İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Nerdedir bu meşhur Tuncay usta :) birkaç forum konusunda da adını duydum.siz gittinizmi?memnun musunuz?

Yorumunuz için teşekkürler...

Isı göstergesinde alçalmalarda yaşıyorum.Mesela bazen 90'a çıkıyor.Giderken daha aşağılara düşüyor.Motor soğuyor gibi.Sizce bu bir sorun mudur?

Dizel mondeolarda karsilasilan bir problem. Termostad erken actiginicin arac ozellikle rampa asagi soguyor. Ozellikle arac icini isitmak istediginizde bu sorun yaratir. Motor icin ise ideal sicaklikta calismak daha yararlodir. Bu haliyle soguk calisir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı

3 dk rölantide bekleme,

2.viteste 1 km gidip anayola bağlanma,

2 km gidip tekrar ara yola bağlanma,

3 km yokuş çıkma,

1 km normal yolda iş yerime ulaşma.

Uluhan Bey. Verdiğiniz yol bilgisine göre aracınız az bile yakıyor.

Bir önceki sayfada Erhan Bey'in yol ve yakıt bilgisini incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
R.Onur Yılmaz

Ben ankarada yaşıyorum evim ümitköyde iş yerim sitelerde ümitköyden eskişehir yoluna kadar dur kalk trafikde seyir ediyorum eskısehır yolunda armada da yogunlasıyor sonrada iskitler tarafında dur kalk trafikle devam ediyorum  arac dizel otomatik yol bilgisayarını sıfırlamıştım yapılan km 715 km yol yapmısım sehiriçi ortlama tuketımı 7.3-ıle 7.6 arası degıstı suan 7.4 yakıyor bence 2,0 dizel motor için gayet iyi bir sonuç diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sercan Gürek

Ben de Tekirdağ 'da yaşıyorum aracım mondeo manuel tdci sehir içi yakıt göstergem 6.8-7.4 arası değişiyo. ( lastik ebatları 215-40-18 )

Yorum bağlantısı

Ben ankarada yaşıyorum evim ümitköyde iş yerim sitelerde ümitköyden eskişehir yoluna kadar dur kalk trafikde seyir ediyorum eskısehır yolunda armada da yogunlasıyor sonrada iskitler tarafında dur kalk trafikle devam ediyorum arac dizel otomatik yol bilgisayarını sıfırlamıştım yapılan km 715 km yol yapmısım sehiriçi ortlama tuketımı 7.3-ıle 7.6 arası degıstı suan 7.4 yakıyor bence 2,0 dizel motor için gayet iyi bir sonuç diye düşünüyorum

Yeni yoldan gitseniz, hiz sabitleyici ile biraz daha asagi cekilebilir. Sabah eskisehir yolu trafigine gore bence de iyi bir deger.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Tugay Aydın

2003 TDCİ MANUEL Ghia.O zaman şehiriçi 6 lt normal bu yazılanlara göre.

Yorum bağlantısı
Sercan Gürek

2003 TDCİ MANUEL Ghia.O zaman şehiriçi 6 lt normal bu yazılanlara göre.

çok güzel bence.

Yorum bağlantısı

Mondeo manuel ve otomatik şehir içi fabrika verileri şöyle.

Manuel:      7,7 lt

Otomatik: 10,2 lt

Özellikle şehir içinde fabrika verilerini tutturmak oldukça zordur. Hele ki bu araçların en yenisinin 2007 model ve yaklaşık 8 yıllık olduğunu düşünürsek iyice zor.

Şehir içi kullanımda o kadar çok değişken var ki, hiç kimsenin yakıt verisi bir başkasına örnek olamaz.

Benim aracımın yakıtı kışın 9 lt'nin altına hiç bir şekilde inmez. Zaman zaman geçtiği de olur.

