İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

0 araçların rodaj tabir edilen süre içerisinde çok yakmasını normal karşılamak lazım. Hatta birçok LPG kiti ilk bağlandığında bile 3 depo sonra yakıt tüketimi optimize olduğundan araçlara tekrar yazılım yüklemesi yaparlar. Sizin aracınızda problem olmadığını düşünenlerdenim. Aracın yeni olmasının yanısıra, aracınıza henüz yabancı olmanız da bir miktar yakıt tüketiminizi arttırınca başlıktaki değerlere ulaşmışsınızdır.

Yol bilgisayarındaki anlık tüketime ilişkin veriler özellikle şehir içi kullanımda normal şartlarda görmeyeceğiniz rakamları gösterebilir. Bu fonksiyonu uzun yolda kullanırsanız daha sağlıklı veriler alırsınız. Şehir içi (aslında şehir dışında da) kullanımda ortalama yakıt tüketiminiz daha doğru sonuç verir. Örneğin birisi merak edip de size "senin araç saatte 90km hızla giderken ne yakıyor" diye sorduğunda, anlık yakıt tüketiminizdeki değeri cevap olarak belirtirsiniz.

Aracınız hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Berk Ertürk

aracınızın yeni olması ve üstüne otomatik vites olması böyle bir ortalama değeri çıkarıyor olabilir. otomatik vites düz vitese göre her zaman daha fazla yakar bunu sizde biliyorsunuzdur.benimde 2 sene kullandığım otomatik vites bir toyota corollam vardı 100bin kmdeyken ortalama 10-11 lt yakıyordum şehiriçinde zaten, anlık tüketime o kadar dikkat etmeme rağmen. şuanki düz vites focusumlada 9-10 lt arası yakıyorum bununda yeni olmasından kaynaklı olduğunu düşünmekteyim. eğer ilk otomatik vites aracınız ise emin olun karakteristiği düz vitesten farklıdır siz normal kullandığınızı sanarsınız fakat karşınıza yüksek değerler çıkar. belli bir km ye geldikten sonra tüketimin azalacağını düşünüyorum bende ve otomatik vites olduğunu da hesaba katmak lazım. bende bir öğrenci olarak, otomatik vitesin yüksek yakıt tüketiminden dolayı yeni bir araba almak durumunda kaldım. endişe edilcek bir durum, aracın bir sıkıntısı yoktur umarım.

Yorum bağlantısı
Sancak Zengin

Otomatik vites olduğunu yeni fark ettim sanırım en başta yazmamışsınız.. Yoksa bana abartılı geldi ya yol bilgisayarında değerleri yanlış gösteriyor yada bir sorun var gibi geldi bana 16lt hiçte azımsanacak gibi değil.. Ancak rodaj + otomatik vites konusunda ustalar konuşsun..

Yorum bağlantısı

Ne zamandan beri otomatik vites araba hayali kuruyordum ford daki 50. yil kampanyasida cazip gelince dayanamadim gittim aldim.Focusu almadan once lpg li 307 vardi ve bundan sonra benzinli arac almam diyordum fakat fordun dizel araclarina otom vites olmamasi beni bu benzinliyi almama surukledi.Tabiki cok pismanim bu devirde hem benzili hem 1.6 hemde otom araca binmek hic akil kari diil ben bunun gercekten farkinda olan bir kullaniciyim. Umarim 5-10 binkm sonra biraz duzelir cunku bu haliyle lpg bile taksam bir ise yaramaz. Boyle olacagini bilseydim kesinlikle dizel alirdim.Otomatiginde cani cehenneme...

Yorum bağlantısı
Burhan Düver

focus 1 de ilk depoyla yaklaşık 350 km yapmıştım.

ortalama hızınız bilgisayarda 16 km ise bu tüketiminiz normal.araç 4. vitesleri(4 vitesli ise)pek görmemiş.otomatik araçlarda yakıt ı düşürmek istiyorsanız araçı son viteste kalacak şekilde kullanmanız gerekir.

''size önerim'' yol bilgisayarını anlık tüketim moduna getirin,aracı böyle kullanın.size sürüş şartlarına göre ne yaktığını gösterecektir.

ilk kalkışta 45 litre de normaldir.aracı kaldırmak için gereken miktar,hareket ederkenki miktardan fazla olmalıdır.bu bütün araçlarda böyledir.

aracı sadece 1,sadece 2 veya OD off kullanın tüketimleri inceleyin

otomatik vitesli araçlar kısa mesafelerde ,yoğun trafikte düz vitese göre çok fazla yakıt harcar

telaş yapmayın ,normale düşecektir.

