İçeriğe Yönlendir

Aynasız Dslr, Dslr, İleri Düzey Kompakt Arasında Seçim

Misafir

Recommended Posts

Onur Demir

Var :p f2.8 rules :)

2.8 1 bilemedin 2 stop avantaj katar f4e gore. Ee bendeki is te 3stop avantaj hadi diyelim 2. Geldikmi yine ayni kapiya :)

50mm f1.8de vardi kanka yok kurtarmiyor buseferde alan daraliyor :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

2.8 1 bilemedin 2 stop avantaj katar f4e gore. Ee bendeki is te 3stop avantaj hadi diyelim 2. Geldikmi yine ayni kapiya :)

50mm f1.8de vardi kanka yok kurtarmiyor buseferde alan daraliyor :)

Olum, 2stop daha az iso, daha az noise. Bir de şu var Tamron 17-50'ler  çok iyi ışık topluyor, aynı diyaframla 1 stop sanki önde gibi.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu tamron'u 17-50 Sony'ye istemiştim intternetten, temin edemediler. Çok keskin ve derinliği yansıtan çekimleri vardı internette. Parasına göre iyi iş çıkaran objektiflerden. Bir de Sigma'da vardı böylebir lensi diye hatırlıyorum ama hangisiydi hatırlayamadım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bu tamron'u 17-50 Sony'ye istemiştim intternetten, temin edemediler. Çok keskin ve derinliği yansıtan çekimleri vardı internette. Parasına göre iyi iş çıkaran objektiflerden. Bir de Sigma'da vardı böylebir lensi diye hatırlıyorum ama hangisiydi hatırlayamadım.

Saygılarımla.

Sigma, tamrona göre daha yumuşak daha cansız renkler veriyor. Pek tavsiye edilmiyor.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Sigma, tamrona göre daha yumuşak daha cansız renkler veriyor. Pek tavsiye edilmiyor.

Öhüm öhüm :p

Yorum bağlantısı
Misafir

Pentax için olumlu birşey yazacağım:) eos 70d forumunda pentax ile çekilen bu fotoğraflarda oynama var mı yok mu tartışması olmuş. Devamını okumadan fotoğrafları paylaşayım dedim:)

http://500px.com/mehmetkok

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

k10d GrandPrix diyor Evren bey. Limitli sayıda üretim, kolleksiyonluk cihaz. ARtı k10d de o görüntüler jpeg olarak bile çekilir. Renk kalite benim k-5 ten iyidir diyebilirim. 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

2. el aldığım kameram geldi :)

Şimdi kurcalama zamanı :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Pentax için olumlu birşey yazacağım:) eos 70d forumunda pentax ile çekilen bu fotoğraflarda oynama var mı yok mu tartışması olmuş. Devamını okumadan fotoğrafları paylaşayım dedim:)

http://500px.com/mehmetkok

Saygılarımla.

forumun linkini alabilir miyim :p

Yorum bağlantısı
Misafir

2. el aldığım kameram geldi :)

Şimdi kurcalama zamanı :D

Hayırlı olsun. En kısa zamanda bir başlık altında inceleme bekliyoruz:)

Saygılarımla.

forumun linkini alabilir miyim :p

donanımhaberde yeni çokan canon 70d başlığında:) Ancak bunu koz olarak kullanma, eos 70d sağlam makine, forumdaki kullanıcısı biraz acemi:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Hayırlı olsun. En kısa zamanda bir başlık altında inceleme bekliyoruz:)

Saygılarımla.

donanımhaberde yeni çokan canon 70d başlığında:) Ancak bunu koz olarak kullanma, eos 70d sağlam makine, forumdaki kullanıcısı biraz acemi:)

Saygılarımla.

K3 ile kıyaslayınca 70d'nin sağlamlığı pamuk ipliği kadar abi :)

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

K3 ile kıyaslayınca 70d'nin sağlamlığı pamuk ipliği kadar abi :)

Vay anasını arkadaş, porselenden mi mamul ediyor canon ? Tek sağlam makina yapma fikri Penticilerin mi aklina gelmiş :)

Fanatizm de siz ikiniz pentix de, Ali Androidoğlu da hatice ve dandroid de sınır tanimiyorsunuz maşallah.

İnsan takimini tutmaz bu kadar sabit fikirle :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Tamam Bende Makinemi seviyorum ama bukadar da olmaz arkadaş. Nikon'un D700ünün imaj kalitesine hastayım mesela diyebiliyorum. Sizde oda yok.

