İçeriğe Yönlendir

Dsg Şanzıman

Mert Ender

Recommended Posts

Servet Aydın

Akraba mevzu; asm berbat deniliyor. Altta çalışan şanzıman manuel karakterli. Ona göre kullanım ile aynı ve hatta daha uzun ömürlü olur manuel şanzımandan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Akraba mevzu; asm berbat deniliyor. Altta çalışan şanzıman manuel karakterli. Ona göre kullanım ile aynı ve hatta daha uzun ömürlü olur manuel şanzımandan.

debriyajı haatalı takan soluğu beyincide alınca....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

İşte bende onu diyorum ya, passat ı kullanan vatandaş gibi birisi sizin düz vitesleri de aynı şekilde kullansa sizce kaç km. gider di.

Bilemem, ama 9 sene sonra gidip bozulursa para vermeden sorunu çözerim :)

zazazaza   yapar.

Benimki hiç ses çıkarmıyor, bozukmu acep  :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İşte bende onu diyorum ya, passat ı kullanan vatandaş gibi birisi sizin düz vitesleri de aynı şekilde kullansa sizce kaç km. gider di.

öyle kullanan arkadaşım 150 bin km ye kadar 3 kez balata değişti seat cordoba

uyumuş...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

uyumuş...

Balatası tırmış...

Harbiden, şuan bariz uyuyor, hatta üşüyor bile, üstünü örtmek lazım  :rolleyes:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Bilemem, ama 9 sene sonra gidip bozulursa para vermeden sorunu çözerim :)

O zaman hiç problem yok, çekineceğin bir şey de kalmamış oluyor, eeee ne zaman alıyorsun dsg yi  :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Balatası tırmış...

Harbiden, şuan bariz uyuyor, hatta üşüyor bile, üstünü örtmek lazım  :rolleyes:

rampa çıkarken dur kalkta rampa otoparktan çıkarken vs  "naapıyon" diye defalarca söylemişimdir.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

baskı eğilmiştir

Benimkimi ?  Belirtisi nedir peki?

bence böyle titiz bir kullanıcı karşısında saygıyla eğilmiştir  :)

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

uyumuş...

Az mı duyduk 5-10 bin de balata bitirenleri DMF volan bozanları, arkadaşınız yine az değiştirmiş.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Arkadaşımın 2013 model dsg polosunun 20 binde garantiden kavraması degisti( servis faturası 2250tl) yakın zamanda diger arkadaşımda honda civic almıştı 100km deyken şuan 135 binde ve tık yok arabada çokta sert kullanıyor hemde hondayı. Dsg gerçekten dayanıksız birde vw araç sayısı çok fazla olduğundan dolayı diğer markalara göre daha çok duyuyoruz gibime geliyor. Yoksa bütün cift kavramalarda risk var.

Yorum bağlantısı
Fatih Alp

Arkadaşlar herkese iyi pazarlar.

Bir sorum olacak.

2009 model bir pasat 1.4 TSI 122bg 7 ileri DSG var. Garanti kapsamında Maslak Doğuş'ta şanjımanı 13500 TL'ye komple değişmiş.

Son model 1.4'lere takılan şanjıman takılmış.(çift zamanlı) Faturaları var.

Ne dersiniz? Almalı mıyım?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Alp
(düzenlendi)

rta2xvqn.png

Fatura bu arkadaşlar...

2009 model passat a 2014 model (yeni tip çift zamanlı) sorun çıkarmayan şanzıman takılmış.

Bu mümkün müdür?

tarihinde Fatih Alp tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
(düzenlendi)

Bende öyle okudum birkac yerde yeni nesil dsglerin problemleri azaltıldı diye.Ben 2.el alacağım o nedenle en uzun garanti suresi olan bir araç almam gerek en az 2 sene kafam rahat etsin isriyorum Sizin araciniz kac bin km de acaba, kullanırken sizde trafikte N ye aliyormusunuz ?

Hayır almam.Start stop var çünkü. Aracım henüz 15000 kmde ve çok memnunum aracımdan.. tarihinde Cihat Küçükay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yokuşta kavramada tutarak beklemek yol ayrımlarında frene basmadan aracı debriyajda tutmak sıkıntı bir de roketleyip durmak.

launch control diye birşey var arabayı kaçıran ergenler çok sever. onu yapmamak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Okan Kumbaracı

