İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Çağlar Adakoğlu

Dediğiniz gibi aşırı fakir ya da zengin karışımda arıza lambası yanar. Aşırıdan kasıt, belli bir tolerans değerinin aşılması. Japon araçlarda %5 tolerans değeri aşıldığında genellikle arıza lambası yanıyor.

Ayrıca, fakir karışım ısı artışına yol açtığı için uzun süre kullanımda motora ciddi tehlike oluşturuyor.

Sonuç itibariyle fakir karışımla çalışan aracın normalden az yakacağı pek aklıma yatmıyor.

Fakir karışım zengin karışıma göre az yakar desek. :)

Bu arada dikkatimi çekti Mehmet bey ve Turgay bey ikinizde aslında arıza lambasının yanacağını söylemişsiniz.Benim arıza lambam yanmıyor ama.Yani fakir karışım ya da zengin karışım olabileceği tezini çürütür mü bu durum ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu arada dikkatimi çekti Mehmet bey ve Turgay bey ikinizde aslında arıza lambasının yanacağını söylemişsiniz.Benim arıza lambam yanmıyor ama.Yani fakir karışım ya da zengin karışım olabileceği tezini çürütür mü bu durum ?

Sizin durum farklı olabilir. Herhangi bir sorundan bahsetmemişsiniz.

Fakir karışım olsa arıza lambasının yanması lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sizin durum farklı olabilir. Herhangi bir sorundan bahsetmemişsiniz.

Fakir karışım olsa arıza lambasının yanması lazım.

Bende 3000 km sonra yanmıştı.

Siz yine bir kontrol ettirin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Bende 3000 km sonra yanmıştı.

Siz yine bir kontrol ettirin.

Kontrol ettireceğim kesinlikle.En azında içim rahat olsun.3-5 kuruş kar edecez diye motorumuza zarar vermeyelim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Benim bildiğim kadarıyla, fakir karışımda araç alması gereken yakıttan daha azını alır ve yakıt karışımında olması gerekenden daha çok hava olur. Bu aracın soğuklarda daha zor çalışması, sarsıntılı çalışmasına neden olurken aşırı ısınma nedeni ile de sübaplar zarar görecektir. Arıza ışığı yanması gerekir bence de ama yanmıyor diye bir sorun yok mudur bilemiyorum. Belki sorun farklıdı bunu da ölçmeden bilmek zor ancak aracın yakıt tüketimi bir yerlerde hata olduğunu gösteriyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Misafir

Arıza ışığı araca göre değişebilmekte. Bazıları hemen yakabiliyor. Özellikle Japon araçların bu konuda çok hassa olduğu söyleniyor.

Mondeo'yu bu konuda bilmiyorum. Belki şartları sonuna kadar zorluyordur :)

Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

Son yakıt tüketimim tamamı istanbul şehir içi olmak üzere 57 lt ile 910 km mesafe katettim.yakıt olarak shell Euro dizel kullanıyorum.

Bu konfor ve kalitede bir araç için yakıtından fazlasıyla memnunum yalnız sormak istediğim bi husus var yol bilgisayarım ortalama olarak 5,5 lt/100 gösterirken arac 6,3tl/100 yakıyor aracı işe gidip gelirken kullanıyorum 15km gidiş ve 15km dönüş olmak üzere toplam 30 km gidiyorum acaba bu yol bilgisayarında ki tüketim ile gerçek tüketim arasındaki fark aracı genelde kısa mesafe kullanmamdan mı kaynaklanıyor yoksa bu fark normalmidir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Son yakıt tüketimim tamamı istanbul şehir içi olmak üzere 57 lt ile 910 km mesafe katettim.yakıt olarak shell Euro dizel kullanıyorum.

Bu konfor ve kalitede bir araç için yakıtından fazlasıyla memnunum yalnız sormak istediğim bi husus var yol bilgisayarım ortalama olarak 5,5 lt/100 gösterirken arac 6,3tl/100 yakıyor aracı işe gidip gelirken kullanıyorum 15km gidiş ve 15km dönüş olmak üzere toplam 30 km gidiyorum acaba bu yol bilgisayarında ki tüketim ile gerçek tüketim arasındaki fark aracı genelde kısa mesafe kullanmamdan mı kaynaklanıyor yoksa bu fark normalmidir?

Aracınız jatco mu manuel mi? Gayet iyi tüketimi reel de bile.

Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

Aracınız jatco mu manuel mi? Gayet iyi tüketimi reel de bile.

Araç manuel, jatko da bu değer imkansız gibi birşey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Cok cok iyi deger sehir ici icin...Yol bilgisayari mondilerde genelde nokta atisa yakin gosterir ama kalibrasyon sorunu veya kullanim stiline gore de degisebilir durum..

Yorum bağlantısı
Misafir

Şehir içi çok göreceli bir durum.

Ortalama hızınız kaç?

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Otomatik arabalar evet katalog değerlerine göre %10 fazla yakarlar. Gerçi bu artık değişmeye başladı aynı hatta daha az yakıyor yeni tekoloji şanzımanlar. Şöyle bir gerçekte varki %80-90 oranındaki kullanıcı kitlesi otomatikten daha iyi viteste değiştiremez.. Dolayısıyla büyük konuşmamak lazım. İmkansız diye bir şey yoktur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

Şehir içi çok göreceli bir durum.

Ortalama hızınız kaç?

Ortalama hızım 27 km

Otomatik arabalar evet katalog değerlerine göre %10 fazla yakarlar. Gerçi bu artık değişmeye başladı aynı hatta daha az yakıyor yeni tekoloji şanzımanlar. Şöyle bir gerçekte varki %80-90 oranındaki kullanıcı kitlesi otomatikten daha iyi viteste değiştiremez.. Dolayısıyla büyük konuşmamak lazım. İmkansız diye bir şey yoktur...

