İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

dediğin güzergahlarda 6 civarı yakarım abi, bir yolunu bulur yakarım, sadece biraz taktik geliştirmeye ihtiyacım var, bir iki git-gelden sonra hallederim. :yes:

Olmuyor :i-ih:

Niye mi?

Sakin sakin giderken i...nenin biri senin şeridine geçiyor, sonra diğer şeride geçiyor slalom yapıyor, sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin giderken önündeki ö...üz kordonda gezen gelin gibi gaza basayım mı basmayımmı diye tereddüt geçiriyor, diğer şeritlerden onun önüne geçen geçene oluyor sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin yeşili beklerken önündeki i..ek (bayan olduğu için) makyaj çantasını açmış makyaj yapıyor, sen dürtmesen ışığa bakmıyor sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin giderken önündeki taksici sağda gördüğü çöp bidonları ve ağaçlar dahil her nesneye korna çalıyor, frene basıyor, sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin giderken servis araçları, belediye otobüsleri ve dolmuşçular bütün yolların parasını onlar ödemiş gibi trafikteki diğer araçları yok sayıp slalom yapıyorlar sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin orta şeritte kavşağa girmişken (çünkü düz gideceksin) en sağ şeritten bir ö..üz sola dönmek üzere önüne kırıyor, önü de tıkalı olduğu için yolu bloke ediyor sükunetin kayboluyor.

Şimdi çıkış zamanı, eve gidene kadarki tespitlerimi yarın paylaşırım.

İyi akşamlar

Yorum bağlantısı

dediğin güzergahlarda 6 civarı yakarım abi, bir yolunu bulur yakarım, sadece biraz taktik geliştirmeye ihtiyacım var, bir iki git-gelden sonra hallederim. :yes: samsunda hiç kimsenin dikkat etmediği ince detaylarla kullanıyorum. her kavşaktaki lambanın ne zaman yandığını ezberledim. bazı iki kavşak arası 60 la, bazı iki kavşak arası 75 ile gidip yeşil dalgayı emellerime alet ederim :biggrin: bazende o kavşağı geçince 40 a inerim ki, yeşil dalgam devam etsin

Arabaya kanat takıp,üzerlerinden geçmen lazım.

Bildiğin duruyorsun yolda çünkü :D

Yorum bağlantısı

Çok kasıyon abi ya :D

Lpgden çok benzin yakıyorum. Her binişimde bu sefer çok sakin kullanacağım diye kendime telkin veriyorum ama sükunetim bozuluyor :D

Yorum bağlantısı

Lpgden çok benzin yakıyorum. Her binişimde bu sefer çok sakin kullanacağım diye kendime telkin veriyorum ama sükunetim bozuluyor :D

benimki lpg dede aynı gidiyo :D

benzine almaya gerek yokki :D

Yorum bağlantısı

benimki lpg dede aynı gidiyo :D

benzine almaya gerek yokki :D

Ben lpg de yüksek devir çevirtmem sebep o. 6000 - 7250 çok güzel ötüyor geldiğinde görürsün :D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Olmuyor :i-ih:

Niye mi?

Sakin sakin giderken i...nenin biri senin şeridine geçiyor, sonra diğer şeride geçiyor slalom yapıyor, sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin giderken önündeki ö...üz kordonda gezen gelin gibi gaza basayım mı basmayımmı diye tereddüt geçiriyor, diğer şeritlerden onun önüne geçen geçene oluyor sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin yeşili beklerken önündeki i..ek (bayan olduğu için) makyaj çantasını açmış makyaj yapıyor, sen dürtmesen ışığa bakmıyor sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin giderken önündeki taksici sağda gördüğü çöp bidonları ve ağaçlar dahil her nesneye korna çalıyor, frene basıyor, sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin giderken servis araçları, belediye otobüsleri ve dolmuşçular bütün yolların parasını onlar ödemiş gibi trafikteki diğer araçları yok sayıp slalom yapıyorlar sükunetin kayboluyor.

Sakin sakin orta şeritte kavşağa girmişken (çünkü düz gideceksin) en sağ şeritten bir ö..üz sola dönmek üzere önüne kırıyor, önü de tıkalı olduğu için yolu bloke ediyor sükunetin kayboluyor.

Şimdi çıkış zamanı, eve gidene kadarki tespitlerimi yarın paylaşırım.

İyi akşamlar

Arabaya kanat takıp,üzerlerinden geçmen lazım.

Bildiğin duruyorsun yolda çünkü :D

girdiğim yol ilerlemiyorsa tabi yapacak bir şey yok.(ortalama tüketimin artışını seyretmekten başka :biggrin: ) mükremin abiyi çok iyi anlıyorum, çağlar samsuna geldiğinde ona tur attırdım, yorumu:"mayın gibiler" oldu. onlardan burada da var. eskiden bende onlara uyup agresif kullanıyordum. sonra baktım kendi cebime zarar veriyorum. bende artık küfür hakkımı kullanıp sinir kontrolü yaparak, herkese yol vererek, konvoyun en sonundan giderek, ışıktan kalkınca sağ sinyali yakıp en sağ şeride geçip tüm ö...zlere yol verip sonra arkalarından cc ile sabit, duruma göre 40-45-50-55-60 ile giderek sakinleşiyorum. ama benimde sabrımın bir sınırı var, çok küstah biri çıkıyor bazen, mecburen dersini veriyorum. günlük yaptığım 30 km nin 20 si rahat bölünmüş yol...kalan 10 km ise aynen sizin dediğiniz gibi saç yolduran cinsten...mesela inanmazsınız bir çiftlik caddemiz var, çocuğu dersaneye bırakmak için giriyorum, ortalama hız tam saatte 3(üç) km...bire al kalk, yarım debriyaj 1-2 metre git boşa al dur tarzında...bazen debriyajdan ayağımı kaldırmadan kullanırım bu caddede...çünkü 1.vites gaz basmadan bile çok hızlı geliyor o trafiğe...benim şansım bölünmüş yolda yaptığım hız...depo sonunda ort. hızım 28-32 arası geziyor. tüketim yazın 5,1 kışın 5,3-5,5 oluyor.

