İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Osman Bilgin

Mehmet Abi;
1-başka bir konuda okumuşdum; D de 2200 devirde iken Manuele alınınca 2000 devir oluyor diyordunuz, yukarıdaki soruma gelince uzun yolda 120 ile giderken D ve manuel arası devir farkı oluyor diye anladım, doğru mudur?

2-yine başka konular okurken iki farklı bilgi vardı, biri sizindi "rampa aşşağı boşa almıyor" diye diğer bilgi kimindi hatırlamıyorum ama şuydu "rampa aşşağı giderken gaza basıp çekersen boşa frene basıp çekersen komprosöre biniyor" du.. bi açıklama lütfen

3-Yusuf Kardeşim cevap vermişdi ama bir de sana sormak istiyorum; araç sollarken mesela 100 den 150 ye ara hızlanması kullandığın diğer araçlara göre nasıl bir tepki veriyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emmi gucmu konfor mu demissin ben bunun her ikisini ayni anda manuel de yasadim yasiyorumda otomatik arac hantallik ve basitce bir kullanim lutfen kimse uzerine alinmasin :)

Bunu, Altunizadeden boğaz köprüsü çıkışına kadar olan 6-7 km lik mesafeyi 2 saatte geçince konuşalım.. Sen milyon kere debriyaja basacaksın orada, ben sadece fren bıraktım. :)

Konfor budur.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Emmi bırak yapıştırmasın. Bu hali bile yeter sana fazla bile.

Bu arada o rota ne zaman bizim o tarafa dönecek merak ediyoruz. Hadi hayırlısı.

Orta noktadamı buluşsak ne ? Kıyak olur valla. Bu arada manuel dizelide test etmiş olur Emmi  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet abi chipsiz de denedik orjinal sekilde jatco kullandim oda orjinaldi ne bileyim o torkun o gucun hissi cok kayip jatcoda bende dedigine katiliyorum benzinli cok daha iyi yuruyor :)

Emmi gucmu konfor mu demissin ben bunun her ikisini ayni anda manuel de yasadim yasiyorumda otomatik arac hantallik ve basitce bir kullanim lutfen kimse uzerine alinmasin :)

1- Cengiz otomatik koltuğa Manuel gibi yapıştırmaz.

2- Cengiz konfora bakış açımız farklı. Ben heleki 6 ileri zırtpırt vites değişimi isteyen araçla yoğun dur kalkı olan trafikte konforlu diyenin sadece kendini eğlendirdiğini düşünürüm. (Aralık 2010 kadar benim gibi )

Konfor demek sol ayak boş sağ el boş yoğun trafikte strese gerek yok. Konfor bu. Sen kendini benim yıllar önceki kendimi avuttuğum gibi avut canım :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Bunu, Altunizadeden boğaz köprüsü çıkışına kadar olan 6-7 km lik mesafeyi 2 saatte geçince konuşalım.. Sen milyon kere debriyaja basacaksın orada, ben sadece fren bıraktım. :)

Konfor budur..

Emmi istanbu ankara gibi buyuk bir sehir icin lafim yok ama adana denizli antalya osmaniye hatay bursa vs buralarda manuel candirr :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her türlü performanslı otomatiğe göre. Ama ben sadece basit matematik yapmıştım. Ben şahsen o kadar yüzdelik bir fark göremedim. Bunu neye göre değerlendiriyoruz onu bilmiyorum. Şunu da belirtmek gerekiyor gözlem kişiden kişiye değişebiliyor.

Her iki araç ile sınırları zorlayınca farkı anlıyorsunuz.. Bunun dışında farkı görmek zor.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Orta noktadamı buluşsak ne ? Kıyak olur valla. Bu arada manuel dizelide test etmiş olur Emmi :)

yok yemezler. O orta noktalarda çok buluştuk. Ondan alacağımız var ailecek :)

Konfor budur..

Aynennnnnnnnnnnnnnnnnn
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Mehmet abi chipsiz de denedik orjinal sekilde jatco kullandim oda orjinaldi ne bileyim o torkun o gucun hissi cok kayip jatcoda bende dedigine katiliyorum benzinli cok daha iyi yuruyor :)

Emmi gucmu konfor mu demissin ben bunun her ikisini ayni anda manuel de yasadim yasiyorumda otomatik arac hantallik ve basitce bir kullanim lutfen kimse uzerine alinmas

10-15 sene sonra bu konudaki fikrini merak ediyorum:=)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Her iki araç ile sınırları zorlayınca farkı anlıyorsunuz.. Bunun dışında farkı görmek zor.. 

