İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Cihan Beliceli
(düzenlendi)

Sefa beyin dediklerine +1'de benden. Uzun yolda hızdeğil de 5. viteste 2000 devirde sabitlerseniz aracı tüketimin 3,8 ile 4,2 arasında gezdiğini göreceksiniz. Tabi bu yolve hava şartlarına göre değişiyor.

tarihinde Cihan Beliceli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Güdük

Bir depoyla ortalama 900 km yol yapıyorum bende. Şehiriçi ağırlıkta olursa 800e kadar düşüyor. Şehirdışı çok olursa 1000 km ye yaklaşıyor. Ani hızlanma yapmıyorum. Araba gaz yemediği halde gazı köklemiyorum. Kademe kademe artırarak gaza basıyorum. Vitesi 2250-2500 devirde değiştiriyorum.Uzun yolda da 2250 devir 120km/s hızla gidiyorum.

Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün

Ş.i ,Ş. d karışıkbu ort... çok esirgemem kullanırken arabayı şehir içinde, ş. d da da 120 ortalama ile giderim ort. 5.6 gösteriyor yol bilgisayarı....Ama hala benim araç 130 - 140 km kala ışık yakıyor ( ne kadar götürür orası da tartışılır tabii ) ama normalmidir bu...Bide bazen görüyorum focus araçlarda sadece sis farını açıyorlar... kısaları açmadan dirtek sis farı açılıyor mu???

Yorum bağlantısı
Gökhan Güdük
Ş.i ,Ş. d karışıkbu ort... çok esirgemem kullanırken arabayı şehir içinde, ş. d da da 120 ortalama ile giderim ort. 5.6 gösteriyor yol bilgisayarı....Ama hala benim araç 130 - 140 km kala ışık yakıyor ( ne kadar götürür orası da tartışılır tabii ) ama normalmidir bu...Bide bazen görüyorum focus araçlarda sadece sis farını açıyorlar... kısaları açmadan dirtek sis farı açılıyor mu???

Ön sisler parklar yanıkken yakılabiliyor, arka sisler ise sadece kısa farlar yanıkken yakılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Murat Yıldırım

Arkadaşlar aracımın 100 km ortalama yakıtı ilk aldığımda(ikinci el) şehir içi kısa mesafe 7.4 tü.3-4 ay hep tüketim bu seviyedeydi.sonra birden tüketim 6.9 a düştü.ve bir depoyla daha fazla kilometre yapmaya başladım.geçen depoyu fullediğimde bu sefer tüketim 7.8-10.0arasında değişti.tabii her mazot alışımda sayacı sıfırlıyorum ve hep aynı yerden alıyorum.enson bakımı 7500 km önce yapıldı.ayrıca geçen motor yağına baktım seviye 2.ve 3.çizginin arasındaydıyağ seviyesi normal mi?.birde EGR valfinden tıkırtı geliyor servis değişmesi lazım dedi.acaba valf gitgide tıkandığı içinmi tüketim artıyor.aracım kilometresi 94000.çekişte,çalışmasında herhangi bir problem yok.

Saygılar...

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
(düzenlendi)

Benim arabadada yakıt sorunu var çok dengesiz belli olmuyor hiç benim arabayı aldıgımda ilk egr hatası veriyordu 3000 deviri geçmiyordu sonra carbon clean yapılırken temizlendi egr. petrol ofisinide değiştirdim yakıttanda oluyor dediler ondan sonra hiç öle bi hata vermedi. ama yakıt olarak şehir içi çok yakıyor en son depo ile full 500km yapmışım şehir içi.

bu egr yakıtı bu kadar çok etkiliyormu? ama hiç hata vermedi petrol ofısını degıştırıp. ve carbon clean yapıldıktan sonra

tarihinde Yal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Yıldırım
(düzenlendi)
Benim arabadada yakıt sorunu var çok dengesiz belli olmuyor hiç benim arabayı aldıgımda ilk egr hatası veriyordu 3000 deviri geçmiyordu sonra carbon clean yapılırken temizlendi egr. petrol ofisinide değiştirdim yakıttanda oluyor dediler ondan sonra hiç öle bi hata vermedi. ama yakıt olarak şehir içi çok yakıyor en son depo ile full 500km yapmışım şehir içi.

bu egr yakıtı bu kadar çok etkiliyormu? ama hiç hata vermedi petrol ofısını degıştırıp. ve carbon clean yapıldıktan sonra

Ben şehir içi üstelik kısa mesafede aracı kullanıyorum.1 depoyla 600 km yapıyorum.ama bana fazla yakıyor gibi geliyor.

