İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

(düzenlendi)

İlk depo ölçümümü paylaşıyorum Bismillah:

lt fiyatı 3.150 krş,   35 lt , tamamı şehir içi kullanım ve üç beş sefer 145 beygirin 145 inide bağırtan arkadaşlarımın test sürüşleri içinde 313 km de lpg bitti  

3150x35lt=110.25 krş a depo doldu 313 km de bitti ve sonuç km ye 351 tl yaktı,(20 tl lik brnzin almıştım ışık yanar yanmaz , 315 km de ışık yandı 20 tl daha aldım.)

tarihinde Erol Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İlk depo ölçümümü paylaşıyorum Bismillah:

lt fiyatı 3.150 krş, 35 lt , tamamı şehir içi kullanım ve üç beş sefer 145 beygirin 145 inide bağırtan arkadaşlarımın test sürüşleri içinde 313 km de lpg bitti

3150x35lt=110.25 krş a depo doldu 313 km de bitti ve sonuç km ye 351 tl yaktı,(20 tl lik brnzin almıştım ışık yanar yanmaz , 315 km de ışık yandı 20 tl daha aldım.)

Manueldi değilmi ?
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Manueldi değilmi ?

evet hocam. Nasıl yakıt?

tarihinde Erol Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy
(düzenlendi)

Benim araba daha fazla yakıyormuş.  :)

mpx6.jpg

Mili gramına kadar tamamen aynı tüketim miktarında yakıt yakıyor O.V. Mondeo'm.  Tam bakımlı ve hiç sorunsuz aracım ile aynı rakamlar,aynı şartlar altında. Bilginize, saygılar...

tarihinde Burak Yenersoy tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

evet hocam. Nasıl yakıt?

Bence gayet iyi :) Ben o değerleri uzun yolda 140-160 km hızlarda yakalıyorum :)

Mili gramına kadar tamamen aynı tüketim miktarında yakıt yakıyor O.V. Mondeo'm.  Tam bakımlı ve hiç sorunsuz aracım ile aynı rakamlar,aynı şartlar altında. Bilginize, saygılar...

Burak bey hangi değeler sizinle aynı? 48 litre benzinle 385 km mesafemi ?

Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

Bence gayet iyi :) Ben o değerleri uzun yolda 140-160 km hızlarda yakalıyorum :)

Burak bey hangi değeler sizinle aynı? 48 litre benzinle 385 km mesafemi ?

Evet Mehmet Bey

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kullanım şartlarımız benzer o zaman.

Evet Mehmet Bey

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Dün İstanbu'a geldim, y.bil. ortalama hız 104 km, yakıt ort. 6.1 lt.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bizim araçlar uzun yol için birebir ancak şehir içi maalesef oldukça müsrif.Tabi kullanılan güzergah yada menzilde durumu değiştirir.Satarsam sırf bu yüzden satmış olurum.Ve ben yıllık kullanımın büyük kısmını kısa mesafe şehir içi yaptığım için muhtelemende dizel almam

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Akan abi satmadan haber edersen sevinirim :)

Kısa vadede pek düşünmüyorum ama öyle bir durum olursa haberiniz olur zaten  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bizim araçlar uzun yol için birebir ancak şehir içi maalesef oldukça müsrif.Tabi kullanılan güzergah yada menzilde durumu değiştirir.Satarsam sırf bu yüzden satmış olurum.Ve ben yıllık kullanımın büyük kısmını kısa mesafe şehir içi yaptığım için muhtelemende dizel almam