Peki teşekkürler. Yanlış anlaşıldıysam tekrardan kusura bakmayın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

yok yemezler. O orta noktalarda çok buluştuk. Ondan alacağımız var ailecek :)

Aynennnnnnnnnnnnnnnnnn

Bizde geliriz o zaman  :D  Alacak mevzularının içerisine girmeyi pek sevmem  ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Tabii ki. Beygir konusunu pek anlamam. Ha anlamam derken şu kadar beygirle şu hız yapılırmış falan anlamam. O konuda haklısınız. Kesinlikle bir şey diyemem. Benim aslında kafamda soru işareti bırakan, aramızda fikir ayrılığı yaratan konu şu. Motor aynı motor. Dizel mondeo için konuşuyorum. Benzinliye kesinlikle lafım yok son derece haklısınız. İkisi de 130 hp ikisi de 330 nm . Manuel ve otomatik arasındaki %30 luk bir kayıptan söz ettiniz, bana göre %10-15 aralığında. Elbette manuelin gücünü ben de biliyorum lafım yok. Her türlü performanslı otomatiğe göre. Ama ben sadece basit matematik yapmıştım. Ben şahsen o kadar yüzdelik bir fark göremedim. Bunu neye göre değerlendiriyoruz onu bilmiyorum. Şunu da belirtmek gerekiyor gözlem kişiden kişiye değişebiliyor.

Yusuf bey Ankara'damısın bayramda ? :) tanışalım çay içelim sohbet edelim. Ov mk3 benzinli test edelim :) özellikle rampada :)

Haaaa kayıbın ana nedeni şu. Araç rampada gaza basıldığında vitesi düşürmek için düşündüğü 1-2 sn zamandaki devirin ve hızın düşmesi. Bu ciddi güç kaybettiriyor. :(

Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Kendimi avutuyorum olabilir ama buyuk yeminim var daha ne dizele nede otomatik arabaya binerim :) 15 yil sonra yine burda olursak goruslerimi beyan ederim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bizde geliriz o zaman :D Alacak mevzularının içerisine girmeyi pek sevmem ;)

Hiç sorun değil. Kapımız her gelene açık biliyorsun. Canı gönülden ağırlarız :) çok ta mutlu oluruz.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Yusuf bey Ankara'damısın bayramda ? :) tanışalım çay içelim sohbet edelim. Ov mk3 benzinli test edelim :) özellikle rampada :)

Haaaa kayıbın ana nedeni şu. Araç rampada gaza basıldığında vitesi düşürmek için düşündüğü 1-2 sn zamandaki devirin ve hızın düşmesi. Bu ciddi güç kaybettiriyor. :(

İnşallah tanışmak kısmet olur Mehmet hocam. Yukarıda da belirttiğim gibi benzinli otomatiğin halini biliyorum kesinlikle ona lafım yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet Abi;

1-başka bir konuda okumuşdum; D de 2200 devirde iken Manuele alınınca 2000 devir oluyor diyordunuz, yukarıdaki soruma gelince uzun yolda 120 ile giderken D ve manuel arası devir farkı oluyor diye anladım, doğru mudur?

2-yine başka konular okurken iki farklı bilgi vardı, biri sizindi "rampa aşşağı boşa almıyor" diye diğer bilgi kimindi hatırlamıyorum ama şuydu "rampa aşşağı giderken gaza basıp çekersen boşa frene basıp çekersen komprosöre biniyor" du.. bi açıklama lütfen

3-Yusuf Kardeşim cevap vermişdi ama bir de sana sormak istiyorum; araç sollarken mesela 100 den 150 ye ara hızlanması kullandığın diğer araçlara göre nasıl bir tepki veriyor..

1- Onu ben demedim galiba... Dediysem de yanlış demişim... Manuele alınca devir değişmiyor... 

2- Bu konu çok uzun çünkü sıcak soğuk ve rampanın derecesine göre sonuçlar değişiyor... Kısaca : soğuk motor ile (80 derece altı) 80 km hızın altında düz yolda gaz kesince boşa alıyor.. sıcak motor ile bu sınır 50 km. hafif rampa aşağı motor sıcak, hız 50'nin üstünde gazı keserseniz boşa almıyor vites küçültmüyor, ancak frene basarsanız vites küçültüyor.. Dik bir rampa iniyorsunuz, motor sıcak, frene basmasanız da araç hızlanma eğilimi gösterirse vites küçülüyor.. iki vites küçülttüğüne şahit olmuşumdur.  Gaz basıp çekme yorumu da bana ait değil. Basıp çekmeyle bişey değişmiyor..

