İçeriğe Yönlendir

Aliexpress.Com Veya Alibaba.Com Sitesinden Alışveriş Yapan Var mı?

Aydın Akdeniz

Recommended Posts

Bülent Serdar

Para gelsin sonra verin beş yıldız.

Bugün hesabıma yatmış :)

Singapore'dan 02.05.2014'de çıkış yapan kargom hala Türkiye'ye giriş yapmadı ne zaman gelir acaba ?

Singapur Post ile gelen bir ürün aşağıdaki gibi ulaşmıştı.. Ama çok değişken :(

• 2014.05.04 09:53 (GMT-7): Receive item at office of exchange (Inb) Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi
  • 2014.04.28 03:30 (GMT-7): Send item abroad (EDI-received) Gonderi yurtdisina sevk edildi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

8 gün sonra 1 ay olacak. Henüz gelmedi.

• 2014.05.04 17:55 (GMT-7): The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden)
  • 2014.05.04 14:15 (GMT-7): Departure from outward office of exchange
  • 2014.04.26 09:15 (GMT-7): Departure from outward office of exchange
  • 2014.04.24 18:52 (GMT-7): Receive item from customer (Otb) Gonderi musteriden alinmistir
  • 2014.04.24 15:52 (GMT-7): Collection
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yeniden sorguladım ürün yeni Türkiye'ye gelmiş. Pazartesi sabahı 5 te geldiği görünüyor. Bakalım adresime ne zaman gelecek.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Telefon alsak, gümrükte takılsa vergisini ödeyip alabiliyoruz değil mi ?

IMEI işletme bu şekilde geçerli oluyor mu onu araştırmak lazım abi. İlla pasaport istiyorlar, acaba bu durumda süreç nasıl işliyor ki ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yeniden sorguladım ürün yeni Türkiye'ye gelmiş. Pazartesi sabahı 5 te geldiği görünüyor. Bakalım adresime ne zaman gelecek.

2-3 gün içinde gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şansın varsa bugün gelebilir. Ancak yarına kalma ihtimali de var.. Dağıtıma çıktı yazdıktan sonra ertesi gün gelen postalarım çok oldu..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Şansın varsa bugün gelebilir. Ancak yarına kalma ihtimali de var.. Dağıtıma çıktı yazdıktan sonra ertesi gün gelen postalarım çok oldu..

Bugünde gelmedi. Salıya kaldı büyük ihtimal.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bugünde gelmedi. Salıya kaldı büyük ihtimal.

Haftasonuna denk geldin maalesef.. Pazarteside tatil dediğin gibi salı elinde.. az daha sabır :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

2 mayısta aldığım ürün 16 mayısta geldi. 3. alışverişim sorunsuz tamamlandı.

11 mayısta led E27 ampül aldım, 26 sından sonra gelir sanırım. 7 liraya 15w aldım, burada 30-35 liradan satmaya çalışıyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Can G.

Aldığınız led ampülün linkini yollayabilir misiniz ?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Aldığınız led ampülün linkini yollayabilir misiniz ?

buyrun

ekleme: denemek için pek araştırmadan aldım ama ledler 19 lümen sanırım. 19 X 69 led = 1300 lümen yapar ki 900-1000 aralığında 18-20W lık tasarruflu ampüller.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Yine söylenene göre 3 sipariş. Ancak mantık olarak düşünürsek, yurt dışından gelirken, PTT kargo hariç kayıt tutan her hangi bir yer yok. Yani yıl içinde kaç sipariş yaptığınızın bulunması için Gümrüktekilerin doğrudan adınızı hatırlaması gerekir. Bu da çok zor tabi :) Ben önce de yazmıştım, 3-5 ay içinde 10-20 dolarlık 5-6 sipariş getirdim hepsi de geldi. Siparişi verirken alıcı kısmına iş yerinizden, evden başka isimler yazdırabilirsiniz. 

Ufak tefek şeyler için sipariş sınırı gözetileceğini sanmıyorum.

Bu konuda yenilik olarak 24.03.2014 tarihli genelgeye göre pek uygulanmasa da yıllık 5 adet sınırı kalkmış gözüküyor...

http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

buyrun

ekleme: denemek için pek araştırmadan aldım ama ledler 19 lümen sanırım. 19 X 69 led = 1300 lümen yapar ki 900-1000 aralığında 18-20W lık tasarruflu ampüller.

Yalnız bunlar aşırı göz alır.. Göze çarpmayacak şekilde kullanılmalı..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bu konuda yenilik olarak 24.03.2014 tarihli genelgeye göre pek uygulanmasa da yıllık 5 adet sınırı kalkmış gözüküyor...

http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf

Benim genelgeden anladigim 1500 avro veya 30 kg geçmeyen her sey getirilir. Vergisi odenir teslim alinir. Miktar veya fiyat bakimindan gumruk memurunca ticari mahiyette olmadigi kanaati isteniyor. Cep telefonu hic bir sekilde getirilemez diyor. Vs.vs. bir de birlikte karara bakmak lazim. Firsat bulamadim.

Cok iyi oldu bu genelgenin paylaşılması. Cok tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Benim genelgeden anladigim 1500 avro veya 30 kg geçmeyen her sey getirilir. Vergisi odenir teslim alinir. Miktar veya fiyat bakimindan gumruk memurunca ticari mahiyette olmadigi kanaati isteniyor. Cep telefonu hic bir sekilde getirilemez diyor. Vs.vs. bir de birlikte karara bakmak lazim. Firsat bulamadim.

