İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Yakıt:Bp Otogaz

Yapılan Yol:480 km

Ortalama hız:110 km

Alınan Yakıt:45 lt

Lt Fiyatı:2,61(19 mayıs Bp)

Ort. Lpg Tüketimi:9,3 lt(Bana çok iyi geldi,rampa düz 110-120 den hiç aşağı düşmedim)

Güzergah:Ankara-Samsun

Yük durumu:5 Kişi,çakılı bagaj,klima yok,camlar kapalı,gece yolculuğu)

Çok Çok iyi.

Peki yol bilgisayarı kaç litre gösteriyordu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Çok Çok iyi.

Peki yol bilgisayarı kaç litre gösteriyordu..

7.5 gibi birşey gösteriyordu abi...Bana da değer çok iyi geldi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

7.5 gibi birşey gösteriyordu abi...Bana da değer çok iyi geldi...

Değerler çok iyi.

Hiç Kurcalama nasıl başardın helal olsun.

Ben 100 geçmezsem ve hiç dipgaz yapmazsam yol bilgisayarında 8-8.5 ancak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Değerler çok iyi.

Hiç Kurcalama nasıl başardın helal olsun.

Abi sorma.Biliyorsun arabayı yeni aldım.İlk uzun yol yapışım oldu bu araçla,sinoptan adanaya gittik geldik çok şükür bu değerlerle.Ben de çok şaşırdım açıkçası daha fazla tüketim bekliyordum.düzlüklerde ve tatlı iniş çıkışlarda cc devredeydi hep.Onun dışında rampaya vurmadan hızımı 140 civarına çıkardım ve her rampayı yavaşlayarak çıktım..Çekişte mekişte sıkıntısızdı.İnanmazsın araba o şekilde pozantıdan 130 civarı tırmandım(biraz gorelım 2000 motoru dedım) hakıkaten gordum de. .45-50 dakikaya adana giselerden gırdım eminlikten çıktım.Sonuç olarak tüketim çok ideal geldi bana uzun yolda..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi sorma.Biliyorsun arabayı yeni aldım.İlk uzun yol yapışım oldu bu araçla,sinoptan adanaya gittik geldik çok şükür bu değerlerle.Ben de çok şaşırdım açıkçası daha fazla tüketim bekliyordum.düzlüklerde ve tatlı iniş çıkışlarda cc devredeydi hep.Onun dışında rampaya vurmadan hızımı 140 civarına çıkardım ve her rampayı yavaşlayarak çıktım..Çekişte mekişte sıkıntısızdı.İnanmazsın araba o şekilde pozantıdan 130 civarı tırmandım(biraz gorelım 2000 motoru dedım) hakıkaten gordum de. .45-50 dakikaya adana giselerden gırdım eminlikten çıktım.Sonuç olarak tüketim çok ideal geldi bana uzun yolda..

Ben o kadar az yaktıramıyorum :D

Tekire tırmanırken 3. viteste 140-150 :D

Rampa aşağı 110-120 :D

Rampa gördüğümde hiç ama hiç affetmiyorum.

İki defa az yaktırdım. Yozgat'tan Ankara'ya gelirken yol bilgisayarı 7.2 ile geldi.

Birde Ankara-Eskişehir/Eskişehir-Ankara arasında 8.2 gösterdi yol bilgisayarı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

İki defa az yaktırdım. Yozgat'tan Ankara'ya gelirken yol bilgisayarı 7.2 ile geldi.

Birde Ankara-Eskişehir/Eskişehir-Ankara arasında 8.2 gösterdi yol bilgisayarı :)

HK'de yaktıramıyordu (şimdi ne yakıyor bakalım :yes: ) Senin arabanın tekerleri yere değmiyor, değse az yakacak da. ;)

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Abi sen rampa yukarı maşallah yani iyi gidiyorsun..Ben bi tekire doğru öyle gittim sonra 120 130 arası sabittim aksaray düzlüklerde.yol bilgisayarı da çok alakasız ölçüm yapıyor sanki abi benim.Gösterdipği değerin en az yüzde 20si fazla çıkıyor gerçek tüketim.Adanaya giderken Samsun 19 mayısta değerleri sıfırladım ve fulledim.Adana da 7.3 gösteriyordu ort.Uzun yol rahatlığı,raampalardaki o ses,kısaca mondeo başkaymış gerçekten...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi sen rampa yukarı maşallah yani iyi gidiyorsun..Ben bi tekire doğru öyle gittim sonra 120 130 arası sabittim aksaray düzlüklerde.yol bilgisayarı da çok alakasız ölçüm yapıyor sanki abi benim.Gösterdipği değerin en az yüzde 20si fazla çıkıyor gerçek tüketim.Adanaya giderken Samsun 19 mayısta değerleri sıfırladım ve fulledim.Adana da 7.3 gösteriyordu ort.Uzun yol rahatlığı,raampalardaki o ses,kısaca mondeo başkaymış gerçekten...

