İçeriğe Yönlendir

2006 Tdci Aşırı Sesli Çalışma Sorunu

Ugur Demir

Recommended Posts

Ugur Demir

arkadaşlar merhaba,

2006 model makyajlı kasa 1.4 tdci fiesta sahibiyim aracım 140bin küsür km de.

110bin den beri bende araç. egr iptali de yaptırdım 5000km önce,

sorunum şu aracın diğer fiestalara göre çok fazla sesli çalışması nedeni ne olabilir.

tam 140bin de castrol 5/30 yağ ve bütün filitreleri değişti yinede çok sesli çalışıyor.

ayrıca sabahları çalıştırdığımda sanki piston vuruyormuş gibi ses geliyor.

ustaya götürdüm aracın sesi normal piston seside araç bi kaç gün kullanılmayınca ilk çalıştırmada yapar normal dedi geçiştirdi.

arabanın diğer fiestalar gibi normal seste çalışması için ne yapılabilinir.

çekişte bir problem yok araç 5kişiyle 180km hız yaptı 

teşekkürler

Yorum bağlantısı

Aldığınız mazottan kaynaklanıyor olabilir. Dizel polo kullanırken totalden aldığım mazotla araç gürültülü ve sarsıntılı çalışıyordu, opetten alınca hemen normale dönüyordu.

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

aldığın yakıtı değiştir. shell v-power diesel+GTL kullan. ilk depodan sonra sessiz çalışacağını farkedersin.

Yorum bağlantısı
Ugur Demir

Yakıt ne alınıyor

shell eurodizel alıyorum her zaman

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

arkadaşlar merhaba,

sorunum şu aracın diğer fiestalara göre çok fazla sesli çalışması nedeni ne olabilir.

tam 140bin de castrol 5/30 yağ ve bütün filitreleri değişti yinede çok sesli çalışıyor.

ustaya götürdüm aracın sesi normal piston seside araç bi kaç gün kullanılmayınca ilk çalıştırmada yapar normal dedi geçiştirdi.

teşekkürler

aldığın yakıtı değiştir. shell v-power diesel+GTL kullan. ilk depodan sonra sessiz çalışacağını farkedersin.

Yorum bağlantısı
Ugur Demir

arkadaşlarımın araçlarıda dizel ama benim aracım onlarınkinden 2 kat daha fazla sesli çalışıyor bu yakıtla değişir mi

aldığımdan beri hiç buji değiştirmedim buji den olabilir mi acaba ?

arkadaşımın fiestayla aynı anda çalıştığı zaman bile benimki çok gürültülü çalışıyor ayrıca arkadaşım yakıt olayına hiç dikkat etmiyor heryerden alıyor.

tavsiyeniz üzere shell GTL alıcam bugün bununla çözüleceğine inanamıyorum ama :D

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Yakıtı değiştir mesela opet kullan 1-2 depo sonra ses değişecektir..Tdci motorda farklı yakıtla sesin değiştiğini farkedersin, yağ olarakta 5w30 mobil 3000 tam sentetik farkettirir.

Yorum bağlantısı
Ugur Demir

yakıtı bugün değiştiricem hemen GTL alıcam bakalım 

yağ olarakta yeni değiştirdim castrol 5-30 full sentetik kullandım

herkese çok teşekkür ederim.

bir depo GTL kullanıp sonucunu paylaşıcam sizlerle.

gürültülü çalışmasına neden olan başka bi parça olamaz mı ? bunuda merak ediyorum. çünkü motor soğuk yada sıcak hiç fark etmiyor çok gürültülü çalışıyor

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

arkadaşlarımın araçlarıda dizel ama benim aracım onlarınkinden 2 kat daha fazla sesli çalışıyor bu yakıtla değişir mi

aldığımdan beri hiç buji değiştirmedim buji den olabilir mi acaba ?

arkadaşımın fiestayla aynı anda çalıştığı zaman bile benimki çok gürültülü çalışıyor ayrıca arkadaşım yakıt olayına hiç dikkat etmiyor heryerden alıyor.

