İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Akan Belen

Benim en son yol bilgisayarı tüketimim ise.Bütün yol yağmur altında 120 km yi geçmeden 300 km sonucu 5,9 oldu.Sonra yoğun şehir içi trafikte 150 km de 7 litreye çıktı dönüş yine yağmur altında olduki oldukça yoğundu 6,3 ile sonuçlandı.Yine çok fazla 120 yi geçmedim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Mustafa Kayaalp Bey,

Yazın aynı yoldan gittim bende. Ankara-Denizli-Milas güzergahımdı.Denizliden sonraki rampa ve virajın bol olduğu yerleri de geçtikten sonra yakıt aldım.

Benim ölçümümde, 647 km sonunda ortalama hızım 101 gösteriyordu. 647 km'de 35 ltre yakıtla 5,4 lt/100 km yapmıştım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Akan Belen

Geçen depoyu fulledim.155 km yol yaptım.Gidiş ve geliş olarak aynı güzergah.bunun 25 km side şehir içi oldu.Normal kullanım ne sakın ne de çok abartı.Ancak burada sollama yaparken ge elde sakin olmuyor biraz gaza sağlam yuklenerek sollama yapıyorum mesafeler kısa olduğu için.Sonra aynı pompadan fulledim yine.

Alınan yakıt 12 litre

Yapılan km 155

Litresi 4.065

Hesaba göre 32 kuruş falan yakmış.Ama yol bilgisayarı 8.5 falan gösteriyordu oysa gerçek tüketim 7.5 civarı olmuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Mevsimsel değişimler ardından benzinli ov mondeo kullanıcılarından güncel bilgi rica etsem. Bu aralar dikkatimi çekiyor, lpg ile kullanmayı düşünüyorum. Kısa mesafe ve ş.içi yoğunlukta olacağından dizeli düşünmüyorum(turboyu yağla-soğut beklemek istemiyorum ve dizel motor masrafları korkutuyor).

tarihinde K&#246ksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Mevsimsel değişimler ardından benzinli ov mondeo kullanıcılarından güncel bilgi rica etsem. Bu aralar dikkatimi çekiyor, lpg ile kullanmayı düşünüyorum. Kısa mesafe ve ş.içi yoğunlukta olacağından dizeli düşünmüyorum(turboyu yağla-soğut beklemek istemiyorum ve dizel motor masrafları korkutuyor).

en son 80 liralik lpgyi 210 kmde bitirdi. soguk hava, normal kullanim, kisa mesafe.. benzin de yol bilgisayari 13 l/100km gosteriyor ama test etmek lazim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
(düzenlendi)

istanbul şehir içi yoğun trafik 7.5-8lt arası, sakin kullanım ve normal trafik ile depo ölçümü geçen hafta 56.3lt ile 760km shell mazotu ile

tarihinde Süha Demirtaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Yakit:TP (3.53 tl)

Yapilan yol:490 km

Alinan litre: 29 lt

Y.b ortalama tuketim:5.5 lt

Gercek tuketim:5.9 lt

Ortalama hiz:58 km/sa

Hava sicakligi:5-8 derece

Yapilan yolun en az 100 km'si dag,rampa,inis,cikis,kisa mesafe,soguk motor... Kalan menzil 90 km/sa sabit hizda alindi. Aracin tum bakimlari yeni yapildi. Tuketim mevsime gore gayet ideal gorunuyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Süha Bey. Ortalama hız bilgisi olmadan şehir içi yakıt verisi çok anlamlı olmuyor.

Ortlama hız bilgisini de yarın yazayım pek tabi bakayım araca

Yorum bağlantısı
Erkan Boztaş
(düzenlendi)

merhaba.

38 litre lpg ile 350 km yol yaptım. 10.8/100 gibi bir ortalama. Ortalama hız 35. İlçe-il arası yaptım bu yolu. Git gel 50 km, yol üzerinde yaklaşık 5 ışık var. Aracım manuel vites ve kış lastiği takılı.

tarihinde Erkan Boztaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ufuk Erdem

Tdci manuel ile 37 km ortalama hız ile şehir içi bir depo 720-730 km gidiyor.Bu oldukça sakin bir kullanım.100 km de 8 lt yakıyor araç.Yol bilgisayarı 1 lt eksik gösteriyor.Enjektör revizyonu zamanı geldi mi acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zekeriya Yılmaz

Mevsimsel değişimler ardından benzinli ov mondeo kullanıcılarından güncel bilgi rica etsem. Bu aralar dikkatimi çekiyor, lpg ile kullanmayı düşünüyorum. Kısa mesafe ve ş.içi yoğunlukta olacağından dizeli düşünmüyorum(turboyu yağla-soğut beklemek istemiyorum ve dizel motor masrafları korkutuyor).

