İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Ali Eren

Ben birşey istemiyorum abi sizin olsun :D Hemen dizel focus kardeşliğini kurdunuz :D

Ben dizel mondeo istiyorum. SAtılık otomatik benzinli mondeo var. Orjinal boya darbe yok 165binde orjinal km prins silverline var üzerinde  :) Parada anlaşırız :D

Dizel mondeo diyipte banamı zarf atıyorsun Focus için anlayamadım  :biggrin:  çekinmene gerek yok açık açık konuşabilirsin kardeş biz yabancı değiliz Dizel Focus itin olsun  ;)

:D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sen daha yatmadın mı :D Git yat. Sabah erken kalkacaksın. Canımı sıkma sabah saat 8 de ararım. Ben alışkınımda seni bilemem :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Abi kalsın dizel focus. 120 ile giderken neredeyse benim tırt mondi ile aynı yakacak :D

Sen devirli kullanmadığın için çok yaktırıyorsun, devirli derken hızlanmalarda 3500 - 4000 devirleri gördüğün için YB sapıtıyor yavaş yavaş nazik davranacaksın üzmeyeceksin Focusu  :) Bak ben dün Tekir'e klima açık gittim geldim giderken 120- 130 gelirken 140- 150 ortalama 5,0 yazıyor  ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sen devirli kullanmadığın için çok yaktırıyorsun, devirli derken hızlanmalarda 3500 - 4000 devirleri gördüğün için YB sapıtıyor yavaş yavaş nazik davranacaksın üzmeyeceksin Focusu  :) Bak ben dün Tekir'e klima açık gittim geldim giderken 120- 130 gelirken 140- 150 ortalama 5,0 yazıyor  ;)

Abi şu çektiğin fotoğrafları koysana buraya  :D :D :D

Anladın sen onu :D

Benim kullanım tarzım mondeo da aynı ama :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Abi şu çektiğin fotoğrafları koysana buraya  :D :D :D

Anladın sen onu :D

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Dizel ile benzin/lpgli araç arasındaki fark bu işte. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dizel ile benzin/lpgli araç arasındaki fark bu işte.

Git yat be kardeşim. Çırpın ma çok yakıyor :p
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Iki gunluk mesai gidis gelis ortalamam. Bugun cektim fotograflari. 100tl. Benzin aldim dun sabah. Odometre ve yol bilgisayarini sifirladim. Sanirim benzin aldigimda 60km menzil gosteriyordu. Yani yaklasik 26lt benzine gore degerlendirme yapilabilir.

Saygilarimla.

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Adil Derici

ben sürekli ş.içi kısa mesafelerde kullanıyorum.aracım 2002 mondeo sw manuel benzin/lpg.lastikler 205/55/16 gazı PO'dan doldururum sadece.her depoda ort 38lt gaz alır,ort 310km yol giderim.yakıtım kolay kolay değişmez fix km'de 12lt'dir.sürüş tarzım yarı sakindir :)   çok sakin diyemem çok seride diyemem.hızım ne olursa olsun 3000 devir benim için vites geçişidir.bu kriterler ile ş.içi yakıtım gazın fiyatına endeksli olarak 28-32krş arasıdır.bu son depoda farklı bir tarz deniyorum.vites geçişlerini aracın max torku elde ettiği devir aralığı yani 4500 devirlerde yapıyorum.performans olarak altımdaki araç sanki koca mondeo değilde spor araba :)   bakalım yakıt tüketimini ne oranda etkiliycek?

ş.dışı tüketim ölçümü hiç yapamadım çünkü ara sıra otobana çıktığımda 160km altına pek inmiyorum.hatta aracı denemek için 220km yi gördüğüm oldu ve tabii buda yakıtı epey sömürdü o yüzden ş.dışı tüketim diyemem buna :biggrin:  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

ben sürekli ş.içi kısa mesafelerde kullanıyorum.aracım 2002 mondeo sw manuel benzin/lpg.lastikler 205/55/16 gazı PO'dan doldururum sadece.her depoda ort 38lt gaz alır,ort 310km yol giderim.yakıtım kolay kolay değişmez fix km'de 12lt'dir.sürüş tarzım yarı sakindir :)   çok sakin diyemem çok seride diyemem.hızım ne olursa olsun 3000 devir benim için vites geçişidir.bu kriterler ile ş.içi yakıtım gazın fiyatına endeksli olarak 28-32krş arasıdır.bu son depoda farklı bir tarz deniyorum.vites geçişlerini aracın max torku elde ettiği devir aralığı yani 4500 devirlerde yapıyorum.performans olarak altımdaki araç sanki koca mondeo değilde spor araba :)   bakalım yakıt tüketimini ne oranda etkiliycek?