Cok iyi oldu bu genelgenin paylaşılması. Cok tesekkurler.

Zafer Bey, sanırım bu konuda da en aydınlatıcı Posta ve Hızlı kargo muafiyetleri... Ve yine buraya göre gönderi başına 75 avro yu geçmeyen kargolara muafiyet tanınmaktadır, 75-1500 avro ve 30 kg geçmeyen eşyalardan AB ülkelerinden geliyorsa % 18 diğer ülkelerden geliyorsa % 20 vergi alınır diyor.

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kaan Meriç

sanalpazar.com gibi yerli alışveriş sitelerinde pazarlanan ürünlerin çoğu aliexpress.com gibi uzakdoğu menşeli sitelerden temin edilerek müşteriye gönderiliyor. Hatta satıcı ürünü hiç görmüyor, yurtdışından direkt olarak müşterinin ismine ve adresine göndertiliyor. Böylece kota problemi de ortadan kalkıyor. Fiyat karşılaştırması yaptım, sanalpazar.com'da 200 TL fiyat konulan her şeyiyle birebir aynı bir ürünü aliexpress.com'dan $53'a temin etmek mümkün. Yani anlayacağınız, birçok satıcımız için bu tip yabancı siteler ekmek kapısı olmuş. :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Zafer Bey, sanırım bu konuda da en aydınlatıcı Posta ve Hızlı kargo muafiyetleri... Ve yine buraya göre gönderi başına 75 avro yu geçmeyen kargolara muafiyet tanınmaktadır, 75-1500 avro ve 30 kg geçmeyen eşyalardan AB ülkelerinden geliyorsa % 18 diğer ülkelerden geliyorsa % 20 vergi alınır diyor.

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

Geçenlerde konusunu açtığım Xiaomi marka PowerBank'lardan sipariş verenler oldu. En son 1 ay kadar önce verilen sipariş Hollanda'dan geldi. Gönderilen yer Hollanda olarak çıkıyordu. 2 gün önce ben de tekrar aynı üründen sipariş verdim. Kargo yola çıkmadı fakat kargo takip kodunun sonu NL ile bitiyor. Sanıyorum yine bu da Hollanda'dan çıkacak. Buna bir türlü anlam verememiştik, Çin malı ürünün Hollanda'da ne işi var diye :) Demek ki bu vergi uygulaması için yapılan bir şey. Başka ülkelerde de -demek ki- aynı şekilde vergilendirme var ve Çin'liler bu sorunu da bu şekilde halletmişler. Vay be. :)

%18 veya 20 'lik vergi de ürün fiyatı üzerinden alınıyor anladığım kadarıyla. Kargo ücretinin bir önemi yok.

75 Avro'ya kadar vergilendirme yok.

75 Avro üzerindekiler için 1500 Avro'ya kadar (30 kg aşmamak koşuluyla) %18-20 vergi var.

Ben oldukça ikna oldum bu işe. Eksik bir şey kalmadı sanki :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Kuzenle aynı satıcıdan aynı ürünü almıştık.Ayın 16'sında ikimizin kargosuda bursadaki ptt kargo şubesine geldi. Bugün neden gelmedi diye aradım ve benim kargom dağıtıma çıkmamış, yarın çıkacakmış, ben gelip alayım dedim ve gittim aldım. Kuzenimin kargosunu gümrüğe takıldı diye istanbula geri yollamışlar. Telefon ile ptt'yi aradım, barkot numarasından kontrol ettiler. Yurt dışına geri gönderilecek dedi. 25 dolarlık üründe niye böyle sorun çıktı anlamadım. Gerekirse gümrük koysunlar ama niye geriye gidiyor. Bu problemi nası çözerim ?

sxvo.jpg

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ne almiztiniz?

Balık tutma malzemesi 6 küsür dolarlık üründen 4 tane. zaten onlar 4'lü set oluyor. Boyutuda ufak, kibrit kutusu kadar ama elektronik üründü, üzerinde fiyatta yazmıyordu. Yinede niye geri gidecek anlamadım. Vergisini ödeyip alabilmem lazım değilmi ?

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Ayhan Bey, şu durumda direk istanbul UKIM ile görüşmeye çalışın. Normalde gümrüğe takıldığında Gümrüğe sevk edildi filen demesi gerekiyor. Ayrıca size de bildiri gelmesi gerekiyordu. Şu durumda detaylı bilgiyi sanırım İstanbul UKIM verebilir diye düşünüyorum...

PTT nin yapacağı işlere akıl sır ermez. Çinden buraya 15-20 günde ürün gelir, ben izmir den istanbula 45 günde ptt kargo gönderiyorum :angry: , e muhattab bulabilmek ise ölüm....

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Muhattap bulmak ayrı bir dert, bulduğunuz muhattabın devamlı sizi başka muhattaplara yönlendirmesi ayrı bir dert. Dün derdimi anlatıyorum ama 5 defa yönlendirildim.  Ben aynı ürünü aldım ama kuzeninki neden takıldı anlamadım. Ara ara ürün aldığı için kayıt ediyorlarda limitmi var acaba ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...