tavsiyeniz üzere shell GTL alıcam bugün bununla çözüleceğine inanamıyorum ama :D

Kızdırma bujisi sabah ilk çalıştırmada daha iyi yanma sağlayarak motorun daha sessiz olmasını sağlıyor ama sonrasında bi hükmü yok..enjektörlerde düzensiz püskürtme varmı bakılabilir bu durum motorun sarsıntılı çalışmasına sebep olabilir.

yakıtı farklı bir marka kullanmak daha mantıklı 

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ugur Demir

Kızdırma bujisi sabah ilk 

Kızdırma bujisi sabah ilk çalıştırmada daha iyi yanma sağlayarak motorun daha sessiz olmasını sağlıyor ama sonrasında bi hükmü yok..enjektörlerde düzensiz püskürtme varmı bakılabilir bu durum motorun sarsıntılı çalışmasına sebep olabilir.

enjektörleri geçen sene temizlettim makinede ayarı falan yapılıp takıldı o zamanda sesli çalışıyordu temizleyen usta enjektörlerin ne iyi ne de kötü demişti.

düzensiz püskürtme varmı diye yine mi enjektörleri sökmeleri gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Enjektör geri dönüş miktarına bakılarak sökmeden  yorum yapılabiliyor bildiğim kadariyle..

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

yakıtı bugün değiştiricem hemen GTL alıcam bakalım 

yağ olarakta yeni değiştirdim castrol 5-30 full sentetik kullandım

herkese çok teşekkür ederim.

bir depo GTL kullanıp sonucunu paylaşıcam sizlerle.

gürültülü çalışmasına neden olan başka bi parça olamaz mı ? bunuda merak ediyorum. çünkü motor soğuk yada sıcak hiç fark etmiyor çok gürültülü çalış

enjektörleri sakın ama sakın elletme. depodaki yakıtı bitir. yeni akaryakıtı boş depo ile al. corsa vardı bende 1.7 dti. astra 1.3cdti vardı. ikisinde de bu şekilde ses azalmıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ugur Demir

enjektörleri sakın ama sakın elletme. depodaki yakıtı bitir. yeni akaryakıtı boş depo ile al. corsa vardı bende 1.7 dti. astra 1.3cdti vardı. ikisinde de bu şekilde ses azalmıştı.

teşekkür ederim o zaman yakıt çook fark ediyor demekki

23/24 kasım da sınav için kocaeli den ankaraya gidip gelicem en az 2 depo kullanırım inşallah dediğiniz gibi motor normale döner.

arkadaşlar arasında alay konusu olduk artık traktör gibi çalışıyo gibi laflardan bıktım :)

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

bilgi: GTL diye bi yakıt kalmadı artık shell v-power diesel+NİTRO oldu  ;)

arkadaşlar merhaba,

teşekkürler

5 kişiyle 180 km hız... iyimişşş yokuş aşağımı yoksa düz yolda mı ?

Yorum bağlantısı
Ugur Demir

kozyatağı çevreyolunda hafif inişli çıkışlı bi yol

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

yakıt olarak benzin kullandığım için dizeli unutmuşuz be hacı :fiuw:

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
(düzenlendi)

Bu arabaya hiç carbon clean yaptırdınız mı ? 

Klasik havalandırma borusu çıkma problemi olabilir. Motorun arkasına bakın orada havalandırma borusunun birleşme yeri var, eğer çıkmışsa birleştiriniz.

Soğuk havalarda bizim arabalar biraz daha sesli çalışıyor

Yakıt ise uzun mesafe ve sessizlik için PO öneririm

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Taban

gürültünün yanında sarsıntıda varmı?

benim araçtada aynı sorun var sarsıntıyla birlikte tabiki. ustam enjektörden olduğunu söyledi. bende sizin gibi enjektörlere yeni işlem yaptırmıştım, gittim enjektörcüye adam bu enjektör değil VOLAN dedi. bende özel ford servisi vardı yakında oraya gittim onlarda volan olduğunu söylediler. yarın için yetkili servisten randevu aldım birde onlara gösterecem bakalım ne çıkacak.

tavsiyem sizde yakıtla düzelecek diye fazladan km yapmayın, hele uzun yola gidecekseniz önlem alın bence.