Buarada EGR yi servistemi temizlettiniz?

tarihinde Murat Y?ld?r?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Ben şehir içi üstelik kısa mesafede aracı kullanıyorum.1 depoyla 600 km yapıyorum.ama bana fazla yakıyor gibi geliyor.

Buarada EGR yi servistemi temizlettiniz?

Bende şehir içi kısa mesafeli kullanıyorum seri kullanırsam şehir içi 500km yapıyorum normal kullanırsam 600-650km yapıyorum. uzun yolda normal yakıt degeri. şehir içi çok fazla yakıyor. Egr yi ilk baskı balata degısırken temizletmiştim. sonrada carbon clean yapılırken carbon clean temizledi dediler yakıt sistemi ile ilgili tüm parcaları. ford ergin yetkili serviside temizliyor sormuştum 50tl demişlerdi.

Yorum bağlantısı
Murat Yıldırım

aşağı yukarı yakıt tüketimimiz aynı.ama aracın tüketiminin birden düşüp çıkması enteresan bir olay.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tüketim son depoda 7.8 - 10 lt arası değişti derken, nasıl ölçüm yapıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Murat Yıldırım
Tüketim son depoda 7.8 - 10 lt arası değişti derken, nasıl ölçüm yapıyorsunuz?

100 kilometrede ortalama yakıt tüketimine bakıyorum.orada yazıyor.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
100 kilometrede ortalama yakıt tüketimine bakıyorum.orada yazıyor.

100km de ki ortalama yakıt tüketimi sizi şaşırtır tam net olarak depoyu fulluyarak ölçün depodan depoya.

Yorum bağlantısı
Bülent Akdemir

Tamamen şehir içi kullanımda depodan depoya ölçümde km de 25 kuruş yakıyor.kış günü ve mazot kalitesi sebebiyle fena bir rakam değil gibi ne dersiniz arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
100km de ki ortalama yakıt tüketimi sizi şaşırtır tam net olarak depoyu fulluyarak ölçün depodan depoya.

+1 ama fullüyerek yapın :D

Yorum bağlantısı
Murat Yıldırım

depoyu full doldurup ölçüm yaptığımda arabam aşağı yukarı şehir içi 215-225 kuruş arası yakıyor.bu normal mi?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Mazotu 3,31 olarak alırsak 100 km de 6,65 gibi bir değer.

Şehiriçi kısa mesafeli kullanım için süper,

bu değer şehiriçi- dışı karışıksa normal,

sadece şehir dışı kullanımsa çok kötü...

Benim ş.içi çok kısa mesafeli kullanım (tek sürücü) değerim: 8,0 /100 km,

Şehirdışı 120 yi geçmemeye çalışarak kullanım (4 yolcu+ful bagaj+klima) değerim: 5,3 /100 km,

Şehirdışı 100 ü geçmeden kullanım (4 yolcu+ful bagaj+klima) değerim: 4,4 /100 km...

depoyu full doldurup ölçüm yaptığımda arabam aşağı yukarı şehir içi 215-225 kuruş arası yakıyor.bu normal mi?
Yorum bağlantısı
Furkan Esgin

Arkadaşlar mrb. yeni konu açmamak için buraya yazmak istedim. focus 2006 tdci aracımızın çok yaktığını düşünmekteyim. Her ışık yandığında 100 tl lik euro dizel alırım. ve son 2-3 yakıt alışımda dikkat ettim 400 km(+20 -20) civarında seyrediyor yapılan km. tekrar ışık yanıncaya kadar tabi.geçen opetten aldım 100 tl zamdan önce 31.7L ile yaklaşık 440km gittim. En son full den alayım dedim yine 31.7L 390 km gittim. Kullanım ise hafta içi her gün 5 km gidiş 5 km dönüş mesefede. Bu yüzden çok yaktığını biliyorum ama 8 litreye kadar çıkması normalmidir ? Yakıt tüketimini azaltmak için ne gibi bakımlar yaptırmalıyım. Yağ değişimi, mazot filtresi değişimi, hava filtresi vs. aklıma başka neler gelmeli.

not: araç 96 bin küsür kmde

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Bence normal...