Yapılan yol yaklaşık 6 km gidiş, 6 km geliş şeklinde günlük 12 km. 6 km gidiş yolumda 11, dönüş yolumda 13 adet ışık mevcut ve dönüş yolumun 3 km'si rampa.

Ortalama hızım 16-18 arası değişmekte. Yakıt tüketimini ölçtüğüm 100 km'yi yapabilmek için 16 defa soğuk motoru çalıştırarak yol yapıyorum ve araç ısınmadan 6 km'lik yol bitiyor.

9 lt fazla görünse de, bu şartlarda aracın yakıt değerlerini çok başarılı buluyorum. Tabi manuel olmasının yakıta oldukça fazla etkisi var.

Yukarıda yazdıklarım sizin aracınız için şu şekilde örnek teşkil edebilir.

Daha iyi yol şartlarında aşağı yukarı aynı değerleri alıyorsanız ya da daha fazla yakıyorsanız aracınızın detaylı bir bakıma ihtiyacı olabilir.

Yorum bağlantısı
Uluhan Uygun

Merhabalar,

Otomatik vites ve manuel vites arasında yakıt değerlerinin farklı olduğu aşikar bir durum.

Benim aracım otomatik vites, ben aracımı manuel modda kullanırsam o değerleri sizce yakalayabilir miyim?

Ya da otomatik vites neden daha fazla yakıyor?

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı

Otomatik vitesi manuel kullansanız da yakıtınız düşmez. Hatta araç yazılımındaki kadar optimum vites değiştiremeyeceğiniz için artabilir diye düşünüyorum.

Otomotak vitesin fazla yakması biraz teknik bir konu. En basit anlatımla motordan alınan güç yola aktarılırken belli kayıplar yaşanıyor.

Bu da hem yakıta hem de aracın hızına etki ediyor. Ayrıca yeni nesil otomatik vitesler fazla yakmıyor. Bildiğimiz manuel vites mantığıyla çalışıyorlar.

Yorum bağlantısı
Erdinç AKKAYA

Merhabalar, yeni bir uzun yol deneyiminden sonra tekrar değerlerimi yazayım dedim. Çıkış : Bartın varış : Afyon Sandıklı Hüdai kaplıcaları. Toplam 1250 km yol yaptım. Litre bazında 130 litre gaz aldım ve değişik istasyonlardan toplam olarakta 300 küsür tl ödedim. Araçta 4 kişiydik toplam ağırlığımız 370 civarı :) bagaj dolu, ve kışlık lastikler takılı. Hızım yer yer değişik ama genel itibariyle 120-140 arası.

Şehiriçi hesaplama yapmıyorum zaten, yapsamda kendimi ölçmek için yapıyorum. Ama uzun yolda verdiği güven, Sürüş keyfi ve prestiji tartışılamaz.

Yakıt tüketiminden ben çok memnunum. Çevremde mondeo Aşkı başlatıyorum :) arabayı yıkayayım hele !! Gelen giden bi tur atalım diyor ve sonrasında pazarlık girişiminde bulunuyor. Ben mk4 almazsam satmam diyorum :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Şener KIRMIZI

Yaptırdığım motor bakımından sonra  net bir sonuca varmak için 4 5 defa yakıt ölçümü yaptım.. Net bir sonuca ulaştım ve sizinle paylaşmak istedim.. Araç mondeo 3 2.0 Otomatik.. Ortalama hız  100 120  arası devir  2.500 3.000 arası.. Yol güzergahı  Çerkeş-Karabük-Çerkeş-Ankara-Çerkeş.

Depo dolumu.. Gaz Lt. 2.399TL X 50LT = 120.000TL.   400 km yol yapımından sonra tekrar benzinliğe girdim.. Tank 45 Lt gaz aldı.. 

Araç 400 km de 45 litre gaz yaktı..  400 / 45 =  ( 1 litre gazla 8.88 km yol yaptı..)