Yorum bağlantısı
Ugur Demir

Bu arabaya hiç carbon clean yaptırdınız mı ? 

Klasik havalandırma borusu çıkma problemi olabilir. Motorun arkasına bakın orada havalandırma borusunun birleşme yeri var, eğer çıkmışsa birleştiriniz.

Soğuk havalarda bizim arabalar biraz daha sesli çalışıyor

Yakıt ise uzun mesafe ve sessizlik için PO öneririm

carbon clean yaptırmadım malesef

havalandırma borusu değil onu herzaman kontrol ediyorum çıkmıyor benimki

17/11/2013 pazar günü shell den 50lira lık v power + nitro yakıtı aldım 50-60 km yol yaptım sanki biraz değişme oldu gibi,

Yorum bağlantısı
Ugur Demir

gürültünün yanında sarsıntıda varmı?

benim araçtada aynı sorun var sarsıntıyla birlikte tabiki. ustam enjektörden olduğunu söyledi. bende sizin gibi enjektörlere yeni işlem yaptırmıştım, gittim enjektörcüye adam bu enjektör değil VOLAN dedi. bende özel ford servisi vardı yakında oraya gittim onlarda volan olduğunu söylediler. yarın için yetkili servisten randevu aldım birde onlara gösterecem bakalım ne çıkacak.

tavsiyem sizde yakıtla düzelecek diye fazladan km yapmayın, hele uzun yola gidecekseniz önlem alın bence.

tamer bey,

sarsıntı dediğiniz zaman şunu anlıyorum araç içinde bekleme halindeyken aracın sarsıntılı çalışması

direksiyonda oturunca sarsıntı hissetmiyorum öyle bişey yok sadece gürültülü çalışıyor çok ses çıkarıyor gaz verdiğinizde falan çok ses çıkıyor aynı araç arkadaşımdada var ondaki çok sakin çalışıyor.

bir kaç kere wrüht yakıt katkısı enjektör katkısı falanda kullanmıştım yine forumumuzdan etkilenip katkıdan sonra da değişen bişey olmadı 

Erdoğan bey,

verdiğiniz linke göz attım şimdi ustaya götürüp anlatıcam volan olabilir mi diye, gerçi ustaya kalırsa bir problem yok araç saat gibi de

bir iki depo shell nitro bitirip birde öyle denemek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Kızdırma bujileri sadece ilk çalıştırmada değil düzenli olarak çalıştığını bir kaç ustadan duymuştum ama kesin olarak bilgim yok. Sadece ustaların dedikleri. :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Kızdırma bujileri ile ilgili senaryoları unutun ..Sadece motor soğuk iken ilk 3 dakika çalışıyor,motor ısındıktan sonra asla bir daha devre girmiyor..Haaa, 2004 tdci de böyle şimdi yazılım değişti durum farklı diyecek bir test yapan varsa çıksın açıklasın 

Yorum bağlantısı
Ugur Demir

arkadaşlar merhaba,

tavsiyeleriniz üzerine shell nitro yaktını 23/24 kasım da kocaeli den ankara ya gidiş gelişte 2 depo kullandım motorda biraz sesizliğe etki oldu ama tamamen normal bi dizel araç gibi çalışmıyor yinede biraz sesli gürültülü :)

birde ankaradan dönüşte biraz hızlı kullandım otobanda 120 - 150km arası hızla kullandım eve geldim biraz aracı dinlendiriyim derken araç sanki hava alamıyormuş gibi oldu sanki rolanti düşüyormuş gibi çalıştı motor sarsıntılı çalıştı aracın içindeyken bni bile sallıyordu ama rolanti sabitti öylece 3-4 dk rolantide çalıştırdım düzelmedi sonra stop edip eve gittim yattım bu sabah çalıştırdığımda normal çalıştı nedeni ne olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...