Şu anki aracını satıp 1,6 benzinli alsan yine aynı yakacak. Ne değişecekki? Benim araba İstanbuldaki gerçek trafikte 10 litreleri görüyor. İstanbulda ş.içi 5-6 yazan doğru bilgi paylaşmıyor. burda öyle yerler varki aracı uzun yoldaymış gibi kullanma şansınız oluyor o zaman 6 litreler oluyor ha İstanbulmu İstanbul aslında ama güzerga ş.içi sayılamazki...Ben uzun yolda hafif rampa aşağı y.bilgasayarını 2,7 göstertirim de doğrumu olur ? Bence bu yakıt olayındaki yazıların büyük bir bölümü gerçekleri yansıtmıyor...Yukarda Tansel vermiş doğrusunu o aracın uzun yoldaki mantıklı rakamını. 6,1 o arakadaşım gelse senin orda yada istanbuldaki trafikte kullansa o araç 10 ları yakar hatta geçer rahatlıkla...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Mutlaka şehir içi referanslar bence de çok doğru değil.Şehre göre çok değişiyor.Su an gösterge 12 litre benim 60.km oldu.:D focus varkende yol bilgisayarı 10 gibi oluyordu.Uzun yolda neredeyse tapagaz 7 yaktım ben.Atmosferik benzinli almam sanırım zaten.Alırsam 1.4 tsı falan olur.Ama onlara da çık para lazım :D kolay kolay satmam zaten hele bu devirde araç almak çok zor artık

Herkes baba çok aşırı yakiyorsun dediği için moralim bozuldu yahu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şu anki aracını satıp 1,6 benzinli alsan yine aynı yakacak. Ne değişecekki? Benim araba İstanbuldaki gerçek trafikte 10 litreleri görüyor. İstanbulda ş.içi 5-6 yazan doğru bilgi paylaşmıyor. burda öyle yerler varki aracı uzun yoldaymış gibi kullanma şansınız oluyor o zaman 6 litreler oluyor ha İstanbulmu İstanbul aslında ama güzerga ş.içi sayılamazki...Ben uzun yolda hafif rampa aşağı y.bilgasayarını 2,7 göstertirim de doğrumu olur ? Bence bu yakıt olayındaki yazıların büyük bir bölümü gerçekleri yansıtmıyor...Yukarda Tansel vermiş doğrusunu o aracın uzun yoldaki mantıklı rakamını. 6,1 o arakadaşım gelse senin orda yada istanbuldaki trafikte kullansa o araç 10 ları yakar hatta geçer rahatlıkla...

Abi ben hep bunu diyorum.

Şehir içi kıstas olamaz.

Maraş'ta ben 16 lt LPG yakarken bir abimiz 12 lt yaktırıyor.

En ideal doğru ölçüm uzun yolda 110-120 km hızlarda sakin kullanımda.

Ben Ankara'da 11 -12 lt LPG yaktırdığım. Hakan kurt 15-16 lt yaktırıyor.

Evren bey Ankara'da 10 lt benzin yaktırıyor.

Şehiriçi kıstas olmaz

Mutlaka şehir içi referanslar bence de çok doğru değil.Şehre göre çok değişiyor.Su an gösterge 12 litre benim 60.km oldu.:D focus varkende yol bilgisayarı 10 gibi oluyordu.Uzun yolda neredeyse tapagaz 7 yaktım ben.Atmosferik benzinli almam sanırım zaten.Alırsam 1.4 tsı falan olur.Ama onlara da çık para lazım :D kolay kolay satmam zaten hele bu devirde araç almak çok zor artık

Akan Ereğli'yi bilen o değerlere çok demez. O rampalar dar yollar sıkışan trafik. Kesinlikle normal.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Mutlaka şehir içi referanslar bence de çok doğru değil.Şehre göre çok değişiyor.Su an gösterge 12 litre benim 60.km oldu. :D focus varkende yol bilgisayarı 10 gibi oluyordu.Uzun yolda neredeyse tapagaz 7 yaktım ben.Atmosferik benzinli almam sanırım zaten.Alırsam 1.4 tsı falan olur.Ama onlara da çık para lazım :D kolay kolay satmam zaten hele bu devirde araç almak çok zor artık

En doğrusu uzun yol verisidir. O ölçümde gidiş dönüş olacak mutlaka. Tansel İst.ankara arasını yani ters istikamette aynı şekilde kullansın o araç 6,6 - 7 civarı yakacaktır. Dolayısıyla o aracın 100 km civarındaki ortalaması 6,5 litre civarında demekki. takip ettiğim kadarı ile aracına hakkıyla bakabilen birisi veriler bana göre sağlıklı. Ha o araç ile ortalamayı 80 km.lere indirsin ortalama -1 litre azalır . Yada tam tersi 120 lere çıksın  +1 litre ilave olur...

