İçeriğe Yönlendir

2006 Ford S-Max

Oktay Demirağ

Recommended Posts

Oktay Demirağ
Merhaba

Aracımı bildiğiniz gibi 1 hafta önce teslim aldım. 1 Haftada 1000 km yolu tamamlamış oldum. Ben yanlış olduğunu bilsemde sürekli araçlarım ile duygusal bir bağ kurmak isterim ve S-Max'ı kesinlikle çok çok sevdim. 2006 Model sıfır almış olduğum vitoyu sattıktan sonra gerçekten hangi araç almalıyım diye ciddi anlamda bocalamıştım. Hangi otomobile binersem bineyim sedan,wagon yada hb araçlar bana ve aileme küçük geldi. Touran'ı da sevmiştim ancak arızalarından dolayı kısa süreli vw defterimi kapatarak en iyi yol bildiğin yoldur düşüncesi ile Ford'a devam etmek istedim. C-Max lara baktım ancak 2 defa vitoda belki de hayatımızı kurtaran ESP benim için olmazsa olmazdı. Bundan dolayı Ford alamayacağım için üzgündüm ancak sahibinden.com sitesinde tamamıyla yanlışlıkla C-Max katagorisi yerine S-Max katogorisine tıklayarak görmüş olduğum Tango Kırmızı S-Max'ı ilk gördüğümde bu araç benim olmalı dedim ve hayırlısıyla aldım...

Genel de çok sakin bir sürücüyümdür. Araçlarımda son gördüğüm hız 120 olmuştur. Gerisi beni hiç mi hiç ilgilendirmez ancak 70-80 ile araç sollamaya geçmek istediğimde aracım bayılıyorsa hemen elden çıkarmak isterim o arabayı. Bunun için motor gücü ve tork'u benim için çok önemlidir. 

Gelelim S-Max'a,

Aracın kalbinde 2.0L Duratorq-TDCi (143PS) motor hizmet ediyor. Gerek tork, gerek beygir gücü açısında motor benim gözümde 10 puanı hak ediyor. 1700 devirlerde ciddi olarak atak oluyor ve ben genelde 1600 - 2000 devirlerde vites geçişi yaparak yavaş hızlanıyor ve ciddi anlamda yakıt ekonomisi yabiliyorum. Evet, esasında en önemli bir konu ise ekonomik olması. Aracım 1695 kg ve yolda ekonomi yapması çok beklenmez ancak şehirlerarası 4.2 lt, şehir içi 5.3 lt yakıt tüketmesi beni araca bir kat daha bağladı.

Aracın 7 koltuklu olması benim için çok büyük avantaj, en azından geride bıraktığım insan olmayacak. Dolmuş gibi herkesi toplayabilirim :). Konfor olarak şu ana kadar kullandığım araçlar içerisinde kusursuz diye bilirim, yol sesi kesinlikle rahatsız etmiyor ve motor sesi 2500 devirden sonra içeriye az da olsa almaya başlıyor. Camları kapattığınızda dışarı ile iletişim kesiliyor. Yüksek oturma pozisyonu ile de önünüzdeki araçların daha önünü görebiliyorsunuz, bu da size trafikte kırmızı ışıklara yakalanmamanızı ve tam durmadan şehir içinde yol almanızı sağlaarak yakıt ekonomisine ciddi anlamda yardımcı oluyor. 
Aracı virajlarda ciddi anlamda zorlamama rağmen yoldan çıkarma yada ESP devreye sokma şansım olmadı. Ciddi anlamda iyi yol tutuşu var ve frenlemeler de de çok başarılı. Bu kadar büyük bir araç, kendisinden beklenmeyecek kadar iyi durabiliyor. 