Yorum bağlantısı
İmam Suludere
focus 1 de ilk depoyla yaklaşık 350 km yapmıştım.

ortalama hızınız bilgisayarda 16 km ise bu tüketiminiz normal.araç 4. vitesleri(4 vitesli ise)pek görmemiş.otomatik araçlarda yakıt ı düşürmek istiyorsanız araçı son viteste kalacak şekilde kullanmanız gerekir.

''size önerim'' yol bilgisayarını anlık tüketim moduna getirin,aracı böyle kullanın.size sürüş şartlarına göre ne yaktığını gösterecektir.

ilk kalkışta 45 litre de normaldir.aracı kaldırmak için gereken miktar,hareket ederkenki miktardan fazla olmalıdır.bu bütün araçlarda böyledir.

aracı sadece 1,sadece 2 veya OD off kullanın tüketimleri inceleyin

otomatik vitesli araçlar kısa mesafelerde ,yoğun trafikte düz vitese göre çok fazla yakıt harcar

telaş yapmayın ,normale düşecektir.

Merhaba Ömer bey öncelikel aracınız hayırlı olsun yetkili servis yöneticisi olarak size söyleyebileceğim sizi üzebilir.düz vitesli FOCUSA nazaran A/T sanzımanlı araçın benzin tüketimi fazla tüketimi düşürmeniz cok zor.

Sadece bir iki önlem alabilirsiniz.

1-yoğun trafikte aracınızı N konumuna alın.

2.Kalkışlarda ani gazlar yapmayın.

Yorum bağlantısı
Kerem Öner

Benzinli bile çok soğuk havalarda hemen ısınmıyor , dizelin ısınmaması çok normal diye düşünüyorum ayrıca ben aracımı ilk aldığımda beni çok korkuttular. Yok bir depo ile 300 km yaparmışım, yok Bill Gates "Benzinli Ford alacak kadar zengin değilim" demiş. Araştırdım Bill Gates bu lafı Amerika da üretilen ve 5000 motor olan bir Ford modeli için söylemiş, bizim insanımızda bunu Focus'a söylemiş gibi çeviriyorlar. Depomu benzinle doldurdum şuana kadar 208 km gittim ve depomun 3/4'ü hala dolu bakalım kaç km gidecek göreceğiz. Ama şunu görüyorum ki herkes abartıyor. Araçla hızlı gidersen yakışta fazlalaşıyor, ben geçen yaz Ford Focus TDCI kiraladım o zamanın fiyatlarıyla 240 TL lik mazotla 1100 km gittim. hızınızı arttırın bir de klimayı açın dizel olsun benzin olsun yakıyor bunu da kabul edelim arkadaşlar...

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz

Ben Ti-VCT ile bir depo ile 650-700 km arasında yol yapıyorum. Kullandığım güzergah günlük toplam 50 km, bunun 10 km'si Şehiriçi+Rampa yukarı yol, gerisi E-5 sabah trafiği.

Sorun Benzinin pahalı olması.

ECOBOOST'ları bekliyoruz...

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
Evet aynen.

Bundan önceki aracınız otomatik vitesmiydi? Ya da daha önce uzun süreli otomatik vites bir araca sahip oldunuz mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bundan önceki aracınız otomatik vitesmiydi? Ya da daha önce uzun süreli otomatik vites bir araca sahip oldunuz mu?

Eksper yanında 3 ay kaldın, hakim gibi sorguluoyorsun ; okurken , ben tırstım :D

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
Eksper yanında 3 ay kaldın, hakim gibi sorguluoyorsun ; okurken , ben tırstım :p

:D yok abi sorgulamak değil ama farklı bir açıdan bakıyorum konuya...

