İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Misafir

Murat kardeşim, şartlarımızın aynı olacağını pek zannetmiyorum. Neden?

6 km'de gidiş yolumda 11, dönüş yolumda 13 adet ışık mevcut. :)

Ortalama hızın 16 km'ye düşme sebebi (ışığa bağlı 12-14, bazen de 18 olabiliyor) ortada.

Siz de Ordu'da 3 ışık varken 16 km ortalama hızla gidiyorsanız ölçüm hatası veya inanılmaz derecede bir trafik olmalı. 

Kışın Ankara-Ordu sıcaklık farkı da çok önemli. Sabah -12 derecede çok işe gittim. Hava sıcaklığı gece -18, -20 civarlarıydı. 

Sizde olmayan rampa kısmı bile yakıtı inanılmaz etkiliyor. Detaylara inince her zaman söylediğimiz sonuç ortaya çıkıyor.

Aynı güzergahta arkalı önlü gidilmediği sürece, şehir içi yakıt verileri başka bir araçla asla kıyaslanamaz. :)

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Murat kardeşim, şartlarımızın aynı olacağını pek zannetmiyorum. Neden?

6 km'de gidiş yolumda 11, dönüş yolumda 13 adet ışık mevcut. :)

Ortalama hızın 16 km'ye düşme sebebi (ışığa bağlı 12-14, bazen de 18 olabiliyor) ortada.

Siz de Ordu'da 3 ışık varken 16 km ortalama hızla gidiyorsanız ölçüm hatası veya inanılmaz derecede bir trafik olmalı. 

Kışın Ankara-Ordu sıcaklık farkı da çok önemli. Sabah -12 derecede çok işe gittim. Hava sıcaklığı gece -18, -20 civarlarıydı. 

Sizde olmayan rampa kısmı bile yakıtı inanılmaz etkiliyor. Detaylara inince her zaman söylediğimiz sonuç ortaya çıkıyor.

Aynı güzergahta arkalı önlü gidilmediği sürece, şehir içi yakıt verileri başka bir araçla asla kıyaslanamaz. :)

;Haklısınız Turgay bey,yazdığınız kısımlara dair benzer güzergah dedim zaten..ben burda çarşıya gidip geliyorum yaklaşık 5 km falan..Hava sıcaklığı 5-10 arasında değişiyor.. Yol açık,trafik yok.. Ben de böylesine bir güzergahta bile,kısa mesafenin yakıtı etkilediğini vurgulamak amaçlı yazdım..En temiz değer,her zaman dediğimiz gibi,uzun yolda alınıyor..Bu kış günlerinde,uzun yol değerlerim,hafif rampalı güzergahta, 5.5-6 lt arası oynuyor.. Bu araç için yeme de yanında yat :)

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

araci aldigimizdan beri surekli sehir ici kullandik. sehir ici degerler 38 litre lpgyle 230 km civari yapiyor. erzurum ankara arasi 850 km tahmini ne yakar sehirler arasi kullanan arkadaslar tecrubelerini paylasabilirler mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

araci aldigimizdan beri surekli sehir ici kullandik. sehir ici degerler 38 litre lpgyle 230 km civari yapiyor. erzurum ankara arasi 850 km tahmini ne yakar sehirler arasi kullanan arkadaslar tecrubelerini paylasabilirler mi?

Araç ov tahminim. Sakin kullanırsanız (100-120km hızlarda) 80-90 litre. Hızlı kullanırsanız fazla (140-160km hızda) 100 litre ile 850 km gidersiniz uzun yolda.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Araç ov tahminim. Sakin kullanırsanız (100-120km hızlarda) 80-90 litre. Hızlı kullanırsanız fazla (140-160km hızda) 100 litre ile 850 km gidersiniz uzun yolda.