Bu meret yakmak üzerine inşa edilmiştir. Çok fazla kafayı takan huzurlu kullanamaz. Ben her zaman söylerim araba sahibi olmak kolaydır onu muhafaza edip yürütmek daha zordur :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Yarın Ankara ya geri dönüyorum, fakat gelirken 3 kişiydi dönerken 5 kişi olacağız, yarın akşam ortl. yazarım.

Yorum bağlantısı

Eşimin aracı 2006 model 1.4 benzinli otm. Getz, Dikmen - Turan Güneş arası kışın 13 lt'nin altına inmiyor. LPG'de yok araçta.

Küçücük arabaya benzin yetiştiremiyoruz. Benim Mondi aynı yolda 9-9,5 lt civarı yakıyor.

Kışın tüm araçlar yaza  göre fazla yaksa da, dizel araçlar bundan daha fazla etkileniyor. 

LPG'li araçların benzin sarfiyatının artması farklı bir durum tabi.

Yorum bağlantısı

Eşimin aracı 2006 model 1.4 benzinli otm. Getz, Dikmen - Turan Güneş arası kışın 13 lt'nin altına inmiyor. LPG'de yok araçta.

Küçücük arabaya benzin yetiştiremiyoruz. Benim Mondi aynı yolda 9-9,5 lt civarı yakıyor.

Kışın tüm araçlar yaza  göre fazla yaksa da, dizel araçlar bundan daha fazla etkileniyor. 

LPG'li araçların benzin sarfiyatının artması farklı bir durum tabi.

Gidiş dönüş ortalaması mı bu Turgay Bey? Rampası bol bir güzergah ancak gidiş dönüş olarak düşünüldüğünde, her çıkışın bir inişi var:)

Mehmet Bey, 4.000km'dir ortalamayı sıfırlamadım. 9,9lt/100km yol bilgisayarı ortalaması devam ediyor. En son telefonda görüştüğümüz gibi; 60km menzili gösterirken 39lt benzin aldım, yol bilgisayarı 455km gösterdi ki; bu da 1'e 10 yaktığını hemen hemen gösteriyor. Bu arada güzergahım, işyerim değiştiği için farklılaştı. Artık Tunus caddesindeyim. Giderken pek fark yok sabahları erken çıktığım için, dönüşte ise direk bulvardan Armada'ya kadar dur kalk trafiğinde kullanıyorum aracı. Ondan sonra boş bulduğum şeritten olabildiğince hızlı diyebileceğim şekilde  dönüşüm var. Otomatik olan araçta ani hızlanmalar, şerit değiştirmeler düz vitesli araçlara göre tüketim dengesini çok daha fazla etkiliyor. Bu nedenle gözüme kestirdiğim yerde hız sabitleyiciyi devreden çkmayacak bir hıza ayarlamaya gayret ediyorum. Örneğin bu akşam ümitköyden sonra 100-110 arasına ayarladım sabitleyiciyi, önümdeki araçlarda sağolsunlar hızımı kesmediler ya da yol verdiler, sabit devir ve hızda aracın yakmadığını psikolojik olarak hissetmek mümkün:)

Kızılay'dan ya da Dikimevi'nden dönerken Çayyolu'na muhakkak yeni açılan Ankara Bulvarını(Yeni Çiftlik Bulv) kullanmaya gayret ediyorum. Mesafeyi uzatıyor belki bu yol ama hız sabitleyici kullanımı için son derece uygun mesai saatlerinde dahi. Otomatik aracı cc ile kullanmanın zevki gerçekten farklı. Özellikle de performansı engelleyen müsrif bir 4 vitesi varsa:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Gidiş dönüş ortalaması diyebiliriz Evren Bey. Gidişte bol rampalı İlker sırtlarından gidiliyor. Trafik az ancak motor soğukken rampalar hemen başlıyor ve araç çok yakıyor.

Dönüşte aynı yoldan gelinmiyor. Kıyaslama yaparsak tabiki dönüş yolu daha çok inişli fakat burada da trafik devreye giriyor. Yaklaşık 2 kat daha fazla.

Dönüş yolundaki inişlerin getirisi, yoğun trafikte kaybolup gidiyor.