3- Ara hızlanmalarda doğru kullanım tam gaz vermemektir.. Tam gaz verirsen vitesi 4'e alır, torkun bitik olduğu devir bandına düştüğü için gecikir.. Doğru kullanım, vitesi küçülttürmeden hızlandırmaktır.. Bu şekilde daha rahat hızlanıyor.. Ha her halukarda hızlanıyor.. 200 km ye kadar ara hızlanmaları mükemmel, acemilikte bile sıkıntı yaşatmaz.. 

Orta noktadamı buluşsak ne ? Kıyak olur valla. Bu arada manuel dizelide test etmiş olur Emmi  :)

Davet ettiniz de gelmedik mi.. 1,5 saatlik yol :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Hiç sorun değil. Kapımız her gelene açık biliyorsun. Canı gönülden ağırlarız :) çok ta mutlu oluruz.

Hiç şüphemiz yok kardeşim, mutluluğunuz daim olsun  :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kendimi avutuyorum olabilir ama buyuk yeminim var daha ne dizele nede otomatik arabaya binerim :) 15 yil sonra yine burda olursak goruslerimi beyan ederim :)

Cengiz ben otomatik kullananlara neler dedim neler. Aklına ne gelirse. Erkek adam otomatik mi kullanır bile dedim. O kadar seviyordum Manuel'i. Bu arada ov kullanmışlığım var arkadaşlardan.

Neyse Bursa'dan eş durumundan kullanması için ov aldım. Bursa'da akşam trafiğinde çıktım ve 36 saat uykusuzluk sonrası araç acemiliğinide katınca. Rahatlığı gördüm. Konforu gördüm. Eskişehir tarafına gelince ov dolayı laf söylediğim tüm arkadaşları aradım tek tek öZür diledim. Şimdi kolay kolay manule dönmem. Benden sonra okuldaki ov araç sayısı bir anda 10u buldu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne kullandın da seni hayata küstürdü :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ne kullandın da seni hayata küstürdü :)

Kesin tırt benzinli ov mondi kullanmıştır.
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Abovvvv üzüldüm bak şimdi, davete gerek mi var ki her zaman kapımız açık Emmi ne zaman dilersen baştacı  :)  Ama sen yazın Çukurova'yı pek sevmediğin için davet etmemiş olabiliriz buna istinaden havlu fabrikası ile anlaşma bile imzalamıştık oysa  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Cengiz ben otomatik kullananlara neler dedim neler. Aklına ne gelirse. Erkek adam otomatik mi kullanır bile dedim. O kadar seviyordum Manuel'i. Bu arada ov kullanmışlığım var arkadaşlardan.

Neyse Bursa'dan eş durumundan kullanması için ov aldım. Bursa'da akşam trafiğinde çıktım ve 36 saat uykusuzluk sonrası araç acemiliğinide katınca. Rahatlığı gördüm. Konforu gördüm. Eskişehir tarafına gelince ov dolayı laf söylediğim tüm arkadaşları aradım tek tek öZür diledim. Şimdi kolay kolay manule dönmem. Benden sonra okuldaki ov araç sayısı bir anda 10u buldu :)

Suan ayni evrelerdeyiz galiba abi ama ilerisi ne olur bilmiyorim :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Biz ettikte ne oldu. Bunu burda ulu orta yerde yazma bari :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cengiz ben otomatik kullananlara neler dedim neler. Aklına ne gelirse. Erkek adam otomatik mi kullanır bile dedim. O kadar seviyordum Manuel'i. 

Manuel araba eksik arabadır :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Suan ayni evrelerdeyiz galiba abi ama ilerisi ne olur bilmiyorim :)

Daha geçen Manuel dizel mondi kullandım. Yok kardeş güç tamamda hamallık amelelik geliyor bana. Gerek yok. Otomatik candır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abovvvv üzüldüm bak şimdi, davete gerek mi var ki her zaman kapımız açık Emmi ne zaman dilersen baştacı  :)  Ama sen yazın Çukurova'yı pek sevmediğin için davet etmemiş olabiliriz buna istinaden havlu fabrikası ile anlaşma bile imzalamıştık oysa  :D

Evet mümkünse son bahar olsun, yada en azından ramazandan sonra :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...