Uzun yoldaki yolbilgisayarı değerinden %15-20 fazla LPG yakması LPG kalibrasyonunun çok iyi olduğunu gösteriyor. Hiç elletme.

Ben normalde otobanda 130 duble yollarda115-120 arası giderim. Rampada ..... :D

HK'de yaktıramıyordu (şimdi ne yakıyor bakalım :yes: ) Senin arabanın tekerleri yere değmiyor, değse az yakacak da. ;)

Yeni arabasıyla istese de gidemez :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Uzun yoldaki yolbilgisayarı değerinden %15-20 fazla LPG yakması LPG kalibrasyonunun çok iyi olduğunu gösteriyor. Hiç elletme.

Ben normalde otobanda 130 duble yollarda115-120 arası giderim. Rampada ..... :D

Bunu bilmiyordum abi.İyi oldu.Herşey yolunda demekki.Motor hacmine göre lpg tüketimi normal mondinin.tekerine taş değmesinn abi,Nice rampalara... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bunu bilmiyordum abi.İyi oldu.Herşey yolunda demekki.Motor hacmine göre lpg tüketimi normal mondinin.tekerine taş değmesinn abi,Nice rampalara... :D

Maraş'tan Bingöle cenazeye iki araba gittik. Her arabada 5 kişi var.

Aracın biri 2008 model 1.6 corolla manuel, biride benim araç.

Corollayı dizel kullanan bir arkadaş kullandı uzun süre.

Yakıt değerleri aynı olunca inanamadılar :D

Ama şehir içinde ben onlarda 3 litre kadar fazla yaktırıyorum. O kadar da olsun otomatik farkı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Maraş'tan Bingöle cenazeye iki araba gittik. Her arabada 5 kişi var.

Aracın biri 2008 model 1.6 corolla manuel, biride benim araç.

Corollayı dizel kullanan bir arkadaş kullandı uzun süre.

Yakıt değerleri aynı olunca inanamadılar :D

Ama şehir içinde ben onlarda 3 litre kadar fazla yaktırıyorum. O kadar da olsun otomatik farkı :)

Zaten bizim arabalar uzun yol arabası bence abi.Şehiriçinde hiç tat vermiyor.Uzun yolda çok yakışıklı ama maşallah...Tüplü mondeo dizel çoğu araba ile kafa kafaya yakıyor nerdeyse abi.Hatta belki de daha az...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Mehmet Hocam yol bilgisayarı değeri çok değil mi, gözlerim açıldı valla :shok:

Mk 2 ile yol bilgisayarı ortalama hız 113 iken yol bilgisayarı 7,2;

Yol bilgisayarı ortalama hız 100 iken 6,6 gösterdi.

Manuel tabi :) 

Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Adana Denizli full depo 54l aldi 5.1 lere kadar düştüm eco mod candir hizim sabit 110 ama şehiriçi 6.6 ile 6.8 arasi yakıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Hocam yol bilgisayarı değeri çok değil mi, gözlerim açıldı valla :shok:

Mk 2 ile yol bilgisayarı ortalama hız 113 iken yol bilgisayarı 7,2;

Yol bilgisayarı ortalama hız 100 iken 6,6 gösterdi.

Manuel tabi :)

Mk2 Manuel mk3 Manuel'den az yakıyor.

Hele benim ki mk3 otomatik :)

Birde ben 100-110 gitsemde rampaların hastasıyım :) rampalarda arabanın gücünü hissediyorum.

Adana Denizli full depo 54l aldi 5.1 lere kadar düştüm eco mod candir hizim sabit 110 ama şehiriçi 6.6 ile 6.8 arasi yakıyor

Arkadaşta Manuel 2005 modeli vardı.

Kayınvalidesi kalp krizinden vefat etmişti. İskenderun'dan izmire gitmişti. Acil olarak.

Yakıt olarak 950 km sonra yakıt aldım dedi. Yani 1000 km gittiğini düşünürsek 5.5 -6 litre o gidişle çok çok iyi değerdi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Mondeo'yu sahibine verirken 6000km'lik yol bilgisayarında ortalama tüketim 9.9lt/100km idi. Tümü şehiriçi kullanımdı. Punto Evo'da ise tamamı şehir içi 5.1lt/100km 500km'lik tüketim. 10lt'lik benzin tüketiminden sonra 5lt'lik mazot tüketimi anlatılmaz yaşanır:) Mondeo keyfi ise farklı tabi.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Evren Bey hayırlı olsun yeni aracınız. Sizin 5.1 lt yaktığınız yolda 7 civarı yakarız biz de.

Yorum bağlantısı

Yol bilgisayarı benim arabamda pompa ölçümüne göre maalesef çok yanlış gösteriyor.