Tekrar dolumda  = 2,39  x 45 =  109 TL ye doldu ki.    109TL / 400 = (Km başına  0,27 Krş Yakıyor..)

Bu ortalama uzun  yol için defalarca kez denendi. Sonuç  olarak aracım uzun yolda 0,27 kuruş yakıyor ve 1 Lt gaz ile 8.8 km yol gidiyor.. 

Aynı araçla bu ortalamanın altında olan var mı acaba.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Feriz AY

Yokk.benim araç da mk3 2.0 benzin+lpg, manuel.2500-3000 devir bazen 3500 devir,hız 100-120 arası bazen 130-140::100km/10 lt Lpg yakıyor uzun yolda.şehir içide 100km/13 lt Lpg yakıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yaptırdığım motor bakımından sonra  net bir sonuca varmak için 4 5 defa yakıt ölçümü yaptım.. Net bir sonuca ulaştım ve sizinle paylaşmak istedim.. Araç mondeo 3 2.0 Otomatik.. Ortalama hız  100 120  arası devir  2.500 3.000 arası.. Yol güzergahı  Çerkeş-Karabük-Çerkeş-Ankara-Çerkeş.

Depo dolumu.. Gaz Lt. 2.399TL X 50LT = 120.000TL.   400 km yol yapımından sonra tekrar benzinliğe girdim.. Tank 45 Lt gaz aldı.. 

Araç 400 km de 45 litre gaz yaktı..  400 / 45 =  ( 1 litre gazla 8.88 km yol yaptı..)

Tekrar dolumda  = 2,39  x 45 =  109 TL ye doldu ki.    109TL / 400 = (Km başına  0,27 Krş Yakıyor..)

Bu ortalama uzun  yol için defalarca kez denendi. Sonuç  olarak aracım uzun yolda 0,27 kuruş yakıyor ve 1 Lt gaz ile 8.8 km yol gidiyor.. 

Aynı araçla bu ortalamanın altında olan var mı acaba.. 

Benim ki de 10-11 litre lpg yakıyor 100 km de.120 km ortalama hızlarda.

Yorum bağlantısı
Fevzi yavuz

Benim aracim 2001 mondeo trend 2.0 benzinli sehir ici kullanimlarda 50 tl benzin ile 110 km max 120 3 bin ve 4 bin arasi devir ile benzin litresi 4.33tl yani ortalama 12 litre civari yakiyor benzinde ve gaz taktirmayi düşündüğüm de yakitin bundanda garkli olmayacagi gorusundeyim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benim aracim 2001 mondeo trend 2.0 benzinli sehir ici kullanimlarda 50 tl benzin ile 110 km max 120 3 bin ve 4 bin arasi devir ile benzin litresi 4.33tl yani ortalama 12 litre civari yakiyor benzinde ve gaz taktirmayi düşündüğüm de yakitin bundanda garkli olmayacagi gorusundeyim.

12 litre benzin yakıyorsa 14 lt LPG yakar

LPG 14*2.2= 30.8 TL yapar. %40 yapar.

Yıllık 20 bin km yapan biriyseniz. 2-3 yıl binecekseniz Bence taktırılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şener KIRMIZI

Benim ki de 10-11 litre lpg yakıyor 100 km de.120 km ortalama hızlarda.

Benim araç ne yakmış oluyor o zaman 100  km de 11 mi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

11,2 litre. Bence çok değil.

Benim araç ne yakmış oluyor o zaman 100 km de 11 mi

Yorum bağlantısı
Fevzi yavuz

12 litre benzin yakıyorsa 14 lt LPG yakar

LPG 14*2.2= 30.8 TL yapar. %40 yapar.