Ben 9 litre yakıyorum 100 kmde...

Tamamen günlük gidilen yolla alakalı bir durum...

Şehirlerarsı yolda 120 yi geçmezsem 5 litreyi geçmiyor...

Çok dikkat ettiğimde (100-110 gibi hızlarda klima açık ve araç dolu) 4,4 lt ye kadar düşüyor...

(Ölçümler depo fulleme şeklindedir.)

Arkadaşlar mrb. yeni konu açmamak için buraya yazmak istedim. focus 2006 tdci aracımızın çok yaktığını düşünmekteyim. Her ışık yandığında 100 tl lik euro dizel alırım. ve son 2-3 yakıt alışımda dikkat ettim 400 km(+20 -20) civarında seyrediyor yapılan km. tekrar ışık yanıncaya kadar tabi.geçen opetten aldım 100 tl zamdan önce 31.7L ile yaklaşık 440km gittim. En son full den alayım dedim yine 31.7L 390 km gittim. Kullanım ise hafta içi her gün 5 km gidiş 5 km dönüş mesefede. Bu yüzden çok yaktığını biliyorum ama 8 litreye kadar çıkması normalmidir ? Yakıt tüketimini azaltmak için ne gibi bakımlar yaptırmalıyım. Yağ değişimi, mazot filtresi değişimi, hava filtresi vs. aklıma başka neler gelmeli.

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Ramazan Demir

Normal bakım km haricinde hiç bir şeyini değiştirmeyin, değerler bence normal, özellikle ortalama hızınız 25-30 civarındaysa. Şehir içi ortalama 8 lt tüketim gösteren aracımda (mazotun lt si 3.33 Tl den) 100 tl mazotla alacağım mesafe benimde 450 km.

Yorum bağlantısı
Hakan Uçan

2010 TDCI sedan collection genelde şehir için ama trafiğin olmadığı zamanlarda kullanıyorum depo full ve kırmızı yanar yanmaz depoyu full yapıyorum 42-44 litre arasında 830-870 km yol yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Hangi şehir burası?

Ortalama 5 litrelik bir tüketim.

Hep 4. 5. viteslerde dikkatli kullanarak mümkün ama bunu şehiriçi değeri olarak yazmak bence doğru değil...

2010 TDCI sedan collection genelde şehir için ama trafiğin olmadığı zamanlarda kullanıyorum depo full ve kırmızı yanar yanmaz depoyu full yapıyorum 42-44 litre arasında 830-870 km yol yapıyorum.
Yorum bağlantısı
Hakan Uçan

Turkay bey, şehir istanbul trafiğe genelde girmemiş oluyorum belki yanlış bir tabir kullanmış olabilirim şehir içi olarak ,

ortalama yakıt 5.1 ile 5.7 arasında genelde..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bende Ankara trafiğinde 90 lık tdci ile 5,4 lt.yi yakaladım ikinci depoda...

Yorum bağlantısı
Guest Mustafa Bozkurt

sehir icinde normal bende 2.0 tdci 136 pies var uzun yolda daha az yakiyor hele kisin sehir icinde ayni benzinli gibi yakiyor

Yorum bağlantısı
Guest Alper ?im?ek

herkese iyi akşamlar arkadaşlar. bende titanium tdci hb yaklaşık iki ay önce sıfır aldım. bende sabah aksam işime gidip gelirken ve dur kalklı trafikte ortalama 10 km yol yapıyorum. ışık yanınca dolduruyorum ve bu şekilde 550 km civarı yol yapabiliyorum. ben aracı satın alırken daha az yakacığını düşünüyordum. ancak durum gerçekten öyle olmadığını farkettim çünkü bizim arabalar kasa olarak çok ağır eğer şehir içi trafiğinde 5 km lik yolda 3-4 kere ışığa takılırsanız bu kadar yakması çok normal. zaten yakıtın büyük bölümünü araç kalkarken harcıyor...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...