+1 Mehmet hocamin belirttigi gibi,ortalama yakacagi 100 km de 10-11 lt olur. Yaz olsaydi, 9lt civarina gidilebilirdi diye dusunuyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

+1 Mehmet hocamin belirttigi gibi,ortalama yakacagi 100 km de 10-11 lt olur. Yaz olsaydi, 9lt civarina gidilebilirdi diye dusunuyorum.

9 litre için 90-100 hızları geçmeyecek çok sakin sürüş ile ancak.
Yorum bağlantısı
Misafir

9 litre için 90-100 hızları geçmeyecek çok sakin sürüş ile ancak.

Keşke bizim fakir arabalarınında yakıt tüketim konusu olsa bizde paylaşsak[emoji4]
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Keşke bizim fakir arabalarınında yakıt tüketim konusu olsa bizde paylaşsak[emoji4]

Açalım ingiliz asilzadesine bi konu ;)

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Acalim abi bi rover tuketim konusu :)

Açalım ingiliz asilzadesine bi konu ;)

Ayni anda :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Topu topu 4 rover var 3 ü bende[emoji4]

Kendi iclerinde kiyaslariz abi,biri sehirici biri uzun yol roveri :)
Yorum bağlantısı
Misafir

Kendi iclerinde kiyaslariz abi,biri sehirici biri uzun yol roveri :)

[emoji4] [emoji4]

Ankara malatya arası ilk depoda 2.12 den aldım km ye 23 krş yaktı.ikinci depoda çok az bastım 36krş yaktı, şehir içi 30krş yakar diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Murat Gök

[emoji4] [emoji4]

Ankara malatya arası ilk depoda 2.12 den aldım km ye 23 krş yaktı.ikinci depoda çok az bastım 36krş yaktı, şehir içi 30krş yakar diye düşünüyorum

İkinci depoda baya farketmis yakit abi.. Varsin yaksin o araba helaldir...
Yorum bağlantısı
Alper DEMİR

Aracım fazla yakmaya başladı ,nedeni ne olabilir?

Topiği okuyanlar belki vardir.200 lira ile yani 53 lt mazotla 750 km gittiğini söylemiştim. Fakat şuanda bir depo 60 lt.x 3.75 ten 225 liraya 650 km zor yapıyor. Bunun 350 si uzun yol 120-160 arası ortalama 80 kg'den 4 kişi ile durum bu..gecen hafta aracın yağını ve filtrelerini bida değiştim. Ama yine pek bi fark yok gibi..

Sürüş stilim genellikle sakindir. Arada kasinanlara yaptığımız şakaları saymazsak..

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Yaklaşık 100 kilometrede 9.2 litre yakıt tüketimine sahipsin kardeşim..Yarısı uzun yol olan bir güzergah için hızın ne olursa olsun çok fazla...Bir de araç düz vites sanırım..Ne kadar basarsan bas hadi 6-7 litre arasında dolaşmalı bence.. Benim jatko ile komple soğuk motor kullanımda bile o menzili geçiyorum..Turbo hortumlarında,lastik basınçlarında veya kullanım stilinde bir sıkıntı olabilir...Bence anormal değerler... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper DEMİR

Kullanımıma bagliyamiyorum çünkü dediginiz gibi mokunu çıkartıp sürekli abansam bile o değerlere anca ulaşabilirim.Evet aracim düz vites bu olayı dediginiz parçalardan dolayı mi yapabilir ? Çünkü turbo açış aralıkları olması gerektiği gibi çok stabil ben bir türlü bağlantı kuramiyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kullanımıma bagliyamiyorum çünkü dediginiz gibi mokunu çıkartıp sürekli abansam bile o değerlere anca ulaşabilirim.Evet aracim düz vites bu olayı dediginiz parçalardan dolayı mi yapabilir ? Çünkü turbo açış aralıkları olması gerektiği gibi çok stabil ben bir türlü bağlantı kuramiyorum

