İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Murat Gök

Merhaba arkadaşlar

Gectigimiz hafta 250 tl ye depoyu fuulledim yanilmiyorsam 58 litre felan aldi depo. Toplam 700 km gittim arada trafige takildim sakin kullanim arabanin verisi 6.8 benim arac 8.3 yakmis =) nasil oluyor bu anlamadim bu kadar saparmi araba 2005 mondeo o.v dizel..

Sapabilir,kullanim stiline guzergaha gore degisebilir deger,nokta atisi olcmesini beklemeyin bence,yakit da karma icin ideal gorunuyor..
Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Uzun yol hic denemedim bir ay sonra 5000 km yapacagim insallah bu degerler duser uzun yolda full depo 900 yaparmiyim acaba

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Uzun yolda optimum hiz duzeyinde tuketiminiz dikkate deger sekilde dusecektir,merak etmeyin gecersiniz bile..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Akan Belen

Bu sabah arkadaşın fiestası ile geldim Ereğliden.Sakin bir kullanım ile geldim dün akşamda 5-10 km şehir içinde kullanmıştım.İşe geldiğimde ortalama 5,6 idi resmen bedava gelmiş gibi oldum.Ben mondeo ile Ereğlide sıfırlayıp işe geldiğimde 8.5 gibi oluyor :(

Yorum bağlantısı

39 lt lpg yle 352 km de sinyal verdi şehir içi kullanım bir yada iki kere 100 ü aştım geneli aynı güzergah 10 km gidiş 10 km dönüş şehir içi trafiği (yoğun trafikte beklemedim hiç) 101 tl 352 km den  28.70 krş...

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Bu sabah arkadaşın fiestası ile geldim Ereğliden.Sakin bir kullanım ile geldim dün akşamda 5-10 km şehir içinde kullanmıştım.İşe geldiğimde ortalama 5,6 idi resmen bedava gelmiş gibi oldum.Ben mondeo ile Ereğlide sıfırlayıp işe geldiğimde 8.5 gibi oluyor :(

Mondeoyla o yolu giderken nasil bir guc ve konfora sahipsin, Fiestayla giderken nasil abi ;)
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Mondeoyla o yolu giderken nasil bir guc ve konfora sahipsin, Fiestayla giderken nasil abi ;)

Elbette çok fark var.O yüzden normalden daha yavaş geldim zaten ki iki kere de hafif arkayı bıraktı :D Direksiyon özellikle çok fazla yumuşak geldi mondeodan sonra bu da ayrı bir zorluk.Alışkın olmayınca resmen tedirginlik vardı üzerimde yol boyunca 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Elbette çok fark var.O yüzden normalden daha yavaş geldim zaten ki iki kere de hafif arkayı bıraktı :D Direksiyon özellikle çok fazla yumuşak geldi mondeodan sonra bu da ayrı bir zorluk.Alışkın olmayınca resmen tedirginlik vardı üzerimde yol boyunca

:D varsin yaksin, sen guvenle git gel de gerisi bos ;)
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Sürekli şehir içi trafik + mahalle arası, 27,4lt/199,6km = 13,76lt/100km

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Yakıt:Total Otogaz(Ordu-Total)

Yapılan Yol:465 km

Ortalama hız:46 km/sa

Alınan Yakıt:48 lt

Lt Fiyatı:2,57 tl

Ort. Lpg Tüketimi:10,4 lt

Yb verisi:7,7 lt

Güzergah:Ünye-Ordu gitgel (100-110 sabit),yaklaşık 150 km'si sert kullanım,kısa mesafe,ışık ve sehiriçi..Tüketim bana çok ideal geldi,bu sefer şehirçinde,ışık kalkışlarında sert davrandım biraz..Tüketimin fırlamasından korkuyordum fakat değerler normal sanki.Benim yb,şehirdışı kullanınca  %30-35 az gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben bir tane mk3 mondeo alsam, güzergahım da üzerinde 18-20 tane ışık olan 10 km'lik bir yol olsa dizel de ve lpg'de ne yakarım? Dizel olsa otomatik mi manuel mi olmalı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök
(düzenlendi)

Ben bir tane mk3 mondeo alsam, güzergahım da üzerinde 18-20 tane ışık olan 10 km'lik bir yol olsa dizel de ve lpg'de ne yakarım? Dizel olsa otomatik mi manuel mi olmalı?

Dizel otomatik jatco için en az 8-9 lt yakabilir,benzinli klasik otomatik için en az 13-14 lt lpg tüketimi olur.Manuelde değerler 1-2 lt arası düşecektir..Bence dizel bir mondeo otomatik olmalı,konfor ve güç yaşanmalı...

tarihinde Murat Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

benim hesabıma göre normal kullanımda 11,5 lt yakıtı var benzinde kullandığım vakit de 9.3 lt gösteriyor...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Dizel otomatik jatco için en az 8-9 lt yakabilir,benzinli klasik otomatik için en az 13-14 lt lpg tüketimi olur.Manuelde değerler 1-2 lt arası düşecektir..Bence dizel bir mondeo otomatik olmalı,konfor ve güç yaşanmalı...