ş.dışı tüketim ölçümü hiç yapamadım çünkü ara sıra otobana çıktığımda 160km altına pek inmiyorum.hatta aracı denemek için 220km yi gördüğüm oldu ve tabii buda yakıtı epey sömürdü o yüzden ş.dışı tüketim diyemem buna :biggrin:  :biggrin:

Birde 2200-2500 devir arası deneyin.

Yorum bağlantısı
Adil Derici

bana çok erken geliyo o devirler neticede ağır kasalı büyük motorlu kuvvetli bir araç,3000 devirin altında gitmiyo bile  ama 0.30krş altında yakıt tüketenlerin sırrı bumu yoksa  :biggrin:

Yorum bağlantısı

Iki gunluk mesai gidis gelis ortalamam. Bugun cektim fotograflari. 100tl. Benzin aldim dun sabah. Odometre ve yol bilgisayarini sifirladim. Sanirim benzin aldigimda 60km menzil gosteriyordu. Yani yaklasik 26lt benzine gore degerlendirme yapilabilir.

Saygilarimla.

Abi hakikaten nasıl yakalıyorsun :) Ben Karadeniz sahil yolunda sabit hızda giderken anca yakalıyorum o değeri. Dur kalk olduğu zaman ilçelerde o bile etkiliyor :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi hakikaten nasıl yakalıyorsun :) Ben Karadeniz sahil yolunda sabit hızda giderken anca yakalıyorum o değeri. Dur kalk olduğu zaman ilçelerde o bile etkiliyor :D

Evren Beyin güzergahı Eskişehir yolu ve 70 sabit hız.

Yorum bağlantısı

Mehmet Bey, dogru yerden yakalamis Emre. Tabi ki normal kosullari biraz zorluyorum. Asagida degerlerin aksam devami var:)

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Gönderilen ResimGönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Bende çok sakin kullanırım aracı ama asla yakalamadım bu değeri.bu nedenle lpg taktırdım.11 lt altına düşüremedim bir türlü.

evren abi hiç yokuş çıkmıyormusun sen Allah aşkına.mübarek su gibi içiyor......

Yorum bağlantısı

Evren abi,sıhhiye,cebeci,dikimevi trafiğindede akşam 6dan sonra görmek isterim seni :)

Hakan;

Özellikle, aracı her çalıştırdığımda yol abeküsünü sıfırlamıyorum. Bu nedenle uzun dönem ortalaması ile daha doğru sonuca ulaşılabileceğini düşünüyorum.

Dün akşam o fotoğrafları  bir satır sonraki güzergah sonunda çektim. :) İftardan sonraki güzergahım; Kolej, Dikimevi, Cebeci, sonra geri Sıhhiye, Ümitköy, Yaşamkent. Trafik yok ama tüm ışıklara yakalandım diyebilirim:)

Aslında ben burada aracın az yakacağını değil, uygun koşullarda az yaktırıabileceğini göstermeye çalışıyorum sadece. Aynı sürüş tarzı ile küçük motorlu benzinli araçlarda bile mucizelere imza atılabiliyor aslında. Benzin pompa fiyatlarının bu kadar pahalı olduğu ülkemizde, uygun koşullarda nihai varış noktasına 10 dakika geç gitmeyi göze alarak tasarruf sağlamak gayet mümkün.

Örneğin, sabah evden çıkış saatim 6:30. 22km'lik bir mesafe geliyorum işyerim için. Yol boş ama sabah otobüs ve kamyon saati olduğu için ağır vasıtalarla beraberim yolda. Kızılay'a tam 07:00'de ulaşıyorum. Eskişehir yolunda 70km hız sabitleyici açık . Konutkent, Ümitköy arası içerdeki bölümlerde 50-60km hızı geçmemeye çalışıyorum. Sunroof açık, klima kapalı. Motor ve yol sesinden arınıp, rüzgarın haifif esintisi eşliğinde müzik ise gayet keyifli:)  

Aynı kullanım tarzında Cordoba'da 4,3lt/100km'yi de gördüm. Yani bu demek oluyor ki; Seat ile 5.3TL'ye,  Mondeo ile ise 10.5.-TL'ye 20-22km menzil. Toplu taşım vasıtalarına yakın maliyetlerle konforlu seyahati ben seviyorum:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu
(düzenlendi)

Dün Kayseri - Niğde arası  gittim. En son Mehmet kaya hocamın yanında LPG ye ayar yaptırdık Maraşta...

depo bitmişti 50 TL lik gaz aldım. 2.4 TL den. 50/2,4=21 litre... 245 km yol gidebildim bu gaz ile... yani ortalamam 8,57 lt /100km. yol bilgisayarında ise 8,5 gösteriyordu...100-140km/h arasında idi hızım.

