İçeriğe Yönlendir

Focus F1 Çift Mercek,bmw Angel,power Led Sinyal

Tugay Kayseri

Recommended Posts

Tugay Kayseri

kısalar uzunlar sisliler mercek çalışması bi-xenon  yapımı oktay toker ustamız yaptı 4KDfyyhl.jpgpg62Syjl.jpgYMyx5eGl.jpgC6Gixydl.jpgLrqbF33l.jpgDYPTdB7l.jpgBbI0alTl.jpgjmlBNQ4l.jpgHNWQJvxl.jpgPvAvO89l.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Süper iyi günlerde kullanın Oktay abininde ellerine sağlık... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Önünde gidebilene helal olsun  :biggrin: Çok güzel olmuş,oktay abinin ellerine sağlık...

Yorum bağlantısı
Tugay Kayseri

daha denemedim bakalım bayram için memlekete edirneye giderken deniyeceğim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Ellerine sağlık Oktay abi muhteşemsin yine :good1:

Size de hayırlı olsun iyi günlerde kullanın :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Forum üyemiz Tugay Kayseri arkadaşımızın aracı için yaklaşık 2 ay önce yapım için karar verdik ve sonrasında işlemlere başladık.Rabbimin izni ile ufak kusurlarımla bitirdiğim çalışmada Farlar çift mercekli oldu.Kısa hüzmelerde yeni nesil Hella,uzun hüzmede yeni nesil servo motorlu clear lensli Bosch mercegin moptor sökülerek perdeside uzun hüzme konumunda sabitlenerek montajı yapıldı.Angellar Bmw den çıkma ve beni en çok led montajı aşamaları uğraştırdı.Angel için oldukca fazla uğraş verdim ledler tam tepeye monte edilmesi zorunlu olduğu için temiz görünmesi için uzun denemeler yaptım ve en son hali böyle oldu.Ledlerin her biri 50 lümenlik yarım watt ledler ben hali ile kısık kullandığım için yaklaşık 130 lümen falan ışık güzü var.

Bilin bakalım halkanın tepesindeki parça nerede kullanılıyor?

Son olarak tek sorunumuz arka kapagı.Bayram sonrası onuda hallediyoruz.

Sinyallerde 6 adet Amber renkte led kullanıldı.Oldukca güzel sonuç aldık.

Resimlerle aşamalar.

Mercek montajı sonrası görünüm.

5lciytq.jpg

TMQ41VS.jpg

Bmw Angel halkanın son haline gelmiş durumu.

NtBFop9.jpg

clra0RX.jpg

TLNAW2T.jpg

Sinyal içine sogutuculu olarak takılmış ledlerimiz.Camı takılınca camdan ledler güzel yansıma yapıyor.

BKkYoy9.jpg

LgAUMCv.jpg

Farın arka kısmından bir görüntü.

607XsTE.jpg

Farın toplanmış halleri.

jpmwfZF.jpg

75yGgyY.jpg

XfzxCu8.jpg

uWNWNWs.jpg

rszxqRZ.jpg

ghObh7Y.jpg

WEGeOZF.jpg

RYUgwd8.jpg

Angel halkaların görünüşü.

q6HNVbL.jpg

Araç üzerinde gece çekilmiş resmi ve duvar resimleri.

kgwUnCk.jpg

MYV2gsr.jpg

Uzunlarda kullandığım yeni nesil Bosch bi-xenon clear lens mercek,merceğin perdesini uzun hüzme şeklindeki haline sabitlenerek kullanıldı ve yeni nesil Hella bi-xenon mercek  ile uzunların aynı anda görünüşü bu şekilde.

QYV2ID7.jpg

Aksilik olmaz ise çok yakında Golf 4 ledli ayna sinyali,Focus 2.5 gündüz ledli,bi-xenon mercekli çalışmamı paylaşacağım.Bu çalışmalarıda bu süreler içinde başladım ve son derece güzel deneyim sahibi oldum.Bana gösterilen sabırdan dolayı Rabbim razı olsun.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tugay Kayseri

Tabiki ama cok parliyor gece gunduz cekip koyarim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Oktay abi,

Uzunlar da mı xenon? Hızlı çakabiliyorlar mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Uzunlarda ve kısalarda Gen 5 balast Osram 4300k xenon ampul kullanıldı.Uzun hüzme merceğinin perdesi bi-xenon uzun hüzmesi ile aynı şekilde işlevini yapıyor.

İşte videomuz.

https://youtu.be/bPYAtxBfbK4

Video linki yenilendi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Atilla Atun

Abi yine döktürmüşsün valla..