Son ölçümümde ekranda 7,1 görürken pompada 9 lt çıktı. Bunun sebebi ne olabilir?

Gerçekte 7,1 hadi 7,5 yakması gerekirken araç fazla mı yakıyor?

Bu fark şehir içinde 2 lt'ye yakın oynarken uzun yolda 0,8-1 lt arasında oluyor.

Yorum bağlantısı

Evren Bey hayırlı olsun yeni aracınız. Sizin 5.1 lt yaktığınız yolda 7 civarı yakarız biz de.

Teşekkür ederim Turgay Bey. Küçük motorun şehir içi tüketimi gerçekten ekonomik oluyor ama aynı başarıyı uzun yolda, yüksek süratte Mondeo sağlar.

Bilgisayardaki farklılık bu kadar olmamalı. Araç bilgisayarı ölçümü yakıt miktarı/katedilen mesafe gibi basit veri ile yapmıyor aslında. Bilgisayar ilk sıfırlandığında 55lt/100km'den geri sayarak ölçümlüyor. Burada son birkaç yüz km'deki sürüş şekline göre parametre hesaplayarak kalan menzili hesaplayıp, buna bağlı ortalama tüketim veriyor olabilir. Kullanılan lastiğin ebadı da yapılan hızı farklı gösterdiğinden hesaplamayı değiştirebilir. Soğuk motorla katedilen mesafenin oranı, depodaki yakıtın kullanımında önemli bir yer teşkil ediyorsa verimsiz yakıt tüketimi de hesaba katılmıyor olabilir. Eğer uzun yolda lt/km hesabı ile bilgisayar verileri örtüşüyorsa şehir içinde yanılgı payı matbu kabul edilebilir bence. Bilgisayarı resetlemek kullanım değerlerini hafızadan silmediğinden, teyp kodu biliniyorsa akü bağlantısı sökülüp, yeni parametrelerin oluşması sağlanabilir. Tercihen uzun yol öncesinde bu işlem yapılırsa daha sağlıklı olur ama şehir içi için yanılgı payı yüzdesi hesaplanabiliyorsa bu da bir veridir ve ekranda görünenin üzerine eklenip doğru tüketim bu şekilde hesaplanabilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Dolu dolu cevabınız için teşekkür ederim Evren Bey. Şu yazdığınız çok mantıklı geldi.

Soğuk motorla katedilen mesafenin oranı, depodaki yakıtın kullanımında önemli bir yer teşkil ediyorsa verimsiz yakıt tüketimi de hesaba katılmıyor olabilir.

Genelde kısa fesafe kullandığım için şehir içi farkı bu kadar çok oluyordur. Havalar yeni yeni ısınıyor daha.

Uzun yolda farkın azalma sebebi de yakıtın verimli kullanılması olabilir. Tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Zaten bizim arabalar uzun yol arabası bence abi.Şehiriçinde hiç tat vermiyor.Uzun yolda çok yakışıklı ama maşallah...Tüplü mondeo dizel çoğu araba ile kafa kafaya yakıyor nerdeyse abi.Hatta belki de daha az...

Şehir içinde de dadına doyum olmuyor.kasislerdeki yumuşak geçiş makasta kalıp dip gazla kafa kaldırmalar ve şehir iç 28.29 krş yakıt.ben memnunum hacıı:):):)
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Şehir içinde de dadına doyum olmuyor.kasislerdeki yumuşak geçiş makasta kalıp dip gazla kafa kaldırmalar ve şehir iç 28.29 krş yakıt.ben memnunum hacıı :):) :)

O da doğru erol abi...Ama şehiriçinde yolculuk hemen bitiyor..İnsan mondeoyla daha fazla vakit geçirmek istiyor.. :D :D

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Araç 2002 Ghia OV LPG

32lt LPG 252km'de bitti. 12.8lt/100km

%40 şehir dışı, %60 şehir içi. Şehir dışı 110-120km/s, Şehir içi yarı sert kullanım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Araç 2002 Ghia OV LPG

32lt LPG 252km'de bitti. 12.8lt/100km

%40 şehir dışı, %60 şehir içi. Şehir dışı 110-120km/s, Şehir içi yarı sert kullanım.

Normal gibi sanki,şehiriçinde yakıyor bu meretler yine az yakmış... :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bizim araçlar soğuk motor ve kısa mesafede resmen yakıtı içiyor.Bu şekil kuanima uygun değil maalesef genel olarak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak

Bizim araçlar soğuk motor ve kısa mesafede resmen yakıtı içiyor.Bu şekil kuanima uygun değil maalesef genel olarak.

Akan abi isinsin diye artik oturup cay içiyorum öyle binip gidiyorum isinmiyor ama isindimida sogumuyor nedir bu mondilerden cektigimizzz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...