Elbetteki imkansız diye bişey yoktur ama takip ettiğim kadarıyla ben görmedim ve işitmedim.Otomatik vites araç kullanan çok kişi var değerlerini yazacaklardır mutlaka öğrenmiş oluruz bizde.saygılarımla

Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

Cok cok iyi deger sehir ici icin...Yol bilgisayari mondilerde genelde nokta atisa yakin gosterir ama kalibrasyon sorunu veya kullanim stiline gore de degisebilir durum..

Uzun yolda birebir tutuyor ama kısa mesafede farklı çıkıyor kullanım tarzımdan olabilir belkide.

Yorum bağlantısı
Misafir

Ortalama hızım 27 km

27 km ortalama hız şehir içine göre gayet iyi.

Benim ortalama hızım ev-iş arası 16-17 km oluyor.

Kışın pompa ölçümü 9 lt çok rahat yakıyorum.

Kullandığım yola göre bu değerin normal olduğunu düşünüyorum.

Zaten fabrika verisi bile şehir içi 8.1 lt.

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Gayet iyi tuketim degerleri,ort. hiz tam sehirici gibi olmasa da iyi koklamis arac..

Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

Yol güzergahım gereği çok trafik olmuyor bir kaçtane trafik ışığı ve 5 km kadar trafiğe takılıyorum geri kalan 10 km lik yok genelde açık oluyor

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Evet onun da etkisi buyuktur emin olun..Sahip oldugu motor hacmine gore de yaksin o kadar...

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
Selamlar,

Aracımı daha önceki topic lerde de yazdığım gibi yeni aldım. Tüm bakımları yapıldı. Bütün filtreler değiştirildi. Ayrıca enjektrörlerin ara parçaları ile memeler değiştirildi. Fakat yakıtı biraz falzla gibi. Yol bilgisayarında ortalama yakıt 9.8 Lt görünüyor. 50 Tl ile ancak 110 Km yol yapıyor. 3 defa denedim yakıt tüketimi aynı çıkıyor. Genel olarak şehir içi ve kalabalık olmayan yollarda ve oldukça sakin kullanıyorum. Bu durumda aracın neresine baktımam gerekiyor. İzlemem gereken yol nedir?

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Mondeo tdci jatco şanzıman aracın şehiriçi yalıt tüketimi 8-10 lt arasında trafik,yol ve kullanıma göre değişir. Bunun altında yakan çevre yolu ve trafiğin yoğun olmadığı güzergahta kullanıyordur ya da hesap yapmayı bilmiyordur. Bu araç şehiriçi trafikde 8 lt altını görmez.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

şu an araç 7.6 gösteriyor, çok yoğun trafikte ve hep 4 yetişkinle. yaklaşık 400 km. oldu. normal karışık trafikte 6.2 - 7 litre arasında oynuyor. daha önceki sayfalarda ayrıntılı yazdıklarım var. İstanbul trafiğini bilen bilir. ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Selamlar,

Depoyu ağzına kadar fuller in. 184 km. Sonra tekrar aynı şekilde fulledim. 96 tl. lik dizel yakıt aldım. Yani 96 tl. İle 184 km. Ortalama yakıt sarfiyatı 0.52 kr. Bu rakam bana oldukça fazla gibi geldi. Enjektörler yeni televizyon oldu. Bu yakıt sarfiyatını düşürmek için neler yapmalıyım. Arabanın neresine baktırmak lazım dır? Bu arada bu 184 km.'nin büyük bir kısmı şehir dışı geri kalan ise kalabalık olmayan şehir içi trafik te yapılmıştır

Telefondan yazınca bazen kelime hataları oluyor. Kusura bakmayın :-) revizyon televizyon olmuş :-)

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Lt fiyatı 2.77 den full şehir içi sakin kullanım net 11 lt... Yani 30.5krş.

tarihinde Erol Eser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Selamlar,

Depoyu ağzına kadar fuller in. 184 km. Sonra tekrar aynı şekilde fulledim. 96 tl. lik dizel yakıt aldım. Yani 96 tl. İle 184 km. Ortalama yakıt sarfiyatı 0.52 kr. Bu rakam bana oldukça fazla gibi geldi. Enjektörler yeni televizyon oldu. Bu yakıt sarfiyatını düşürmek için neler yapmalıyım. Arabanın neresine baktırmak lazım dır? Bu arada bu 184 km.'nin büyük bir kısmı şehir dışı geri kalan ise kalabalık olmayan şehir içi trafik te yapılmıştır

Telefondan yazınca bazen kelime hataları oluyor. Kusura bakmayın :-) revizyon televizyon olmuş :-)

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Başka arkadaşların ve benim yazdığım şehir içi değerlerini asla baz almayın.

Şehir içi diye farklı illerde, aynı ilde bile olsa farklı yol ve mesafelerde karşılaştırma yapabileceğimiz bir kavram yok.

Gelelim sizin aracın durumuna. 184 km'nin büyük kısmı şehir dışı dediğiniz için aracınızın fazla yaktığı bir gerçek.

Hatta fazla bile yaksa bu fazlalık max 7,5 lt/100km olmalı. Sorun enjektör kaynaklı olabilir.

Enjektör revizyonu düzgün yapılmadıysa araç fazla yakıyor olabilir. Revizyondan sonra enjektörlere yeniden kodlama yapılıp Ecu'ya tanıtıldı mı?

Bu çok önemli bir durum. Forumda konular mevcut. Kodlama yapılmadıysa büyük ihtimalle sorun burada.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Selamlar,

Revizyon sonrası kodlama yapıldı. Tekrar kontrol etmeli miyiz? Ya da sorunu başka bir yerde mi aramalıyız acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...