Merhabalar . 1.4 122 hp dsg Golf 7 kullanicisiyim. Dsg sorunsuz bir şanzıman değil tamam kabulum ama yerden yere vurulacak bir şanzıman da değil. Öncelikle yanlış bilgi : dsg sakin kullanilmali=hayır. Dsg gücü sever oyleki kavrama arızası olan bir dsg bile performanslı kullanımda bu arızayı size hissettirmez . Aracim 30bin kmye yakın . 9000 ve 18000 km olarak iki kere kavrama değişti . ikisinin arizasinida sadece yavaş nazik kullanımlarda hissettim (Silkeleme) . Dünya çapında bir araştırma yapın dsg arızalarının hemen hepsi ülkemizde ve kalabalik sehirlerde gorulmuştur . Nedeni basit , dsg kapalı trafiği sevmiyor . bunu da şöyle açıklayayim . Dsgnin çalışma sistemini hepimiz biliyoruz . Kısaca bir üst vitesi hazırda tutan çift kavramali , otomatik debriyajlı bir sistem . Dsg kullanıcıları bilirki dsg araçların (7 ileri) 1 den ikiye geçiş devir aralığı çok kısadır . işte dsg de kavramanin bir numaralı düşmanı bu noktadır . araç bu kisalikta bu hızı yakalarken yarım debriyaj olayına maruz kalıyor ve kavrama ömründen yiyor . Şimdi kendi yaşadığım şehirden ve iş giriş ve çıkış saatlerinde ki trafikten ornek verirsem arac durmadan dur kalk halinde ve bahsi geçen iki vites aralığına maruz ve kavrama saldırıda . Bunun önüne gecebiliyormuyuz evet . Dur kalk trafiklerde spor modda yada manüel modda kullanıp 1-2 vites aralığını uzatarak yarım debriyaj olayına engel olabiliriz . Gelelim sese (şakırtı) 7 ileri kuru tip dsg şanzımanlarda sakirti karakteristiktir . Sakirti yapmayan kuru tip dsg yoktur . (sakirti asiriysa problem olasıdır)

Şimdi okuyanlar diyecekki sen neden böyle yapmadında iki kere kavrama yedin ? Açıklayayim , benim sahip olduğum aracın sanzimaninda sakirdama aşıri problem olduğu aşikar ve 3 aynı arıza garanti şartı gereğince muhtemelen şanzıman degisecek .

Yukarıda bir üyemiz garantiden değişen kavramaya 2000 kusur para alındığından bahsetmiş .Böyle birşey olamaz eğer olduysa ilgili mercilere başvurup mahrumiyetini gidermesini tavsiye ederim .

Gelelim dsgnin yüksek torku kaldirmadigina-yanlis . sanzimana Uygun yazılım yüklenmesiyle dsg ciddi anlamda beygir ve torka cevap veriyor . Bu konuda çok ornek verebilirim cevremde 10 larca güçlendirilmiş ve dsg şanzımana sahip araç var . Bir tanesinden ornek verecek olursam , stock hali 1.4 180 PS olan ibiza cupra marka bir aracımız şuan 360 hp gücünde ve dsg şanzımana sahip . Şuan telefonum serviste çıktığında bu soyledigimi fotoğraflar ve dyno testiyle kanıtlanabilirim. İbiza cupra dsg şanzıman olarak çeşit çeşit yüklenmiş araç örnekleri var cevremde. Sunuda soylemeliyim ki aynı marka aynı şanzıman bir araca nos baglamisligimizda var Dsg bunu bile kaldirdi . Tabi nos basarken manüel modda kullanmak ve her vites atmalarda nos düğmesini bırakmak kaydı ile .

Sakin yanlış anlamayın. Niyetim kimseyle inatlasmak-polemige girmek yada tartisma ortami yaratmak değildir . Amacım sadece bildiklerimi paylaşmak belki de yanlış bildiklerimin doğrusunu öğrenmektir . Sevgiler Saygılar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

DSG yi kötülemiyoruz zaten en azından ben kötülemiyorum, yakın gelecekte dsg ye geçeceğim kısmet olursa, dsg nin keyfi bir başka, dediğiniz sıkıntılar asında sadece dsg için değil doğası gereği çift kavramalı şanzımanların hepsinde var.

Yorum bağlantısı
Okan Kumbaracı

DSG yi kötülemiyoruz zaten en azından ben kötülemiyorum, yakın gelecekte dsg ye geçeceğim kısmet olursa, dsg nin keyfi bir başka, dediğiniz sıkıntılar asında sadece dsg için değil doğası gereği çift kavramalı şanzımanların hepsinde var.

Dogus bey Ben genel kani olarak bahsettim . Oyleki hayatinda dsg sanzimanli bir aracin direksiyon koltuguna dahi oturmayip ,kulaktan dolma bilgilerle Dsg yi yerden yere vuran insanlar dolu forumlarda ve cevrede . Dsg bambaska birsey Insallah istediginiz olur . Dsgnin keyfi,gucu , ekonomisi , karakteri bambaskadir . Kullanmayan onun keyfini bilemez . Hele birde motor modifiyesine girmis bir dsg li arac kullanin bir daha cogu arac tatmin edemez sizi . Simdiden Hayirli olsun .