Arabanın bana göre eksi yanları da var öncelikle sol ayna gece sürüşlerde, far açma kapama tuşlarının ışık yansımasını gösteriyor. Bence bu olmamalıydı diye düşünüyorum. Ayrıca bu kadar büyük bir araçta eşya saklama gözleri yok denecek kadar az. Koltuk altları değerlendirmeliydi. Ses kalitesi de bana kötü geliyor, tiz mi bass mı eksik anlamadım ancak TSM veya senfoni orkestralarından arkadaki sesleri net alamıyorsunuz. Ve alışamadığım en büyük sorunsa tam dönüş kapasitesi çok kötü. Vito'yu çok rahat kullanırdım ancak bu araç bana göre tam tur dönme kabiliyeti yok. Ön konsoldan cama kadar olan bölüm ise oturarak kesinlikle yetişilemeyecek düzeyde ve gereksiz fazla gibi geldi bana. Ayrıca anlık yakıt tüketimini de görebilseydim çok daha iyi olurdu

Şimdilik bu kadar, artık ben susayım biraz da fotoğraflar konuşsun, bu arada forumda aracı almama yardımcı olan herkese tekrar teşekkür ediyorum. Araç biraz kirli kusura bakmayın :(

6et5.jpg
6p6u.jpg
p8av.jpg

fdam.th.jpg
0pzt.th.jpg
2xmz.th.jpg
bu5n.th.jpg
raxg.th.jpg
muks.th.jpg
g9m3.th.jpg
rmm9.th.jpg
zu3y.th.jpg
ixdc.th.jpg
rjgb.th.jpg
dnim.th.jpg
rp7h.th.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Çok Şık. Güle güle güzel günlerde kullanın.

Bakalım bizlere de S-Max ihtiyacı doğacak kadar güzel cıvıl cıvıl geniş bir aile nasip olacak mı :) Burdan bakınca karanlık gözüküyor  :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Kendi sınıfında pek rakibi olmayan bir model olduğu için hatası sevabıyla kabul edilmesi gereken bir seçenek S-Max. Sizin belirttiğiniz eksiler araçtan soğutacak cinsten değil, bu medenle keyifle kullanacağınızı düşünüyorum.

Fordların tam tur manevrası tekerleğin sona yaslandığında; kamber açısı(lastiğin döndüğü yönde dış yüzeyine doğru açı yaparak, manevra alanını daraltması) yapmaması nedeni ile biraz az gelebilir ama yetersiz değildir. Siz daha iyilerini gördüğünüz için dönmüyor gibi gelebilir.

Anlık tüketim göstermemesini çözemedim. Focustaki gösterge grubuna benziyor trendin paneli. Focusta bu özellik var.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Hayırlı uğurlu olsun.. Maşallah rabbim kazasız belasız binmeyi nasip etsin.. Çok tatlı görünüyor. :nazar:  :nazar:  :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Hayırlı uğurlu olsun.

Güle güle kullanın.Bu jantlar güzelmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Maşallah, güle güle gönlünüzce kullanın.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Hayırlı olsun,maşallah çok güzel görünüyor.Allah kazsız belasız kullanmak nasip etsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Hayırlı uğurlu olsun. Bir de, kırmızı değil de füme olaymış iyiymiş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Bedir

hayırlı olsun...S-MAZ anlatılmaz yaşanır :) gerçekten yapısına göre oldukça spor ve atak bir araç, yakıt ekonomisi de ayrıca güzel..Araçta eşya saklama gözü az demişsiniz ama herhalde tam dikkat etmediniz, aracın arka koltuklarında gizli eşya bölmeleri var.. Doluluk olarak sanırım zenon far ve yarı deri koltuk yok sizin araçta..Kullandıkça bir çok avantajını göreceksiniz, yol tutuşu gerçekten harikadır, cam tavan ayrı bir güzellik zaten...S-MAX ailesine hoşgeldiniz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

hayırlı olsun...S-MAZ anlatılmaz yaşanır :) gerçekten yapısına göre oldukça spor ve atak bir araç, yakıt ekonomisi de ayrıca güzel..Araçta eşya saklama gözü az demişsiniz ama herhalde tam dikkat etmediniz, aracın arka koltuklarında gizli eşya bölmeleri var.. Doluluk olarak sanırım zenon far ve yarı deri koltuk yok sizin araçta..Kullandıkça bir çok avantajını göreceksiniz, yol tutuşu gerçekten harikadır, cam tavan ayrı bir güzellik zaten...S-MAX ailesine hoşgeldiniz...