Çok kasıyon abi ya :D

valla kasmıyom, benimki hayat tarzı :D

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

bak bana, böyle olunca şahide gerek kalmıyor, samsun ş.içi :D :D :D

ejIymp0.jpg

heee, taşa vurdun, angara benim 2.memleket, orda da pek farklı yakmıyorum, baldız ve kayınvalide orda, senede 1-2 garanti oradayım :D

yazın batıkentten beypazarına 2 araç gittik, 75-80 le gittik, yol bilg. 2,7 idi, resim çekmeye lüzum görmedim(kimseyi inandıramam diye) :biggrin:

Abi bu değerler nedir yav, yol bilgisayarıyla mı oynadın ne ettin :D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Abi bu değerler nedir yav, yol bilgisayarıyla mı oynadın ne ettin :D

çaktırma, bir tek seninle paylaşıyorum, yalnız senin beygir gücü fazla olduğu için sen yarım litrelik kullan :D

XqXSvW7.jpg

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

:D:D:D:D

:sandalye:

Benim alta tüpün depo ağzına inmem lazım :D

Yalnız o da Bimden alma. Km başına düşen krş hesabı artmasın diye :D:D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

:D:D:D:D

:sandalye:

Benim alta tüpün depo ağzına inmem lazım :D

Yalnız o da Bimden alma. Km başına düşen krş hesabı artmasın diye :D:D

merak etme, başka takviyelerim de var :D

R7ofkb3.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugün yakıt aldım...

Aşağı yukarı yarısı uzun yol..

54 litre V-Power 740 km. Bilgisayar 80 km daha gidebileceğimi söylüyordu.. (V-Power litresi 4.10 TL.)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bugün yakıt aldım...

Aşağı yukarı yarısı uzun yol..

54 litre V-Power 740 km. Bilgisayar 80 km daha gidebileceğimi söylüyordu.. (V-Power litresi 4.10 TL.)

Geçmiş olsun :)

Tamamı şehir içi 14 litre LPG

14*2.18=30.51 kuruş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Ne kadar benzin yaktın... ?

1.5 ayda 1000 km de 40-50 tl kadar :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Senin arabanın 80'e düştüğü yerde ben 160 la çıkıyorum ama :D

Babam bile beğendi bugün :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kavgada söylenmez bu ama :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kavgada söylenmez bu ama :D

çıkıyorum dediği yer viraj, cama yapıştığım yer

Yorum bağlantısı
Akan Belen

çıkıyorum dediği yer viraj, cama yapıştığım yer

Adam aldı tabi dizelin torkun tadını basıyorda basıyor :biggrin::f1:

Gaza basmanın zevkine varmıştır artık :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Ne kadar basarsan o kadar yakar ;)

Emmi test sürüşlerini bitirsin, durulur merak etmeyin :)

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Açık olmayan klimanın arabanın çekiş gücüne etkisi var mıdır?

Sigortasını çıkarınca sanki biraz farketti gibi geldi de bana? bilemiyorum.... :unsure2: :unsure2:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Açık olmayan klimanın arabanın çekiş gücüne etkisi var mıdır?

Sigortasını çıkarınca sanki biraz farketti gibi geldi de bana? bilemiyorum.... :unsure2: :unsure2:

Sigortayı kaputun uç kısmından mı çıkardınız.Sistem açıksa klima konumu (AC) kapalı bile olsa sanırım etkisi var bunun.Çağlar abi demişti.Çekiş olarak bilmem ama yakıta etkisi var

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

7,3 yakmışsın, yol bilgisayarı ne diyordu peki?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

7,3 yakmışsın, yol bilgisayarı ne diyordu peki?

Yol bilgisayarını, şehir içi tüketimi merak ettiğim için sıfırlamıştım... 8,2 idi.. Yani depo genelini yansıtmıyordu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aynen yahu biran kendimi jatko konusunda sandım okurken.Bi baktım nasıl çıkarız karanlıktan aydınlığa konusundaymışım. :D Ben tüketim konusuna girmiyorum artık moralim bozuluyor. :biggrin:

Sen moralini bozma :D Emmi şu anda deneme sürecinde. O süreç bitsin görürüm ben. LPG ile uzun yolda benimle aynı yakan kişiden bahsediyoruz :D

Bu arada ben ne yapayım. Hanım hafta sonu arabayı aldı şehrin diğer ucuna gitti geldi.(ilk defa yalnız gitti) Ben 12.5 litre ortalamada bırakmışım (Bu nasıl oldu anlamadım 14-15 litrelerde genelde) Eve geldi.

"Bakkkk ! ben aldığımda 12.5 litreydi. Şehrin en kalabalık tarafına gittim geldim ve ortalama 12.2. Ona göre....." dedi. Ne diyorsun bu duruma ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...