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Okancim verdigin bilgiler icin tesekkurler, daha once bir kismini ogretmis idin zaten simdi kalan detaylari da buradan ogrendim.

Dogus Bey sizin de goruslerinizi bekleriz heyecanla.

[emoji5]

Yorum bağlantısı
Misafir

Dogus bey Ben genel kani olarak bahsettim . Oyleki hayatinda dsg sanzimanli bir aracin direksiyon koltuguna dahi oturmayip ,kulaktan dolma bilgilerle Dsg yi yerden yere vuran insanlar dolu forumlarda ve cevrede . Dsg bambaska birsey Insallah istediginiz olur . Dsgnin keyfi,gucu , ekonomisi , karakteri bambaskadir . Kullanmayan onun keyfini bilemez . Hele birde motor modifiyesine girmis bir dsg li arac kullanin bir daha cogu arac tatmin edemez sizi . Simdiden Hayirli olsun .

Bu başlık altında mı yoksa başka yerdemi yazdım hatırlamıyorum ancak daha önce yazmıştım gerçi sizde bahsetmişsiniz, dsg arızalarının büyük bir kısmının özellikle kullanım hatasından kaynaklandığını düşünüyorum, sıkışık trafik, yokuşta ilerlerme ve kavrama gibi durumlarda çoğu kullanıcı o kadar para verdim dsg aldım birde trafikte manuele mi alacağım uğraşamam bunlarda diye düşünüp ( aslında haklı olabilirler birşey demiyorum) dsg nin hassas olduğu bu noktalara dikkat etmeden kullanıyorlar sonuçta arıza çıkarma olasılığı da artmış oluyor. Bana göre eğer dsg kullanımında dikkat edilecek hususlar varsa ki var, bunlara dikkat edip dsg nin trafikte ve yokuşlarda dikkatli ve olunulması ve gerektiği gibi kullanılmasından gocunmam, verdiği keyif ve rahatlığın bazı bedelleri de olacaktır zaten. Kaldıki tüm cift kavramalılar için geçerli bir durum, eğer ben bunlarla uğraşamam böyle şeylere dikkat edemem diyen bir kişiyseniz o zaman tork konvertörlü bir araç alacaksınız.

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Bu başlık altında mı yoksa başka yerdemi yazdım hatırlamıyorum ancak daha önce yazmıştım gerçi sizde bahsetmişsiniz, dsg arızalarının büyük bir kısmının özellikle kullanım hatasından kaynaklandığını düşünüyorum, sıkışık trafik, yokuşta ilerlerme ve kavrama gibi durumlarda çoğu kullanıcı o kadar para verdim dsg aldım birde trafikte manuele mi alacağım uğraşamam bunlarda diye düşünüp ( aslında haklı olabilirler birşey demiyorum) dsg nin hassas olduğu bu noktalara dikkat etmeden kullanıyorlar sonuçta arıza çıkarma olasılığı da artmış oluyor. Bana göre eğer dsg kullanımında dikkat edilecek hususlar varsa ki var, bunlara dikkat edip dsg nin trafikte ve yokuşlarda dikkatli ve olunulması ve gerektiği gibi kullanılmasından gocunmam, verdiği keyif ve rahatlığın bazı bedelleri de olacaktır zaten. Kaldıki tüm cift kavramalılar için geçerli bir durum, eğer ben bunlarla uğraşamam böyle şeylere dikkat edemem diyen bir kişiyseniz o zaman tork konvertörlü bir araç alacaksınız.

Tork konvertorlu arac ne demek?

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Tam otomatik şanzımanlarda kavramayı sağlayan çok daha uzun ömürlü bir ünitedir.
Yorum bağlantısı
Misafir

En basit tabiri ile dsg gibi çift kavramalı şanzımanlar için otomatikleştirilmiş manuel vites diyebiliriz yani onlarda da manul vitesleri araçlarda olduğu gibi debriyaj baskı balatası vardır, ancak tork konvertörlü araçlar daha eski nesil tam otomatik şanzımanlardır yani çift kavramalılarda vites değiştirme işini debriyaj kavraması yaparken, tam otomatik şanzımalarda ise bu işi tork konvertörü yapar o nedenle adına tork konvertörlü şanzıman denir,

daha detaylı bilgi aşağıdaki linkte;

http://www.bilgiustam.com/tork-konverteri-nedir-nasil-calisir/

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...