Bu arada bahsettiğim 13 lt yol bilgisayarı verisi. Depoyu tam doldurmadığımız için pompa ölçümü yapamıyoruz. Işık yandıkça 70 TL :)

Pompa ölçümü sadece Mondi'de yapılıyor:)

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Dün İstanbu'a geldim, y.bil. ortalama hız 104 km, yakıt ort. 6.1 lt.

Ankara ya geri döndüm, ort. hız 99 km, yakıt ort. 6.2 lt.

Fakat giderken 3 kişi, dönerken 5 kişi ve bagaj dolu.

Yakıt po normal dizel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bak bu olmadı işte rakımdan dolayı hep fazla yakar diye yazılıp çizilirdi demekki çokta doğru değilmiş. 0,1 fark sayılmaz + 2 kişi ve bagajı düşersek hele belkide -0,2 olacaktı...

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Bak bu olmadı işte rakımdan dolayı hep fazla yakar diye yazılıp çizilirdi demekki çokta doğru değilmiş. 0,1 fark sayılmaz + 2 kişi ve bagajı düşersek hele belkide -0,2 olacaktı...

Aslında otoyol da sabit 120 km ile gidilseydi fazla çıkabilirdi, rakımdan dolayı fazla yakıyor doğrudur fakat kullanım tarzı ile bunu değiştirmek mümkün.

Rampa inişlerde hızı 140 km civarına çıkarıyorum tahmini 3 lt civarı yakar, çıkışlarda ise 110 km civarında tutuyorum tahmini 9 lt yakar, ortalama alınca,

otoyol kullanımı ortala hız 120 km yakıt 6 lt oluyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kayaalp1

Merhaba arkadaşlar, yakıt tüketimi işine kafayı takınca insan mutsuz oluyor doğrusu. Yolculuktan ve sürüşten keyif alamaz oluyorsunuz bence.               Yıllar önce.Lada Samara vardı bende. Bilenler arkadaşlarım vardır, Samara'larda emme manifoldundaki hidrovak etkisinden yararlanarak çalışan bir analog yakıt tüketim ibresi vardır. Aracı sürerken ibreyi ECON bölgesinde tutmak için fazla basmazdım gaza, ancak kalkışları-hızlanışları yavaş tutmak gerekir, araba da gitmez, yokuşlarda çabuk bayılırdı vs.vs. Araca alıştıktan sonra oraya bakmadım ve bu takıntıdankurtularak  başlayarak kafamı ferahlattım. Zaten yılda bir kaç kez yaptığım uzun yoldan keyif almak için öyle yapmalıydım doğrusu. Yani bir Ankara-Antalya arasında 100 TL yakacağıma 110 TL yaksam ne olur ? Ya da şehir içinde bir depoyla 500 km yapacağıma 450 km yapsam ne olur ki diye düşünüyorum.                            Şunu da söylemek lazım, Ford araçları olağan koşullarda, kullanma kılavuzlarında belirtilen rakamlara çok yakın miktarlarda tüketiyorlar yakıtı. Bu kanıya varmama daha önce kullandığım MK1 Focus ve MK2 Mondeo sebep oldu. Son 50 gündür kullandığım MK3 Dizel Otomatik Mondeo'da da hemen hemen aynı sonuca vardım. Hatta şöyle bir örnek vereyim. Etimesgut, Emirler'deki OPET'den, Yozgat Şehir girişinde yer alan OPET istasyonuna (236 km, Eurodizel 4.67TL/lt)  55 TL yaktı aracım. Dönüşte biraz daha fazla gibi oldu tüketim, Çok da önemsemedim doğrusu. Onun yerine yolculuktan keyif almaya odaklandım. Herkese öneriyorum bu tutumu. Kazasız, belasız keyifli sürüşler ve yolculuklar dilerim tüm Ford'daşlarıma.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı

ikinci depo ölçüm bilgilerim:

2,99 lt fiyatı 35 lt.  104,65 krş  a 35 lt lpg aldım, tamamı şehir içi yarı sert yarı sakin kullanım 290  km de bitti   km ye 3,6 krş yakmış.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...