Birde işin şu boyutu var. Mok attığınız canon'un makinelerini dünya gözüyle kullandınızmı? Elinize alıp Trak trak diye fotoğraf çektinizde mi bukadar beğenmiyorsunuz merak ediyorum. Gerçi neden soruyorsam ; Daha kendi makinelerinizin bile hakkını veremiyorsunuz :sandalye: Anca kağıt üzeri veriler... :D :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Vay anasını arkadaş, porselenden mi mamul ediyor canon ? Tek sağlam makina yapma fikri Penticilerin mi aklina gelmiş :)

Fanatizm de siz ikiniz pentix de, Ali Androidoğlu da hatice ve dandroid de sınır tanimiyorsunuz maşallah.

İnsan takimini tutmaz bu kadar sabit fikirle :)

Tamam Bende Makinemi seviyorum ama bukadar da olmaz arkadaş. Nikon'un D700ünün imaj kalitesine hastayım mesela diyebiliyorum. Sizde oda yok.

Birde işin şu boyutu var. Mok attığınız canon'un makinelerini dünya gözüyle kullandınızmı? Elinize alıp Trak trak diye fotoğraf çektinizde mi bukadar beğenmiyorsunuz merak ediyorum. Gerçi neden soruyorsam ; Daha kendi makinelerinizin bile hakkını veremiyorsunuz :sandalye: Anca kağıt üzeri veriler... : :D: :D:D

70d'ile k10d k100ds k-r ile çekilen fotoğrafların imaj kalitesinin karşılaştırıldığı bir 70d topluluğu var iken biz bir şey demiyoruz, alın Canonlarınızı..  ;) Kimseye bir şeyi ikna peşinde değiliz, istiyoruz ki paralarınızı daha iyi şekilde değerlendirin. Babamızın oğlu değilsiniz neticede ne almak isterseniz alın, hayrını görün.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

70d'ile k10d k100ds k-r ile çekilen fotoğrafların imaj kalitesinin karşılaştırıldığı bir 70d topluluğu var iken biz bir şey demiyoruz, alın Canonlarınızı.. ;) Kimseye bir şeyi ikna peşinde değiliz, istiyoruz ki paralarınızı daha iyi şekilde değerlendirin. Babamızın oğlu değilsiniz neticede ne almak isterseniz alın, hayrını görün.

Cok alingan gordum seni (okudum da olabilir sonucta okudum Seni Gormedim)

Ayrica o 70d kullanicilari tirt :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Büyük düşünür Cem Yılmaz gibi :p Para Çokomel ilişkisini güzel kurun istiyoruz. 1 çokomele 2 para gereksiz. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu arad pentax samsungla da bir ara ortaklik yapmisti. K10 ile ayni body var. Daha once cok dusunmustum olympus bakarken ama samsung fotograf makinesi diye de guvenememistim. Simdi bir tane nx20 modeli var aynasiz. Cok methediyorlar.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bugun ki pazar konumuz, yuksek iso altinda gurultu ve detay konulari. Oncelikle kaynagimiz dpreview sitesi. Karsilastirmalar pentaxi sevindirecek turden. Ancak sunu da belirtmem gerek ki, k5IIs modeli K5'ten daha kotu sonuclar verior. Bu arada nex6 aradan basarili sonuclari ile dikkat cekiyor.

Ilk olarak noise(gurultu) testi. Burada k5 gercekten cok basarili.

Gönderilen Resim

Diger modeller k5'in yaninda basarili gozukmese de alt seviye dslr ile mukayese de ekledim ki, aslinda basarisiz gozuken modellerin de gelisim gostermesi gorulsun diye.

Gönderilen Resim

Simdi de yuksek iso da crop(kesit alip yakinlastirma) ile detay kayiplarinin gozlenmesine bakalim. Burada nex6 yine kaliteli sonuclar ortaya koymus denilebilir. K5 ise detaydan biraz feragat etmis.

Gönderilen Resim

Bu testler gercegi yansitir mi?

Burada aslinda degerlendirilen makinenin govdesi icindeki yazilim ve teknik donaniminin yeterliligi. Sonucta makinenin iso basarimi iyi degilse objektif bunu duzeltmez. Ancak objektif fotografin temeli olan isik alimini etkilediginden 1 stop farkla isik alirsa makine yuksek isoya ihtiyac duymayabilir ve normal kosullarda daha basarili sonuclar verir. Bugun 1 stop isik icin objektife bin tl fazla yatirim yapildigi unutulmamali. Yine de bu testte yuksek isoda detay verebilen makinenin en kotu kosullarda verecegi sonuclari degelendirirsek sonuclari anlamlandirabiliriz.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Dpreview sitesine, Pentax lehine bile olsa zerre güvenmem :) Yıllarca nasıl kıyaslama yaptıkları ortada. 