Şu an aynı güzergahta mk2 mondeo ile 10-11 litre arası tüketim var. Mk3 lpg'li ve manuel olursa 12 litreden aşağı inmesi zor gibi. Dizel de ise yorumsuz kalıyorum. Asıl amacım dizel otomatik ama ne yakar konusunda tereddütüm var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

:shok: Dizel olursa yanarsın, LPG olursa buhar olursun. Mondeo dizel alacaksan ve bu yolda sürekli kullanacaksan yakıt için yol bilgisayarına hiç bakmamalısın. ;)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

:shok: Dizel olursa yanarsın, LPG olursa buhar olursun. Mondeo dizel alacaksan ve bu yolda sürekli kullanacaksan yakıt için yol bilgisayarına hiç bakmamalısın. ;)

Mükremin abi benim mk2 300.000 km (yazı ile üçyüz bin km) oldu, yeni bir şey almam lazım. Sadece bu yolda kullanılmayacak ama bu alırsam ya yaktığına bakmayacağım ya da bu yolda çok kullanmayacağım. Araştırmaya ve düşünmeye devam. 

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Şu an aynı güzergahta mk2 mondeo ile 10-11 litre arası tüketim var. Mk3 lpg'li ve manuel olursa 12 litreden aşağı inmesi zor gibi. Dizel de ise yorumsuz kalıyorum. Asıl amacım dizel otomatik ama ne yakar konusunda tereddütüm var.

Benim manuel MK2 ile 9-10lt arasında LPG yaktığım yerde OV MK3 14-15lt LPG yakıyor. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benim manuel MK2 ile 9-10lt arasında LPG yaktığım yerde OV MK3 14-15lt LPG yakıyor. 

Mk3 benzinli olursa otomatik almam, dizel olursa otomatik olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Mk3 benzinli olursa otomatik almam, dizel olursa otomatik olur.

Büyük şehirlerdeki yoğun trafikte sol bacağın felç olmaması adına alınabilir ki ben de bu yüzden aldım ama böyle bir problem yoksa manüel de tercih edilebilir.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Mondeo uzun yol için çok iyi.Ama şehir içi kullanımda bence cidden yakıyor.Hele ki is yerim değişti sürekli yol yapar hale geldim etkisini ciddi hissediyorum yakıtın.konfor ve kullanıma diyecek yok çok memnunum ama ciddi ciddi değişim düşünmeye başladım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Mondeo uzun yol için çok iyi.Ama şehir içi kullanımda bence cidden yakıyor.Hele ki is yerim değişti sürekli yol yapar hale geldim etkisini ciddi hissediyorum yakıtın.konfor ve kullanıma diyecek yok çok memnunum ama ciddi ciddi değişim düşünmeye başladım

Mondeo dursun, şehir içi kullanım için düplü, küçük birşey al. :yes:

Yorum bağlantısı

2.0 motor ekonomiyi ancak uzun yolda gösterebilir. Otomatik de düz de olsa şehir içi yine 7.0lt/100km altına düşmenin çok mümkün olmadığını bilmekte fayda var. Dizelde yakıt tüketimini arttıran başlıca faktörlerden biri soğuk kullanım. Motor ısındıkça tüketim de düşmeye başlıyor. Ancak dizel geç ısınan bir teknolojiye sahip ve motor hacmi büyüdükçe ısınma gecikiyor. Kısa mesafede kullanımda da ısınmayan motordan ekonomik anlamda randıman almak mümkün olmuyor. Güzergah ve kullanım şartları araç tercih ederken çok önemli. Örneğin 1.0 Focus benzinli; belirtilen güzergahta (bol ışıklı ve kısa mesafe) 2.0TDCI'ya göre hatta 1.6TDCI'ya göre daha ekonomik olabilir. Bununla beraber araç kullanımında yakıt tüketimi hesabı bir istatistiktir. Nasıl ki, bir güzergahta tüketim hesaplanırken; dönüşü dikkate almadan sadece gidişi hesaplamak yanıtıcı oalcaksa; aracın yıllık yapacağı km mesafesi içersinde uzun yolları da dikkate alınmalıdır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Mondeo dursun, şehir içi kullanım için düplü, küçük birşey al. :yes:

Keşke öyle bir imkan olsa.

Evren de yazmış olayı zaten yıllık yapılan uzun yol benim düşük kalıyor.Tolere etmiyor kendini.Zaten memleket de buralar olduğu için sadece tatil ve gezi amaçlı uzun yol yapıyorum.Bakalım değerlendireceğiz artık

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...