Ellerine sağlık çok beğendim.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Peh. Tırt. msgplusimg0900.png bende farklı birşey var sandım. Herzamanki gibi bi çalışma olmuş. Fotoğraflara bakarken bile sıkıldım Oktay abi. Hep aynı profesyonel işçilik. Böyle nereye kadar?.. Hata, kusur, çirkin bir tarafı da yokki uğraşalım..

Artık bunlara övgü yok, ne zamanki LED far yaparsın ozaman anlaşırız msgplusimg1291.png

:nazar: Eline sağlık :good1:  Focus harika olmuş bu farlar ile

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Abi cidden profesyonelliğin yüzünden bütün çalışmaların gözüme normal gelmeye başladı.Her yeni çalışma diğerini aratmayacak kalitede.Yapılan her işte kendi aracına uygularmışçasına emek ve önem var.. :nazar:  :bravo:  :bravo:  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Anam! Kör oldum. Nasıl çakıyor :shok:

Maşallah :nazar: Ellerine sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Led far için proje isteyen olursa neden olmasın ki?

Ha görünüm amatörce olur   :biggrin:  fakat işlevsellik kesinlikle yerinde olacaktır. :good1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu kadar zor fara, en zor şekil olmuş, arkayı nasıl kapattın tozdan korumak için?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ustam arkaya şimdilik ince aliminyumdan yapıp idarelik sıkış pıkış kapattım ama bayram sonrası başka projem var onu uygulayıp paylaşacağım.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin
(düzenlendi)

Abi eline sağlık çok güzel olmuş. :)

Hazır yeri gelmiş iken bir kaç soru soracağım.

1,Bu farlar muayeneden geçiyor mu.

2,Çakma xenonlardaki gibi karşıdan gelenin gözünü alırmı.

3,Aydınlatma olarak artısı nedir normal fara göre. sis yağmur tipi gibi havalarda görüş nasıldır.

4,Birde yıkama olmadığı için yağmurlu havalarda helede tek şeritte kamyonun arkasına düştüysen halojenler bile kapanıyor bazen durup yıkama ihtiyacı duyuyorum bunda durum ne olur.

Teşekkürler.

tarihinde Süleyman Can Şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Oktay ustam reflektör iki merceği taşıyor mu?Titreme falan oluyor mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Abi eline sağlık çok güzel olmuş. :)

Hazır yeri gelmiş iken bir kaç soru soracağım.

1,Bu farlar muayeneden geçiyor mu.

2,Çakma xenonlardaki gibi karşıdan gelenin gözünü alırmı.

3,Aydınlatma olarak artısı nedir normal fara göre. sis yağmur tipi gibi havalarda görüş nasıldır.

4,Birde yıkama olmadığı için yağmurlu havalarda helede tek şeritte kamyonun arkasına düştüysen halojenler bile kapanıyor bazen durup yıkama ihtiyacı duyuyorum bunda durum ne olur.

Teşekkürler.

1.Üzerindeki xenonlar ile gidilirse tam olarak kusur olur.Halojen ampul uydurmak lazım ama yine bu far ile ne derler bilmiyorum.

2.Bu farda ayar düzğün ise gözü almaz.Hiç bir mercekli farda almaz.Çakma xenon ile en kötü çin far merceğinde bile göz almaz alması için mercekleri bile yetersizken halojen far ampulü yerine takılan xenonlar odaklama yapamadığı için uzun far gibi ışığı yayarak göz almaya sebeb olur.

3.Aydınlatma olarak artısını kullananlara yazsın ben daha uzun boyutlu kullanamadım. :D

4.Yazdığın durumda hangi far olsa aynı duruma düşer bu farın bu halinin buna etkisi yada katkısı olmaz.Cam çamur olduğu sürece her far kullanılamaz hale gelir.Silinmeden yada yıkamadan düzgün görüş sağlamaz.Yıkaması olan farlar bile bence tam yeterli değil ama en azından tam çamur olmasından iyidir.Kısaca yıkama olması oldukca faydalı olacak bir işlevsellik olur. 

Tugay arkadaşımız bayram sonunda titreme vesaire var mı yazacaktır ama gece kısa sürelide olsa ben titreme görmedim araç çalışırkende yoktu olacağınıda açıkcası düşünmüyorum.

Erkut istediğin videoyu ekledim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Oktay Usta eline, emeğine sağlık. Araç sahibi arkadaşımızda güle güle kullansın. Kişisel olarak görüşüm angel halkaların biraz havada kalmış gibi göründüğü, haricinde gayet şık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İ.Göksel Yaman

Sisler muthiş olmuş..

Oktay Abi, farların yanık şeklinde uzun, kısa bir fotosu var mı ? Kısa merceğin önündeki halka, Angel eye mi ?

Birde ön tarafa biraz fazla gölge düşmüş gibi, zeminden olabilir ama kırılma fazla gibi duruyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...