Abi parça tedariği varsa yapalım hemen... :p

Yorum bağlantısı
Hikmet Laçin

Herkese merhaba ben bu siteye yeni üye oldum .Umarım uzun sürede devam eder.Çok uzatmayacağım sizlerede danışmakta faydası oldugunu düşündüm. Yeni araba aldım ford focus sedan otamatik benzinli 2010 trend. 770 km de 500 tl benzin aldım :)( .Arabada bir sorunmu var acaba? Yoksa bunlar böylemi ? Daha önce arabam olmadı .Acemiyim yani.Sizede danışayım dedim .Sizler ne diyorsunuz ? teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Göktuğ Serbent

öncelikle hoşgeldiniz. Doktorlar kağıt üzerinde karışık yazar bilirdim, klavyedede karışık yazdığını öğrenmiş oldum :p

bildiğim kadarıyla aracınızda şimdi yakıt ve yağ tüketimi farklılık gösterebiliyor. sanırım 5000 km sonra normal değerlere ulaşacaktır. biraz beklemenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
yeni araba aldım ford fokus sedan otmatik benzinli 2010 trend 770 deyim 500 tl benzin aldım :p(

Anladığım kadarıyla... araç sıfır alınmış ve henüz 770 km'de... Bu arada da 500 liralık benzin alınmış...

Doğru anlamışsam...

Soru soracağım... Şu anda depo dolumu boş mu... ?

Arabayı aldığınızda deponuz da sadece 1 litre benzin vardı, bunu dikkate aldınızmı diye de soracağım...

Yorum bağlantısı
Guest Yakup
(düzenlendi)

Volvo S60 2.0T 180 ps Otomatik (2009)

13bin km ye geldi aracımız

dur kalk trafikde daha bugn kullandım 20 litre ile kalkış yapıyor...

Ort. tüketim 12 - 13 arası Full istanbul ş.içi..Topkapı Aksaray civarı ve Karşıya gelip gider hergün

Zamanla tüketiminiz azalacaktır tabi birde gaza basarken dikkat etmelisiniz

tarihinde Yakup tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hikmet Laçin
Anladığım kadarıyla... araç sıfır alınmış ve henüz 770 km'de... Bu arada da 500 liralık benzin alınmış...

Doğru anlamışsam...

Soru soracağım... Şu anda depo dolumu boş mu... ?

Arabayı aldığınızda deponuz da sadece 1 litre benzin vardı, bunu dikkate aldınızmı diye de soracağım...

Evet Mehmet Bey doğru anlamışsınız .Evet 1 litre benzin vardı. Bunu dikkate almazssam 500 tl benzin aldım bu güne kadar. Bu kadar çok yaktığını bilseydim kesinlikle almıyacaktım.. Neyse ...Teşkürler .Hee bu arada yazılarımda ki kusurlara göre özür dilerim ben azerbeycanda eğitim aldığım için türkçe yazılarda yanlışlıklarım ola bilir..İdare edin artık ne yapalım-))

Hoşgeldiniz.branşınız nedir acaba?

Sağolun teşekkürler .Diş hekimiyim ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Depo şimdi doluysa, 200 lirası depoda desek.. 770 kilometrede 300 lira yakmış olurusunuz...

Geçmişi boş verin...

Bir dahaki benzin aldığınızda kilometreyi sıfırlayacaksınız... Tekrar benzin aldığınızda kilometreye ve aldığınız litreye bakacaksınız...

Yorum bağlantısı
Hikmet Laçin
öncelikle hoşgeldiniz. Doktorlar kağıt üzerinde karışık yazar bilirdim, klavyedede karışık yazdığını öğrenmiş oldum :D

bildiğim kadarıyla aracınızda şimdi yakıt ve yağ tüketimi farklılık gösterebiliyor. sanırım 5000 km sonra normal değerlere ulaşacaktır. biraz beklemenizi tavsiye ederim.

Sağol teşekkürler.Evet haklısın ne yazssakta hep böyle .Karşı taraf anlamakta zorlanıyor. biraz da yabancı olunca işler iyice karışır.Teşekkürler bilgin için Göktuğ Bey

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu

hoşgeldiniz,aracınızda hayırlı olsun kazası cezasız sürüşler...

Yorum bağlantısı
Koray Şimşek

Daha önceki konulardan da anladığım kadarıyla bir 5000 km'yi devirmeniz gerekiyor. Ayrıca Mehmet abinin de dediği gibi iki full depo arasındaki km farkını alıp aldığınız benzinin litresini ona bölmeniz gerek. Yani ....l/km'yi bulun ve bizimle paylaşın ona göre yorumlayalım. Hayırlı olsun. İyi günlerde binin.

Yorum bağlantısı

yok ilk defa otomatik arac satin aldim. daha oncede otom arac kullandim fakat onlarin arasinda hic 1.6 yoktu hepsi cok guclu motorlara sahip araclardi(en az 200hp) tabi uzun sure bende kalmadi yakinlarimin arabalariydi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...