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Yukardaki testler ve benim okuduğum izlediğim incelemelere ve aldığım tavsiyelere göre piyasada bulunan makinelerle ilgili değerlendirme yapmam gerekirse;

Sony Nex 6 : Bünyesindeki APS-C sensör ile aslında büyük D-SLR'ların kapasitesinde fotoğraflar verebileceğini gösteriyor. Aynasız olması onu modern kılıyor ama doğa fotoğrafçılığı için yüksek zoomlu büyük lenslerle Af hızı uyumsuz. Ayrıca henüz çok başarılı 70-200, 70-300 gibi lensleri yok. Buna karşın 700tl'lik bir aparatla Sony'nin SLT serisindeki yani büyük DSLR'larındaki A mount objektiflere uyumlu hale gelebiliyor. AF ve Steady Shot özelliğini de bu sayede kazanarak küçük bir SLT oluyor. Tabi makinenin boyutları büyüyor ve 700.-TL'lik obejktif kadar bir meblağı böyle bir çeviriciye yatırmak ne kadar mantıklı tartışılır.

Alternatif çözüm olarak 20-30TL çeviriciler ile tüm markaların "manuel" objektifleri bu fotoğraf makinesine takılabiliyor ve elle odaklama yapılarak sonuç alınabiliyor. Piyasada artık atılma mertebesine gelmiş eksi lensler bu sayede hayat buluyor. Tüm nex serisinde bu işlem yapılabiliyor ancak nex5 ve nex 6'daki focus peaking yani focus yapılan bölgeyi renklendirerek kullanıcısına kolaylık sağlaması nedeni ile iki modelde daha efektif kullanılabiliyor.

Nex6 ayrıca oled vizörü ile çekilecek fotoğrafın henüz çekilmeden nasıl çıkabileceğini, mesela poz telafisi yapıldığında vizörden göstererek daha doğru sonuçlar alınmasına imkan sağlıyor. Nex'in en önemli kozu Full HD videoda 50fps çekim yapabilmesi ve sürekli AF'ye izin vermesi. Bu özellikler DSLR'lerde genelde üst seviyeden itibaren başlıyor.

Cihazın üzerindeki kit lens 16-50mm. Aslında iç içe geçmesi sayesinde compac bir cihaz boyutuna bürünüyor. Keskinlik konusunda ise kötü değil ama daha büyük olan 18-55'in sonuçlarını vermediği belirtiliyor.  Dezavantaj olarak gövdesinde sabitleme sağlayacak bir mekanizma yok. Dokunmatik ekran olmadığı için wi-fi için şifre girmek çok kolay değil. Ancak wi-fi özelliği ile cep telefonundan kontrol edilebilir olması, cep telefonu ekranının cihaz lcd'si gibi kullanılması yeni deneyimler sunuyor. Normal kullanıcı için ideal sonuçları var amafiyatı normal kullanıcıyı biraz aşıyor. Model biraz eskidi ancak en iyi garantili fiyatı 2.600.-TL.

Nikon D7100 : Gerçekten gövde yapısı, sağlamlığı, kalitesi ile ben buradayım diyen bir model. 16-105mm kit lensi bile normalde 1.200Tl civarında ama makine ile beraber gelen kitlerde yeralması avantajlı hale getiriyor. 1/8000 gibi deklanşör hızı cihazın aslında üst seviye modellere yaklaştığını da işaret ediyor.

Arkadaki LCD ekran çözünürlüğü çok çok iyi. Keskinlik, fotoğraf kalitesi konularında çok iyi sonuçları var. Yukardaki örnekte yüksek iso'larda biraz sıkıntı var gibi gözükse de normal çekim şartlarında fotoğrafa büyük çerçeveden bakınca hissedilecek hatalası olmayacaktır. Ancak bu modelde harektli bir lcd ekran yok. Wi-fi gibi modern teknoloji maalesef d40 modelinde olacak deniyor. Alt sınıfındaki d5300'de bu özelliklervarken d7100'e yakışmıyor.

Cihazın gövdesinde AF motoru var. Gövdenin üst bölümünde lcdd bildirim paneli de yer alıyor. 3200.-TL dükkan garantisi, 3900TL'ye de Karfo garantili bulunuyor. 18-55 kitlensli modeli de var ancak ucuz gibi gözükse bu lensin makineye yetmeyeceği aşikar. Nikon lenslerindeki keskinlik bu cihaza ayrı bir hava katıyor. Anti Alliansing filtresi kaldırıldığı için detaylar daha mükemmel.

Video konusunda ise sürekli Af yapamaması makineyi sadece fotoğrafseverlere özgü kılıyor. HD'de 60fps kalitesi var ancak AF ayarını değiştirmek mümkün olmadığı için geniş açı ekimlere uygun. Vizörden %100 çerçeve görülebiliyor. 51 noktadan AF yapabiliyor. ÖZellikle uzak çekimlerde bu özellik onu rakiplerinden ayırıyor. Ancak saniyede 7 kare çekim hızı mallesef tampon belleğin yetersiz olması nedeni ile sürekli olamıyor. Yani ikinci saniyede maalesef 7 kare çekemiyor. Yine de daha teknolojik özellikleri olan ancak bir alt seviyede konumlu d5300 ile fazla fiyat farkı olmaması kararsız bırakıyor.

