracı bekliyorum biraz ondan sonra stop ediyorum turboya zarar veriyormuş hemen stop edince onu biliyorum

neden bu kadar yaktığını hala anlamıyorum normalde dizelin şuan 20-22 kuruş yakması lazım hadi ben biraz iyi kullanmadım öle çok zormamayı falan kastetmiyorum kişiden kişiye değişirye kullanış hadi ben biraz fazla yakayım 24-25 kuruş yaksın 27 değil benim araç ilk aldığımdada mazot 3,07 tl ikende şehirler arası genelde sabit hızla 100-110 km hızla 20 kuruş yaktı ekim ayında ben ne yapıcam allah rızası için yardım edin

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Günlük kullanılan km tüketimde çok önemli...

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. 96 dan beri İstanbulda araç kullanıyorum. Şehir dışında her araçta fabrika verisini yakalarım. Aynı araçlarla şehiriçinde tam 2 kat yakarım. Yani şehirdışı 6 ise, şehiriçi 12 litre. Hiçbir zaman kullandığım araçlarda bir problem olduğunu düşünmedim. Çünkü, sabah 2 akşam 2 günlük kullanım ve haftasonları da 5-6 kmlik avm veya dost arkadaş ziyaretleri şeklinde kullanımım vardır...

Ölçümlerim senin yaptığın gibi fulleme şeklindedir. Kırmızı yanınca, bazen yanmadan fullerim. En son 465 km de 42 lt mazot aldım.

Şehirdışında 43 lt ile 975 km yapmışlığım vardır.

Edit:İmla.

Ben şehir içi 700 km yi kafadan geçiyorum. Kasarsam 850 km'yi zorluyorum. 640 km çok az.
tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şehiriçinde, 5.4lt/100km tüketim olmalı ki, km de hedeflediğiniz kuruşa ulaşılsın, bunu sağlamak için 1.5 dci motorlu Clio almanız gerekir.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arabacı
Şehiriçinde, 5.4lt/100km tüketim olmalı ki, km de hedeflediğiniz kuruşa ulaşılsın, bunu sağlamak için 1.5 dci motorlu Clio almanız gerekir.

22kuruş u 3,3 a bölsen 6,6lt yaksa 100km 22 kuruş yapıyor km de 5,4 değil

ben şehir içi 6,5-7 lt ye razıyım 8-8,5lt yakmasın

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ev ve iş arasından bahsediyorsan, pek şehiriçi kalmıyor seninki :)

Ne? Hani? Nerede? Benimki kışın 6.6'nın altına düşemedi.

Yorum bağlantısı
Muhammet Arabacı
Günlük kullanılan km tüketimde çok önemli...

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. 96 dan beri İstanbulda araç kullanıyorum. Şehir dışında her araçta fabrika verisini yakalarım. Aynı araçlarla şehiriçinde tam 2 kat yakarım. Yani şehirdışı 6 ise, şehiriçi 12 litre. Hiçbir zaman kullandığım araçlarda bir problem olduğunu düşünmedim. Çünkü, sabah 2 akşam 2 günlük kullanım ve haftasonları da 5-6 kmlik avm veya dost arkadaş ziyaretleri şeklinde kullanımım vardır...

Ölçümlerim senin yaptığın gibi fulleme şeklindedir. Kırmızı yanınca, bazen yanmadan fullerim. En son 465 km de 42 lt mazot aldım.

Şehirdışında 43 lt ile 975 km yapmışlığım vardır.

Edit:İmla.

şehir dışında da 100tl ye 500 km yaptım mazota zam gelmeden önce şehir dışındada yakalayamadım hiç istediğim yakıt performansını

aracın enjeksiyonlarında bir şey olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim araba yol bilgisayarında 5.3 lt gösteriyor..630 km. olmuş hala neredeyse çeyrek depo mazot var...Günlük 50 km. neredeyse dur kalksız kullanımım var..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Eurodisel 3.7TL (değil mi?) km de 20 kr gerektirir: 100km de= 20 TL, 20TL/3.7=5.4 lt/100km olarak hesaplamıştım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...