Abdurahman Bey teşekkür ederim. Bahsettiğiniz yerlere doğru düzgün birşey siğması mümkün gözükmüyor. Arka çeki demirini bile nereye koyacağımı bilemedim. Alanlar çok küçük. Bagaj altı kısmı bile çok küçük. Ayrıca Arka 3 sıra koltuklarda 12v soketinde olması gerekti bence. O kadar büyük bir ön konsolda küçücük açılır kapak koymaları bile ilginç geldi. Picasso gibi birçok yerinde eşya saklama yeri olmalıydı.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

O paraya alınabilecek en güzel araçların başında geliyor. Güzel günlerde gönlünüzce kullanın.

Anlık tüketim bendede yok demek ki o yıllarda pek gerek görülmemiş. Eşya gözü konusunda çok haklısınız Mpv sınıfı bir araçta nerdeyse hiç eşya gözü yok. Ama bende bagajda 12v soketi var ama ben hiç kullanmadım isterseniz size verebilirim :) Fakat kullanımı çok zevkli bir araç bu mpv 'ler

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Bedir

Abdurahman Bey teşekkür ederim. Bahsettiğiniz yerlere doğru düzgün birşey siğması mümkün gözükmüyor. Arka çeki demirini bile nereye koyacağımı bilemedim. Alanlar çok küçük. Bagaj altı kısmı bile çok küçük. Ayrıca Arka 3 sıra koltuklarda 12v soketinde olması gerekti bence. O kadar büyük bir ön konsolda küçücük açılır kapak koymaları bile ilginç geldi. Picasso gibi birçok yerinde eşya saklama yeri olmalıydı

S-MAX' lerde donanım farkı olabilir,benim aracım titanyum x modeli, ön konsolun üstündeki saklama gözü ruhsat,sigara vs gibi şeyler koymak için yeterli ve küçük sayılmaz bana göre..Gizli bölmeler de yine o kadar küçük değil, bir tanesine çakmaklığa takılan pompo koydum diğerinde lastik tamir kiti var,yani bu bölmelerde iyi..Aracın arkasında 12 volt çıkışı var..Son olarak picassoya fark atar bu araç emin olun...varsın saklama gözü bir tane eksik olsun :)

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

S-MAX' lerde donanım farkı olabilir,benim aracım titanyum x modeli, ön konsolun üstündeki saklama gözü ruhsat,sigara vs gibi şeyler koymak için yeterli ve küçük sayılmaz bana göre..Gizli bölmeler de yine o kadar küçük değil, bir tanesine çakmaklığa takılan pompo koydum diğerinde lastik tamir kiti var,yani bu bölmelerde iyi..Aracın arkasında 12 volt çıkışı var..Son olarak picassoya fark atar bu araç emin olun...varsın saklama gözü bir tane eksik olsun :)

Dediğiniz gibi anca o kadar siğiyor. Onceki aracım vito olduğundan beklentim sanırım normal bir otomobil için fazla. Aracın en arkasında var ama orta koltuk sırasında yok bende. Dediğiniz gibi belki x modelinde olabilir.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın. Ailemiz büyüyor darısı başıma.

:nazar: :nazar: :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Hayırlı olsun sonunda istediğiniz aracınıza kavuştunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Yakıt tüketimi o boyuttaki bir araç için muazzam  :nazar:  Ben bagaj kapasitesine hayran kaldım tam bir aile aracı her yola gelir hayırlı olsun  :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...