Canon 70D: Bu makine bir teknoloji yuvası. Kaliteli Body'si, dahili wi-fi'si, hareketli lcd ekranı, 20mp sensörü, bugüne kadar ki Canonlar içinde sürekli AF'si ile en üstün video çekimi, lcd bilgi ekranı. Harika. Ancak bir canon klasiği olarak gövdede AF motoru ve sabitleme özelliği yok. Tüm Canon lenslerinin bu özelliğe sahip olması durumu kurtarıyor ancak bu da biraz maliyet demek.

19 Af noktası rakiplerinden daha az ama bunlar sürekli çapraz olarak netleme yaptığından yetersiz değil. 18-135 kit lensi video'da sessiz ve kaliteli sonuçlar veriyor. Canon'larda doygun renklerle fotoğraf ve detaylar arasındaki keskinliği Nikon'a göre daha az vermesi karakteristik özellik.  Kötü özellik olarak sayacaksak illaki, vizör %97 alanı gösteriyor, sensörden dolayı kırpma biraz daha fazla. 18-55 standart kitli modelleri de var. Kötü yanı fiyatı. 18-135 kit lens ile 3900-4200tl arası garantili fiyatı var.

Pentax K5, K5II, K5IIs; Pentax'ın distürbitörü NAR pek iyi çalışmadığından makinenin reklamı çok fazla yok. K5IIS zaten sadece gövdeoalrak satılıyor. K5II'den farkı Antı Alliansing filtresinin olmaması.

Pentax'lar gövdelerinde AF motoru barındırdıklarından pentax marka manuel lensleri rahatça kullanabiliyorlar. Uygun bayonetlerle (lens ağızları) farklı marka lensler kullanmak mümkün. Pentax'ın en önemli özelliği keskin ve yukarda görüldüğü üzere greensiz denilebilecek yüksek isolarda kaliteli fotoğraflar vermesi. Ancak Pentax'ın piyasada az bulunurluğu, objektiflerinin Canon ve Nikon'a göre cazip fiyat avantajını şu an ortadan kaldırmış gözüküyor.

İkinci eli de makinenin son derece zayıf kalıyor. Ürettiği sonuçları Mert ve Hakan Bey'in örneklerinde görüyoruz zaten ancak bu makineler de temel olarak fotoğrafçılara hitap ediyor. Video çekebiliyor ama bu çekim kabiliyeti, Sony ve Canon gibi değil. Yine wi-fi, hareketli ekran gibi özellikler yok. Ancak vizörleri %100 alan gösterebiliyor. Marka şu anda daha çok K-R ve K30 modeli ile piyasada bulunuyor.

Sürekli incelediğim modeller bu şekilde. Sanırım ben alana kadar yeni modeller çıkar:) Yine de başlık altında güncel modellere ait bilgilerin olması yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
NEX 5N ile amatörce çekilmiş fotoğraflar; bulunsun en azından :)

e0v9.jpg

6xe2.jpg

6bx4.jpg

u99k.jpg

8444.jpg

3xkp.jpg

3bej.jpg

u8hy.jpg

77rk.jpg

cwy2.jpg

Yorum bağlantısı
Misafir

Fotoğraflar güzel çıkmış Murat Bey. Keskinlik, kontrast, saturasyon ayarlarını değiştirdiniz mi? Manzara resimlerinde mavi ton ağır basmış. Soğuk renk efektine benziyor. Allah bağışlasın çocuğunuzun fotoğrafları canlı ve netlik daha iyi. Ağacın ışık arkasından çekimi gayet sanatsal olmuş. Yemek fotoğrafı da canlı. El işi tezgahında daha canlı olabilir miydi diye düşündüm ancak genel olarak dslr'ı bence aratmıyor. Video denediyseniz, zatrn bu konuda da memnun etmiştir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Sonradan farkettim, soğuk beyazmış ayarı :) Koşturmacada ayarlara çok bakamadım açıkçası. El işi tezgahı daha canlı çekilebilirdi bence de. Çünkü oldukça renkliydi ortam. Benim amatörlüğümden ve aceleciliğimdendir :)

Video zaten çok iyi makinede. Daha önce denemiştim.

Daha bol vakitte gezmek lazım böyle yerleri. Malum Anne Babalar beklemiyor sizin fotoğraf çekmenizi :D

Bu arada yemek de oldukça lezzetliydi :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...