Siz şu tekleme sorununu tam olarak çözün bence. Büyük ihtimalle sizin aracın motorunun çalışmasında sorun var gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Kontrol etmekte fayda var...Gidişinde çekişinde sıkıntı yoksa da durum çok garip bence...Kullanılan güzergah aşırı rampalı ise,hadi belki bu değerler normal denebilir de,çok düşük ihtimal..Bence hortumları,turboyu ve enjektörleri kontrol şart.. Düzensiz püskürtme mevcut olabilir..Sakin kullanımda ben, 5... değerleri rahat görüyorum bu kış gününde..Hele ki düz vites... :)

Yorum bağlantısı
Alper DEMİR

Mehmet abi o olay yine olmuyor kendi kendine düzeldi. Hava çok soğuk olduğunda 3° altına indiğinde yapıyor. Sanırım sensorle alakalı bi durum..Yakıtla ilgili olacağını düşünmüyorum çünkü tekleme değil

Murat bey kullandığım güzergâh hep düzlük hic rampa yok,çekişi gidişi de eminim çoğu mondiden iyidir.Aracimda yazılım olmamasına rağmen 2.0 TDI yazilimli 160-170 hp civarı bi jettayla kafa kafaya yürüyorum. Ama durum bu defalarca farklı PC bagladik herhangi bir arıza kodu vs.gözükmüyor kapı kilit arıza kodundan başka.. Ben halen mantık yurutemedim,ustası da yurutemiyor.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Mehmet abi o olay yine olmuyor kendi kendine düzeldi. Hava çok soğuk olduğunda 3° altına indiğinde yapıyor. Sanırım sensorle alakalı bi durum..Yakıtla ilgili olacağını düşünmüyorum çünkü tekleme değil

Murat bey kullandığım güzergâh hep düzlük hic rampa yok,çekişi gidişi de eminim çoğu mondiden iyidir.Aracimda yazılım olmamasına rağmen 2.0 TDI yazilimli 160-170 hp civarı bi jettayla kafa kafaya yürüyorum. Ama durum bu defalarca farklı PC bagladik herhangi bir arıza kodu vs.gözükmüyor kapı kilit arıza kodundan başka.. Ben halen mantık yurutemedim,ustası da yurutemiyor.. :)

Sorundan ziyade sorunu bulmak mesele desenize  :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Kayaalp1

Merhaba arkadaşlar.  Bugün yaptığım yakıt tüketimi ölçümü sonucunu paylaşmak istiyorum.

203 Km. Şehir içi sürüşü sonrasında, Lt. fiyatı 3,96 TL.dan 16.5 Lt.= 65,34 TL.lık  Eurodizel yakıtı aldı depo.Aynı istasyon aynı pompadan.

Bu vaziyette araç her bir 100 km'de  8,25 Lt. yakmış oldu.TL olarak 321 krş/km gibi bir sonuç çıkıyor.1.400 Kg. ağırlıkta, 2000 CC. 5 ileri O/V bir araç olmasının yanı sıra, benim sert sürüş stilimle iyi bir sonuç diye düşünüyorum. Bilgilerinize sunulur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Deger sehirici icin normal Mustafa abi... Uzun yolda sakin suruste gercek pompa degeri ne cikiyor.. Bu jatko sehirici araci degil kesinlikle...

Yorum bağlantısı
Mustafa Kayaalp1

Geçen Yaz Ankara-Denizli arasında 498 Km.de 115 TL Eurodizel yakmıştı 100-105 Km civarında bir hız ile. Ancak o günlerde OPET'de dizel fiyatı ne idi hatırlamıyorum. Gayet iyi bir rakam gibi gelmişti bana.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Geçen yaz motorin 4,3-4,4 civarlarında idi....Yuvarlak 26 litre yakmış olsa, 100 kilometrede 5,2 gibi bir tüketimi olmuş...Gerçekten iyi bir ortalama gerçekleşmiş..Benim de o civarlarda dolanıyor..Biraz daha sakin kullanımda demek ki 4....lü ortalamalar hayal değil :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...