1. Araç Maraştan gelirken bazı devirlerde sapıtsada rayına oturdu şimdi... Çekişi falan gayet güzel...

2. Önceden yol bilgisayarı 5,6 gösterip araç 9 litreye yakın gaz yakıyordu... şimdi yol bilgisayarıyla harcanan gaz dengeli ve bence tam ayarında gidiyor...

3. Mehmet hocam bilir motorda rolantide özelliklede benzinde motorda alıp verme vardı.. rolanti düzensizdi... hatta maraşa giderken bile 80 km kadar benzinde gittim düzelmedi en son siboplardan olabilir dedik (bir çok şey incelendi sökülüp yerine yenileri takıldı... rolanti valfi, gaz kelebeği konum sensörü falan filan ama olmadı düzelmedi.) Her ne hikmettir bilinmez şimdi rolantide milim oynama yok.. düzeldi... gazdada benzindede...

4. Maraşta beminle ilgilenen değerli bilgilerini esirgemeyen her türlü olanağı sağlayan Mehmet Kaya hocama ve Ali Eren hocama teşekkürlerimi bir borç bilirim... inşallah yine görüşmek üzere...

unutmuşum...

5. Arıza lambası yanmıyor... :)

tarihinde İrfan Aşcıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dün Kayseri - Niğde arası  gittim. En son Mehmet kaya hocamın yanında LPG ye ayar yaptırdık Maraşta...

depo bitmişti 50 TL lik gaz aldım. 2.4 TL den. 50/2,4=21 litre... 245 km yol gidebildim bu gaz ile... yani ortalamam 8,57 lt /100km. yol bilgisayarında ise 8,5 gösteriyordu...100-140km/h arasında idi hızım.

1. Araç Maraştan gelirken bazı devirlerde sapıtsada rayına oturdu şimdi... Çekişi falan gayet güzel...

2. Önceden yol bilgisayarı 5,6 gösterip araç 9 litreye yakın gaz yakıyordu... şimdi yol bilgisayarıyla harcanan gaz dengeli ve bence tam ayarında gidiyor...

3. Mehmet hocam bilir motorda rolantide özelliklede benzinde motorda alıp verme vardı.. rolanti düzensizdi... hatta maraşa giderken bile 80 km kadar benzinde gittim düzelmedi en son siboplardan olabilir dedik (bir çok şey incelendi sökülüp yerine yenileri takıldı... rolanti valfi, gaz kelebeği konum sensörü falan filan ama olmadı düzelmedi.) Her ne hikmettir bilinmez şimdi rolantide milim oynama yok.. düzeldi... gazdada benzindede...

4. Maraşta beminle ilgilenen değerli bilgilerini esirgemeyen her türlü olanağı sağlayan Mehmet Kaya hocama ve Ali Eren hocama teşekkürlerimi bir borç bilirim... inşallah yine görüşmek üzere...

unutmuşum...

5. Arıza lambası yanmıyor... :)

Elimizden geleni yapmaya çalıştık. Seninle tanışmak güzeldi. Sohbetin hoştu. Ancak rolanti düzensizliği burada düzelmediği için Prisn taktıramadık :(

Sorulara genel bir cevap vereyim.

O rolanti sorununun LPG kalibrasyonu olduğunu ima ettim hatırlarsanız LPG cide.

Hatta Servisteki eleman LPG tesisatı tamamen sökülmeden karar verilemez dedi. O bile LPG den şüphelendi. LPG cimin ayarına güvenirim.

Yakıtını 8.5 larda çıkması Maraş 350 rakım sizin çıktığınız 1900 rakımlara kadar virajlı tek şeritili yol ve sürekli yavaşla hızlan şeklide olduğu için değerler yüksek çıkıyor. Siz o araçla normal düz yolda veya otobanda kullansanız sabit hızlarda LPGde 7.5 litreleri rahat görürsünüz.

Rolantinin düzelmesine sevindim.

Senin şu anlatımına hastayım :)

Orası öyle,trafiğin yoğun olmayan saatleri güzel geçer :)

Sen o trafikte de 10 litreleri görürsün. :D :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yav arkadaş zorla evi o bölgeye taşıtacaksınız :)

Sen haline şükret. O rampalarda 1.3 dizelle de çıksan fabrika verisinin 2 katını görürsen dua et :D

Yorum bağlantısı

Sen haline şükret. O rampalarda 1.3 dizelle de çıksan fabrika verisinin 2 katını görürsen dua et :D

Allahtan corsada yol bilgisayarı yoktu :) 

Ama ben yardımlaşmadan, faaliyet zenginliğinden demiştim abi :) 

Bu arada bizim hesabı hala kesmedin haber bekliyorum ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...