Yıllık 20 bin km yapan biriyseniz. 2-3 yıl binecekseniz Bence taktırılır.

hakli olabilirsiniz ama yillik max 10 bin anca yaparim biraz kullanim 2008 dizel mk4 lere geceyim diye dusunuyorum ama hayirlisi tabiki zaman neyi gosterecek bakalim
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
serhat arslan06

Arkadaşlar acaba  benim aracımda mı bi problem var anlayamadım. 2,0 trend 2003 ov aracı yeni aldım. Aldığım arkadaş babam kullandığında 270, ben kullandığımda 310 kr yakıyor demişti. Oldukça sakin kullandım (il ov arabam değil) depoyu fullemiştim. dün tekrar fulledeim 65tl ye doldu. 65/150 yaptığımda  433 kr gibi bir rakam çıktı lpg de. arıza ışığı anıyor tüpten diye düşündüm. Ne dersiniz acaba? Herhangi bi swnsör vs vs arızası olabilir mi?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Temmuz ayında tatile uzun yola çıktım 58 lt mazot aldım 3,87 tl idi o zaman fiyatı 974 km yol yaptım tekrar fulledim 46,3 lt mazot aldı yanlış hatırlamıyorsam 47,3 de olabilir araç 2004 jatko 210 bin km de 3 yetişkin 1 çocuk full bagaj cidden bagaj bayağı vardı ve ağırdı da ortalama hız 110/ 130 km arası aralarda 190 / 200 lerede çıktığım oldu tabi sizce tüketim nasıl ?

tarihinde Aydın Aladağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006
(düzenlendi)

Arkadaşlar acaba  benim aracımda mı bi problem var anlayamadım. 2,0 trend 2003 ov aracı yeni aldım. Aldığım arkadaş babam kullandığında 270, ben kullandığımda 310 kr yakıyor demişti. Oldukça sakin kullandım (il ov arabam değil) depoyu fullemiştim. dün tekrar fulledeim 65tl ye doldu. 65/150 yaptığımda  433 kr gibi bir rakam çıktı lpg de. arıza ışığı anıyor tüpten diye düşündüm. Ne dersiniz acaba? Herhangi bi swnsör vs vs arızası olabilir mi?

2006 OV Ghia X aracım uzun yolda 2.22 TL LPG fiyatında ortalama 85 km. hızlarda 0,26 krş/km. tüketim vermektedir. ( kışlık lastik ) Ortalama tüketim 11,5 göstermekte. 

Tüketim ve km. bilgilerinizi sıfırlayın daha sonra ortalama hızınıza bakın. 120 ya da 130 gitmeniz önemli değil ortalama hızınız ne olmuş.  LPG fiyatı nedir? Kaç lt. aldınız. vs.

Gaz enjektörlerini kontrol ettirin, kaçak olabilir. 

tarihinde Serdar Kazancı2006 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
serhat arslan06

2006 OV Ghia X aracım uzun yolda 2.22 TL LPG fiyatında ortalama 85 km. hızlarda 0,26 krş/km. tüketim vermektedir. ( kışlık lastik ) Ortalama tüketim 11,5 göstermekte.

Tüketim ve km. bilgilerinizi sıfırlayın daha sonra ortalama hızınıza bakın. 120 ya da 130 gitmeniz önemli değil ortalama hızınız ne olmuş. LPG fiyatı nedir? Kaç lt. aldınız. vs.

Gaz enjektörlerini kontrol ettirin, kaçak olabilir.

Aracım trend olduğu için yol bilgisayarım yok maalesef. Lpg nin litresini 1.94 ten aldım.

Yorum bağlantısı
Serdar Kazancı2006

Serhat Bey,

22 lt lpg tüketimi çok yüksek

Aracınızı ve lpg sisteminizi kontrol ettirin.( Gaz yerine hava basmadılarsa )

Yorum bağlantısı
serhat arslan06

Serhat Bey,

22 lt lpg tüketimi çok yüksek

Aracınızı ve lpg sisteminizi kontrol ettirin.( Gaz yerine hava basmadılarsa )

Teşekkür ederim Serdar bey ilginiz için. En kısa sürede göstereceğim.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...