110 tl 390 km sakin kullanım. yarısı otoban. lpg otomatik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bence şov yapan trafiğe göre çok iyi değerler.

Yakıt tüketiminde, özellikle kışın kullanılan mesafe çok etken oluyor.

Hele bir de kışı çetin geçen bir şehirde yaşıyorsanız.

Benim arabam artık 9lt/100 km'nin altına inmiyor. Ortalama hızım genelde 18 km civarı.

Buradaki en büyük etken sabah 6km, akşam 6km yol yapıyor olmam.

Kaba bir hesapla 100 km mesafe katetmek için 16 defa soğuk motorla yol alıyorum.

2.0 motorlu bir araba daha ne yapsın :)

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

ben sabah 25km, akşam 25 km yol yapıyorum. tüketim değerim 7.8 litre gösteriyor şuan. çalıştırdıktan sonra 2-3 dk. bekliyorum,2 km sonra da sonra 90-120km hızlara çıkıyorum yaklaşık. 3 tane de ışıkta dur kalk yapıyorum giderken.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

yaz ayının gelişi ve istanbul trafiğinin rahatlaması ile birlikte 56lt ile 800km gideceğini düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Murat Gök

ben sabah 25km, akşam 25 km yol yapıyorum. tüketim değerim 7.8 litre gösteriyor şuan. çalıştırdıktan sonra 2-3 dk. bekliyorum,2 km sonra da sonra 90-120km hızlara çıkıyorum yaklaşık. 3 tane de ışıkta dur kalk yapıyorum giderken.

Çalıştırdıktan sonra beklemeniz tüketimi artırır. Bunun yerine, araç ısınana dek 2000 devri geçmeden kullanırsanız daha sağlıklı olabilir. Yb'den ziyade pompa değerini ölçmek daha gerçekçi olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

Erhan Bey. Yakıt tüketiminiz biraz fazla gibi geldi bana.

aslında bana da sanki fazla gibi geliyor ama motor ısınmadan yüksek hıza çıkmam gerekiyor herhalde ondan diyorum?? çünkü depoyu fulleyip kmyi sıfırlayıp full şehirlerarasında 100km cc ile gidersem yol bilgisayarında 4.6ltyi görüyorum ortalamada.afyon antalya ve afyon bursa yolunda 4.6lt idi.bende bilemedim :)

Yorum bağlantısı
Murat Gök

aslında bana da sanki fazla gibi geliyor ama motor ısınmadan yüksek hıza çıkmam gerekiyor herhalde ondan diyorum?? çünkü depoyu fulleyip kmyi sıfırlayıp full şehirlerarasında 100km cc ile gidersem yol bilgisayarında 4.6ltyi görüyorum ortalamada.afyon antalya ve afyon bursa yolunda 4.6lt idi.bende bilemedim :)

Yol bilgisayari yaniltici oluyor genelde.. Ben de 4,2 ltyi goruyorum fakat pompada deger yukseliyor.. Yb dusuk tuketiyorum psikolojisi icin birebir :) Benim jatco uzun yolda yaklasik 0.5-0.6 sapabiliyor...

Yorum bağlantısı

Dizel aracın hava sıcaklığı düştüğünde ki bence bu değer 7-8 derece; 1dk kadar ısıtıp harekete geçmek en doğrusu. Özellikle otomatik araçlarda şanzıman için de yardımcı olur bu ısınma. Kavrama gerektirecek d-r geçişlerini mümkünse bu 1 dk sonunda yapmak gerekli. Dizel en çok tüketimi soğukken gerçekleştirdiğinden yerinde de dursa hareket de etse kısa mesafede motor ısınmayacağı için yakacaktır. Aracın alım arifesinde genelde yapılacak yıllık km hesap edilir ama günlük kullanımda mesafeler önemsenmez. Kısa mesafe ve 120km altında faydanalanılacak Küçük bir dizel motorun ekonomisi, mondeoda tam tersi uzun yolda ve 120km üzeri hızlarda yaşanacaktır. Çünki d sınıfı bir aracın vaadettiği budur:))

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

Yani uzun yolda 100 km/s yerine 120 km/s ile gidersem daha az yakarım doğru mu anladım?

Yorum bağlantısı
Ufuk Erdem

Yol bilgisayarı gösterdiği kadar yakıyorsa bence tüketim jatco için kış şartlarında normal.Ben düz vitesle 8.0 yakıyorum yol bilg 7.0 gösteriyor.15+15 km 4 ışık.Ortalama hız 37 km..Full bakım tam sentetik yağ.Normalde 7.0 yakması gerek yol bilgisayarı doğru gösteriyor bence ama 1 lt nereye gidiyor bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...